Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Sagax-aktien sig

Sagax steg meget kraftigt, mens markedet faldt lidt.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 876 nyheder analyseret i dag

Sagax steg meget kraftigt, mens markedet faldt lidt.

Sagax bevægede sig imod det bredere marked, som faldt lidt samme dag.

Ingen selskabsnyhed fra den handelsdag forklarer tydeligt bevægelsen, så årsagen er uklar.

Bevægelsen var meget stor for Sagax, cirka fire gange en normal dagsbevægelse.

I de seneste fem handelsdage steg Sagax meget kraftigt, langt mere end markedet.

Dagens bevægelse på +3,96 % var 3,5 gange en normal dags 1,1 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

Sagax +3,96 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Sagax.

Sagax tjente mere end ventet i 4 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 4 af periodens 12 rapporter, den seneste 22. oktober 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 6 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 4Hold 1Sælg 1

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 185,30 SEK

Kursmålene
Lavest 133Gennemsnit 186Højest 215

Gennemsnittet er 186,50 SEK, +1 % i forhold til seneste kurs 185,30 SEK. Spændet er 133,00 SEK–215,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 6 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion1,83,14,45,66,92024-02-22: 2,71; Ventet indtjening pr. aktie: 2,5122/2’24+4,4 %2024-05-08: 3,01; Ventet indtjening pr. aktie: 2,718/5’24+0,6 %2024-07-15: 2,70; Ventet indtjening pr. aktie: 3,0215/7’24−4,5 %2024-10-25: 6,31; Ventet indtjening pr. aktie: 2,9325/10’24+0,8 %2025-02-21: 2,76; Ventet indtjening pr. aktie: 2,7921/2’25−1,2 %2025-05-08: 2,41; Ventet indtjening pr. aktie: 2,888/5’25−2,5 %2025-10-24: 2,46; Ventet indtjening pr. aktie: 3,0924/10’25+0,5 %2026-02-09: 5,13; Ventet indtjening pr. aktie: 3,039/2’26−6,7 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,95.→10/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,95 SEK (10. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 12,34 SEK for tre måneder siden til 15,74 SEK nu. Estimat 2026: 15,74 SEK. Estimat 2027: 13,09 SEK. Én analytiker har lavet estimatet for kvartalet. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 28. oktober: Salg cirka 67 mio. SEK. 27. oktober: Salg cirka 84 mio. SEK. 26. oktober: Salg cirka 203 mio. SEK. 11. august: Køb cirka 163 mio. SEK. 14. juli: Køb cirka 50 mio. SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −13 % og indtjeningen pr. aktie −24 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-047941422022: 3,732022: 2,4620222023: 4,322023: -0,2720232024: 5,062024: 5,0020242025: 5,402025: 3,802025Nu2026: 5,7120262027: 6,1920272022: 105,071052023: 128,881292024: 105,111052025: 91,8392Nu: 91,6792

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 17,0 gange omsætningen i 2025 mod 28,2 i 2022. Overskud i 2025: 3,8 mia. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)047951422022: 72,092022: 38,6320222023: 73,412023: 36,8320232024: 84,042024: 42,2420242025: 88,512025: 45,712025Nu2022: 105,071052023: 128,881292024: 105,111052025: 91,8392Nu: 91,6792

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 42,8 mia. SEK. Børsværdien er 2,1 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 91,7 mia. SEKOmsætning 2025: 5,4 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Sagax

Nøgletallene forbinder det, Sagax tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie19,12 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 7,75222023: -0,82232024: 14,78242025: 11,22252026: 15,74262027: 13,09272022: 236,502023: 277,402024: 226,202025: 197,60

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -0,82 SEK–14,78 SEK. Lignende selskaber: Pandox 18,39 SEK, Wallenstam 4,53 SEK, Wihlborgs Fastigheter 7,77 SEK. Estimat 2026: 15,74 SEK (12,63 SEK–17,90 SEK). Estimat 2027: 13,09 SEK (9,89 SEK–15,45 SEK).

Omsætning5,6 mia. SEK
NuOmsætning2022: 3.727.000.000,00222023: 4.318.000.000,00232024: 5.063.000.000,00242025: 5.402.000.000,00252026: 5.706.937.160,00262027: 6.186.526.820,00272022: 236,502023: 277,402024: 226,202025: 197,60

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 3,7 mia. SEK–5,4 mia. SEK. Lignende selskaber: Pandox 8,4 mia. SEK, Wallenstam 3,4 mia. SEK, Wihlborgs Fastigheter 4,7 mia. SEK. Estimat 2026: 5,7 mia. SEK (5,7 mia. SEK–5,7 mia. SEK). Estimat 2027: 6,2 mia. SEK (5,9 mia. SEK–6,3 mia. SEK).

Driftsmargin77,7 %
NuDriftsmargin2022: 76,68222023: 78,00232024: 79,08242025: 78,75252022: 236,502023: 277,402024: 226,202025: 197,60

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 76,7 %–79,1 %. Lignende selskaber: Pandox 58,0 %, Wallenstam 59,3 %, Wihlborgs Fastigheter 69,2 %.

Egenkapitalforrentning15,2 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 7,37222023: -0,73232024: 12,22242025: 8,91252022: 236,502023: 277,402024: 226,202025: 197,60

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −0,7 %–12,2 %. Lignende selskaber: Pandox 10,3 %, Wallenstam 9,1 %, Wihlborgs Fastigheter 9,9 %.

P/E9,7
NuP/E2022: 30,5222232024: 15,30242025: 17,61252026: 11,77262027: 14,1527

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 15,3–30,5. Lignende selskaber: Pandox 9,4, Wallenstam 8,7, Wihlborgs Fastigheter 9,3. Estimat 2026: 11,8. Estimat 2027: 14,2.

Børsværdi / omsætning (P/S)16,50
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 28,19222023: 29,85232024: 20,76242025: 17,00252026: 16,06262027: 14,8227

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 17,00–29,85. Lignende selskaber: Pandox 4,02, Wallenstam 7,34, Wihlborgs Fastigheter 4,77. Estimat 2026: 16,06. Estimat 2027: 14,82.

Udbytte pr. aktie3,70 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,72172018: 1,90182019: 1,00192020: 1,30202021: 1,65212022: 2,15222023: 2,70232024: 3,10242025: 3,5025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,72 SEK–3,50 SEK.

Direkte afkast2,0 %
NuDirekte afkast2022: 0,91222023: 0,97232024: 1,37242025: 1,7725

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 0,9 %–1,8 %. Lignende selskaber: Pandox 2,6 %, Wallenstam 1,4 %, Wihlborgs Fastigheter 4,5 %.

Nettogæld / EBITDA10,33
NuNettogæld / EBITDA2022: 7,65222023: 33,99232024: 5,24242025: 6,8325

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 5,24–33,99. Lignende selskaber: Pandox 10,51, Wallenstam 16,15, Wihlborgs Fastigheter 10,78.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,91
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 3,14222023: 3,52232024: 2,57242025: 2,1525

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 2,15–3,52. Lignende selskaber: Pandox 0,92, Wallenstam 0,75, Wihlborgs Fastigheter 0,89.

EV / EBIT23,5
2025EV / EBIT2022: 35,64222023: 179,95232024: 21,10242025: 23,5325

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 21,1–180,0.

Frit cashflow pr. aktie4,03 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 7,13222023: 7,11232024: 7,10242025: 7,68252022: 236,502023: 277,402024: 226,202025: 197,60

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 7,10 SEK–7,68 SEK. Lignende selskaber: Pandox -53,76 SEK, Wallenstam 2,19 SEK, Wihlborgs Fastigheter 6,13 SEK.

Soliditetsgrad48,2 %
2025Soliditetsgrad2022: 46,42222023: 49,83232024: 48,71242025: 48,1625

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 46,4 %–49,8 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Sagax betalte 3,70 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 11. maj 2026 blev Sagax handlet uden ret til udbyttet på 3,70 SEK. Kursen gik fra 180,50 SEK til 178,80 SEK; med udbyttet var dagens ændring +1,1 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 0,72 SEK2018: 1,90 SEK2019: 1,00 SEK2020: 1,30 SEK2021: 1,65 SEK2022: 2,15 SEK2023: 2,70 SEK2024: 3,10 SEK2025: 3,50 SEK2026 indtil nu: 3,70 SEK

Sagax, A eller B?

A og B er to aktieklasser i Sagax. De kan have forskellig stemmeret og handles til forskellige priser.

A kostede 182,50 SEK og B 183,80 SEK ved samme lukning. Prisforskellen A mod B var −0,7 %.

Handelsvolumen i B var 315,2 gange volumen i A samme dag.

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Sagax har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Sagax har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Sagax

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Staffan Salén, bestyrelsesformand (nærtstående)Salgcirka 67 mio. SEK
  • Staffan Salén, bestyrelsesformand (nærtstående)Salgcirka 84 mio. SEK
  • Staffan Salén, bestyrelsesformand (nærtstående)Salgcirka 203 mio. SEK
  • David Mindus, administrerende direktør (nærtstående)Købcirka 163 mio. SEK
  • David Mindus, administrerende direktør (nærtstående)Købcirka 50 mio. SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag1,6 %

Almindelig dag1,1 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Sagax sig typisk omkring 1,6 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,1 %.

+1,57 % +0,43 % −3,94 % −6,68 %

10.000 SEK i Sagax købt 7. november 2016 er i dag 54.900 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Sagax være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Sagax være værd i dag?

54.900 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

Rejsens fem største dage

· −15,4 % · hele børsen faldt 3,4 % samme dag

· −11,9 % · hele børsen faldt 4,7 % samme dag

· +10,9 % · hele børsen steg 3,2 % samme dag

· −10,8 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag

· +10,7 % · hele børsen steg 7,1 % samme dag

Tidligere dage

  • +12,03 % børsen −0,11 % Sagax steg meget kraftigt i løbet af ugen, mens det bredere marked i Stockholm var nogenlunde uændret. Læs →

    Sagax steg meget kraftigt i løbet af ugen, mens det bredere marked i Stockholm var nogenlunde uændret.

    Sidste handelsdag steg aktien lidt på høj handelsvolumen, mod et tydeligt faldende marked.

    Sagax' næste regnskabsrapport er onsdag den 10. februar 2027.

  • +4,74 % børsen +0,83 % Sagax steg meget kraftigt, klart mere end markedet. Læs →

    Sagax steg meget kraftigt, klart mere end markedet.

    Ingen virksomhedsnyhed fra den dag forklarer bevægelsen.

    Over de sidste fem handelsdage steg Sagax kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Tidligere nyheder omfattede, at formand Staffan Salén solgte aktier for cirka 350 millioner kroner sidste torsdag, og at Pareto hævede sin kursmål, den aktiekurs det mener er rimelig, til 181 kroner og fastholdt anbefalingen hold, altså hverken køb eller salg.

  • −0,65 % børsen −0,08 % Sagax faldt en smule, og ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen. Læs →

    Sagax faldt en smule, og ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen.

    Over de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg en smule, så Sagax halter efter markedet.

    Bevægelsen var almindelig for aktien.

    Den skyldes sandsynligvis den generelle stemning for ejendomsselskaber og markedets moderate bevægelser.

    Sagax' næste regnskab offentliggøres onsdag den 10. februar 2027.

  • +2,72 % børsen +0,48 % Sagax steg, mens OMX Stockholm 30 kun steg lidt. Læs →

    Sagax steg, mens OMX Stockholm 30 kun steg lidt.

    Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.

    Over fem handelsdage var Sagax næsten uændret, mens markedet steg tydeligt.

    Formand Staffan Salén solgte cirka 2,1 millioner aktier for cirka 354 millioner kronor 26. til 28. oktober.

    Næste regnskab kommer 10. februar 2027.

  • −0,66 % børsen −0,29 % Sagax faldt en smule, en bevægelse inden for den normale daglige udsving. Læs →

    Sagax faldt en smule, en bevægelse inden for den normale daglige udsving.

    Samme dag faldt OMX Stockholm 30 også en smule, så Sagax bevægede sig nogenlunde i takt med markedet.

    Ingen selskabsnyhed fra handelsdagen forklarer bevægelsen; hovednyhederne kom før den.

    De seneste fem handelsdage faldt Sagax tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt.

  • −2,93 % børsen +3,01 % Sagax, noteret på Nasdaq Stockholm som SAGA-B, faldt tydeligt i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet. Læs →

    Sagax, noteret på Nasdaq Stockholm som SAGA-B, faldt tydeligt i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Bevægelsen var normal for aktien, mindre end en almindelig dag for Sagax.

    Den tydeligste selskabsnyhed var, at bestyrelsesformand Staffan Salén solgte aktier for cirka 354 millioner kroner fra 26. til 28. oktober, hvilket sandsynligvis tyngede kursen.

    Branchekolleger var lidt lavere i de samme dage, så branchen var kun en mild belastning.

  • −0,95 % børsen +0,41 % Sagax faldt en smule, mens markedet steg. Læs →

    Sagax faldt en smule, mens markedet steg.

    Formand Staffan Salén solgte aktier for omkring 354 millioner kroner gennem et nærtstående selskab 26.–28. oktober.

    Et sådant salg kan have mange grunde og er ingen vurdering af aktien.

    Bevægelsen var normal for Sagax, og over fem dage var kursen nogenlunde uændret, mens OMX Stockholm 30 steg kraftigt.

  • +0,24 % børsen +0,33 % Sagax var stort set uændret, uden selskabsnyheder. Læs →

    Sagax var stort set uændret, uden selskabsnyheder.

    Sagax halede sandsynligvis efter, fordi der ikke kom selskabsnyheder den dag.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, og det bredere marked steg også lidt.

    Bevægelsen var en almindelig bevægelse for Sagax.

  • +1,97 % børsen −3,67 % Sagax (B-aktien, noteret på Nasdaq Stockholm, et svensk ejendomsselskab) steg en smule i de seneste fem handelsdage, mens indekset OMX Stockholm 30 faldt kraftigt, så selskabet bevægede sig imod markedet. Læs →

    Sagax (B-aktien, noteret på Nasdaq Stockholm, et svensk ejendomsselskab) steg en smule i de seneste fem handelsdage, mens indekset OMX Stockholm 30 faldt kraftigt, så selskabet bevægede sig imod markedet.

    Hovedårsagen var kvartalsregnskabet for tredje kvartal, der blev offentliggjort i går, og som viste højere lejeindtægter og højere driftsresultat, et mål for fortjenesten fra driften af ejendommene.

    Ledelsen hævede sin helårsprognose for resultatet på baggrund af det.

    Analytikerne var delt: Jefferies advarede om, at den hævede prognose skjuler svagere underliggende udvikling, mens Pareto sænkede sit kursmål, den aktiekurs de mener er rimelig.

Alle selskaber