Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Wallenstam-aktien sig

Wallenstam steg kraftigt, uden selskabsnyheder, der forklarer bevægelsen.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 876 nyheder analyseret i dag

Wallenstam steg kraftigt, uden selskabsnyheder, der forklarer bevægelsen.

Samme dag faldt OMX Stockholm 30 let, så Wallenstam bevægede sig mod markedet.

Over de seneste fem handelsdage steg Wallenstam kraftigt, mens markedet steg let.

Det er en stor bevægelse for Wallenstam, cirka tre gange en normal femdagesudsving, og lignende bevægelser er sket cirka fire gange i det seneste år.

Handelsvolumen lå omkring det sædvanlige niveau.

Dagens bevægelse på +1,96 % var 2,4 gange en normal dags 0,8 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

Wallenstam +1,96 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Wallenstam.

Wallenstam tjente mere end ventet i 2 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 2 af periodens 10 rapporter, den seneste 21. april 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 2 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 2Hold 1Sælg 2

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 39,52 SEK

Kursmålene
Lavest 34,00Gennemsnit 41,60Højest 55,00

Gennemsnittet er 41,60 SEK, +5 % i forhold til seneste kurs 39,52 SEK. Spændet er 34,00 SEK–55,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 5 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,30,00,20,50,72024-07-08: 0,24; Ventet indtjening pr. aktie: 0,428/7’24+1,6 %2024-10-22: -0,14; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4622/10’24−3,7 %2025-02-06: 0,24; Ventet indtjening pr. aktie: 0,406/2’25+1,5 %2025-04-28: 0,52; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4728/4’25−1,3 %2025-10-21: 0,38; Ventet indtjening pr. aktie: 0,5421/10’25+0,9 %2026-02-05: 0,37; Ventet indtjening pr. aktie: 0,435/2’26+0,7 %2026-07-06: 0,41; Ventet indtjening pr. aktie: 0,506/7’26+1,4 %2026-10-15: 0,62; Ventet indtjening pr. aktie: 0,5415/10’26+2,8 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,42.→05/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,42 SEK (5. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 1,90 SEK for tre måneder siden til 2,11 SEK nu. Estimat 2026: 2,11 SEK. Estimat 2027: 1,96 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 28. maj: Køb cirka 298 tusind SEK. 15. maj: Køb cirka 4,0 mio. SEK. 8. maj: Køb cirka 397 tusind SEK. 18. marts: Køb cirka 432 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 0 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −13 % og indtjeningen pr. aktie +233 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-01326402022: 2,492022: 1,1020222023: 3,342023: -0,4520232024: 3,172024: 0,7720242025: 3,252025: 2,562025Nu2026: 3,1420262027: 3,2720272022: 28,97292023: 35,94362024: 31,31312025: 26,4026Nu: 24,9425

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 7,7 gange omsætningen i 2025 mod 11,6 i 2022. Overskud i 2025: 2,6 mia. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)02754812022: 67,052022: 35,6220222023: 66,842023: 36,3420232024: 68,922024: 38,0820242025: 73,492025: 41,182025Nu2022: 28,97292023: 35,94362024: 31,31312025: 26,4026Nu: 24,9425

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 32,3 mia. SEK. Børsværdien er 0,8 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 0 af 3 år.Børsværdi (Nu): 24,9 mia. SEKOmsætning 2025: 3,3 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Wallenstam

Nøgletallene forbinder det, Wallenstam tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie4,53 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 1,70222023: -0,70232024: 1,20242025: 4,00252026: 2,11262027: 1,96272022: 43,902023: 54,702024: 47,802025: 41,38

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -0,70 SEK–4,00 SEK. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 7,77 SEK, Fabege 3,28 SEK, Intea Fastigheter 7,77 SEK. Estimat 2026: 2,11 SEK (1,95 SEK–2,52 SEK). Estimat 2027: 1,96 SEK (1,87 SEK–2,06 SEK).

Omsætning3,4 mia. SEK
NuOmsætning2022: 2.490.000.000,00222023: 3.336.000.000,00232024: 3.169.000.000,00242025: 3.252.000.000,00252026: 3.140.469.850,00262027: 3.269.451.100,00272022: 43,902023: 54,702024: 47,802025: 41,38

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 2,5 mia. SEK–3,3 mia. SEK. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 4,7 mia. SEK, Fabege 4,4 mia. SEK, Intea Fastigheter 1,8 mia. SEK. Estimat 2026: 3,1 mia. SEK (3,1 mia. SEK–3,1 mia. SEK). Estimat 2027: 3,3 mia. SEK (3,3 mia. SEK–3,3 mia. SEK).

Driftsmargin59,3 %
2025Driftsmargin2022: 58,67222023: 55,16232024: 59,86242025: 59,29252022: 43,902023: 54,702024: 47,802025: 41,38

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 55,2 %–59,9 %. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 69,2 %, Fabege 58,9 %, Intea Fastigheter 79,3 %.

Egenkapitalforrentning9,1 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 3,51222023: -1,48232024: 2,51242025: 7,93252022: 43,902023: 54,702024: 47,802025: 41,38

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −1,5 %–7,9 %. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 9,9 %, Fabege 2,7 %, Intea Fastigheter 14,3 %.

P/E8,7
NuP/E2022: 25,8222232024: 39,83242025: 10,35252026: 18,71262027: 20,2127

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 10,3–39,8. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 9,3, Fabege 20,2, Intea Fastigheter 8,5. Estimat 2026: 18,7. Estimat 2027: 20,2.

Børsværdi / omsætning (P/S)7,34
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 11,64222023: 10,77232024: 9,88242025: 8,12252026: 7,94262027: 7,6327

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 8,12–11,64. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 4,77, Fabege 4,79, Intea Fastigheter 10,51. Estimat 2026: 7,94. Estimat 2027: 7,63.

Udbytte pr. aktie0,55 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,85172018: 0,90182019: 0,95192020: 0,25202021: 0,60212022: 0,60222023: 0,60232024: 0,50242025: 0,5025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,25 SEK–0,95 SEK.

Direkte afkast1,4 %
NuDirekte afkast2022: 1,37222023: 1,10232024: 1,05242025: 1,2125

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 1,0 %–1,4 %. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 4,5 %, Fabege 3,3 %, Intea Fastigheter 1,5 %.

Nettogæld / EBITDA16,15
NuNettogæld / EBITDA2022: 24,49222023: 118,50232024: 14,62242025: 9,3525

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 9,35–118,50. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 10,78, Fabege 14,22, Intea Fastigheter 9,93.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)0,75
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 0,92222023: 1,18232024: 1,02242025: 0,8225

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 0,82–1,18. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 0,89, Fabege 0,55, Intea Fastigheter 1,42.

EV / EBIT17,1
2025EV / EBIT2022: 53,26222023: 457,65232024: 30,97242025: 17,1325

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 17,1–457,6.

Frit cashflow pr. aktie2,16 SEK
2025Frit cashflow pr. aktie2022: 1,78222023: 1,95232024: 1,86242025: 2,16252022: 43,902023: 54,702024: 47,802025: 41,38

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 1,78 SEK–2,16 SEK. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 6,13 SEK, Fabege 8,69 SEK, Intea Fastigheter -2,20 SEK.

Soliditetsgrad44,0 %
2025Soliditetsgrad2022: 46,88222023: 45,63232024: 44,75242025: 43,9725

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 44,0 %–46,9 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Wallenstam betalte 0,55 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 27. oktober 2026 blev Wallenstam handlet uden ret til udbyttet på 0,25 SEK. Kursen gik fra 38,20 SEK til 37,74 SEK; med udbyttet var dagens ændring −0,5 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 0,85 SEK2018: 0,90 SEK2019: 0,95 SEK2020: 0,25 SEK2021: 0,60 SEK2022: 0,60 SEK2023: 0,60 SEK2024: 0,50 SEK2025: 0,50 SEK2026 indtil nu: 0,55 SEK

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Wallenstam har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Wallenstam har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Wallenstam

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Hans Wallenstam, administrerende direktør (nærtstående)Købcirka 298 tusind SEK
  • Hans Wallenstam, administrerende direktør (nærtstående)Købcirka 4,0 mio. SEK
  • Rebecka Wallenstam, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 397 tusind SEK
  • Rebecka Wallenstam, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 432 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag2,4 %

Almindelig dag0,8 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Wallenstam sig typisk omkring 2,4 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,8 %.

+2,78 % +1,39 % −4,15 % +0,69 %

10.000 SEK i Wallenstam købt 7. november 2016 er i dag 13.600 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Wallenstam være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Wallenstam være værd i dag?

13.600 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

Rejsens fem største dage

· +13,1 % · hele børsen steg 2,2 % samme dag

· −12,5 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag

· −10,2 % · hele børsen steg 0,9 % samme dag

· +9,8 % · hele børsen faldt 1,8 % samme dag

· +9,7 % · hele børsen steg 3,5 % samme dag

Tidligere dage

  • −0,43 % børsen −0,08 % Wallenstam faldt let, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen. Læs →

    Wallenstam faldt let, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.

    De seneste fem handelsdage faldt Wallenstam let, mens OMX Stockholm 30 steg let, så aktien bevægede sig mod markedet.

    På den seneste handelsdag var markedet nogenlunde uændret, så det var en almindelig dag for Wallenstam.

    Nyhederne om Kallebäcks Terrasser i Göteborg kom før handelsdagen og forklarer ikke faldet.

    Næste regnskab er fredag den 5. februar 2027, en dato at holde øje med.

  • +0,38 % børsen −0,29 % Wallenstam steg lidt, mens markedet faldt. Læs →

    Wallenstam steg lidt, mens markedet faldt.

    Virksomhedsnyheden om AI-værktøjer til medarbejdere kom samme dag, men den forklarer sandsynligvis kun en lille bevægelse.

    De seneste fem handelsdage faldt Wallenstam lidt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt.

    Branchekolleger faldt også lidt, og shortpositionerne har været faldende i flere uger.

    Næste regnskab kommer fredag den 5. februar 2027.

  • +3,01 % børsen −3,67 % Wallenstam, et svensk ejendomsselskab noteret på Nasdaq Stockholm, steg tydeligt i de seneste fem handelsdage, mens det bredere OMX Stockholm 30-indeks faldt kraftigt. Læs →

    Wallenstam, et svensk ejendomsselskab noteret på Nasdaq Stockholm, steg tydeligt i de seneste fem handelsdage, mens det bredere OMX Stockholm 30-indeks faldt kraftigt.

    Hovednyheden var analytikernes handlinger: SB1 Markets sænkede kursmålet, den aktiekurs det ser som rimelig, til 40 kr. og fastholdt neutral anbefaling.

    Tidligere i ugen sænkede også SEB sit kursmål, men kvartalsregnskabet var bedre end ventet, med højere forvaltningsresultat og overskud.

    Handelsvolumen lå omkring det sædvanlige niveau, og bevægelsen var af almindelig størrelse.

Alle selskaber