Siksi Wallenstam-osake liikkuu
Wallenstam nousi voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikkeen.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
32 382 uutista analysoitu tänäänWallenstam nousi voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikkeen.
Saman päivän OMX Stockholm 30 laski hieman, joten Wallenstam liikkui markkinoita vastaan.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Wallenstam nousi voimakkaasti, kun markkinat nousivat hieman.
Se on Wallenstamille suuri liike, noin kolminkertainen normaaliin viiden päivän vaihteluun nähden, ja vastaavia liikkeitä on ollut noin neljä viimeisen vuoden aikana.
Kaupankäyntimäärä oli tavanomaisella tasolla.
Päivän liike +1,96 % oli 2,4 kertaa tavallinen päiväliike 0,8 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.
Wallenstam +1,96 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Wallenstam.
Yhtiön Wallenstam tulos ylitti odotukset 2 raportissa 8:sta.
Kaaviosta puuttuu 2 jakson 10 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 21. huhtikuuta 2026.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 2 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 39,50 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,42 SEK (5. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 1,90 SEK nykyiseen 2,11 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 2,11 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 1,96 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 28. toukokuuta: Osto noin 298 tuhatta SEK. 15. toukokuuta: Osto noin 4,0 milj. SEK. 8. toukokuuta: Osto noin 397 tuhatta SEK. 18. maaliskuuta: Osto noin 432 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 0 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −13 % ja osakekohtainen tulos +233 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 0 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 24,8 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 3,3 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Wallenstam
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Wallenstam tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -0,70 SEK–4,00 SEK. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 7,56 SEK, Fabege 3,28 SEK, Intea Fastigheter 7,77 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 2,11 SEK (1,95 SEK–2,52 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 1,96 SEK (1,87 SEK–2,06 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 2,5 mrd. SEK–3,3 mrd. SEK. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 4,7 mrd. SEK, Fabege 4,4 mrd. SEK, Intea Fastigheter 1,8 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 3,1 mrd. SEK (3,1 mrd. SEK–3,1 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 3,3 mrd. SEK (3,3 mrd. SEK–3,3 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 55,2 %–59,9 %. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 69,2 %, Fabege 58,9 %, Intea Fastigheter 79,3 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −1,5 %–7,9 %. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 9,9 %, Fabege 2,7 %, Intea Fastigheter 14,3 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 10,3–39,8. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 9,6, Fabege 20,3, Intea Fastigheter 8,7. Vuoden 2026 ennuste: 18,6. Vuoden 2027 ennuste: 20,1.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 8,12–11,64. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 4,75, Fabege 4,81, Intea Fastigheter 10,67. Vuoden 2026 ennuste: 7,89. Vuoden 2027 ennuste: 7,58.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2017–2025: 0,25 SEK–0,95 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 1,0 %–1,4 %. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 4,6 %, Fabege 3,4 %, Intea Fastigheter 1,5 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 9,35–118,50. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 10,78, Fabege 14,22, Intea Fastigheter 9,93.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 0,82–1,18. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 0,89, Fabege 0,55, Intea Fastigheter 1,44.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 17,1–457,6.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: 1,78 SEK–2,16 SEK. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 6,13 SEK, Fabege 8,69 SEK, Intea Fastigheter -2,20 SEK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 44,0 %–46,9 %.
Osinko selitettynä
Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Wallenstam maksoi 0,55 SEK osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.
Irtoamispäivänä 27. lokakuuta 2026 yhtiön Wallenstam osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,25 SEK. Kurssi muuttui arvosta 38,20 SEK arvoon 37,74 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −0,5 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.
2017: 0,85 SEK2018: 0,90 SEK2019: 0,95 SEK2020: 0,25 SEK2021: 0,60 SEK2022: 0,60 SEK2023: 0,60 SEK2024: 0,50 SEK2025: 0,50 SEK2026 tähän mennessä: 0,55 SEK
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Wallenstam myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Wallenstam myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Wallenstam
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Hans Wallenstam, toimitusjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 298 tuhatta SEK
- Hans Wallenstam, toimitusjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 4,0 milj. SEK
- Rebecka Wallenstam, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 397 tuhatta SEK
- Rebecka Wallenstam, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 432 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Wallenstam liikkui tavallisesti noin 2,4 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,8 %.
+2,78 % +1,39 % −4,15 % +0,69 %
10 000 SEK yhtiössä Wallenstam, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 13 600 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Wallenstam olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Wallenstam olisi arvoinen tänään?
13 600 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Matkan viisi suurinta päivää
· +13,1 % · koko pörssi nousi 2,2 % samana päivänä
· −12,5 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä
· −10,2 % · koko pörssi nousi 0,9 % samana päivänä
· +9,8 % · koko pörssi laski 1,8 % samana päivänä
· +9,7 % · koko pörssi nousi 3,5 % samana päivänä
Aiemmat päivät
+3,47 % pörssi +0,83 % Wallenstam nousi kaupankäyntipäivän aikana voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä. Lue →
Wallenstam nousi kaupankäyntipäivän aikana voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä.
Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten Wallenstam liikkui enemmän kuin markkina.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, suuri liike.
Maanantain uutiset koskivat Göteborgin Kallebäcks Terrasser -kaupunginosaa, mutta ne eivät selitä päivän liikettä.
Kiinteistöyhtiöt pörssissä nousivat samoina päivinä, mikä viittaa alan laajaan nousuun.
−0,43 % pörssi −0,08 % Wallenstam laski hieman, eikä yhtiöuutisia selitä liikettä. Lue →
Wallenstam laski hieman, eikä yhtiöuutisia selitä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Wallenstam laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten osake liikkui markkinoita vastaan.
Viimeisessä kaupankäyntipäivässä markkinat olivat suunnilleen ennallaan, joten se oli Wallenstamille tavallinen päivä.
Kallebäcks Terrassernin uutiset Göteborgissa tulivat ennen kaupankäyntipäivää eivätkä selitä laskua.
Seuraava osavuosikatsaus on perjantaina 5. helmikuuta 2027, pidä se mielessäsi.
+0,64 % pörssi +0,48 % Wallenstam nousi hieman, markkinoiden mukana. Lue →
Wallenstam nousi hieman, markkinoiden mukana.
Osake liikkui samaan suuntaan laajemman OMX Stockholm 30 -indeksin kanssa sinä päivänä.
Liike oli osakkeelle tavallinen päivä.
Samana päivänä julkaistu yhtiöuutinen koski Göteborgin kehitystä: Kallebäcks Terrassissa on nyt hieman yli 1 450 asuntoa.
Uutinen on mahdollinen mutta vaatimaton selitys pienelle nousulle.
+0,38 % pörssi −0,29 % Wallenstam nousi hieman, vaikka markkina laski. Lue →
Wallenstam nousi hieman, vaikka markkina laski.
Yhtiöuutinen tekoälytyökaluista henkilöstölle tuli samana päivänä, mutta se selittää todennäköisesti vain pienen liikkeen.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Wallenstam laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.
Alan kilpailijat laskivat myös hieman, ja lyhyiden positioiden määrä on laskenut useita viikkoja.
Seuraava tulosraportti julkaistaan perjantaina 5. helmikuuta 2027.
+3,01 % pörssi −3,67 % Wallenstam, ruotsalainen kiinteistöyhtiö, joka on listattu Nasdaq Stockholmiin, nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun laajempi OMX Stockholm 30 -indeksi laski voimakkaasti. Lue →
Wallenstam, ruotsalainen kiinteistöyhtiö, joka on listattu Nasdaq Stockholmiin, nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun laajempi OMX Stockholm 30 -indeksi laski voimakkaasti.
Pääuutinen oli analyytikoiden toimet: SB1 Markets laski tavoitehintaansa, eli osakekurssia, jonka se pitää kohtuullisena, 40 kruunuun ja piti suositukseksi neutraalin.
Aiemmin samalla viikolla myös SEB laski tavoitettaan, mutta neljännesvuosiraportti oli odotuksia parempi, kiinteistöjen hallintatulos ja voitto olivat korkeammat.
Kaupankäyntivolyymi oli suunnilleen tavallisella tasolla ja liike oli tavallisen kokoinen.