Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Fabege-osake liikkuu

Fabege laski selvästi, samaan tapaan kuin markkina.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 876 uutista analysoitu tänään

Fabege laski selvästi, samaan tapaan kuin markkina.

OMX Stockholm 30 laski myös selvästi samana päivänä, joten lasku oli enimmäkseen koko markkinaa koskeva.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Fabege nousi selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

Mikään yhtiöuutinen viimeisestä kaupankäyntipäivästä ei selitä laskua selvästi.

Kaksi uutta vuokrasopimusta Tukholman keskustassa julkistettiin ennen kaupankäynnin alkua, mutta ne ovat taustaa, eivät syy.

Päivän liike −1,19 % oli 1,4 kertaa tavallinen päiväliike 0,8 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Fabege −1,19 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Samassa tahdissa pörssin kanssa

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Fabege.

Yhtiön Fabege tulos ylitti odotukset 1 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 1Pidä 6Myy 4
3 kuukautta sitten
Osta 1Pidä 5Myy 5

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 66,40 SEK

Tavoitehinnat
Alin 51,40Keskiarvo 68,76Ylin 81,00

Keskiarvo on 68,76 SEK, +4 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 66,40 SEK. Vaihteluväli on 51,40 SEK–81,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 11 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,30,71,01,41,72025-02-06: 0,70; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,036/2’25+0,2 %2025-04-14: 0,47; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,0214/4’25+0,7 %2025-07-07: 1,03; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,057/7’25−4,5 %2025-10-21: 0,74; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,1821/10’25+9,3 %2026-02-05: 0,72; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,135/2’26−0,3 %2026-04-23: 0,69; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,0223/4’26−0,6 %2026-07-06: 1,54; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,186/7’26+0,8 %2026-10-21: 0,95; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,2821/10’26−3,6 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,09.→05/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,09 SEK (5. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 4,70 SEK nykyiseen 4,64 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 4,64 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 4,16 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 20. elokuuta: Osto noin 17 tuhatta SEK. 14. elokuuta: Osto noin 7,6 milj. SEK. 29. heinäkuuta: Osto noin 60 tuhatta SEK. 21. heinäkuuta: Osto noin 103 tuhatta SEK. 20. heinäkuuta: Osto noin 74 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −0 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -0,68 SEK arvoon -1,11 SEK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)-6923382022: 3,332022: 2,3820222023: 3,932023: -5,5220232024: 3,672024: -0,2120242025: 3,762025: -0,352025Nyt2026: 3,5420262027: 3,6120272022: 27,90282023: 34,04342024: 26,05262025: 25,9726Nyt: 20,8921

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 5,6 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 8,4. Vuoden 2025 tulos: -348 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)034681012022: 92,082022: 46,5720222023: 83,222023: 43,9820232024: 84,112024: 45,6620242025: 83,092025: 45,612025Nyt2022: 27,90282023: 34,04342024: 26,05262025: 25,9726Nyt: 20,8921

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 37,5 mrd. SEK. Markkina-arvo on 0,6 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 20,9 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 3,8 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Fabege

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Fabege tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos3,28 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 7,49222023: -17,54232024: -0,68242025: -1,11252026: 4,64262027: 4,16272022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -17,54 SEK–7,49 SEK. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 7,77 SEK, Intea Fastigheter 7,77 SEK, Wallenstam 4,53 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 4,64 SEK (4,44 SEK–4,80 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 4,16 SEK (3,50 SEK–4,51 SEK).

Liikevaihto4,4 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 3 327 000 000,00222023: 3 930 000 000,00232024: 3 671 000 000,00242025: 3 760 000 000,00252026: 3 539 946 180,00262027: 3 611 131 710,00272022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 3,3 mrd. SEK–3,9 mrd. SEK. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 4,7 mrd. SEK, Intea Fastigheter 1,8 mrd. SEK, Wallenstam 3,4 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 3,5 mrd. SEK (3,5 mrd. SEK–3,5 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 3,6 mrd. SEK (3,6 mrd. SEK–3,7 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali58,9 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 60,63222023: 60,71232024: 65,32242025: 66,25252022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 60,6 %–66,2 %. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 69,2 %, Intea Fastigheter 79,3 %, Wallenstam 59,3 %.

Oman pääoman tuotto2,7 %
NytOman pääoman tuotto2022: 5,22222023: -14,06232024: -0,55242025: -0,93252022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −14,1 %–5,2 %. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 9,9 %, Intea Fastigheter 14,3 %, Wallenstam 9,1 %.

P/E-luku20,2
NytP/E-luku2022: 11,84222324252026: 14,30262027: 15,9427

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 11,8–11,8. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 9,3, Intea Fastigheter 8,5, Wallenstam 8,7. Vuoden 2026 ennuste: 14,3. Vuoden 2027 ennuste: 15,9.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)4,79
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 8,39222023: 8,66232024: 7,10242025: 6,91252026: 5,90262027: 5,7827

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 6,91–8,66. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 4,77, Intea Fastigheter 10,51, Wallenstam 7,34. Vuoden 2026 ennuste: 5,90. Vuoden 2027 ennuste: 5,78.

Osinko osaketta kohti2,15 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 2,00172018: 2,25182019: 2,65192020: 3,20202021: 3,60212022: 3,00222023: 2,80232024: 1,95242025: 1,9525

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 1,95 SEK–3,60 SEK.

Osinkotuotto3,3 %
NytOsinkotuotto2022: 3,38222023: 2,59232024: 2,36242025: 2,3625

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 2,4 %–3,4 %. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 4,5 %, Intea Fastigheter 1,5 %, Wallenstam 1,4 %.

Nettovelka / EBITDA14,22
NytNettovelka / EBITDA2022: 9,3522232024: 37,88242025: 74,4325

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 9,35–74,43. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 10,78, Intea Fastigheter 9,93, Wallenstam 16,15.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)0,55
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 0,61222023: 0,87232024: 0,68242025: 0,6925

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 0,61–0,87. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 0,89, Intea Fastigheter 1,42, Wallenstam 0,75.

EV / EBIT131,3
2025EV / EBIT2022: 17,3522232024: 66,51242025: 131,3125

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 17,3–131,3.

Vapaa kassavirta osaketta kohti8,69 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 6,33222023: 4,99232024: 5,14242025: 5,51252022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 4,99 SEK–6,33 SEK. Verrokit: Wihlborgs Fastigheter 6,13 SEK, Intea Fastigheter -2,20 SEK, Wallenstam 2,19 SEK.

Omavaraisuusaste45,1 %
2025Omavaraisuusaste2022: 49,43222023: 47,16232024: 45,71242025: 45,1025

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 45,1 %–49,4 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Fabege maksoi 2,15 SEK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 12. lokakuuta 2026 yhtiön Fabege osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,55 SEK. Kurssi muuttui arvosta 64,25 SEK arvoon 62,90 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −1,2 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 2,00 SEK2018: 2,25 SEK2019: 2,65 SEK2020: 3,20 SEK2021: 3,60 SEK2022: 3,00 SEK2023: 2,80 SEK2024: 1,95 SEK2025: 1,95 SEK2026 tähän mennessä: 2,15 SEK

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Irtoamispäivästä alkaen osake Fabege ei oikeuta seuraavaan osinkoon.

  • Osinko selitettynä

    Irtoamispäivästä alkaen osake Fabege ei oikeuta seuraavaan osinkoon.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Fabege myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Fabege

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Gunilla Cornell, johtoryhmän jäsenOstonoin 17 tuhatta SEK
  • Bent Oustad, toimitusjohtajaOstonoin 7,6 milj. SEK
  • Gunilla Cornell, johtoryhmän jäsenOstonoin 60 tuhatta SEK
  • Charlotta Liljefors Rosell, johtoryhmän jäsenOstonoin 103 tuhatta SEK
  • Johan Zachrisson, johtoryhmän jäsenOstonoin 74 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä2,2 %

Tavallinen päivä0,8 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Fabege liikkui tavallisesti noin 2,2 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,8 %.

−3,65 % +0,78 % −0,64 % −0,30 %

10 000 SEK yhtiössä Fabege, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 11 800 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Fabege olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Fabege olisi arvoinen tänään?

11 800 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Matkan viisi suurinta päivää

· +12,3 % · koko pörssi nousi 2,2 % samana päivänä

· −12,2 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä

· +11,3 % · koko pörssi nousi 1,8 % samana päivänä

· −9,6 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä

· +9,6 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • +2,95 % pörssi −0,11 % Fabege nousi selvästi viikon aikana, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Fabege nousi selvästi viikon aikana, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan.

    Useat uudet vuokrasopimukset Tukholman keskustassa, muun muassa lääkeyhtiö Chiesi Pharman kanssa, ovat todennäköisesti tukeneet tunnelmaa.

    Kepler Cheuvreux laski tavoitehintaansa, eli osakkeen hintaa, jonka analyytikko pitää oikeana, mutta säilytti ostosuosituksensa, mikä painoi todennäköisesti vähemmän.

    Alan kiinteistöyhtiöt nousivat myös voimakkaasti samalla ajanjaksolla, joten sektori oli vahva.

  • +0,90 % pörssi −0,32 % Fabege nousi selvästi, kun markkina laski hieman, ja kaupankäyntipäivän yhtiöuutiset olivat taustalla. Lue →

    Fabege nousi selvästi, kun markkina laski hieman, ja kaupankäyntipäivän yhtiöuutiset olivat taustalla.

    Kaupankäyntimäärä oli tavanomaisella tasolla.

    Viiden päivän aikana osake nousi voimakkaasti, noin kolme kertaa tavallisen viiden päivän heilahduksen verran, ja tämä oli yksi noin seitsemästä vastaavasta liikkeestä viime vuoden aikana.

  • +2,23 % pörssi +0,83 % Fabege nousi voimakkaasti, ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Fabege nousi voimakkaasti, ilman yhtiöuutisia.

    Fabege nousi voimakkaasti, kun Tukholman pörssi nousi selvästi, joten mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi myös voimakkaasti, enemmän kuin markkinat.

    Tämän kokoinen liike oli viime vuoden aikana noin 10 kertaa.

    Alan kiinteistöyhtiöt nousivat laajasti samoina päivinä, mikä viittaa koko sektorin ostoihin eikä yksittäiseen tapahtumaan.

  • +1,16 % pörssi +0,48 % Fabege nousi selvästi viimeisenä kauppapäivänä, enemmän kuin markkina, joka nousi hieman. Lue →

    Fabege nousi selvästi viimeisenä kauppapäivänä, enemmän kuin markkina, joka nousi hieman.

    Analyytikko Kepler Cheuvreux laski tavoitehintaansa (arvioitua oikeaa arvoa) 81 kruunuun 92:sta, mutta piti ostosuosituksensa.

    Fabege nousi hieman viimeisen viiden kauppapäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake jäi indeksistä jälkeen.

    Kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää, ja viimeisin sulkemiskurssi on vuoden korkeimman helmikuun alusta ja alimman lokakuun puolivälistä välillä.

    Seuraava neljännesvuositulos julkaistaan perjantaina 5. helmikuuta 2027.

  • +0,31 % pörssi −0,29 % Fabege nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski hieman. Lue →

    Fabege nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.

    Yhtiöuutiset eivät selitä liikettä, joka oli Fabegelle tavallinen päivä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Fabege laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.

    Analyytikot laskivat tavoitehintoja kolmannen neljänneksen tuloksen jälkeen, ennen viimeistä kaupankäyntipäivää, mikä painoi tunnelmaa osin siksi, että nettovuokraus oli yhä heikko.

    Alan kilpailijat laskivat noin 1,0 prosenttia samalla jaksolla, joten myös kiinteistösektori oli heikko.

  • −0,85 % pörssi +3,01 % Fabege, listattu Nasdaq Tukholmaan, laski hieman viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoiden vastaisesti. Lue →

    Fabege, listattu Nasdaq Tukholmaan, laski hieman viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoiden vastaisesti.

    Analyytikot laskivat tavoitehintojaan, arvoa jonka ne pitävät osakkeelle oikeana, lokakuun 21. päivän neljännesvuosiraportin jälkeen, joka jäi odotuksista.

    Vuokratuotot ja kiinteistöhallinnan tulos kasvoivat, mutta nettovuokraus, uudet vuokrasopimukset miinus menetetyt vuokralaiset, oli yhdeksän ensimmäisen kuukauden ajalta hieman negatiivinen.

    Alan kilpailijat laskivat myös hieman, mediaanilla noin -0,9 prosenttia, joten yhtiön heikkous sopii laajempaan kuvioon.

  • +0,00 % pörssi −3,67 % Fabege, ruotsalainen kiinteistöyhtiö, joka on listattu Nasdaq Stockholmiin, pysyi suurin piirtein ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Lue →

    Fabege, ruotsalainen kiinteistöyhtiö, joka on listattu Nasdaq Stockholmiin, pysyi suurin piirtein ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana.

    Samalla jaksolla OMX Stockholm 30 laski jyrkästi, joten Fabege liikkui markkinaa vähemmän.

    Yhtiön neljännesvuosiraportti, joka julkaistiin aiemmin tällä viikolla, näytti tuloksen kasvua, mutta vuokrausliike pysyi hitaana ja käyttöaste oli edelleen 87 prosenttia.

    Useat analyytikot laskivat sen jälkeen tavoitehintojaan eli osakkeen hintaa, jonka he pitävät kohtuullisena, ja säilyttivät neutraalit tai pitää-suositukset.

Kaikki yhtiöt