Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Fabege-aktien sig

Fabege faldt tydeligt, i takt med markedet.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 984 nyheder analyseret i dag

Fabege faldt tydeligt, i takt med markedet.

OMX Stockholm 30 faldt også tydeligt samme dag, så faldet var hovedsageligt markedsbredt.

De seneste fem handelsdage steg Fabege tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret.

Ingen selskabsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer faldet tydeligt.

To nye lejeaftaler i centrum af Stockholm blev offentliggjort før handlen åbnede, men de er baggrund, ikke årsagen.

Dagens bevægelse på −1,19 % var 1,4 gange en normal dags 0,8 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

Fabege −1,19 %OMX Stockholm 30 −1,01 %I takt med børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Fabege.

Fabege tjente mere end ventet i 1 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 5 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 1Hold 6Sælg 4
3 måneder siden
Køb 1Hold 5Sælg 5

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 66,40 SEK

Kursmålene
Lavest 51,40Gennemsnit 68,76Højest 81,00

Gennemsnittet er 68,76 SEK, +4 % i forhold til seneste kurs 66,40 SEK. Spændet er 51,40 SEK–81,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 11 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion0,30,71,01,41,72025-02-06: 0,70; Ventet indtjening pr. aktie: 1,036/2’25+0,2 %2025-04-14: 0,47; Ventet indtjening pr. aktie: 1,0214/4’25+0,7 %2025-07-07: 1,03; Ventet indtjening pr. aktie: 1,057/7’25−4,5 %2025-10-21: 0,74; Ventet indtjening pr. aktie: 1,1821/10’25+9,3 %2026-02-05: 0,72; Ventet indtjening pr. aktie: 1,135/2’26−0,3 %2026-04-23: 0,69; Ventet indtjening pr. aktie: 1,0223/4’26−0,6 %2026-07-06: 1,54; Ventet indtjening pr. aktie: 1,186/7’26+0,8 %2026-10-21: 0,95; Ventet indtjening pr. aktie: 1,2821/10’26−3,6 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 1,09.→05/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 1,09 SEK (5. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 4,70 SEK for tre måneder siden til 4,64 SEK nu. Estimat 2026: 4,64 SEK. Estimat 2027: 4,16 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 20. august: Køb cirka 17 tusind SEK. 14. august: Køb cirka 7,6 mio. SEK. 29. juli: Køb cirka 60 tusind SEK. 21. juli: Køb cirka 103 tusind SEK. 20. juli: Køb cirka 74 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −0 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -0,68 SEK til -1,11 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-6923382022: 3,332022: 2,3820222023: 3,932023: -5,5220232024: 3,672024: -0,2120242025: 3,762025: -0,352025Nu2026: 3,5420262027: 3,6120272022: 27,90282023: 34,04342024: 26,05262025: 25,9726Nu: 20,8921

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 5,6 gange omsætningen i 2025 mod 8,4 i 2022. Overskud i 2025: -348 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)034681012022: 92,082022: 46,5720222023: 83,222023: 43,9820232024: 84,112024: 45,6620242025: 83,092025: 45,612025Nu2022: 27,90282023: 34,04342024: 26,05262025: 25,9726Nu: 20,8921

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 37,5 mia. SEK. Børsværdien er 0,6 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 20,9 mia. SEKOmsætning 2025: 3,8 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Fabege

Nøgletallene forbinder det, Fabege tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie3,28 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 7,49222023: -17,54232024: -0,68242025: -1,11252026: 4,64262027: 4,16272022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -17,54 SEK–7,49 SEK. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 7,77 SEK, Intea Fastigheter 7,77 SEK, Wallenstam 4,53 SEK. Estimat 2026: 4,64 SEK (4,44 SEK–4,80 SEK). Estimat 2027: 4,16 SEK (3,50 SEK–4,51 SEK).

Omsætning4,4 mia. SEK
NuOmsætning2022: 3.327.000.000,00222023: 3.930.000.000,00232024: 3.671.000.000,00242025: 3.760.000.000,00252026: 3.539.946.180,00262027: 3.611.131.710,00272022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 3,3 mia. SEK–3,9 mia. SEK. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 4,7 mia. SEK, Intea Fastigheter 1,8 mia. SEK, Wallenstam 3,4 mia. SEK. Estimat 2026: 3,5 mia. SEK (3,5 mia. SEK–3,5 mia. SEK). Estimat 2027: 3,6 mia. SEK (3,6 mia. SEK–3,7 mia. SEK).

Driftsmargin58,9 %
NuDriftsmargin2022: 60,63222023: 60,71232024: 65,32242025: 66,25252022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 60,6 %–66,2 %. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 69,2 %, Intea Fastigheter 79,3 %, Wallenstam 59,3 %.

Egenkapitalforrentning2,7 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 5,22222023: -14,06232024: -0,55242025: -0,93252022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −14,1 %–5,2 %. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 9,9 %, Intea Fastigheter 14,3 %, Wallenstam 9,1 %.

P/E20,2
NuP/E2022: 11,84222324252026: 14,30262027: 15,9427

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 11,8–11,8. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 9,3, Intea Fastigheter 8,5, Wallenstam 8,7. Estimat 2026: 14,3. Estimat 2027: 15,9.

Børsværdi / omsætning (P/S)4,79
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 8,39222023: 8,66232024: 7,10242025: 6,91252026: 5,90262027: 5,7827

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 6,91–8,66. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 4,77, Intea Fastigheter 10,51, Wallenstam 7,34. Estimat 2026: 5,90. Estimat 2027: 5,78.

Udbytte pr. aktie2,15 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 2,00172018: 2,25182019: 2,65192020: 3,20202021: 3,60212022: 3,00222023: 2,80232024: 1,95242025: 1,9525

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 1,95 SEK–3,60 SEK.

Direkte afkast3,3 %
NuDirekte afkast2022: 3,38222023: 2,59232024: 2,36242025: 2,3625

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 2,4 %–3,4 %. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 4,5 %, Intea Fastigheter 1,5 %, Wallenstam 1,4 %.

Nettogæld / EBITDA14,22
NuNettogæld / EBITDA2022: 9,3522232024: 37,88242025: 74,4325

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 9,35–74,43. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 10,78, Intea Fastigheter 9,93, Wallenstam 16,15.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)0,55
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 0,61222023: 0,87232024: 0,68242025: 0,6925

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 0,61–0,87. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 0,89, Intea Fastigheter 1,42, Wallenstam 0,75.

EV / EBIT131,3
2025EV / EBIT2022: 17,3522232024: 66,51242025: 131,3125

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 17,3–131,3.

Frit cashflow pr. aktie8,69 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 6,33222023: 4,99232024: 5,14242025: 5,51252022: 88,702023: 108,202024: 82,802025: 82,55

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 4,99 SEK–6,33 SEK. Lignende selskaber: Wihlborgs Fastigheter 6,13 SEK, Intea Fastigheter -2,20 SEK, Wallenstam 2,19 SEK.

Soliditetsgrad45,1 %
2025Soliditetsgrad2022: 49,43222023: 47,16232024: 45,71242025: 45,1025

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 45,1 %–49,4 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Fabege betalte 2,15 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 6. november 2026.

På ex-dagen 12. oktober 2026 blev Fabege handlet uden ret til udbyttet på 0,55 SEK. Kursen gik fra 64,25 SEK til 62,90 SEK; med udbyttet var dagens ændring −1,2 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 2,00 SEK2018: 2,25 SEK2019: 2,65 SEK2020: 3,20 SEK2021: 3,60 SEK2022: 3,00 SEK2023: 2,80 SEK2024: 1,95 SEK2025: 1,95 SEK2026 indtil nu: 2,15 SEK

Værd at holde øje med fremover

Fra ex-dagen handles Fabege uden ret til det kommende udbytte.

  • Udbyttet forklaret

    Fra ex-dagen handles Fabege uden ret til det kommende udbytte.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Fabege har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Fabege

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Gunilla Cornell, ledende medarbejderKøbcirka 17 tusind SEK
  • Bent Oustad, administrerende direktørKøbcirka 7,6 mio. SEK
  • Gunilla Cornell, ledende medarbejderKøbcirka 60 tusind SEK
  • Charlotta Liljefors Rosell, ledende medarbejderKøbcirka 103 tusind SEK
  • Johan Zachrisson, ledende medarbejderKøbcirka 74 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag2,2 %

Almindelig dag0,8 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Fabege sig typisk omkring 2,2 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,8 %.

−3,65 % +0,78 % −0,64 % −0,30 %

10.000 SEK i Fabege købt 7. november 2016 er i dag 11.800 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Fabege være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Fabege være værd i dag?

11.800 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

Rejsens fem største dage

· +12,3 % · hele børsen steg 2,2 % samme dag

· −12,2 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag

· +11,3 % · hele børsen steg 1,8 % samme dag

· −9,6 % · hele børsen steg 0,8 % samme dag · regnskabsdag

· +9,6 % · hele børsen faldt 0,2 % samme dag · regnskabsdag

Tidligere dage

  • +2,95 % børsen −0,11 % Fabege steg tydeligt i løbet af ugen, mens det bredere marked var nogenlunde uændret. Læs →

    Fabege steg tydeligt i løbet af ugen, mens det bredere marked var nogenlunde uændret.

    Flere nye lejeaftaler i det centrale Stockholm, blandt andet med lægemiddelvirksomheden Chiesi Pharma, har sandsynligvis støttet stemningen.

    Kepler Cheuvreux sænkede kursmålet, den aktiekurs analytikerne mener er rimelig, men beholdt købsanbefalingen, hvilket sandsynligvis vejede mindre.

    Ejendomsselskaberne i sektoren steg også kraftigt i samme periode, så sektoren var stærk.

  • +0,90 % børsen −0,32 % Fabege steg tydeligt. Læs →

    Fabege steg tydeligt.

    Handelsvolumen var omkring det normale.

    Over fem dage steg aktien kraftigt, cirka tre gange en normal femdagesbevægelse og en af cirka syv sådanne bevægelser det seneste år.

  • +2,23 % børsen +0,83 % Fabege steg, mens Stockholmsbørsen steg tydeligt, så ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen. Læs →

    Fabege steg, mens Stockholmsbørsen steg tydeligt, så ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.

    Over de sidste fem handelsdage steg aktien også kraftigt og mere end markedet.

    En bevægelse af denne størrelse skete cirka 10 gange i det seneste år.

    Ejendomsselskaber i sektoren steg bredt i de samme dage, hvilket peger på køb i hele sektoren frem for én enkelt begivenhed.

  • +1,16 % børsen +0,48 % Fabege steg tydeligt, mere end markedet, som steg lidt. Læs →

    Fabege steg tydeligt, mere end markedet, som steg lidt.

    Analytikeren Kepler Cheuvreux sænkede sit kursmål (anslået rimelig værdi) til 81 kroner fra 92, men fastholdt købsanbefalingen.

    Fabege steg lidt de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien hang efter indekset.

    Handelsvolumen var langt under normalt, og seneste lukkekurs ligger mellem årets højeste fra begyndelsen af februar og laveste fra midten af oktober.

    Næste kvartalsregnskab kommer fredag 5. februar 2027.

  • +0,31 % børsen −0,29 % Fabege steg lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt. Læs →

    Fabege steg lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt.

    Ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen, som var en almindelig dag for Fabege.

    I de seneste fem handelsdage faldt Fabege lidt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt.

    Analytikere sænkede kursmål efter regnskabet for tredje kvartal, offentliggjort før seneste handelsdag, hvilket trykkede stemningen, delvist fordi nettoudlejningen forblev svag.

    Sektorkolleger faldt omkring 1,0 procent i samme periode, så også ejendomssektoren var svag.

  • −0,85 % børsen +3,01 % Fabege, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt lidt i løbet af ugen, mens det bredere Stockholmsmarked steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet. Læs →

    Fabege, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt lidt i løbet af ugen, mens det bredere Stockholmsmarked steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Analytikere sænkede deres kursmål, den værdi de ser som rimelig for aktien, efter kvartalsregnskabet 21. oktober, der ikke levede op til forventningerne.

    Lejeindtægterne og resultatet fra ejendomsdriften steg, men netto udlejning, nye lejeaftaler minus tabte lejere, var lidt negativ for de første ni måneder.

    Sektorkolleger bevægede sig også lidt lavere, med en median omkring -0,9 procent, så selskabets svaghed passer ind i et bredere mønster.

  • +0,00 % børsen −3,67 % Fabege, det svenske ejendomsselskab noteret på Nasdaq Stockholm, lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage. Læs →

    Fabege, det svenske ejendomsselskab noteret på Nasdaq Stockholm, lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage.

    I samme periode faldt OMX Stockholm 30 kraftigt, så Fabege bevægede sig mindre end markedet.

    Kvartalsregnskabet, offentliggjort tidligere på ugen, viste stigende overskud, men udlejningen forblev langsom, og udlejningsgraden lå fortsat på 87 procent.

    Flere analytikere sænkede derefter deres kursmål, altså den aktiekurs de ser som rimelig, mens de fastholdt neutrale eller hold-anbefalinger.

Alle selskaber