Hopp til hovedinnholdet
NB
Meny

Derfor beveger NP3 Fastigheter-aksjen seg

NP3 Fastigheter falt og beveget seg mindre enn markedet.

Skrevet etter børsslutt ·

Hvorfor i dag

15 876 nyheter analysert i dag

NP3 Fastigheter falt og beveget seg mindre enn markedet.

Over de siste fem handelsdagene falt aksjen litt mens OMX Stockholm 30 var omtrent uendret.

Handelsvolumet var langt under vanlig nivå, så kursbevegelser kan se overdrevne ut.

Styret foreslo 30. oktober 2026 som avstemningsdato for utbytte på preferanseaksjen, som var før siste handelsdag og er bakgrunn, ikke årsak.

Dagens bevegelse på −0,17 % var 0,5 ganger en vanlig dags 0,3 %. OMX Stockholm 30 beveget seg −1,01 % samme dag.

NP3 Fastigheter −0,17 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Litt sterkere enn børsen

Tidligere dager →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevegelser forklart →

Hva nøkkeltallene sier om NP3 Fastigheter

Nøkkeltallene kobler det NP3 Fastigheter tjener til det investorene betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverte søyler: analytikernes estimater.

Omsetning2,5 mrd. SEK
NåOmsetning2022: 1 551 000 000,00222023: 1 797 000 000,00232024: 1 992 000 000,00242025: 2 274 000 000,00252026: 2 510 929 730,00262027: 2 684 519 330,0027

Det selskapet solgte for i løpet av året.

2022–2025: 1,6 mrd. SEK–2,3 mrd. SEK. Lignende selskaper: Sagax 5,6 mrd. SEK, Pandox 8,4 mrd. SEK, Wallenstam 3,4 mrd. SEK. Estimat 2026: 2,5 mrd. SEK (2,5 mrd. SEK–2,5 mrd. SEK). Estimat 2027: 2,7 mrd. SEK (2,6 mrd. SEK–2,9 mrd. SEK).

Driftsmargin72,1 %
NåDriftsmargin2022: 69,70222023: 71,23232024: 71,59242025: 71,9025

Prosentdelen av omsetningen som er igjen etter driftskostnadene.

2022–2025: 69,7 %–71,9 %. Lignende selskaper: Sagax 77,7 %, Pandox 58,0 %, Wallenstam 59,3 %.

Egenkapitalavkastning15,6 %
NåEgenkapitalavkastning2022: 15,07222023: -1,77232024: 8,88242025: 11,0425

Overskuddet som prosent av eiernes penger i selskapet.

2022–2025: −1,8 %–15,1 %. Lignende selskaper: Sagax 15,2 %, Pandox 10,3 %, Wallenstam 9,1 %.

Utbytte per aksje2,00 SEK
NåUtbytte per aksje2018: 3,90182019: 5,00192020: 2,00202021: 2,00212022: 2,00222023: 2,00232024: 2,00242025: 2,0025

Penger utbetalt til eierne per aksje, summert per kalenderår.

2018–2025: 2,00 SEK–5,00 SEK.

Direkteavkastning6,7 %
NåDirekteavkastning2022: 8,06222023: 7,35232024: 6,69242025: 6,4125

Det ordinære årlige utbyttet i prosent av aksjekursen. Blant nordiske selskaper ble en direkteavkastning av denne størrelsen fulgt av lavere utbytte året etter i omtrent 33 % av tilfellene, mot omtrent 17 % under 5 %.

2022–2025: 6,4 %–8,1 %. Lignende selskaper: Sagax 2,0 %, Pandox 2,6 %, Wallenstam 1,4 %.

Netto gjeld / EBITDA8,91
NåNetto gjeld / EBITDA2022: 6,27222023: 16,12232024: 6,47242025: 6,3025

Netto gjeld delt på driftsresultatet før avskrivninger.

2022–2025: 6,27–16,12. Lignende selskaper: Sagax 10,33, Pandox 10,51, Wallenstam 16,15.

Flere nøkkeltall
Fri kontantstrøm per aksje12,61 SEK
NåFri kontantstrøm per aksje2022: 13,24222023: 9,79232024: 14,03242025: 16,6825

Pengene igjen etter investeringer delt på antall aksjer.

2022–2025: 9,79 SEK–16,68 SEK. Lignende selskaper: Sagax 4,03 SEK, Pandox -53,76 SEK, Wallenstam 2,19 SEK.

Egenkapitalandel38,7 %
2025Egenkapitalandel2022: 34,85222023: 35,71232024: 38,37242025: 38,7425

Prosentdelen av eiendelene finansiert av egenkapital.

2022–2025: 34,9 %–38,7 %.

Utbyttet forklart

Utbytte er penger som betales til aksjonærene. NP3 Fastigheter betalte 2,00 SEK per aksje i de tolv månedene til 6. november 2026.

På eksdagen 29. oktober 2026 ble NP3 Fastigheter handlet uten rett til utbyttet på 0,50 SEK. Kursen gikk fra 30,40 SEK til 30,10 SEK; med utbyttet var dagens endring +0,7 %. Retten til pengene går til aksjonærene på eksdagen; utbetalingen skjer senere.

2018: 3,90 SEK2019: 5,00 SEK2020: 2,00 SEK2021: 2,00 SEK2022: 2,00 SEK2023: 2,00 SEK2024: 2,00 SEK2025: 2,00 SEK2026 hittil: 2,00 SEK

Verdt å følge med på fremover

Fra eksdagen handles NP3 Fastigheter uten rett til det kommende utbyttet.

  • Utbyttet forklart

    Fra eksdagen handles NP3 Fastigheter uten rett til det kommende utbyttet.

  • Rapporten

    Rapporten viser hvordan salget og overskuddet i NP3 Fastigheter har endret seg.

    Legg til i kalenderen

Personer i styret og ledelsen må melde sine handler i aksjen til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 21. august: Kjøp cirka 758 tusen SEK. 21. mai: Kjøp cirka 155 tusen SEK. 4. mai: Salg cirka 459 tusen SEK. 4. mai: Kjøp cirka 668 tusen SEK. 19. februar: Salg cirka 905 tusen SEK.

Mer om NP3 Fastigheter

Innsidehandel

Personer i styret og ledelsen må melde sine handler i aksjen til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Andreas Wahlén, administrerende direktør (nærstående)Kjøpcirka 758 tusen SEK
  • Nils Javier Styf, styrelederKjøpcirka 155 tusen SEK
  • Nils Javier Styf, styrelederSalgcirka 459 tusen SEK
  • Nils Javier Styf, styrelederKjøpcirka 668 tusen SEK
  • Nils Javier Styf, styrelederSalgcirka 905 tusen SEK

Rapporten

Neste rapport: · Legg til i kalenderen · Google Calendar

Rapportdag0,4 %

Vanlig dag0,3 %

De siste 16 rapportdagene beveget NP3 Fastigheter seg som regel omtrent 0,4 %. En vanlig dag beveger den seg 0,3 %.

+1,01 % +0,00 % +0,64 % +0,32 %

10 000 SEK i NP3 Fastigheter kjøpt 12. mars 2018 er i dag verdt 20 400 SEK, med utbyttene reinvestert.

Hva ville 10 000 SEK i NP3 Fastigheter vært verdt i dag? →

Hva ville 10 000 SEK i NP3 Fastigheter vært verdt i dag?

20 400 SEK

med utbyttene reinvestert, kjøpt 12. mars 2018.

Reisens fem største dager

· −13,1 % · hele børsen steg 3,3 % samme dag

· +10,2 % · hele børsen steg 3,2 % samme dag

· −10,0 % · hele børsen falt 2,6 % samme dag

· +8,3 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag

· −7,3 % · hele børsen falt 10,6 % samme dag

Tidligere dager

  • −0,50 % børsen −0,32 % NP3 Fastigheter falt kraftig. Les →

    NP3 Fastigheter falt kraftig.

    NP3 Fastigheters preferanseaksjer falt kraftig og beveget seg mer enn markedet, som falt litt.

    I løpet av de siste fem handelsdagene falt aksjen litt mens OMX Stockholm 30 steg litt.

    Styret har foreslått 30. oktober som registreringsdato for utbyttet på preferanseaksjen, men dette er tidligere nyheter og forklarer ikke fallet.

    Handelen lå rundt det vanlige nivået.

  • +0,50 % børsen +0,83 % NP3 Fastigheter steg kraftig, mens OMX Stockholm 30 steg tydelig. Les →

    NP3 Fastigheter steg kraftig, mens OMX Stockholm 30 steg tydelig.

    Styret foreslo 30. oktober 2026 som utbyttets avstemningsdato, under forbehold om godkjenning på generalforsamlingen.

    I de siste fem handelsdagene steg aksjen kraftig mens markedet steg litt.

    Kursen ligger nær årshøyden, og handelsvolumet var omtrent normalt.

  • −0,33 % børsen −0,29 % NP3 Fastigheter falt tydelig, i takt med markedet. Les →

    NP3 Fastigheter falt tydelig, i takt med markedet.

    I løpet av de siste fem handelsdagene steg aksjen tydelig, men mindre enn OMX Stockholm 30.

    Tidligere nyheter inkluderer sterke leieinntekter på 639 millioner kroner i tredje kvartal og en uendret resultatprognose.

  • +0,67 % børsen +3,01 % NP3 Fastigheters preferanseaksjer steg tydelig i løpet av uken, men mindre enn det bredere markedet i Stockholm, som også steg tydelig. Les →

    NP3 Fastigheters preferanseaksjer steg tydelig i løpet av uken, men mindre enn det bredere markedet i Stockholm, som også steg tydelig.

    Sterke resultater for tredje kvartal, inkludert leieinntekter på 639 millioner kroner, bidro sannsynligvis til oppgangen, og aksjene handlet nær årets høyeste nivå.

    Styret har foreslått 30. oktober som registreringsdato for utbytte på preferanseaksjer, med forbehold om godkjenning på generalforsamlingen.

  • +0,66 % børsen −3,67 % NP3 Fastigheter steg tydelig de siste fem handelsdagene, mens OMX Stockholm 30 falt kraftig. Les →

    NP3 Fastigheter steg tydelig de siste fem handelsdagene, mens OMX Stockholm 30 falt kraftig.

    Oppgangen skyldes trolig investorenes reaksjon på delårsrapporten for tredje kvartal 2026, som viste leieinntekter og driftsoverskudd som økte med rundt 11 prosent.

    Selskapet beholdt resultatprognosen, og det ble også meldt om eiendomskjøp for rundt 286 millioner kroner, noe som sannsynligvis støttet stemningen.

    Bevegelsen var klart sterkere enn markedets, noe som er uvanlig for et defensivt eiendomsselskap, så kursen kan fortsatt være i ferd med å ta igjen resultatene.

Alle selskaper