Siksi NP3 Fastigheter-osake liikkuu
NP3 Fastigheter laski ja liikkui vähemmän kuin markkina.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
15 876 uutista analysoitu tänäänNP3 Fastigheter laski ja liikkui vähemmän kuin markkina.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan.
Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavallista alhaisempi, joten hintaliikkeet voivat näyttää liioitelluilta.
Hallitus ehdotti 30. lokakuuta 2026 etuoikeutetun osakkeen osingon täsmäytyspäiväksi, joka oli ennen viimeistä kaupankäyntipäivää ja on taustatietoa, ei syy.
Päivän liike −0,17 % oli 0,5 kertaa tavallinen päiväliike 0,3 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.
NP3 Fastigheter −0,17 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Hieman pörssiä vahvempi
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä NP3 Fastigheter
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön NP3 Fastigheter tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 1,6 mrd. SEK–2,3 mrd. SEK. Verrokit: Sagax 5,6 mrd. SEK, Pandox 8,4 mrd. SEK, Wallenstam 3,4 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 2,5 mrd. SEK (2,5 mrd. SEK–2,5 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 2,7 mrd. SEK (2,6 mrd. SEK–2,9 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 69,7 %–71,9 %. Verrokit: Sagax 77,7 %, Pandox 58,0 %, Wallenstam 59,3 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −1,8 %–15,1 %. Verrokit: Sagax 15,2 %, Pandox 10,3 %, Wallenstam 9,1 %.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2018–2025: 2,00 SEK–5,00 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta. Noin 33 % pohjoismaisten yhtiöiden tapauksista tämän kokoista osinkotuottoa seurasi seuraavana vuonna pienempi osinko, kun alle 5 %:n tuotoilla osuus oli noin 17 %.
2022–2025: 6,4 %–8,1 %. Verrokit: Sagax 2,0 %, Pandox 2,6 %, Wallenstam 1,4 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 6,27–16,12. Verrokit: Sagax 10,33, Pandox 10,51, Wallenstam 16,15.
Lisää tunnuslukuja
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: 9,79 SEK–16,68 SEK. Verrokit: Sagax 4,03 SEK, Pandox -53,76 SEK, Wallenstam 2,19 SEK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 34,9 %–38,7 %.
Osinko selitettynä
Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. NP3 Fastigheter maksoi 2,00 SEK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.
Irtoamispäivänä 29. lokakuuta 2026 yhtiön NP3 Fastigheter osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,50 SEK. Kurssi muuttui arvosta 30,40 SEK arvoon 30,10 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +0,7 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.
2018: 3,90 SEK2019: 5,00 SEK2020: 2,00 SEK2021: 2,00 SEK2022: 2,00 SEK2023: 2,00 SEK2024: 2,00 SEK2025: 2,00 SEK2026 tähän mennessä: 2,00 SEK
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Irtoamispäivästä alkaen osake NP3 Fastigheter ei oikeuta seuraavaan osinkoon.
- Osinko selitettynä
Irtoamispäivästä alkaen osake NP3 Fastigheter ei oikeuta seuraavaan osinkoon.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön NP3 Fastigheter myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 21. elokuuta: Osto noin 758 tuhatta SEK. 21. toukokuuta: Osto noin 155 tuhatta SEK. 4. toukokuuta: Myynti noin 459 tuhatta SEK. 4. toukokuuta: Osto noin 668 tuhatta SEK. 19. helmikuuta: Myynti noin 905 tuhatta SEK.
Lisää yhtiöstä NP3 Fastigheter
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Andreas Wahlén, toimitusjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 758 tuhatta SEK
- Nils Javier Styf, hallituksen puheenjohtajaOstonoin 155 tuhatta SEK
- Nils Javier Styf, hallituksen puheenjohtajaMyyntinoin 459 tuhatta SEK
- Nils Javier Styf, hallituksen puheenjohtajaOstonoin 668 tuhatta SEK
- Nils Javier Styf, hallituksen puheenjohtajaMyyntinoin 905 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 16 raporttipäivän aikana NP3 Fastigheter liikkui tavallisesti noin 0,4 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,3 %.
+1,01 % +0,00 % +0,64 % +0,32 %
10 000 SEK yhtiössä NP3 Fastigheter, ostettu 12. maaliskuuta 2018, on tänään 20 400 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä NP3 Fastigheter olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä NP3 Fastigheter olisi arvoinen tänään?
20 400 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 12. maaliskuuta 2018.
Matkan viisi suurinta päivää
· −13,1 % · koko pörssi nousi 3,3 % samana päivänä
· +10,2 % · koko pörssi nousi 3,2 % samana päivänä
· −10,0 % · koko pörssi laski 2,6 % samana päivänä
· +8,3 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä
· −7,3 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä
Aiemmat päivät
−0,17 % pörssi −0,11 % NP3 Fastigheterin etuoikeutetut osakkeet laskivat hieman viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi oli suunnilleen ennallaan. Lue →
NP3 Fastigheterin etuoikeutetut osakkeet laskivat hieman viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi oli suunnilleen ennallaan.
Kiinteistöyhtiöt pörssissä nousivat keskimäärin noin 4 prosenttia, joten yhtiö jäi jälkeen alansa kehityksestä.
Keskiviikon 4. marraskuuta analyysi nosti tavoitehintaa, eli hintaa, jonka analyytikko pitää oikeana, 15 prosenttia ja ennusti 2,9 prosentin osinkotuottoa.
Kauppaa käytiin vähän, ja viimeisin kurssi on lähellä vuoden huippua.
−0,50 % pörssi −0,32 % NP3 Fastigheter laski voimakkaasti. Lue →
NP3 Fastigheter laski voimakkaasti.
NP3 Fastigheterin etuosakkeet laskivat jyrkästi kaupankäyntipäivänä ja liikkuivat enemmän kuin markkina, joka laski hieman.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Hallitus on ehdottanut 30. lokakuuta etuosakkeen osingon täsmäytyspäiväksi, mutta tämä on aiempi uutinen eikä selitä laskua.
Kaupankäynti oli tavanomaisella tasolla.
+0,50 % pörssi +0,83 % NP3 Fastigheter nousi voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi. Lue →
NP3 Fastigheter nousi voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.
Hallitus ehdotti osingon täsmäytyspäiväksi 30. lokakuuta 2026, yhtiökokouksen hyväksynnän varauksella.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, kun markkina nousi hieman.
Hinta on lähellä vuoden huippua, ja kaupankäyntivolyymi oli suunnilleen tavanomainen.
−0,33 % pörssi −0,29 % NP3 Fastigheter laski selvästi, markkinoiden mukaisesti. Lue →
NP3 Fastigheter laski selvästi, markkinoiden mukaisesti.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, mutta vähemmän kuin OMX Stockholm 30.
Aiemmat uutiset sisältävät vahvat vuokratuotot, 639 miljoonaa kruunua kolmannella neljänneksellä, ja ennusteen säilymisen.
+0,67 % pörssi +3,01 % NP3 Fastigheterin etuoikeutetut osakkeet nousivat selvästi viikon aikana, mutta vähemmän kuin laajempi Tukholman pörssi, joka myös nousi selvästi. Lue →
NP3 Fastigheterin etuoikeutetut osakkeet nousivat selvästi viikon aikana, mutta vähemmän kuin laajempi Tukholman pörssi, joka myös nousi selvästi.
Vahvat kolmannen neljänneksen tulokset, mukaan lukien vuokratuotot 639 miljoonaa kruunua, todennäköisesti tukivat nousua, ja osakkeet lähestyivät vuoden korkeinta tasoaan.
Hallitus on ehdottanut 30. lokakuuta etuoikeutettujen osakkeiden osingon täsmäytyspäiväksi, edellyttäen yhtiökokouksen hyväksyntää.
+0,66 % pörssi −3,67 % NP3 Fastigheter nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Tukholma 30 laski voimakkaasti. Lue →
NP3 Fastigheter nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Tukholma 30 laski voimakkaasti.
Nousu johtui todennäköisesti sijoittajien reaktiosta vuoden 2026 kolmannen neljänneksen välitilinpäätökseen, jossa vuokratuotot ja käyttöylijäämä kasvoivat noin 11 prosenttia.
Yhtiö piti tulosennusteensa, ja se ilmoitti myös kiinteistöhankinnoista noin 286 miljoonalla kruunulla, mikä todennäköisesti tuki tunnelmaa.
Liike oli selvästi markkinaa voimakkaampi, mikä on epätavallista defensiiviselle kiinteistöyhtiölle, joten kurssi voi vielä kuroa kiinni tuloksia.