Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Moncler-aktien sig

Moncler designer og sælger luksusoverdele, tøj, fodtøj og tilbehør under mærkerne Moncler og Stone Island i Italien, Europa, Asien og USA.

Moncler steg meget kraftigt, uden virksomhedsnyhed der forklarer det.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 984 nyheder analyseret i dag

Moncler steg meget kraftigt, uden virksomhedsnyhed der forklarer det.

De seneste fem handelsdage steg Moncler meget kraftigt, langt mere end FTSE MIB.

I seneste handelsdag steg den også meget kraftigt, mens FTSE MIB steg kraftigt, så markedet alene forklarer ikke bevægelsen.

Bevægelsen var omkring fire gange en normal dag for Moncler, og sådanne bevægelser har været sjældne det seneste år.

Dagens bevægelse på +4,50 % var 4,3 gange en normal dags 1,0 %. FTSE MIB bevægede sig +2,70 % samme dag.

Moncler +4,50 %FTSE MIB +2,70 %Meget stærkere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Moncler.

Vurderingerne

Nu
Køb 17Hold 8Sælg 0
3 måneder siden
Køb 13Hold 12Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 45,37 EUR

Kursmålene
Lavest 46,00Gennemsnit 57,01Højest 70,00

Gennemsnittet er 57,01 EUR, +26 % i forhold til seneste kurs 45,37 EUR. Spændet er 46,00 EUR–70,00 EUR. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 25 analytikere har givet et kursmål.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,48 EUR. For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 2,39 EUR for tre måneder siden til 2,32 EUR nu. Estimat 2026: 2,32 EUR. Estimat 2027: 2,51 EUR. Én analytiker har lavet estimatet for kvartalet.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt europæiske selskaber sker det i omkring 65 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +8 % og indtjeningen pr. aktie −2 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. EUR)0611172022: 2,602022: 0,6120222023: 2,982023: 0,6120232024: 3,112024: 0,6420242025: 3,132025: 0,632025Nu2026: 3,2220262027: 3,4520272022: 13,31132023: 15,05152024: 13,80142025: 14,9215Nu: 12,3412

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. EUR

Børsværdien er 3,9 gange omsætningen i 2025 mod 5,1 i 2022. Overskud i 2025: 627 mio. EUR.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. EUR)0611172022: 4,642022: 1,7420222023: 4,992023: 1,7820232024: 5,502024: 1,9220242025: 5,962025: 2,112025Nu2022: 13,31132023: 15,05152024: 13,80142025: 14,9215Nu: 12,3412

AktiverGældBørsværdimia. EUR

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 3,8 mia. EUR. Børsværdien er 3,2 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 12,3 mia. EUROmsætning 2025: 3,1 mia. EUR

Hvad nøgletallene siger om Moncler

Nøgletallene forbinder det, Moncler tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie2,35 EUR
NuIndtjening pr. aktie2022: 2,24222023: 2,27232024: 2,36242025: 2,31252026: 2,32262027: 2,51272022: 49,502023: 55,702024: 50,982025: 54,92

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 2,24 EUR–2,36 EUR. Lignende selskaber: LPP 1.044,35 PLN, H&M 8,25 SEK, Stellantis -5,38 EUR. Estimat 2026: 2,32 EUR (2,20 EUR–2,44 EUR). Estimat 2027: 2,51 EUR (2,33 EUR–2,75 EUR).

Omsætning3,2 mia. EUR
NuOmsætning2022: 2.602.890.000,00222023: 2.984.217.000,00232024: 3.108.924.000,00242025: 3.132.128.000,00252026: 3.217.118.410,00262027: 3.445.516.620,00272022: 49,502023: 55,702024: 50,982025: 54,92

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 2,6 mia. EUR–3,1 mia. EUR. Lignende selskaber: LPP 24,7 mia. PLN, H&M 220,8 mia. SEK, Stellantis 161,3 mia. EUR. Estimat 2026: 3,2 mia. EUR (3,1 mia. EUR–3,3 mia. EUR). Estimat 2027: 3,4 mia. EUR (3,3 mia. EUR–3,8 mia. EUR).

Driftsmargin29,2 %
2025Driftsmargin2022: 29,76222023: 29,95232024: 29,23242025: 29,16252022: 49,502023: 55,702024: 50,982025: 54,92

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 29,2 %–30,0 %. Lignende selskaber: LPP 16,6 %, H&M 9,1 %, Stellantis −14,5 %.

Egenkapitalforrentning18,1 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 20,90222023: 19,04232024: 17,83242025: 16,28252022: 49,502023: 55,702024: 50,982025: 54,92

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 16,3 %–20,9 %. Lignende selskaber: LPP 38,3 %, H&M 33,3 %, Stellantis −26,5 %.

P/E19,3
NuP/E2022: 22,10222023: 24,59232024: 21,57242025: 23,80252026: 19,52262027: 18,0627

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 21,6–24,6. Lignende selskaber: LPP 26,3, H&M 21,7. Estimat 2026: 19,5. Estimat 2027: 18,1.

Børsværdi / omsætning (P/S)3,86
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 5,11222023: 5,04232024: 4,44242025: 4,76252026: 3,84262027: 3,5827

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 4,44–5,11. Lignende selskaber: LPP 2,07, H&M 1,29, Stellantis 0,07. Estimat 2026: 3,84. Estimat 2027: 3,58.

Udbytte pr. aktie1,40 EUR
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,18172018: 0,28182019: 0,40192020: 0,00202021: 0,45212022: 0,60222023: 1,12232024: 1,15242025: 1,3025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 EUR–1,30 EUR.

Direkte afkast3,1 %
NuDirekte afkast2022: 1,21222023: 2,01232024: 2,26242025: 2,3725

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 1,2 %–2,4 %. Lignende selskaber: LPP 3,6 %, H&M 4,0 %, Stellantis 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA0,10
NuNettogæld / EBITDA2022: 0,03222023: -0,18232024: -0,30242025: -0,2625

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: -0,30–0,03. Lignende selskaber: LPP 1,54, H&M 2,12, Stellantis 10,97.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)3,38
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 4,59222023: 4,68232024: 3,85242025: 3,8725

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 3,85–4,68. Lignende selskaber: LPP 9,76, H&M 7,23, Stellantis 0,21.

EV / EBIT15,7
2025EV / EBIT2022: 17,24222023: 16,42232024: 14,22242025: 15,6825

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 14,2–17,2.

Frit cashflow pr. aktie2,73 EUR
2025Frit cashflow pr. aktie2022: 1,83222023: 2,73232024: 2,94242025: 2,73252022: 49,502023: 55,702024: 50,982025: 54,92

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 1,83 EUR–2,94 EUR. Lignende selskaber: LPP 1.898,63 PLN, H&M 16,28 SEK, Stellantis -3,98 EUR.

Soliditetsgrad64,6 %
2025Soliditetsgrad2022: 62,56222023: 64,39232024: 65,16242025: 64,6025

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 62,6 %–65,2 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Moncler betalte 1,40 EUR pr. aktie i de tolv måneder frem til 4. november 2026.

På ex-dagen 18. maj 2026 blev Moncler handlet uden ret til udbyttet på 1,40 EUR. Kursen gik fra 49,71 EUR til 49,25 EUR; med udbyttet var dagens ændring +1,9 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 0,18 EUR2018: 0,28 EUR2019: 0,40 EUR2020: 0,00 EUR2021: 0,45 EUR2022: 0,60 EUR2023: 1,12 EUR2024: 1,15 EUR2025: 1,30 EUR2026 indtil nu: 1,40 EUR

Mere om Moncler

Om Moncler

Moncler designer og sælger luksusoverdele, tøj, fodtøj og tilbehør under mærkerne Moncler og Stone Island i Italien, Europa, Asien og USA.

Regnskabet

Regnskabsdag3,0 %

Almindelig dag1,0 %

De seneste 6 regnskabsdage bevægede Moncler sig typisk omkring 3,0 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,0 %.

+3,29 % −1,08 % +0,12 % +2,69 %

10.000 EUR i Moncler købt 4. november 2016 er i dag 36.000 EUR værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 EUR i Moncler være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 EUR i Moncler være værd i dag?

36.000 EUR

med udbytterne geninvesteret, købt 4. november 2016.

Rejsens fem største dage

· +14,2 % · hele børsen steg 7,1 % samme dag

· +13,5 % · hele børsen steg 8,9 % samme dag

· +13,4 % · hele børsen steg 1,5 % samme dag

· −11,4 % · hele børsen faldt 16,9 % samme dag

· +11,3 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag

Tidligere dage

  • +5,17 % børsen +1,12 % Moncler steg kraftigt i løbet af ugen, en stor bevægelse for aktien. Læs →

    Moncler steg kraftigt i løbet af ugen, en stor bevægelse for aktien.

    I de samme dage steg FTSE MIB kun lidt, så Moncler klart overgik det bredere marked.

    Nyhederne i perioden var begrænset til sider med sæsonafkast og en ældre rapport om shortpositioner, så ingen konkret virksomhedsbegivenhed forklarer stigningen tydeligt.

    Den mest sandsynlige forklaring er en ændret investorappetit for konjunkturfølsomme luksusnavne, men det er ikke bekræftet af nyhederne.

  • +0,18 % børsen +0,02 % Moncler var nogenlunde uændret, og ingen selskabsnyheder forklarer det. Læs →

    Moncler var nogenlunde uændret, og ingen selskabsnyheder forklarer det.

    I de seneste fem handelsdage steg Moncler kraftigt, mens FTSE MIB kun steg lidt.

    Det er omkring dobbelt så stor som en normal femdagesperiode for Moncler, altså en stor bevægelse, og lignende bevægelser er sket cirka 8 gange det seneste år.

    I den seneste handelsdag var Moncler nogenlunde uændret, mens FTSE MIB også var nogenlunde flad.

    Ingen selskabsnyheder forklarer ugens stigning.

  • +3,85 % børsen +1,18 % Moncler steg meget kraftigt og bevægede sig klart mere end markedet. Læs →

    Moncler steg meget kraftigt og bevægede sig klart mere end markedet.

    Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

    I de sidste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens FTSE MIB steg lidt.

    Bevægelsen var omkring fire gange en normal dag for Moncler, og så store bevægelser var sjældne, omkring syv gange i det seneste år.

    Handelsvolumen lå omkring det sædvanlige niveau.

  • +2,42 % børsen −1,00 % Moncler steg, mens markedet faldt. Læs →

    Moncler steg, mens markedet faldt.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien svagt og lå bagud en tydeligt stigende FTSE MIB.

    Ingen selskabsnyheder fra den seneste handelsdag forklarer tydeligt bevægelsen.

    Aktien ligger tæt på sin laveste lukkekurs det seneste år, langt under februarhøjden.

    Handelsvolumen lå omkring det normale niveau.

  • −0,82 % børsen +0,58 % Moncler S.p.A faldt lidt, uden selskabsnyheder. Læs →

    Moncler S.p.A faldt lidt, uden selskabsnyheder.

    I løbet af fem handelsdage faldt Moncler tydeligt, mens FTSE MIB steg tydeligt; den store bevægelse er set omtrent ni gange det seneste år.

    Ingen nyheder fra handelsdagen forklarer dagens bevægelse.

  • +0,83 % børsen +0,10 % Moncler havde en almindelig onsdag, mens markedet stort set var uændret. Læs →

    Moncler havde en almindelig onsdag, mens markedet stort set var uændret.

    Aktien steg lidt, mens FTSE MIB stort set var uændret.

    Den faldt lidt over de seneste fem handelsdage.

    Den seneste lukkekurs lå nær årets laveste niveau.

  • −2,05 % børsen +0,90 % Moncler faldt tydeligt mod markedet. Læs →

    Moncler faldt tydeligt mod markedet.

    FTSE MIB steg tydeligt.

    Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

    Moncler var omtrent uændret over fem handelsdage.

    Seneste lukkekurs er på årets laveste niveau.

  • +0,80 % børsen +1,29 % Moncler S.p.A steg lidt uden at selskabsnyheder forklarer bevægelsen. Læs →

    Moncler S.p.A steg lidt uden at selskabsnyheder forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage lå aktien stort set uændret, og FTSE MIB var også stort set uændret.

    Handelsdagen var en almindelig dag for Moncler S.p.A, inden for dens normale daglige udsving.

    Aktien ligger tæt på sin laveste lukkekurs i det seneste år, langt under februarhøjden.

    Delårsregnskabet 21. oktober er tidligere baggrund, ikke en ny udløser.

  • −3,18 % børsen +0,36 % Moncler S.p.A faldt kraftigt, mens markedet steg lidt. Læs →

    Moncler S.p.A faldt kraftigt, mens markedet steg lidt.

    Ingen virksomhedsnyhed forklarer faldet.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mindre end FTSE MIB, Italiens vigtigste aktieindeks.

    Aktier i luksus- og forbrugsvirksomheder bevæger sig ofte med de velhavende kunders efterspørgsel og det bredere marked, så faldet kan delvist afspejle sådanne bekymringer.

    Aktien ligger tæt på sin laveste lukkekurs det seneste år, nået i midten af oktober.

  • −1,36 % børsen −2,60 % Moncler S.p.A faldt en smule i de seneste fem handelsdage, mens FTSE MIB-indekset faldt tydeligere, så Moncler klarede sig bedre end markedet. Læs →

    Moncler S.p.A faldt en smule i de seneste fem handelsdage, mens FTSE MIB-indekset faldt tydeligere, så Moncler klarede sig bedre end markedet.

    Den vigtigste selskabsnyhed var telefonkonferencen om delårsregnskabet for de første ni måneder på onsdag, hvor ledelsen gennemgik resultater og udsigter.

    Sådanne samtaler flytter typisk aktien mest, når de ændrer forventningerne til salg eller overskud, og den seneste kurs ligger tæt på årets laveste niveau.

  • +2,61 % børsen −2,54 % Moncler steg kraftigt, mens FTSE MIB faldt. Læs →

    Moncler steg kraftigt, mens FTSE MIB faldt.

    Virksomhedsnyheder forklarer kun delvist bevægelsen.

    Telefonkonferencen om niemånedersresultatet blev afholdt onsdag den 21. oktober, hvilket sandsynligvis påvirkede stemningen, men nyheden giver ingen klar forklaring på stigningen.

    I de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens FTSE MIB faldt tydeligt, så Moncler klarede sig bedre end markedet.

    Handelsvolumen var cirka dobbelt så stor som en normal handelsdag, hvilket tyder på stor interesse.

  • −0,87 % børsen −0,76 % Moncler S.p.A faldt lidt uden selskabsnyheder. Læs →

    Moncler S.p.A faldt lidt uden selskabsnyheder.

    Moncler S.p.A faldt tydeligt de seneste fem handelsdage, i takt med FTSE MIB.

    FTSE MIB, Italiens hovedaktieindeks, faldt også tydeligt i de samme dage.

    Bevægelsen var almindelig, mindre end en normal dag for Moncler S.p.A.

    Der er ingen selskabsnyheder, så faldet afspejler sandsynligvis svagere marked og branche generelt.

  • −1,16 % børsen −1,55 % Moncler faldt tydeligt, i takt med markedet. Læs →

    Moncler faldt tydeligt, i takt med markedet.

    Ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mere end FTSE MIB.

    Sandsynlige årsager er det bredere udsalg i italienske aktier og svagere stemning for luksus- og forbrugsaktier.

    Handelsvolumen lå omkring det normale niveau.

  • −2,57 % børsen +0,93 % Moncler S.p.A faldt kraftigt, mens markedet steg tydeligt. Læs →

    Moncler S.p.A faldt kraftigt, mens markedet steg tydeligt.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien en smule, mens FTSE MIB var nogenlunde uændret, så svagheden har bygget sig op over flere dage.

    Luksusselskaber som Moncler reagerer ofte kraftigt på ændringer i risikovilje, forventninger til forbruget og valutabevægelser.

    Den næste planlagte begivenhed er regnskabet den 18. februar 2027.

  • −0,62 % børsen +0,22 % Moncler S.p.A faldt en smule i de seneste fem handelsdage, mens FTSE MIB, det italienske hovedindeks, stort set var uændret. Læs →

    Moncler S.p.A faldt en smule i de seneste fem handelsdage, mens FTSE MIB, det italienske hovedindeks, stort set var uændret.

    Der var ingen selskabsnyheder om Moncler S.p.A i perioden, så bevægelsen afspejler sandsynligvis den bredere stemning for luksus- og konjunkturfølsomme aktier, som typisk reagerer på ændrede forventninger til forbruget i Europa og globalt.

    Næste regnskab er planlagt til torsdag 18. februar 2027.

  • −0,54 % børsen −0,72 % Moncler S.p.A faldt en smule og bevægede sig stort set i takt med et klart svagere FTSE MIB, uden selskabsnyheder. Læs →

    Moncler S.p.A faldt en smule og bevægede sig stort set i takt med et klart svagere FTSE MIB, uden selskabsnyheder.

    Moncler S.p.A har ingen selskabsnyheder i denne periode, så bevægelsen afspejler sandsynligvis en bredere svaghed på de italienske aktiemarkeder og en generel tilbagetrækning i konjunkturfølsomme forbrugsaktier, som typisk reagerer på ændringer i risikoappetit og forventninger til luksusforbrug.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens indekset var nogenlunde uændret, så den seneste stigning blev ikke drevet af det bredere marked.

    Den næste planlagte begivenhed er regnskabet den 18. februar 2027.

  • +1,31 % børsen +0,58 % Moncler steg tydeligt på en bred genopretning i luksussegmentet. Læs →

    Moncler steg tydeligt på en bred genopretning i luksussegmentet.

    I løbet af de sidste fem handelsdage steg Moncler svagt, mens FTSE MIB faldt tydeligt, så den bevægede sig imod markedet.

    Stigningen kom sandsynligvis fra en genopretning i luksusaktier snarere end selskabsspecifikke nyheder, da ingen frisk selskabsmeddelelse forklarede den.

    Hold øje med regnskabet i midten af februar 2027 for den næste reelle opdatering om forretningen.

Alle selskaber