Därför rör sig Gentian Diagnostics-aktien
Gentian Diagnostics steg något.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
16 304 nyheter analyserade idagGentian Diagnostics steg något.
Gentian Diagnostics steg på en dag då Oslobörsen föll kraftigt; tilldelningen av aktieoptioner var orsaken.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien något, mot ett kraftigt fallande referensindex i Oslo.
Rörelsen var normal, mindre än en vanlig dag för aktien, med betydligt lägre handelsvolym än vanligt.
Heidi Vebøs utnämning till R&D-chef, som meddelades i onsdags förra veckan, börjar 18 januari 2027.
Dagens rörelse på +1,30 % var 1,0 gånger en vanlig dags rörelse på 1,3 %. Oslo Børs benchmark index rörde sig −1,31 % samma dag.
Gentian Diagnostics +1,30 %
Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt
Analytikernas estimat för Gentian Diagnostics.
Betygen
Riktkurserna
Senaste kurs 39,10 NOK
För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 1,46 NOK för tre månader sedan till 1,90 NOK nu. Estimat 2026: 1,90 NOK. Estimat 2027: 2,60 NOK. En analytiker har gjort dessa estimat.
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen +44 % och vinsten per aktie −70 %.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.M NOK
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdeM NOK
Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år.Börsvärde (Nu): 604 M NOKFörsäljning 2025: 176 M NOK
Vad nyckeltalen säger om Gentian Diagnostics
Nyckeltalen kopplar det Gentian Diagnostics tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: -1,53 NOK–2,87 NOK. Liknande bolag: Bactiguard Holding 0,22 kr, Microbot Medical -0,25 USD, C-Rad 1,41 kr. Estimat 2026: 1,90 NOK (1,90 NOK–1,90 NOK). Estimat 2027: 2,60 NOK (2,60 NOK–2,60 NOK).
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 102 M NOK–176 M NOK. Liknande bolag: Bactiguard Holding 217 mnkr, Microbot Medical 0,3 M USD, C-Rad 418 mnkr. Estimat 2026: 198 M NOK (198 M NOK–198 M NOK). Estimat 2027: 228 M NOK (228 M NOK–228 M NOK).
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: −22,9 %–14,4 %. Liknande bolag: Bactiguard Holding 2,1 %, Microbot Medical −5348,8 %, C-Rad 13,1 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: −15,3 %–23,3 %. Liknande bolag: Bactiguard Holding 2,0 %, Microbot Medical −32,9 %, C-Rad 13,0 %.
Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.
2022–2025: 13,7–65,6. Liknande bolag: Bactiguard Holding 70,5, C-Rad 17,0. Estimat 2026: 20,6. Estimat 2027: 15,0.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 3,98–6,22. Liknande bolag: Bactiguard Holding 2,56, Microbot Medical 215,47, C-Rad 1,89. Estimat 2026: 3,05. Estimat 2027: 2,65.
Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.
2025–2025: 0,40 NOK–0,40 NOK.
Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.
2022–2025: 0,0 %–0,7 %. Liknande bolag: Bactiguard Holding 0,0 %, Microbot Medical 0,0 %, C-Rad 0,4 %.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: -2,52–-2,34. Liknande bolag: Bactiguard Holding 2,59, C-Rad -1,81.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 3,12–4,36. Liknande bolag: Bactiguard Holding 1,73, Microbot Medical 1,08.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 25,6–29,9.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: -1,86 NOK–2,06 NOK. Liknande bolag: Bactiguard Holding 0,79 kr, Microbot Medical -0,27 USD, C-Rad 0,39 kr.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 79,3 %–84,5 %.
Utdelningen förklarad
En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Gentian Diagnostics har delat ut 0,60 NOK per aktie under de tolv månaderna till 6 november 2026.
På x-dagen 6 maj 2026 handlades Gentian Diagnostics utan rätt till utdelningen på 0,60 NOK. Kursen gick från 44,80 NOK till 39,50 NOK; med utdelningen inräknad blev dagens förändring −10,5 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.
2025: 0,40 NOK2026 hittills: 0,60 NOK
Rapporten
De senaste 16 rapportdagarna rörde sig Gentian Diagnostics oftast ungefär 2,5 %. En vanlig dag rör den sig 1,3 %.
−1,81 % −6,90 % −3,27 % −7,89 %
10 000 NOK i Gentian Diagnostics köpt 14 december 2016 är i dag värda 15 400 NOK, med utdelningarna återinvesterade.
Samma summa i OSEBX med utdelningar hade blivit 30 200 NOK.
Vad hade 10 000 NOK i Gentian Diagnostics varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 NOK i Gentian Diagnostics varit värda i dag?
15 400 NOK
med utdelningarna återinvesterade, köpt 14 december 2016. Samma summa i OSEBX med utdelningar hade blivit 30 200 NOK.
Resans fem största dagar
· −27,4 % · hela börsen steg 0,5 % samma dag
· +20,0 % · hela börsen steg 0,5 % samma dag
· +16,3 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag
· +16,0 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag
· +14,3 % · hela börsen föll 1,0 % samma dag
Tidigare dagar
+2,09 % Gentian Diagnostics steg något under de senaste fem handelsdagarna, medan Oslo Børs referensindex föll kraftigt, så aktien rörde sig mot marknaden. Läs →
Gentian Diagnostics steg något under de senaste fem handelsdagarna, medan Oslo Børs referensindex föll kraftigt, så aktien rörde sig mot marknaden.
Rörelsen var av vanlig storlek, och handeln låg långt under sin vanliga nivå.
Bolaget tilldelade optioner till verkställande direktören Matti Heinonen, finansdirektören Njaal Kind och andra nyckelpersoner på fredag 6 november.
Optioner ger personal rätt att senare köpa aktier till ett fastställt pris, så detta är ett rutinmässigt incitamentssteg.
−3,26 % Gentian Diagnostics föll kraftigt utan bolagsförklaring. Läs →
Gentian Diagnostics föll kraftigt utan bolagsförklaring.
Samma dag föll Oslo Børs också kraftigt, så aktien rörde sig mer än marknaden.
Omsättningen var ungefär sex gånger normal nivå, ett tecken på hög aktivitet.
Under de senaste fem handelsdagarna var aktien i stort sett oförändrad medan marknaden föll kraftigt, så den höll sig bättre än indexet.
+3,66 % Gentian Diagnostics steg kraftigt, medan marknaden föll. Läs →
Gentian Diagnostics steg kraftigt, medan marknaden föll.
Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna var aktien ungefär oförändrad, medan Oslo Børs referensindex föll något, så den höll sig bättre än marknaden.
Dess senaste stängningskurs ligger väl under årets högsta stängning, men över den lägsta.
−0,78 % Gentian Diagnostics rörde sig knappt. Läs →
Gentian Diagnostics rörde sig knappt.
Aktien föll något medan Oslo Børs referensindex steg något, så den rörde sig mot marknaden.
Ingen företagsnyhet förklarar dagen, så det var en vanlig dag för aktien.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt, medan marknaden steg kraftigt.
En central förklaring är sannolikt den rekordstarka försäljningen i tredje kvartalet som redovisades den 20 oktober, som sannolikt inte lyfte aktien så som investerare hoppats.
+1,01 % Gentian Diagnostics steg något utan att något bolagsnytt förklarar det. Läs →
Gentian Diagnostics steg något utan att något bolagsnytt förklarar det.
Under samma dag steg Oslo Børs tydligt, så aktien rörde sig i linje med marknaden.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt medan marknaden var ungefär oförändrad, en stor rörelse för bolaget.
Tidigare i veckan redovisade bolaget rekordförsäljning för tredje kvartalet, upp 22 procent, vilket sannolikt stöttade uppgången.
Senaste slutkursen ligger långt under årets högsta slutkurs, som nåddes i mitten av januari.
+4,71 % Gentian Diagnostics steg tydligt under de senaste fem handelsdagarna, en stor rörelse för aktien. Läs →
Gentian Diagnostics steg tydligt under de senaste fem handelsdagarna, en stor rörelse för aktien.
Oslobörsen var ungefär oförändrad under samma dagar, så uppgången var bolagsspecifik.
Den främsta drivkraften var kvartalsrapporten på tisdagen, som visade rekordförsäljning på 51,1 miljoner NOK, en tillväxt på 22 procent i rapporterade tal och en högre EBITDA-marginal (rörelseresultat före avskrivningar) på 27 procent.
Starkare försäljning i USA, driven av testet Cystatin C för njurfunktion, och bättre produktionsutbyte har sannolikt stöttat uppgången.
+2,83 % Gentian Diagnostics steg tydligt, medan Oslobörsen föll kraftigt. Läs →
Gentian Diagnostics steg tydligt, medan Oslobörsen föll kraftigt.
Uppgången kom mot en fallande marknad, så den verkar bero på bolaget snarare än marknaden.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt, medan marknaden var ungefär oförändrad.
Det är en stor rörelse för aktien, ungefär tre gånger en normal femdagarsperiod.
Den troliga orsaken är den rekordstora försäljningen under tredje kvartalet som redovisades på tisdagen, med kraftigt ökad försäljning i USA.
−2,75 % Gentian Diagnostics föll tydligt utan att någon bolagsnyhet förklarar det. Läs →
Gentian Diagnostics föll tydligt utan att någon bolagsnyhet förklarar det.
Aktien rörde sig mot en marknad som steg kraftigt samma dag, med handel omkring tre gånger normal nivå.
Under de senaste fem handelsdagarna var aktien ungefär oförändrad, medan marknaden steg något.
Den tidigare nyheten var stark: rekordförsäljning under tredje kvartalet på 51,1 miljoner norska kronor, upp 22 procent.
Den kom ut dagen före senaste handelsdagen, så den förklarar inte nedgången på egen hand.
Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?