Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Gentian Diagnostics-osake liikkuu

Gentian Diagnostics nousi hieman.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 307 uutista analysoitu tänään

Gentian Diagnostics nousi hieman.

Gentian Diagnostics nousi hieman päivänä, jolloin Helsingin pörssi laski jyrkästi; optioiden myöntäminen oli todennäköisesti syy.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, vastoin jyrkästi laskevaa Oslon vertailuindeksiä.

Liike oli tavallinen, pienempi kuin osakkeen normaali päivä, ja kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää.

Heidi Vebøn nimitys R&D-johtajaksi, ilmoitettu viime viikon keskiviikkona, alkaa 18. tammikuuta 2027.

Päivän liike +1,30 % oli 1,0 kertaa tavallinen päiväliike 1,3 %. Oslo Børs benchmark index liikkui samana päivänä −1,31 %.

Gentian Diagnostics +1,30 %

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Gentian Diagnostics.

Suositukset

Nyt
Osta 1Pidä 0Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 39,10 NOK

Tavoitehinnat
60,00

Yhden analyytikon tavoitehinta on 60,00 NOK, +53 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 39,10 NOK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 1,46 NOK nykyiseen 1,90 NOK. Vuoden 2026 ennuste: 1,90 NOK. Vuoden 2027 ennuste: 2,60 NOK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +44 % ja osakekohtainen tulos −70 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. NOK)-243046329592022: 101,642022: -23,6220222023: 135,152023: -10,6520232024: 152,072024: 45,2920242025: 176,502025: 13,262025Nyt2026: 198,0020262027: 228,0020272022: 632,326322023: 640,036402024: 604,566052025: 869,82870Nyt: 604,43604

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. NOK

Markkina-arvo on 3,4 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 6,2. Vuoden 2025 tulos: 13,3 milj. NOK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. NOK)03196389572022: 187,792022: 33,6220222023: 181,042023: 34,4020232024: 229,662024: 35,6120242025: 258,542025: 53,582025Nyt2022: 632,326322023: 640,036402024: 604,566052025: 869,82870Nyt: 604,43604

VaratVelatMarkkina-arvomilj. NOK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 205 milj. NOK. Markkina-arvo on 2,9 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 604 milj. NOKLiikevaihto 2025: 176 milj. NOK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Gentian Diagnostics

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Gentian Diagnostics tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-0,33 NOK
NytOsakekohtainen tulos2022: -1,53222023: -0,69232024: 2,87242025: 0,86252026: 1,90262027: 2,60272022: 41,002023: 41,502024: 39,202025: 56,40

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -1,53 NOK–2,87 NOK. Verrokit: Bactiguard Holding 0,22 SEK, Microbot Medical -0,25 USD, C-Rad 1,41 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 1,90 NOK (1,90 NOK–1,90 NOK). Vuoden 2027 ennuste: 2,60 NOK (2,60 NOK–2,60 NOK).

Liikevaihto191 milj. NOK
NytLiikevaihto2022: 101 636 000,00222023: 135 153 000,00232024: 152 070 000,00242025: 176 499 000,00252026: 198 000 000,00262027: 228 000 000,00272022: 41,002023: 41,502024: 39,202025: 56,40

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 102 milj. NOK–176 milj. NOK. Verrokit: Bactiguard Holding 217 milj. SEK, Microbot Medical 0,3 milj. USD, C-Rad 418 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 198 milj. NOK (198 milj. NOK–198 milj. NOK). Vuoden 2027 ennuste: 228 milj. NOK (228 milj. NOK–228 milj. NOK).

Liikevoittomarginaali−1,1 %
NytLiikevoittomarginaali2022: -22,86222023: -9,44232024: 10,34242025: 14,42252022: 41,002023: 41,502024: 39,202025: 56,40

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −22,9 %–14,4 %. Verrokit: Bactiguard Holding 2,1 %, Microbot Medical −5348,8 %, C-Rad 13,1 %.

Oman pääoman tuotto−2,6 %
NytOman pääoman tuotto2022: -15,32222023: -7,26232024: 23,34242025: 6,47252022: 41,002023: 41,502024: 39,202025: 56,40

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −15,3 %–23,3 %. Verrokit: Bactiguard Holding 2,0 %, Microbot Medical −32,9 %, C-Rad 13,0 %.

P/E-luku65,6
2025P/E-luku22232024: 13,66242025: 65,58252026: 20,58262027: 15,0427

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 13,7–65,6. Verrokit: Bactiguard Holding 70,5, C-Rad 17,0. Vuoden 2026 ennuste: 20,6. Vuoden 2027 ennuste: 15,0.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)3,16
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 6,22222023: 4,74232024: 3,98242025: 4,93252026: 3,05262027: 2,6527

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 3,98–6,22. Verrokit: Bactiguard Holding 2,56, Microbot Medical 215,47, C-Rad 1,89. Vuoden 2026 ennuste: 3,05. Vuoden 2027 ennuste: 2,65.

Osinko osaketta kohti0,60 NOK
NytOsinko osaketta kohti2025: 0,4025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2025–2025: 0,40 NOK–0,40 NOK.

Osinkotuotto1,5 %
NytOsinkotuotto2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,7125

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–0,7 %. Verrokit: Bactiguard Holding 0,0 %, Microbot Medical 0,0 %, C-Rad 0,4 %.

Nettovelka / EBITDA-2,42
NytNettovelka / EBITDA22232024: -2,52242025: -2,3425

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -2,52–-2,34. Verrokit: Bactiguard Holding 2,59, C-Rad -1,81.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)3,17
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 4,10222023: 4,36232024: 3,12242025: 4,2425

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 3,12–4,36. Verrokit: Bactiguard Holding 1,73, Microbot Medical 1,08.

EV / EBIT29,9
2025EV / EBIT22232024: 25,57242025: 29,8825

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 25,6–29,9.

Vapaa kassavirta osaketta kohti1,17 NOK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -1,86222023: 0,71232024: 0,16242025: 2,06252022: 41,002023: 41,502024: 39,202025: 56,40

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -1,86 NOK–2,06 NOK. Verrokit: Bactiguard Holding 0,79 SEK, Microbot Medical -0,27 USD, C-Rad 0,39 SEK.

Omavaraisuusaste79,3 %
2025Omavaraisuusaste2022: 82,10222023: 81,00232024: 84,49242025: 79,2825

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 79,3 %–84,5 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Gentian Diagnostics maksoi 0,60 NOK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 6. toukokuuta 2026 yhtiön Gentian Diagnostics osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,60 NOK. Kurssi muuttui arvosta 44,80 NOK arvoon 39,50 NOK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −10,5 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2025: 0,40 NOK2026 tähän mennessä: 0,60 NOK

Raportti

Raporttipäivä2,5 %

Tavallinen päivä1,3 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Gentian Diagnostics liikkui tavallisesti noin 2,5 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,3 %.

−1,81 % −6,90 % −3,27 % −7,89 %

10 000 NOK yhtiössä Gentian Diagnostics, ostettu 14. joulukuuta 2016, on tänään 15 400 NOK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OSEBX osinkoineen olisi nyt 30 200 NOK.

Paljonko 10 000 NOK yhtiössä Gentian Diagnostics olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 NOK yhtiössä Gentian Diagnostics olisi arvoinen tänään?

15 400 NOK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 14. joulukuuta 2016. Sama summa indeksissä OSEBX osinkoineen olisi nyt 30 200 NOK.

Matkan viisi suurinta päivää

· −27,4 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä

· +20,0 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä

· +16,3 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä

· +16,0 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä

· +14,3 % · koko pörssi laski 1,0 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +2,09 % Gentian Diagnostics nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun Oslon pörssin vertailuindeksi laski voimakkaasti, joten osake liikkui markkinoita vastaan. Lue →

    Gentian Diagnostics nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun Oslon pörssin vertailuindeksi laski voimakkaasti, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Liike oli tavanomaisen kokoinen, ja kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää.

    Yhtiö myönsi optioita toimitusjohtaja Matti Heinoselle, talousjohtaja Njaal Kindille ja muille avainhenkilöille perjantaina 6. marraskuuta.

    Optiot antavat henkilöstölle oikeuden ostaa osakkeita myöhemmin kiinteään hintaan, joten kyseessä on rutiininomainen kannustinpäätös.

  • −3,26 % Gentian Diagnostics laski voimakkaasti, eikä yhtiöuutiset selitä sitä. Lue →

    Gentian Diagnostics laski voimakkaasti, eikä yhtiöuutiset selitä sitä.

    Saman päivän Oslo Børs laski myös voimakkaasti, joten osake liikkui markkinaa enemmän.

    Kaupankäyntimäärä oli noin kuusinkertainen tavalliseen nähden, mikä kertoo vilkkaasta toiminnasta.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun markkina laski voimakkaasti, joten se pärjäsi indeksiä paremmin.

  • +3,66 % Gentian Diagnostics nousi voimakkaasti viime kaupankäyntipäivänä, kun markkina laski. Lue →

    Gentian Diagnostics nousi voimakkaasti viime kaupankäyntipäivänä, kun markkina laski.

    Mikään yhtiöuutinen tuolta päivältä ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun Oslon pörssin vertailuindeksi laski hieman, joten se pärjäsi markkinaa paremmin.

    Viimeisin päätöskurssi on selvästi alle vuoden korkeimman päätöskurssin mutta yli alimman.

  • −0,78 % Gentian Diagnostics liikkui viime kaupankäyntipäivänä vain vähän. Lue →

    Gentian Diagnostics liikkui viime kaupankäyntipäivänä vain vähän.

    Osake laski hieman, kun Oslo Børsin vertailuindeksi nousi hieman, joten se liikkui markkinoita vastaan.

    Yhtiön uutiset eivät selitä päivää, joten kyseessä oli osakkeelle tavallinen päivä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun markkinat nousivat voimakkaasti.

    Keskeinen selitys on todennäköisesti lokakuun 20. päivänä ilmoitettu ennätyksellinen kolmannen neljänneksen myynti, joka ei todennäköisesti nostanut osaketta sijoittajien toivomalla tavalla.

  • +1,01 % Gentian Diagnostics nousi hieman, eikä yhtiöuutinen selitä sitä. Lue →

    Gentian Diagnostics nousi hieman, eikä yhtiöuutinen selitä sitä.

    Saman päivän aikana Oslo Børs nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoiden mukaisesti.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan, mikä on yhtiölle suuri liike.

    Aiemmin tällä viikolla yhtiö raportoi ennätysmyynnin kolmannelta neljännekseltä, kasvua 22 prosenttia, mikä todennäköisesti tuki nousua.

    Viimeisin päätöskurssi on selvästi alle vuoden korkeimman päätöskurssin, joka saavutettiin tammikuun puolivälissä.

  • +4,71 % Gentian Diagnostics nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on osakkeelle suuri liike. Lue →

    Gentian Diagnostics nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on osakkeelle suuri liike.

    Osloen pörssi pysyi samoina päivinä suunnilleen ennallaan, joten nousu johtui yhtiöstä itsestään.

    Pääsyy oli tiistain neljännesvuosiraportti, joka näytti ennätysmyynnin 51,1 miljoonaa kruunua, 22 prosentin kasvun raportoituna ja korkeamman EBITDA-marginaalin (liikevoitto ennen poistoja) 27 prosenttia.

    Vahvempi myynti Yhdysvalloissa, jota ohjasi Cystatin C -munuaistesti, ja parempi tuotantosaanto todennäköisesti tukivat nousua.

  • +2,83 % Gentian Diagnostics nousi selvästi, kun Oslon pörssi laski voimakkaasti. Lue →

    Gentian Diagnostics nousi selvästi, kun Oslon pörssi laski voimakkaasti.

    Nousu tuli laskevaa markkinaa vastaan, joten se näyttää johtuvan yhtiöstä eikä markkinoista.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Tämä on suuri liike tälle osakkeelle, noin kolminkertainen tavallinen viiden päivän jakso.

    Todennäköinen syy on tiistaina julkaistu ennätyksellinen kolmannen neljänneksen myynti, jossa myynti Yhdysvalloissa kasvoi vahvasti.

Kaikki yhtiöt