Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Bactiguard Holding-osake liikkuu

Bactiguard Holding laski hieman, markkinan suuntaisesti.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 292 uutista analysoitu tänään

Bactiguard Holding laski hieman, markkinan suuntaisesti.

Bactiguard Holding laski hieman viimeisenä kaupankäyntipäivänä, OMX Stockholm 30:n suuntaisesti, joka laski selvästi.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

Samana päivänä yhtiö nimitti valitsevan toimikuntansa vuoden 2027 yhtiökokoukseen, rutiininomainen hallinnollinen askel.

Liike oli Bactiguard Holdingille tavanomainen, eikä yhtiöuutinen selitä sitä selvästi.

Päivän liike −0,96 % oli 0,6 kertaa tavallinen päiväliike 1,7 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Bactiguard Holding −0,96 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Samassa tahdissa pörssin kanssa

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Bactiguard Holding.

Yhtiön Bactiguard Holding tulos ylitti odotukset 7 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 3 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 15,50 SEK

Tavoitehinnat
23,00

Yhden analyytikon tavoitehinta on 23,00 SEK, +48 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 15,50 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,5-0,20,00,20,52025-02-06: -0,03; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,356/2’25−1,5 %2025-04-24: -0,13; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,2724/4’25−3,6 %2025-07-15: -0,24; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,2615/7’25−2,8 %2025-10-23: -0,21; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,2623/10’25−5,5 %2026-02-05: 0,36; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,295/2’26+11,4 %2026-04-23: -0,16; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0823/4’26+1,4 %2026-07-14: -0,23; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,3014/7’26+5,3 %2026-10-22: 0,25; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,2022/10’26+9,7 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos -0,10.→04/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos -0,10 SEK (4. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta -0,43 SEK nykyiseen -0,07 SEK. Vuoden 2026 ennuste: -0,07 SEK. Vuoden 2027 ennuste: -0,14 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 27. elokuuta: Osto noin 137 milj. SEK. 25. helmikuuta: Osto noin 1,8 milj. SEK. 17. joulukuuta: Osto noin 3,6 milj. SEK. 18. marraskuuta: Osto noin 18 milj. SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −44 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -0,85 SEK arvoon -0,22 SEK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)-0,11,32,84,32022: 0,232022: -0,0520222023: 0,202023: -0,1420232024: 0,242024: -0,0320242025: 0,222025: -0,012025Nyt2026: 0,2220262027: 0,2520272022: 3,873,92023: 2,172,22024: 1,241,22025: 0,700,7Nyt: 0,540,5

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 2,5 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 17,1. Vuoden 2025 tulos: -7,8 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,01,42,84,32022: 0,812022: 0,3120222023: 0,662023: 0,3120232024: 0,662024: 0,3320242025: 0,552025: 0,232025Nyt2022: 3,873,92023: 2,172,22024: 1,241,22025: 0,700,7Nyt: 0,540,5

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 315 milj. SEK. Markkina-arvo on 1,7 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 543 milj. SEKLiikevaihto 2025: 216 milj. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Bactiguard Holding

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Bactiguard Holding tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos0,22 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: -1,51222023: -3,95232024: -0,85242025: -0,22252026: -0,07262027: -0,14272022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -3,95 SEK–-0,22 SEK. Verrokit: Gentian Diagnostics -0,33 NOK, Microbot Medical -0,25 USD, C-Rad 1,41 SEK. Vuoden 2026 ennuste: -0,07 SEK (-0,07 SEK–-0,07 SEK). Vuoden 2027 ennuste: -0,14 SEK (-0,14 SEK–-0,14 SEK).

Liikevaihto217 milj. SEK
NytLiikevaihto2022: 226 721 000,00222023: 203 990 000,00232024: 241 678 000,00242025: 215 918 000,00252026: 222 000 000,00262027: 250 000 000,00272022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 204 milj. SEK–242 milj. SEK. Verrokit: Gentian Diagnostics 191 milj. NOK, Microbot Medical 0,3 milj. USD, C-Rad 418 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 222 milj. SEK (222 milj. SEK–222 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 250 milj. SEK (250 milj. SEK–250 milj. SEK).

Liikevoittomarginaali2,1 %
NytLiikevoittomarginaali2022: -23,92222023: -67,26232024: -15,81242025: -3,49252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −67,3 %–−3,5 %. Verrokit: Gentian Diagnostics −1,1 %, Microbot Medical −5348,8 %, C-Rad 13,1 %.

Oman pääoman tuotto2,0 %
NytOman pääoman tuotto2022: -10,67222023: -39,18232024: -9,08242025: -2,49252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −39,2 %–−2,5 %. Verrokit: Gentian Diagnostics −2,6 %, Microbot Medical −32,9 %, C-Rad 13,0 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)2,56
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 17,06222023: 10,62232024: 5,12242025: 3,23252026: 2,45262027: 2,1727

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 3,23–17,06. Verrokit: Gentian Diagnostics 3,16, Microbot Medical 215,47, C-Rad 1,89. Vuoden 2026 ennuste: 2,45. Vuoden 2027 ennuste: 2,17.

Nettovelka / EBITDA2,59
NytNettovelka / EBITDA22232024: 4,44242025: 2,8625

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 2,86–4,44. Verrokit: Gentian Diagnostics -2,42, C-Rad -1,81.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,73
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 7,80222023: 6,13232024: 3,77242025: 2,2125

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,21–7,80. Verrokit: Gentian Diagnostics 3,17, Microbot Medical 1,08.

Vapaa kassavirta osaketta kohti0,79 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -0,22222023: -1,74232024: 0,29242025: -0,21252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -1,74 SEK–0,29 SEK. Verrokit: Gentian Diagnostics 1,17 NOK, Microbot Medical -0,27 USD, C-Rad 0,39 SEK.

Omavaraisuusaste57,8 %
2025Omavaraisuusaste2022: 61,37222023: 53,34232024: 50,06242025: 57,7825

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 50,1 %–61,4 %.

Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?

Osingot mukaan lukien Bactiguard Holding laski 3,1 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 7. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 47 jaksolla 91:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli +0,3 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +0,0 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 49 kertaa sadasta.

Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.

+0,3 % · 47/91

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Bactiguard Holding myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Bactiguard Holding myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Bactiguard Holding

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Thomas von Koch, hallituksen puheenjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 137 milj. SEK
  • Patrick Bach, talousjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 1,8 milj. SEK
  • Patrick Bach, talousjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 3,6 milj. SEK
  • Thomas von Koch, hallituksen puheenjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 18 milj. SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä4,7 %

Tavallinen päivä1,7 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Bactiguard Holding liikkui tavallisesti noin 4,7 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,7 %.

+9,72 % +5,31 % +1,42 % +11,45 %

10 000 SEK yhtiössä Bactiguard Holding, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 10 400 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Bactiguard Holding olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Bactiguard Holding olisi arvoinen tänään?

10 400 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Matkan viisi suurinta päivää

· +30,6 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä

· +24,9 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä

· +24,2 % · koko pörssi nousi 1,1 % samana päivänä

· +23,8 % · koko pörssi nousi 0,9 % samana päivänä

· +21,9 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • −3,12 % pörssi −0,11 % Bactiguard Holding laski hieman viikon aikana, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Bactiguard Holding laski hieman viikon aikana, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan.

    Ainoa yhtiöuutinen oli rutiininomainen: nimitystoimikunta valittiin perjantaina 6. marraskuuta ehdottamaan hallituksen jäseniä vuoden 2027 yhtiökokoukseen.

    Tällaiset ilmoitukset harvoin liikuttavat osaketta paljon, joten pieni lasku johtuu todennäköisesti tavallisesta päivittäisestä kaupankäynnistä eikä mistään erityisestä tapahtumasta.

    Liike oli pienempi kuin osakkeen tavallinen kaupankäyntipäivä, ja kaupankäynnin volyymi oli tavanomaisella tasolla.

  • −4,35 % pörssi +0,83 % Bactiguard Holding laski voimakkaasti ja liikkui markkinoita vastaan. Lue →

    Bactiguard Holding laski voimakkaasti ja liikkui markkinoita vastaan.

    Viimeisen kaupankäyntipäivän yritysuutiset eivät selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Kaupankäyntivolyymi oli huomattavasti normaalia suurempi, mikä viittaa voimakkaaseen myyntipaineeseen.

    Viime viikon maanantain tulosuutiset, jotka ylittivät odotukset, ovat taustaa eivätkä syy.

  • +1,90 % pörssi −0,08 % Bactiguard Holding nousi selvästi, liikkuen irti markkinasta. Lue →

    Bactiguard Holding nousi selvästi, liikkuen irti markkinasta.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä tuon päivän liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi vain hieman.

    Todennäköisiä syitä ovat, että yhtiön tulos ylitti odotukset, mitä analyytikot ovat jo alkaneet heijastaa arvioissaan.

    Seuraava tulosraportti, yhtiön neljännesvuosikatsaus, on torstaina 4. helmikuuta 2027.

  • +3,23 % pörssi +3,01 % Bactiguard Holding nousi viikon aikana hieman ja liikkui samansuuntaisesti laajemman Tukholman pörssin kanssa, joka nousi selvästi. Lue →

    Bactiguard Holding nousi viikon aikana hieman ja liikkui samansuuntaisesti laajemman Tukholman pörssin kanssa, joka nousi selvästi.

    Pääasiallinen syy oli vahva kolmannen neljänneksen tulos 22. lokakuuta: liikevaihto kasvoi noin 21 prosenttia ja yhtiö palasi liikevoittoon, mikä ylitti odotukset.

    Useat analyytikot, muun muassa SEB ja DNB Carnegie, julkaisivat tulosta kiitelleitä arvioita, mikä todennäköisesti piti ostajat kiinnostuneina raportin jälkeen.

    Osakkeen kaupankäynti oli selvästi tavanomaista vähäisempää, ja viimeisen kaupankäyntipäivän liike oli tavallinen.

  • −3,73 % pörssi −3,67 % Bactiguard Holding laski hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, samaan suuntaan kuin selvästi heikompi OMX Stockholm 30. Lue →

    Bactiguard Holding laski hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, samaan suuntaan kuin selvästi heikompi OMX Stockholm 30.

    Pääasiallinen syy oli neljännesvuosikatsaus, joka osoitti liikevaihdon ja tuloksen kasvua ja ylitti odotukset.

    Kauppaa käytiin huomattavasti tavallista enemmän, ja Handelsbanken Fonderin suuren osakeomistuksen myynnistä ilmoitettiin.

Kaikki yhtiöt