Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Bactiguard Holding-aktien sig

Bactiguard Holding faldt lidt, i takt med markedet.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 307 nyheder analyseret i dag

Bactiguard Holding faldt lidt, i takt med markedet.

Bactiguard Holding faldt lidt i den seneste handelsdag, i takt med OMX Stockholm 30, som faldt tydeligt.

I de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mens markedet var stort set uændret.

Samme dag udpegede selskabet sin valgkomité til generalforsamlingen 2027, et rutinemæssigt skridt i ledelsesstyringen.

Bevægelsen var almindelig for Bactiguard Holding, og ingen selskabsnyhed forklarer den klart.

Dagens bevægelse på −0,96 % var 0,6 gange en normal dags 1,7 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

Bactiguard Holding −0,96 %OMX Stockholm 30 −1,01 %I takt med børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Bactiguard Holding.

Bactiguard Holding tjente mere end ventet i 7 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 3 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Kursmålene

Seneste kurs 15,50 SEK

Kursmålene
23,00

En analytikers kursmål er 23,00 SEK, +48 % i forhold til seneste kurs 15,50 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,5-0,20,00,20,52025-02-06: -0,03; Ventet indtjening pr. aktie: -0,356/2’25−1,5 %2025-04-24: -0,13; Ventet indtjening pr. aktie: -0,2724/4’25−3,6 %2025-07-15: -0,24; Ventet indtjening pr. aktie: -0,2615/7’25−2,8 %2025-10-23: -0,21; Ventet indtjening pr. aktie: -0,2623/10’25−5,5 %2026-02-05: 0,36; Ventet indtjening pr. aktie: -0,295/2’26+11,4 %2026-04-23: -0,16; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0823/4’26+1,4 %2026-07-14: -0,23; Ventet indtjening pr. aktie: -0,3014/7’26+5,3 %2026-10-22: 0,25; Ventet indtjening pr. aktie: -0,2022/10’26+9,7 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,10.→04/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,10 SEK (4. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra -0,43 SEK for tre måneder siden til -0,07 SEK nu. Estimat 2026: -0,07 SEK. Estimat 2027: -0,14 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 27. august: Køb cirka 137 mio. SEK. 25. februar: Køb cirka 1,8 mio. SEK. 17. december: Køb cirka 3,6 mio. SEK. 18. november: Køb cirka 18 mio. SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −44 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -0,85 SEK til -0,22 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-0,11,32,84,32022: 0,232022: -0,0520222023: 0,202023: -0,1420232024: 0,242024: -0,0320242025: 0,222025: -0,012025Nu2026: 0,2220262027: 0,2520272022: 3,873,92023: 2,172,22024: 1,241,22025: 0,700,7Nu: 0,540,5

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 2,5 gange omsætningen i 2025 mod 17,1 i 2022. Overskud i 2025: -7,8 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,01,42,84,32022: 0,812022: 0,3120222023: 0,662023: 0,3120232024: 0,662024: 0,3320242025: 0,552025: 0,232025Nu2022: 3,873,92023: 2,172,22024: 1,241,22025: 0,700,7Nu: 0,540,5

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 315 mio. SEK. Børsværdien er 1,7 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 543 mio. SEKOmsætning 2025: 216 mio. SEK

Hvad nøgletallene siger om Bactiguard Holding

Nøgletallene forbinder det, Bactiguard Holding tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie0,22 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: -1,51222023: -3,95232024: -0,85242025: -0,22252026: -0,07262027: -0,14272022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -3,95 SEK–-0,22 SEK. Lignende selskaber: Gentian Diagnostics -0,33 NOK, Microbot Medical -0,25 USD, C-Rad 1,41 SEK. Estimat 2026: -0,07 SEK (-0,07 SEK–-0,07 SEK). Estimat 2027: -0,14 SEK (-0,14 SEK–-0,14 SEK).

Omsætning217 mio. SEK
NuOmsætning2022: 226.721.000,00222023: 203.990.000,00232024: 241.678.000,00242025: 215.918.000,00252026: 222.000.000,00262027: 250.000.000,00272022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 204 mio. SEK–242 mio. SEK. Lignende selskaber: Gentian Diagnostics 191 mio. NOK, Microbot Medical 0,3 mio. USD, C-Rad 418 mio. SEK. Estimat 2026: 222 mio. SEK (222 mio. SEK–222 mio. SEK). Estimat 2027: 250 mio. SEK (250 mio. SEK–250 mio. SEK).

Driftsmargin2,1 %
NuDriftsmargin2022: -23,92222023: -67,26232024: -15,81242025: -3,49252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −67,3 %–−3,5 %. Lignende selskaber: Gentian Diagnostics −1,1 %, Microbot Medical −5348,8 %, C-Rad 13,1 %.

Egenkapitalforrentning2,0 %
NuEgenkapitalforrentning2022: -10,67222023: -39,18232024: -9,08242025: -2,49252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −39,2 %–−2,5 %. Lignende selskaber: Gentian Diagnostics −2,6 %, Microbot Medical −32,9 %, C-Rad 13,0 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)2,56
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 17,06222023: 10,62232024: 5,12242025: 3,23252026: 2,45262027: 2,1727

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 3,23–17,06. Lignende selskaber: Gentian Diagnostics 3,16, Microbot Medical 215,47, C-Rad 1,89. Estimat 2026: 2,45. Estimat 2027: 2,17.

Nettogæld / EBITDA2,59
NuNettogæld / EBITDA22232024: 4,44242025: 2,8625

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 2,86–4,44. Lignende selskaber: Gentian Diagnostics -2,42, C-Rad -1,81.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,73
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 7,80222023: 6,13232024: 3,77242025: 2,2125

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 2,21–7,80. Lignende selskaber: Gentian Diagnostics 3,17, Microbot Medical 1,08.

Frit cashflow pr. aktie0,79 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -0,22222023: -1,74232024: 0,29242025: -0,21252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -1,74 SEK–0,29 SEK. Lignende selskaber: Gentian Diagnostics 1,17 NOK, Microbot Medical -0,27 USD, C-Rad 0,39 SEK.

Soliditetsgrad57,8 %
2025Soliditetsgrad2022: 61,37222023: 53,34232024: 50,06242025: 57,7825

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 50,1 %–61,4 %.

Hvad fulgte efter lignende fald?

Med udbytte medregnet faldt Bactiguard Holding 3,1 % de seneste fem handelsdage. Siden 7. november 2016 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 47 af 91 perioder uden overlap. Medianen var +0,3 %, mod +0,0 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 49 gange ud af 100.

Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.

+0,3 % · 47/91

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Bactiguard Holding har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Bactiguard Holding har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Bactiguard Holding

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Thomas von Koch, bestyrelsesformand (nærtstående)Købcirka 137 mio. SEK
  • Patrick Bach, finansdirektør (nærtstående)Købcirka 1,8 mio. SEK
  • Patrick Bach, finansdirektør (nærtstående)Købcirka 3,6 mio. SEK
  • Thomas von Koch, bestyrelsesformand (nærtstående)Købcirka 18 mio. SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag4,7 %

Almindelig dag1,7 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Bactiguard Holding sig typisk omkring 4,7 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,7 %.

+9,72 % +5,31 % +1,42 % +11,45 %

10.000 SEK i Bactiguard Holding købt 7. november 2016 er i dag 10.400 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Bactiguard Holding være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Bactiguard Holding være værd i dag?

10.400 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

Rejsens fem største dage

· +30,6 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag

· +24,9 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag

· +24,2 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag

· +23,8 % · hele børsen steg 0,9 % samme dag

· +21,9 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag

Tidligere dage

  • −3,12 % børsen −0,11 % Bactiguard Holding faldt lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked var stort set uændret. Læs →

    Bactiguard Holding faldt lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked var stort set uændret.

    Den eneste selskabsnyhed var rutinepræget: en valgkomité blev udpeget fredag 6. november til at foreslå bestyrelsesmedlemmer til generalforsamlingen 2027.

    Den slags meddelelser flytter sjældent kursen meget, så det lille fald skyldes sandsynligvis almindelig handel fra dag til dag frem for en bestemt begivenhed.

    Bevægelsen var mindre end en normal handelsdag for aktien, og handelsvolumen lå omkring sit sædvanlige niveau.

  • −4,35 % børsen +0,83 % Bactiguard Holding faldt kraftigt og bevægede sig mod markedet. Læs →

    Bactiguard Holding faldt kraftigt og bevægede sig mod markedet.

    Ingen virksomhedsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Handelsvolumen lå langt over det normale, hvilket tyder på kraftigt salgspres.

    Nyheder fra mandag i sidste uge om resultater over forventningerne er baggrund snarere end årsagen.

  • +1,90 % børsen −0,08 % Bactiguard Holding steg tydeligt, i en bevægelse der adskilte sig fra markedet. Læs →

    Bactiguard Holding steg tydeligt, i en bevægelse der adskilte sig fra markedet.

    Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen fra den handelsdag.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 kun steg lidt.

    Sandsynlige årsager er, at selskabets resultater overgik forventningerne, hvilket analytikere allerede er begyndt at afspejle i deres estimater.

    Næste regnskab, selskabets kvartalsrapport, kommer torsdag 4. februar 2027.

  • +3,23 % børsen +3,01 % Bactiguard Holding steg lidt i løbet af ugen og fulgte den bredere børs i Stockholm, som steg tydeligt. Læs →

    Bactiguard Holding steg lidt i løbet af ugen og fulgte den bredere børs i Stockholm, som steg tydeligt.

    Den største drivkraft var den stærke regnskabsrapport for tredje kvartal 22. oktober: omsætningen voksede med cirka 21 procent, og selskabet vendte tilbage til driftsoverskud, et resultat der slog forventningerne.

    Flere analytikere, blandt dem SEB og DNB Carnegie, offentliggjorde noter, der roste resultatet, hvilket sandsynligvis holdt købere interesserede efter rapporten.

    Handelen i aktien lå langt under det sædvanlige niveau, og bevægelsen på seneste handelsdag var almindelig.

  • −3,73 % børsen −3,67 % Bactiguard Holding faldt lidt i de seneste fem handelsdage, i takt med et kraftigt svagere OMX Stockholm 30. Læs →

    Bactiguard Holding faldt lidt i de seneste fem handelsdage, i takt med et kraftigt svagere OMX Stockholm 30.

    Den vigtigste drivkraft var kvartalsrapporten, som viste vækst i omsætning og resultat og overgik forventningerne.

    Handelen var langt tungere end normalt, og et stort salg af en ejerandel fra Handelsbanken Fonder blev offentliggjort.

Alle selskaber