Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig Bactiguard Holding-aktien

Bactiguard Holding föll något, i linje med marknaden.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

16 118 nyheter analyserade idag

Bactiguard Holding föll något, i linje med marknaden.

Bactiguard Holding föll något under den senaste handelsdagen, i linje med OMX Stockholm 30, som föll tydligt.

Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien något medan marknaden var ungefär oförändrad.

Samma dag utsåg bolaget sin valberedning inför årsstämman 2027, ett rutinmässigt steg i bolagsstyrningen.

Rörelsen var normal för Bactiguard Holding, och ingen bolagsnyhet förklarar den tydligt.

Dagens rörelse på −0,96 % var 0,6 gånger en vanlig dags rörelse på 1,7 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −1,01 % samma dag.

Bactiguard Holding −0,96 %OMX Stockholm 30 −1,01 %I takt med börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för Bactiguard Holding.

Bactiguard Holding tjänade mer än väntat i 7 av 8 rapporter.

Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.

Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 3 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.

Riktkurserna

Senaste kurs 15,50 kr

Riktkurserna
23,00

En analytikers riktkurs är 23,00 kr, +48 % jämfört med senaste kursen 15,50 kr. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris.

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det-0,5-0,20,00,20,52025-02-06: -0,03; Väntad vinst per aktie: -0,356/2’25−1,5 %2025-04-24: -0,13; Väntad vinst per aktie: -0,2724/4’25−3,6 %2025-07-15: -0,24; Väntad vinst per aktie: -0,2615/7’25−2,8 %2025-10-23: -0,21; Väntad vinst per aktie: -0,2623/10’25−5,5 %2026-02-05: 0,36; Väntad vinst per aktie: -0,295/2’26+11,4 %2026-04-23: -0,16; Väntad vinst per aktie: -0,0823/4’26+1,4 %2026-07-14: -0,23; Väntad vinst per aktie: -0,3014/7’26+5,3 %2026-10-22: 0,25; Väntad vinst per aktie: -0,2022/10’26+9,7 %Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie -0,10.→04/02

Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr

Procenten under visar aktien på rapportdagen; etiketterna är rapportdatum.

Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie -0,10 kr (4 februari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från -0,43 kr för tre månader sedan till -0,07 kr nu. Estimat 2026: -0,07 kr. Estimat 2027: -0,14 kr. En analytiker har gjort dessa estimat. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 27 augusti: Köp cirka 137 Mkr. 25 februari: Köp cirka 1,8 Mkr. 17 december: Köp cirka 3,6 Mkr. 18 november: Köp cirka 18 Mkr.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −44 % och vinsten per aktie gick från -0,85 kr till -0,22 kr.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (mdkr)-0,11,32,84,32022: 0,232022: -0,0520222023: 0,202023: -0,1420232024: 0,242024: -0,0320242025: 0,222025: -0,012025Nu2026: 0,2220262027: 0,2520272022: 3,873,92023: 2,172,22024: 1,241,22025: 0,700,7Nu: 0,540,5

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr

Börsvärdet är 2,5 gånger försäljningen 2025, mot 17,1 år 2022. Vinsten 2025: -7,8 mnkr.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (mdkr)0,01,42,84,32022: 0,812022: 0,3120222023: 0,662023: 0,3120232024: 0,662024: 0,3320242025: 0,552025: 0,232025Nu2022: 3,873,92023: 2,172,22024: 1,241,22025: 0,700,7Nu: 0,540,5

TillgångarSkulderBörsvärdemdkr

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 315 mnkr. Börsvärdet är 1,7 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år.Börsvärde (Nu): 543 mnkrFörsäljning 2025: 216 mnkr

Vad nyckeltalen säger om Bactiguard Holding

Nyckeltalen kopplar det Bactiguard Holding tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie0,22 kr
NuVinst per aktie2022: -1,51222023: -3,95232024: -0,85242025: -0,22252026: -0,07262027: -0,14272022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2022–2025: -3,95 kr–-0,22 kr. Liknande bolag: Gentian Diagnostics -0,33 NOK, Microbot Medical -0,25 USD, C-Rad 1,41 kr. Estimat 2026: -0,07 kr (-0,07 kr–-0,07 kr). Estimat 2027: -0,14 kr (-0,14 kr–-0,14 kr).

Försäljning217 mnkr
NuFörsäljning2022: 226 721 000,00222023: 203 990 000,00232024: 241 678 000,00242025: 215 918 000,00252026: 222 000 000,00262027: 250 000 000,00272022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2022–2025: 204 mnkr–242 mnkr. Liknande bolag: Gentian Diagnostics 191 M NOK, Microbot Medical 0,3 M USD, C-Rad 418 mnkr. Estimat 2026: 222 mnkr (222 mnkr–222 mnkr). Estimat 2027: 250 mnkr (250 mnkr–250 mnkr).

Rörelsemarginal2,1 %
NuRörelsemarginal2022: -23,92222023: -67,26232024: -15,81242025: -3,49252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2022–2025: −67,3 %–−3,5 %. Liknande bolag: Gentian Diagnostics −1,1 %, Microbot Medical −5348,8 %, C-Rad 13,1 %.

Avkastning på eget kapital2,0 %
NuAvkastning på eget kapital2022: -10,67222023: -39,18232024: -9,08242025: -2,49252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2022–2025: −39,2 %–−2,5 %. Liknande bolag: Gentian Diagnostics −2,6 %, Microbot Medical −32,9 %, C-Rad 13,0 %.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)2,56
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2022: 17,06222023: 10,62232024: 5,12242025: 3,23252026: 2,45262027: 2,1727

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2022–2025: 3,23–17,06. Liknande bolag: Gentian Diagnostics 3,16, Microbot Medical 215,47, C-Rad 1,89. Estimat 2026: 2,45. Estimat 2027: 2,17.

Nettoskuld / EBITDA2,59
NuNettoskuld / EBITDA22232024: 4,44242025: 2,8625

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2022–2025: 2,86–4,44. Liknande bolag: Gentian Diagnostics -2,42, C-Rad -1,81.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)1,73
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2022: 7,80222023: 6,13232024: 3,77242025: 2,2125

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2022–2025: 2,21–7,80. Liknande bolag: Gentian Diagnostics 3,17, Microbot Medical 1,08.

Fritt kassaflöde per aktie0,79 kr
NuFritt kassaflöde per aktie2022: -0,22222023: -1,74232024: 0,29242025: -0,21252022: 110,402023: 61,802024: 35,302025: 19,90

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2022–2025: -1,74 kr–0,29 kr. Liknande bolag: Gentian Diagnostics 1,17 NOK, Microbot Medical -0,27 USD, C-Rad 0,39 kr.

Soliditet57,8 %
2025Soliditet2022: 61,37222023: 53,34232024: 50,06242025: 57,7825

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2022–2025: 50,1 %–61,4 %.

Vad har hänt förut efter liknande fall?

Med utdelningar inräknade föll Bactiguard Holding 3,1 % under de senaste fem handelsdagarna. Sedan 7 november 2016 har lika stora femdagarsfall följts av ett högre värde 21 handelsdagar senare i 47 av 91 perioder utan överlapp. Mittenvärdet var +0,3 %, jämfört med +0,0 % för en vanlig 21-dagarsperiod, som slutade högre 49 gånger av 100.

Ett sådant fall har alltså inte sagt mycket om månaden efter.

+0,3 % · 47/91

Värt att hålla koll på framåt, och varför

Rapporten visar hur Bactiguard Holdings försäljning och vinst har förändrats.

  • Rapporten

    Rapporten visar hur Bactiguard Holdings försäljning och vinst har förändrats.

    Lägg till i kalendern
Mer om Bactiguard Holding

Insynshandel

Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.

  • Thomas von Koch, styrelseordförande (närstående)Köpcirka 137 Mkr
  • Patrick Bach, finanschef (närstående)Köpcirka 1,8 Mkr
  • Patrick Bach, finanschef (närstående)Köpcirka 3,6 Mkr
  • Thomas von Koch, styrelseordförande (närstående)Köpcirka 18 Mkr

Rapporten

Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar

Rapportdag4,7 %

Vanlig dag1,7 %

De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Bactiguard Holding oftast ungefär 4,7 %. En vanlig dag rör den sig 1,7 %.

+9,72 % Varför? +5,31 % +1,42 % +11,45 %

10 000 kr i Bactiguard Holding köpt 7 november 2016 är i dag värda 10 400 kr, med utdelningarna återinvesterade.

Vad hade 10 000 kr i Bactiguard Holding varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 kr i Bactiguard Holding varit värda i dag?

10 400 kr

med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.

Resans fem största dagar

· +30,6 % · hela börsen steg 1,0 % samma dag

· +24,9 % · hela börsen steg 0,3 % samma dag

· +24,2 % · hela börsen steg 1,1 % samma dag

· +23,8 % · hela börsen steg 0,9 % samma dag

· +21,9 % · hela börsen föll 0,4 % samma dag

Tidigare dagar

  • −3,12 % börsen −0,11 % Bactiguard Holding föll något under veckan medan den bredare marknaden var ungefär oförändrad. Läs →

    Bactiguard Holding föll något under veckan medan den bredare marknaden var ungefär oförändrad.

    Den enda bolagsnyheten var rutinmässig: en valberedning utsågs på fredagen den 6 november för att föreslå styrelseledamöter inför årsstämman 2027.

    Sådana besked brukar sällan flytta kursen nämnvärt, så den lilla nedgången beror troligen på vanlig handel från dag till dag snarare än på en särskild händelse.

    Rörelsen var mindre än en normal handelsdag för aktien, och handelsvolymen låg kring sin vanliga nivå.

  • −4,35 % börsen +0,83 % Bactiguard Holding föll och rörde sig mot marknaden. Läs →

    Bactiguard Holding föll och rörde sig mot marknaden.

    Ingen bolagsnyhet från senaste handelsdagen förklarar rörelsen.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt medan OMX Stockholm 30 steg något.

    Handelsvolymen var långt över det normala, vilket tyder på kraftigt säljtryck.

    Nyheter från måndagen förra veckan om resultat som överträffade förväntningarna är bakgrund snarare än orsaken.

  • +1,90 % börsen −0,08 % Bactiguard Holding steg, i en rörelse skild från marknaden. Läs →

    Bactiguard Holding steg, i en rörelse skild från marknaden.

    Ingen företagsnyhet förklarar rörelsen från den handelsdagen.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt, medan OMX Stockholm 30 steg bara något.

    Troliga orsaker är att bolagets resultat övertrumfade förväntningarna, vilket analytiker redan börjat spegla i sina prognoser.

    Nästa rapport, bolagets kvartalsredovisning, är torsdag 4 februari 2027.

  • −1,25 % börsen +0,48 % Bactiguard Holding föll något utan bolagsförklaring. Läs →

    Bactiguard Holding föll något utan bolagsförklaring.

    Under de senaste fem handelsdagarna var aktien i stort sett oförändrad medan OMX Stockholm 30 steg tydligt.

    Rörelsen var normal för Bactiguard Holding, och handeln låg långt under dess vanliga nivå.

    Tidigare nyheter, inklusive att en aktieägare minskade sitt innehav, är bakgrund snarare än orsak.

  • +3,23 % börsen +3,01 % Bactiguard Holding steg något under veckan och rörde sig i linje med den bredare börsen i Stockholm, som steg tydligt. Läs →

    Bactiguard Holding steg något under veckan och rörde sig i linje med den bredare börsen i Stockholm, som steg tydligt.

    Den främsta drivkraften var den starka rapporten för tredje kvartalet den 22 oktober: försäljningen ökade med cirka 21 procent och bolaget gick tillbaka till rörelsevinst, ett resultat som slog förväntningarna.

    Flera analytiker, bland dem SEB och DNB Carnegie, publicerade noter som lovordade resultatet, vilket sannolikt höll köparna intresserade efter rapporten.

    Handeln i aktien låg långt under den vanliga nivån och den senaste dagens rörelse var normal.

  • +4,21 % börsen +0,33 % Bactiguard Holding steg kraftigt, utan företagsnyheter. Läs →

    Bactiguard Holding steg kraftigt, utan företagsnyheter.

    Bactiguard steg kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, en mycket stor rörelse för aktien.

    Under samma dagar steg OMX Stockholm 30 endast svagt, så Bactiguard rörde sig betydligt mer än marknaden.

    Den främsta drivkraften var sannolikt delårsrapporten för tredje kvartalet, publicerad förra veckan, som visade nettoförsäljning upp cirka 21 procent och en återgång till rörelsevinst.

    Analytiker reagerade också positivt, och rapporten slog förväntningarna.

  • −3,73 % börsen −3,67 % Bactiguard Holding föll något under de senaste fem handelsdagarna, i linje med ett kraftigt svagare OMX Stockholm 30. Läs →

    Bactiguard Holding föll något under de senaste fem handelsdagarna, i linje med ett kraftigt svagare OMX Stockholm 30.

    Den främsta drivkraften var kvartalsrapporten, som visade tillväxt i omsättning och resultat och slog förväntningarna.

    Handeln var betydligt tyngre än normalt, och en stor försäljning av ett innehav av Handelsbanken Fonder offentliggjordes.

  • +9,72 % börsen −2,51 % Bactiguard Holding steg mycket kraftigt, då rapporten publicerades. Läs →

    Bactiguard Holding steg mycket kraftigt, då rapporten publicerades.

    Kursrörelsen var mycket stark i förhållande till en normal dag.

    Den här gången gick aktien mot marknaden, eftersom OMX Stockholm 30 föll kraftigt samma dag.

    Bolaget redovisade en nettoförsäljning som ökade med 21 procent och en rörelsevinst, vilket är en vinst före räntor och skatt.

    Den justerade EBITDA, ett mått på rörelseresultat före avskrivningar, steg till 20,0 miljoner kronor.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag