Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger C-Rad-aktien sig

C-Rad steg tydeligt.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 118 nyheder analyseret i dag

C-Rad steg tydeligt.

Over de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret.

Det er en stor bevægelse for C-Rad, cirka dobbelt så stor som en normal femdagesperiode, og lignende bevægelser er sket cirka ti gange det seneste år.

En ordre fra et amerikansk medicinsk center til cirka 8 millioner kroner blev offentliggjort tidligere i sidste uge og er en mulig baggrundsfaktor.

Næste regnskab offentliggøres torsdag den 11. februar 2027.

Dagens bevægelse på +2,13 % var 1,8 gange en normal dags 1,2 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

C-Rad +2,13 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for C-Rad.

C-Rad tjente mere end ventet i 3 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 7 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 1Hold 0Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 24,00 SEK

Kursmålene
35,00

En analytikers kursmål er 35,00 SEK, +46 % i forhold til seneste kurs 24,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,4-0,10,20,60,92025-02-07: 0,43; Ventet indtjening pr. aktie: 0,607/2’25−1,4 %2025-05-07: -0,24; Ventet indtjening pr. aktie: 0,307/5’25−3,2 %2025-07-18: 0,12; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4218/7’25−3,2 %2025-10-21: 0,38; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4521/10’25−1,6 %2026-02-12: 0,05; Ventet indtjening pr. aktie: 0,5212/2’26−10,2 %2026-05-06: 0,33; Ventet indtjening pr. aktie: 0,166/5’26+23,1 %2026-07-17: 0,72; Ventet indtjening pr. aktie: 0,3317/7’26+4,8 %2026-10-22: 0,31; Ventet indtjening pr. aktie: 0,3022/10’26−23,3 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,32.→11/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,32 SEK (11. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 2,28 SEK for tre måneder siden til 1,98 SEK nu. Estimat 2026: 1,98 SEK. Estimat 2027: 1,96 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 26. oktober: Køb cirka 250 tusind SEK. 11. august: Køb cirka 71 tusind SEK. 10. august: Salg cirka 71 tusind SEK. 31. juli: Køb cirka 73 tusind SEK. 30. juli: Salg cirka 73 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +7 % og indtjeningen pr. aktie gik fra 1,67 SEK til 0,31 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)0,00,51,01,62022: 0,302022: 0,0120222023: 0,422023: 0,0420232024: 0,472024: 0,0620242025: 0,442025: 0,012025Nu2026: 0,4120262027: 0,4520272022: 1,291,32023: 1,421,42024: 1,011,02025: 1,061,1Nu: 0,790,8

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 1,8 gange omsætningen i 2025 mod 4,3 i 2022. Overskud i 2025: 10,5 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,00,51,01,62022: 0,342022: 0,1020222023: 0,412023: 0,1320232024: 0,492024: 0,1620242025: 0,502025: 0,152025Nu2022: 1,291,32023: 1,421,42024: 1,011,02025: 1,061,1Nu: 0,790,8

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 347 mio. SEK. Børsværdien er 2,3 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 789 mio. SEKOmsætning 2025: 442 mio. SEK

Hvad nøgletallene siger om C-Rad

Nøgletallene forbinder det, C-Rad tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie1,41 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 0,22222023: 1,05232024: 1,67242025: 0,31252026: 1,98262027: 1,96272022: 38,102023: 42,202024: 30,002025: 31,95

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 0,22 SEK–1,67 SEK. Lignende selskaber: Microbot Medical -0,25 USD, Episurf Medical -0,07 SEK, Sedana Medical -0,35 SEK. Estimat 2026: 1,98 SEK (1,98 SEK–1,98 SEK). Estimat 2027: 1,96 SEK (1,96 SEK–1,96 SEK).

Omsætning418 mio. SEK
NuOmsætning2022: 301.326.000,00222023: 424.615.000,00232024: 469.004.000,00242025: 441.903.000,00252026: 413.676.600,00262027: 454.556.780,00272022: 38,102023: 42,202024: 30,002025: 31,95

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 301 mio. SEK–469 mio. SEK. Lignende selskaber: Microbot Medical 0,3 mio. USD, Episurf Medical 26,1 mio. SEK, Sedana Medical 198 mio. SEK. Estimat 2026: 414 mio. SEK (414 mio. SEK–414 mio. SEK). Estimat 2027: 455 mio. SEK (455 mio. SEK–455 mio. SEK).

Driftsmargin13,1 %
NuDriftsmargin2022: 7,22222023: 11,73232024: 15,02242025: 13,72252022: 38,102023: 42,202024: 30,002025: 31,95

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 7,2 %–15,0 %. Lignende selskaber: Microbot Medical −5348,8 %, Episurf Medical −428,1 %, Sedana Medical −17,9 %.

Egenkapitalforrentning13,0 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 3,08222023: 13,10232024: 17,37242025: 3,01252022: 38,102023: 42,202024: 30,002025: 31,95

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 3,0 %–17,4 %. Lignende selskaber: Microbot Medical −32,9 %, Episurf Medical −91,1 %, Sedana Medical −3,9 %.

P/E17,0
NuP/E2022: 173,18222023: 40,19232024: 17,96242025: 103,06252026: 12,12262027: 12,2427

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 18,0–173,2. Estimat 2026: 12,1. Estimat 2027: 12,2.

Børsværdi / omsætning (P/S)1,89
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 4,27222023: 3,35232024: 2,15242025: 2,40252026: 1,91262027: 1,7427

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 2,15–4,27. Lignende selskaber: Microbot Medical 215,47, Episurf Medical 34,62, Sedana Medical 4,77. Estimat 2026: 1,91. Estimat 2027: 1,74.

Direkte afkast0,4 %
NuDirekte afkast2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Lignende selskaber: Microbot Medical 0,0 %, Episurf Medical 0,0 %, Sedana Medical 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA-1,81
NuNettogæld / EBITDA2022: -3,68222023: -2,40232024: -1,58242025: -5,9725

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: -5,97–-1,58.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)3,06
2025Børsværdi / egenkapital (P/B)2022: 5,30222023: 5,24232024: 3,10242025: 3,0625

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 3,06–5,30. Lignende selskaber: Microbot Medical 1,08, Episurf Medical 0,65, Sedana Medical 1,08.

EV / EBIT53,6
2025EV / EBIT2022: 53,36222023: 29,20232024: 10,81242025: 53,6325

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 10,8–53,6.

Frit cashflow pr. aktie0,39 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -0,05222023: 0,49232024: 0,70242025: 1,51252022: 38,102023: 42,202024: 30,002025: 31,95

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -0,05 SEK–1,51 SEK. Lignende selskaber: Microbot Medical -0,27 USD, Episurf Medical -0,00 SEK, Sedana Medical -0,70 SEK.

Soliditetsgrad69,3 %
2025Soliditetsgrad2022: 71,51222023: 66,87232024: 66,41242025: 69,3425

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 66,4 %–71,5 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. C-Rad betalte 0,10 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 6. november 2026.

På ex-dagen 8. maj 2026 blev C-Rad handlet uden ret til udbyttet på 0,10 SEK. Kursen gik fra 32,90 SEK til 33,70 SEK; med udbyttet var dagens ændring +2,7 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2026 indtil nu: 0,10 SEK

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i C-Rad har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i C-Rad har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om C-Rad

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Thomas Axelsson, bestyrelsesformandKøbcirka 250 tusind SEK
  • Linda Maria Elisabet Eixmann Frölén, finansdirektørKøbcirka 71 tusind SEK
  • Linda Maria Elisabet Eixmann Frölén, finansdirektørSalgcirka 71 tusind SEK
  • Linda Maria Elisabet Eixmann Frölén, finansdirektørKøbcirka 73 tusind SEK
  • Linda Maria Elisabet Eixmann Frölén, finansdirektørSalgcirka 73 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag3,5 %

Almindelig dag1,2 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede C-Rad sig typisk omkring 3,5 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,2 %.

−23,34 % +4,75 % +23,05 % −10,16 %

10.000 SEK i C-Rad købt 7. november 2016 er i dag 22.000 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i C-Rad være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i C-Rad være værd i dag?

22.000 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

Rejsens fem største dage

· −23,3 % · hele børsen faldt 2,5 % samme dag · regnskabsdag

· +23,0 % · hele børsen steg 2,8 % samme dag · regnskabsdag

· +22,6 % · hele børsen faldt 0,1 % samme dag

· +20,8 % · hele børsen faldt 0,2 % samme dag · regnskabsdag

· −15,8 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag · regnskabsdag

Tidligere dage

  • +3,45 % børsen −0,11 % C-Rad steg tydeligt i løbet af ugen, mens det bredere marked var stort set uændret. Læs →

    C-Rad steg tydeligt i løbet af ugen, mens det bredere marked var stort set uændret.

    Bevægelsen var stor for aktien, omkring dobbelt så stor som en normal femdagesperiode.

    Bevægelser af den størrelse skete kun cirka ti gange i det seneste år.

    Den ligger før denne uge og er derfor mere baggrund end en ny udløser.

  • −1,26 % børsen −0,32 % C-Rad faldt tydeligt, mere end markedet, som gled lidt ned. Læs →

    C-Rad faldt tydeligt, mere end markedet, som gled lidt ned.

    Ingen selskabsnyhed forklarer faldet.

    Aktien blev handlet med cirka dobbelt så stort volumen som normalt.

    Bevægelsen lå inden for C-Rads normale daglige udsving.

    I de seneste fem handelsdage steg C-Rad lidt, mens markedet også steg lidt.

  • +0,00 % børsen +0,83 % C-Rad næsten uændret; ingen selskabsnyheder forklarer det. Læs →

    C-Rad næsten uændret; ingen selskabsnyheder forklarer det.

    C-Rad steg meget kraftigt over de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Det er en meget stor bevægelse, omkring fem gange en normal femdagesperiode for aktien.

    Bevægelser af denne størrelse er sket omkring fem gange det seneste år.

    Den mest sandsynlige drivkraft var den amerikanske ordre på cirka 8 millioner kroner, som blev meddelt tidligere i ugen og styrkede positionen på det amerikanske marked for strålebehandling.

  • +1,28 % børsen −0,08 % C-Rad steg tydeligt, uden at selskabsnyheder forklarer det. Læs →

    C-Rad steg tydeligt, uden at selskabsnyheder forklarer det.

    Samme dag var OMX Stockholm 30 stort set uændret, så C-Rad bevægede sig på egen hånd.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, langt mere end markedets lille stigning.

    Stigningen kom efter at en USA-ordre til ca. 8 millioner svenske kroner blev offentliggjort i sidste uge.

    Bevægelsen i den seneste handelsdag var ikke knyttet til ny selskabsnyhed.

  • +1,29 % børsen +0,48 % C-Rad steg tydeligt. Læs →

    C-Rad steg tydeligt.

    C-Rad steg i de seneste 5 handelsdage og klarede sig klart bedre end markedet.

    Den seneste handelsdags stigning var en almindelig dag for C-Rad, og ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen den dag.

    I de samme fem dage steg sektorens median en smule, og markedet steg tydeligt.

    Tidligere i perioden fik C-Rad en ordre på cirka 8 millioner kroner fra et amerikansk medicinsk center, hvilket sandsynligvis tiltrak købere.

  • +0,00 % børsen −0,29 % C-Rad var stort set uændret, en almindelig dag. Læs →

    C-Rad var stort set uændret, en almindelig dag.

    I samme periode faldt det bredere marked lidt, så C-Rad holdt sig bedre.

    Ingen selskabsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage steg C-Rad meget kraftigt, langt mere end markedet, som steg tydeligt.

    Stigningen følger efter en svag kvartalsrapport i sidste uge, hvor aktien faldt kraftigt og derefter hentede sig.

  • +10,48 % børsen +3,01 % C-Rad steg meget kraftigt i løbet af ugen, en meget stor bevægelse for selskabet. Læs →

    C-Rad steg meget kraftigt i løbet af ugen, en meget stor bevægelse for selskabet.

    Markedet, OMX Stockholm 30, steg også tydeligt, men C-Rad bevægede sig mere end indekset.

    Onsdag fik C-Rad en ordre på cirka 8 millioner svenske kroner fra et stort amerikansk medicinsk center, hvilket sandsynligvis støttede aktien.

    Handlen var langt over det normale, og aktien ligger stadig godt under årets højeste kurs.

  • −26,32 % børsen −3,67 % C-Rad faldt meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, langt mere end Stockholmsbørsen, som også faldt kraftigt. Læs →

    C-Rad faldt meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, langt mere end Stockholmsbørsen, som også faldt kraftigt.

    Hovedårsagen var den svage regnskabsrapport for tredje kvartal, offentliggjort i går: omsætningen faldt cirka en fjerdedel, og driftsresultatet (EBIT, resultat før renter og skat) halveredes nogenlunde, fordi produktleverancerne faldt i Europa og Asien.

    Analytikere som Pareto Securities sænkede deres kursmål, altså den pris de mener er rimelig, men fastholdt købsanbefalingen.

    Selskabet startede også et aktietilbagekøbsprogram på op til 20 millioner kroner, hvilket sandsynligvis begrænsede faldet.

Alle selskaber