Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Avensia-osake liikkuu

Avensia nousi erittäin voimakkaasti, kun markkina laski hieman.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Päivitetty klo 09.52 pörssin sulkeutumisen jälkeen tulleilla uutisilla

Miksi tänään

16 413 uutista analysoitu tänään

Avensia nousi erittäin voimakkaasti, kun markkina laski hieman.

Yhtiön uutiset eivät selitä liikettä.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

Liike oli noin nelinkertainen tavalliseen päivään verrattuna, ja kauppaa käytiin selvästi tavallista vähemmän.

Aiemmin Avensia raportoi liikevoittonsa jääneen alle viime vuoden tason, ja raportti oli tiedossa ennen kaupankäynnin alkua.

Päivän liike +5,00 % oli 4,8 kertaa tavallinen päiväliike 1,0 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.

Avensia +5,00 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Avensia.

Yhtiön Avensia tulos ylitti odotukset 1 raportissa 8:sta.

Kaaviosta puuttuu 1 jakson 9 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 7. toukokuuta 2025.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 6 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 6,32 SEK

Tavoitehinnat
11,00

Yhden analyytikon tavoitehinta on 11,00 SEK, +74 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 6,32 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,070,010,090,170,252024-10-25: 0,10; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1325/10’24−6,3 %2025-02-19: 0,03; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,2119/2’25+3,6 %2025-07-17: 0,18; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,2017/7’25−10,9 %2025-10-24: 0,12; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1924/10’25−10,9 %2026-02-18: -0,03; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1618/2’26−1,7 %2026-05-06: 0,20; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,156/5’26+8,1 %2026-07-17: 0,05; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1217/7’26−13,6 %2026-10-28: 0,04; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1128/10’26+8,6 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,14.→

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,14 SEK. Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 0,72 SEK nykyiseen 0,49 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 0,49 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 0,83 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 29. lokakuuta: Osto noin 63 tuhatta SEK. 18. elokuuta: Osto noin 123 tuhatta SEK. 25. toukokuuta: Osto noin 42 tuhatta SEK. 7. toukokuuta: Osto noin 48 tuhatta SEK. 24. maaliskuuta: Osto noin 21 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +6 % ja osakekohtainen tulos +29 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. SEK)-121623375122022: 431,492022: -12,1220222023: 413,712023: -4,7520232024: 422,252024: 16,8520242025: 423,252025: 21,662025Nyt2026: 406,7020262027: 435,6020272022: 464,044642023: 351,933522024: 295,502962025: 314,06314Nyt: 234,62235

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. SEK

Markkina-arvo on 0,6 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 1,1. Vuoden 2025 tulos: 21,7 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. SEK)01703405102022: 182,782022: 152,3520222023: 198,262023: 173,9220232024: 220,102024: 178,7520242025: 191,542025: 148,382025Nyt2022: 464,044642023: 351,933522024: 295,502962025: 314,06314Nyt: 234,62235

VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 43,2 milj. SEK. Markkina-arvo on 5,4 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 235 milj. SEKLiikevaihto 2025: 423 milj. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Avensia

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Avensia tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos0,33 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: -0,33222023: -0,13232024: 0,45242025: 0,58252026: 0,49262027: 0,83272022: 12,502023: 9,482024: 7,962025: 8,46

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -0,33 SEK–0,58 SEK. Verrokit: CAG Group 6,12 SEK, Prevas 5,11 SEK, Wirtek -0,31 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 0,49 SEK (0,49 SEK–0,49 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 0,83 SEK (0,83 SEK–0,83 SEK).

Liikevaihto402 milj. SEK
NytLiikevaihto2022: 431 489 000,00222023: 413 713 000,00232024: 422 250 000,00242025: 423 251 000,00252026: 406 700 000,00262027: 435 600 000,00272022: 12,502023: 9,482024: 7,962025: 8,46

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 414 milj. SEK–431 milj. SEK. Verrokit: CAG Group 872 milj. SEK, Prevas 1,6 mrd. SEK, Wirtek 64,0 milj. DKK. Vuoden 2026 ennuste: 407 milj. SEK (407 milj. SEK–407 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 436 milj. SEK (436 milj. SEK–436 milj. SEK).

Liikevoittomarginaali8,1 %
2025Liikevoittomarginaali2022: -3,40222023: -0,43232024: 6,59242025: 8,07252022: 12,502023: 9,482024: 7,962025: 8,46

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −3,4 %–8,1 %. Verrokit: CAG Group 7,7 %, Prevas 6,2 %, Wirtek 2,9 %.

Oman pääoman tuotto35,9 %
NytOman pääoman tuotto2022: -39,84222023: -19,51232024: 40,75242025: 50,18252022: 12,502023: 9,482024: 7,962025: 8,46

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −39,8 %–50,2 %. Verrokit: CAG Group 13,1 %, Prevas 9,5 %, Wirtek 3,9 %.

P/E-luku19,2
NytP/E-luku22232024: 17,69242025: 14,59252026: 12,90262027: 7,6127

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 14,6–17,7. Verrokit: CAG Group 14,2, Prevas 13,3. Vuoden 2026 ennuste: 12,9. Vuoden 2027 ennuste: 7,6.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,58
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1,08222023: 0,85232024: 0,70242025: 0,74252026: 0,58262027: 0,5427

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,70–1,08. Verrokit: CAG Group 0,72, Prevas 0,54, Wirtek 0,44. Vuoden 2026 ennuste: 0,58. Vuoden 2027 ennuste: 0,54.

Osinko osaketta kohti0,60 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,15172018: 0,00182019: 0,23192020: 0,00202021: 0,30212022: 0,65222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,5025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 SEK–0,65 SEK.

Osinkotuotto9,3 %
NytOsinkotuotto2022: 5,20222023: 0,00232024: 0,00242025: 5,9125

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta. Noin 55 % pohjoismaisten yhtiöiden tapauksista tämän kokoista osinkotuottoa seurasi seuraavana vuonna pienempi osinko, kun alle 5 %:n tuotoilla osuus oli noin 17 %.

2022–2025: 0,0 %–5,9 %. Verrokit: CAG Group 4,9 %, Prevas 5,9 %, Wirtek 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA-0,05
NytNettovelka / EBITDA2022: 7,00222023: 4,43232024: 0,63242025: 0,2425

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 0,24–7,00. Verrokit: CAG Group -0,29, Prevas 1,42, Wirtek 3,16.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)5,44
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 15,25222023: 14,46232024: 7,15242025: 7,2825

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 7,15–15,25. Verrokit: CAG Group 1,79, Prevas 1,36, Wirtek 1,93.

EV / EBIT10,2
2025EV / EBIT22232024: 12,07242025: 10,1825

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 10,2–12,1.

Vapaa kassavirta osaketta kohti1,10 SEK
2025Vapaa kassavirta osaketta kohti2022: 0,38222023: 0,08232024: 1,32242025: 1,10252022: 12,502023: 9,482024: 7,962025: 8,46

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 0,08 SEK–1,32 SEK. Verrokit: CAG Group 11,10 SEK, Prevas 9,25 SEK, Wirtek -0,70 DKK.

Omavaraisuusaste22,5 %
2025Omavaraisuusaste2022: 16,65222023: 12,28232024: 18,78242025: 22,5325

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 12,3 %–22,5 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Avensia maksoi 0,60 SEK osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 16. kesäkuuta 2026 yhtiön Avensia osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,60 SEK. Kurssi muuttui arvosta 7,86 SEK arvoon 7,26 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +0,0 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 0,15 SEK2018: 0,00 SEK2019: 0,23 SEK2020: 0,00 SEK2021: 0,30 SEK2022: 0,65 SEK2023: 0,00 SEK2024: 0,00 SEK2025: 0,50 SEK2026 tähän mennessä: 0,60 SEK

Lisää yhtiöstä Avensia

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Robin Engström Gustafsson, toimitusjohtajaOstonoin 63 tuhatta SEK
  • Robin Engström Gustafsson, toimitusjohtajaOstonoin 123 tuhatta SEK
  • Robin Engström Gustafsson, toimitusjohtajaOstonoin 42 tuhatta SEK
  • Robin Engström Gustafsson, toimitusjohtajaOstonoin 48 tuhatta SEK
  • Robin Engström Gustafsson, toimitusjohtajaOstonoin 21 tuhatta SEK

Raportti

Raporttipäivä7,2 %

Tavallinen päivä1,0 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Avensia liikkui tavallisesti noin 7,2 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,0 %.

+8,57 % −13,56 % +8,07 % −1,71 %

10 000 SEK yhtiössä Avensia, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 9 280 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Avensia olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Avensia olisi arvoinen tänään?

9 280 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Alimmillaan sen arvo oli 7 810 SEK (25. syyskuuta 2026).

Matkan viisi suurinta päivää

· −18,6 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä · raporttipäivä

· +18,2 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä · raporttipäivä

· −15,2 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä · raporttipäivä

· −15,0 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä

· +14,1 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • −2,47 % pörssi −0,11 % Avensia, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, laski hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Avensia, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, laski hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 pysyi suunnilleen ennallaan.

    Tärkein yhtiöuutinen oli Anders Wehtjen nimitys uudeksi talousjohtajaksi (CFO, taloudesta vastaava johtaja) 6. marraskuuta, virkaan astuen 9. marraskuuta.

    Wehtje on tällä hetkellä hallituksen puheenjohtaja ja lähtee hallituksesta.

    Taustalla on 28. lokakuuta julkaistu kolmannen neljänneksen tulos, joka jäi odotuksista, mikä painoi sävyä.

  • +0,00 % pörssi +0,48 % Avensia liikkui vain vähän, eikä sinä päivänä ollut yhtiöuutisia. Lue →

    Avensia liikkui vain vähän, eikä sinä päivänä ollut yhtiöuutisia.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, liike oli noin seitsemän kertaa suurempi kuin osakkeen tavallinen viiden päivän vaihtelu.

    Nousu heijastaa todennäköisesti osakkeen toipumista heikon raportin jälkeen, ja sitä ovat tukeneet korkeampi oikaistu liikevoitto sekä Redeyen analyytikon odotus kannattavuuden parantumisesta.

    Samoina päivinä Tukholman markkinat nousivat, kun teknologiasektori kokonaisuutena laski.

  • +2,86 % pörssi −0,29 % Avensia nousi voimakkaasti, kun markkina laski hieman. Lue →

    Avensia nousi voimakkaasti, kun markkina laski hieman.

    Osake nousi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana selvästi markkinaa enemmän, mikä on Avensialle erittäin suuri liike.

    Kaupankäynti oli selvästi tavanomaista vähäisempää, joten liike tapahtui ohuella volyymillä.

    Kolmannen neljänneksen liikevoitto laski, mutta oikaistu tulos pysyi paremmin, joten nousu voi osittain heijastaa sitä.

  • +18,68 % pörssi +3,01 % Avensia nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti ja ylitti selvästi OMX Stockholm 30 -indeksin. Lue →

    Avensia nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti ja ylitti selvästi OMX Stockholm 30 -indeksin.

    Liike oli osakkeelle epätavallisen suuri, eikä vastaavaa ole nähty viime vuoden aikana.

    Osavuosikatsaus 28. lokakuuta näytti hieman korkeampaa liikevaihtoa mutta alempaa liikevoittoa (EBIT, tulos ennen korkoja ja veroja), ja tulos jäi odotuksista.

    Analyysiyhtiö Redeye sanoi 29. lokakuuta, että katteet palautuvat ja 10 prosentin EBIT-kate on vuonna 2027 saavutettavissa, mikä todennäköisesti tuki nousua.

  • +0,99 % pörssi +0,41 % Avensia nousi hieman ja liikkui enemmän kuin markkina. Lue →

    Avensia nousi hieman ja liikkui enemmän kuin markkina.

    Redeyen analyytikko julkaisi samana päivänä tutkimuspäivityksen, joka viittaa katteen paranemiseen.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Avensia nousi voimakkaasti, paljon enemmän kuin OMX Stockholm 30.

    Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavallista suurempi, ja nousu johtuu todennäköisesti siitä, että sijoittajat punnitsevat raportin säästöviestiä.

  • +2,56 % pörssi +1,57 % Avensia nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina. Lue →

    Avensia nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina.

    Kyseisen päivän yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Samoina päivinä OMX Stockholm 30 nousi myös selvästi.

    Seuraava osavuosikatsaus julkaistaan keskiviikkona 28. lokakuuta 2026, esitys klo 12.30.

  • −5,21 % pörssi +0,41 % Avensia laski erittäin voimakkaasti kaupankäyntipäivänä, kun markkina nousi hieman. Lue →

    Avensia laski erittäin voimakkaasti kaupankäyntipäivänä, kun markkina nousi hieman.

    Yhtiöuutinen kyseiseltä päivältä ei selitä liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, enemmän kuin markkina.

    Todennäköisin syy on heikko myynti: liikevaihto kasvoi 5 % syyskuussa, mutta kolmannen neljänneksen kasvu oli vain 1 % ja vuoden alusta kokonaisliikevaihto laski 6 %.

    Seuraavaksi kannattaa seurata osavuosikatsausta keskiviikkona 28. lokakuuta 2026.

  • −7,77 % pörssi −3,67 % Avensia Nasdaq Tukholmassa laski voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, paljon enemmän kuin markkina. Lue →

    Avensia Nasdaq Tukholmassa laski voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, paljon enemmän kuin markkina.

    OMX Stockholm 30 laski myös, mutta paljon vähemmän.

    Avensian syyskuun myynti kasvoi 5 prosenttia ja kolmannen neljänneksen myynti 1 prosenttia, mikä on varovaisen positiivinen merkki.

    Sijoittajat seuraavat todennäköisesti tarkasti yhtiön tammi-syyskuun osavuosikatsausta keskiviikkona 28. lokakuuta.

  • +0,68 % pörssi +1,25 % Avensia nousi hieman ja jäi jälkeen selvästi vahvemmasta OMX Stockholm 30 -indeksistä. Lue →

    Avensia nousi hieman ja jäi jälkeen selvästi vahvemmasta OMX Stockholm 30 -indeksistä.

    Todennäköisin syy on syyskuun myynnin päivitys, joka näytti liikevaihdon kasvaneen 5 prosenttia vuodentakaisesta ja osittain lievitti huolta heikosta markkinasta.

    Kasvu tuli Information Management -yksiköstä, kun Commerce jatkoi supistumista; kolmannen neljänneksen liikevaihto kasvoi vain 1 prosenttia.

    Redeyen analyytikko julkaisi myös yhtiöstä muistion, ja seuraavaksi odotetaan koko kolmannen neljänneksen raporttia.

  • +8,42 % pörssi +1,19 % Avensia nousi erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi Tukholman pörssi, joka nousi hieman. Lue →

    Avensia nousi erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi Tukholman pörssi, joka nousi hieman.

    Pääsyy näyttää olevan yhtiön alustava syyskuun liikevaihto, joka julkaistiin viimeisimpänä kaupankäyntipäivänä ja joka osoitti liikevaihdon kasvaneen noin 5 prosenttia vuoden takaisesta ja kolmannen neljänneksen liikevaihdon noin 1 prosenttia, mihin auttoi vahva kasvu Information Management -liiketoiminnassa, jossa yhtiö on lisännyt konsulttien määrää toimitusketjun tehtäviin.

    Redeyen analyytikot julkaisivat myös yhtiöstä tutkimusraportin, mikä todennäköisesti lisäsi kiinnostusta.

    Sijoittajat seuraavat todennäköisesti, pystyykö Information Management -liiketoiminnan kasvu kompensoimaan Commerce-liiketoiminnan jatkuvaa laskua tulevissa raporteissa.

  • +10,53 % pörssi −0,62 % Avensia nousi voimakkaasti kaupankäyntipäivänä, kun OMX Stockholm 30 laski hieman. Lue →

    Avensia nousi voimakkaasti kaupankäyntipäivänä, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.

    Syyskuun myynti kasvoi noin 5 prosenttia ja kolmannen neljänneksen liikevaihto 1 prosenttia, ja Information Managementin kasvu (konsultointiliiketoiminta, joka tukee data- ja liiketoimintajärjestelmiä) kumosi Commercen laskun.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi erittäin voimakkaasti selvästi nousevaa markkinaa edellä, joten myyntipäivitys vahvisti todennäköisesti jo alkanutta elpymistä.

    Yhdeksän kuukauden myynti on yhä noin 6 prosenttia laskussa, joten nousu on vauhdin käännettä eikä täyttä toipumista.

  • +0,00 % pörssi +0,21 % Avensia käytännössä ennallaan; ei yhtiöuutisia. Lue →

    Avensia käytännössä ennallaan; ei yhtiöuutisia.

    Avensialla ei ole ollut yhtiöuutisia viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, ja sinä aikana osake laski jyrkästi, kun taas OMX Stockholm 30, Tukholman suurten pörssiyhtiöiden pääindeksi, oli käytännössä ennallaan, joten lasku tapahtui laajemman markkinan seisoessa paikallaan.

    Itse kaupankäyntipäivä oli käytännössä ennallaan, joten lasku jakautui jakson aikaisemmille päiville eikä keskittynyt yhteen tapahtumaan.

    Seuraavaksi kannattaa seurata seuraavaa raporttia eli yhtiön omaa suunniteltua tulosjulkistusta.

  • −1,83 % pörssi +0,36 % Avensia laski selvästi kaupankäyntipäivänä, eikä yritysuutisia selitä sitä. Lue →

    Avensia laski selvästi kaupankäyntipäivänä, eikä yritysuutisia selitä sitä.

    Koska Avensiasta ei ole yritysuutisia tällä ajanjaksolla, liike heijastaa todennäköisesti teknologia-alan heikkoutta ja ohuen vaihdon pienyhtiöosaketta, jossa muutama toimeksianto voi siirtää kurssia.

    Seuraavaksi kannattaa seurata seuraavaa raporttia, jota ei nimetä tässä.

  • −2,85 % pörssi −0,07 % Avensia laski selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun taas Tukholman pörssi pysyi suunnilleen paikallaan, joten heikkous oli yhtiökohtaista eikä markkinalähtöistä. Lue →

    Avensia laski selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun taas Tukholman pörssi pysyi suunnilleen paikallaan, joten heikkous oli yhtiökohtaista eikä markkinalähtöistä.

    Tärkein ajuri oli todennäköisesti Commerce-liiketoiminta-alueen säästöohjelma, joka julkistettiin viikon aikana: sen odotetaan leikkaavan kuluja 13 miljoonalla kruunulla vuodessa, mutta siihen liittyy 5 miljoonan kruunun kertaluonteinen kulu, joka rasittaa kolmannen neljänneksen tulosta, ja se sisältää suunnitellut henkilöstövähennykset.

    Johto kuvaili tätä kovaksi mutta välttämättömäksi askeleeksi, koska markkina ei ole toipunut toivotulla tavalla, samalla kun yhtiö jatkaa investointeja tekoälyyn ja lähialueisiin.

    Osake nousi selvästi viimeisessä istunnossa linjassa voimakkaasti nousevan markkinan kanssa, mikä viittaa siihen, että myyntipaine helpotti eikä uutta yhtiöuutista tullut.

Kaikki yhtiöt