Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi CAG Group-osake liikkuu

CAG Group nousi voimakkaasti, kun Tukholman markkina laski selvästi.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 307 uutista analysoitu tänään

CAG Group nousi voimakkaasti, kun Tukholman markkina laski selvästi.

Kaupankäyntipäivän yrityspäätös ei selitä liikettä.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi erittäin voimakkaasti, kun markkina pysyi suunnilleen ennallaan, mikä on osakkeelle hyvin suuri liike.

ABG:n lohkokauppa oli ennen kaupankäyntipäivää, joten se on vain taustatietoa.

Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavallista pienempi, mikä voi tarkoittaa, että harvat ostajat ja myyjät ajoivat liikettä.

Päivän liike +1,16 % oli 2,4 kertaa tavallinen päiväliike 0,5 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

CAG Group +1,16 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle CAG Group.

Yhtiön CAG Group tulos ylitti odotukset 3 raportissa 7:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 2 raportissa 7:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 87,00 SEK

Tavoitehinnat
106

Yhden analyytikon tavoitehinta on 106,50 SEK, +22 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 87,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio1,01,31,61,92,22025-04-24: 1,88; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,4024/4’25+0,0 %2025-08-14: 1,68; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,7014/8’25+0,0 %2025-10-22: 1,10; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,2022/10’25−1,3 %2026-02-19: 2,00; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,1019/2’26+1,5 %2026-04-28: 1,86; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,7028/4’26−2,7 %2026-07-17: 1,81; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,0017/7’26−5,7 %2026-10-22: 1,37; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,1022/10’26+0,0 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,10.→

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,10 SEK. Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 7,42 SEK nykyiseen 6,73 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 6,73 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 8,43 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 23. lokakuuta: Osto noin 220 tuhatta SEK. 22. lokakuuta: Osto noin 288 tuhatta SEK. 26. elokuuta: Osto noin 177 tuhatta SEK. 24. elokuuta: Osto noin 796 tuhatta SEK. 13. elokuuta: Osto noin 570 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −3 % ja osakekohtainen tulos −2 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. SEK)03527031 0552022: 796,662022: 48,2520222023: 889,632023: 53,4420232024: 868,312024: 48,5920242025: 848,962025: 47,792025Nyt2026: 900,0020262027: 959,0020272022: 630,756312023: 723,937242024: 781,277812025: 756,18756Nyt: 623,58624

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. SEK

Markkina-arvo on 0,7 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 0,8. Vuoden 2025 tulos: 47,8 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. SEK)02865738592022: 585,262022: 313,2920222023: 587,672023: 288,7520232024: 546,342024: 227,0720242025: 536,632025: 199,812025Nyt2022: 630,756312023: 723,937242024: 781,277812025: 756,18756Nyt: 623,58624

VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 337 milj. SEK. Markkina-arvo on 1,9 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 624 milj. SEKLiikevaihto 2025: 849 milj. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä CAG Group

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön CAG Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos6,12 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 6,79222023: 7,46232024: 6,78242025: 6,67252026: 6,73262027: 8,43272022: 88,002023: 101,002024: 109,002025: 105,50

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 6,67 SEK–7,46 SEK. Verrokit: Prevas 5,11 SEK, Digia 0,45 EUR, Exsitec Holding 4,69 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 6,73 SEK (6,73 SEK–6,73 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 8,43 SEK (8,43 SEK–8,43 SEK).

Liikevaihto872 milj. SEK
NytLiikevaihto2022: 796 662 000,00222023: 889 626 000,00232024: 868 313 000,00242025: 848 961 000,00252026: 900 000 000,00262027: 959 000 000,00272022: 88,002023: 101,002024: 109,002025: 105,50

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 797 milj. SEK–890 milj. SEK. Verrokit: Prevas 1,6 mrd. SEK, Digia 220 milj. EUR, Exsitec Holding 963 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 900 milj. SEK (900 milj. SEK–900 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 959 milj. SEK (959 milj. SEK–959 milj. SEK).

Liikevoittomarginaali7,7 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 8,22222023: 8,29232024: 7,70242025: 7,61252022: 88,002023: 101,002024: 109,002025: 105,50

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 7,6 %–8,3 %. Verrokit: Prevas 6,2 %, Digia 8,4 %, Exsitec Holding 10,2 %.

Oman pääoman tuotto13,1 %
NytOman pääoman tuotto2022: 17,74222023: 17,88232024: 15,22242025: 14,19252022: 88,002023: 101,002024: 109,002025: 105,50

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 14,2 %–17,9 %. Verrokit: Prevas 9,5 %, Digia 13,8 %, Exsitec Holding 12,2 %.

P/E-luku14,2
NytP/E-luku2022: 12,96222023: 13,54232024: 16,08242025: 15,82252026: 12,93262027: 10,3227

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 13,0–16,1. Verrokit: Prevas 13,3, Digia 11,1, Exsitec Holding 24,3. Vuoden 2026 ennuste: 12,9. Vuoden 2027 ennuste: 10,3.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,72
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 0,79222023: 0,81232024: 0,90242025: 0,89252026: 0,69262027: 0,6527

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,79–0,90. Verrokit: Prevas 0,54, Digia 0,61, Exsitec Holding 1,59. Vuoden 2026 ennuste: 0,69. Vuoden 2027 ennuste: 0,65.

Osinko osaketta kohti4,30 SEK
NytOsinko osaketta kohti2019: 2,60192020: 2,90202021: 3,00212022: 3,10222023: 3,60232024: 3,90242025: 4,1025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2019–2025: 2,60 SEK–4,10 SEK.

Osinkotuotto4,9 %
NytOsinkotuotto2022: 3,52222023: 3,56232024: 3,58242025: 3,8925

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 3,5 %–3,9 %. Verrokit: Prevas 5,9 %, Digia 3,8 %, Exsitec Holding 1,7 %.

Nettovelka / EBITDA-0,29
NytNettovelka / EBITDA2022: -0,17222023: -0,08232024: -0,49242025: -0,9125

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -0,91–-0,08. Verrokit: Prevas 1,42, Digia 1,04, Exsitec Holding 2,95.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,79
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 2,32222023: 2,42232024: 2,45242025: 2,2525

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,25–2,45. Verrokit: Prevas 1,36, Digia 1,47, Exsitec Holding 2,80.

EV / EBIT10,2
2025EV / EBIT2022: 9,39222023: 9,44232024: 10,55242025: 10,1725

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 9,4–10,6.

Vapaa kassavirta osaketta kohti11,10 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 12,24222023: 8,67232024: 10,95242025: 11,74252022: 88,002023: 101,002024: 109,002025: 105,50

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 8,67 SEK–12,24 SEK. Verrokit: Prevas 9,25 SEK, Digia 0,53 EUR, Exsitec Holding 10,77 SEK.

Omavaraisuusaste62,8 %
2025Omavaraisuusaste2022: 46,47222023: 50,87232024: 58,44242025: 62,7725

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 46,5 %–62,8 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. CAG Group maksoi 4,30 SEK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 8. toukokuuta 2026 yhtiön CAG Group osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 4,30 SEK. Kurssi muuttui arvosta 110,50 SEK arvoon 107,50 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +1,2 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2019: 2,60 SEK2020: 2,90 SEK2021: 3,00 SEK2022: 3,10 SEK2023: 3,60 SEK2024: 3,90 SEK2025: 4,10 SEK2026 tähän mennessä: 4,30 SEK

Lisää yhtiöstä CAG Group

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Peter Strömberg, toimitusjohtajaOstonoin 220 tuhatta SEK
  • Peter Strömberg, toimitusjohtajaOstonoin 288 tuhatta SEK
  • Markus Åkesson, johtoryhmän jäsenOstonoin 177 tuhatta SEK
  • Bo David Lindström, hallituksen puheenjohtajaOstonoin 796 tuhatta SEK
  • Peter Strömberg, toimitusjohtajaOstonoin 570 tuhatta SEK

Raportti

Raporttipäivä1,4 %

Tavallinen päivä0,5 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana CAG Group liikkui tavallisesti noin 1,4 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,5 %.

+0,00 % Miksi? −5,66 % −2,68 % +1,46 %

10 000 SEK yhtiössä CAG Group, ostettu 12. joulukuuta 2018, on tänään 18 600 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 27 000 SEK.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä CAG Group olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä CAG Group olisi arvoinen tänään?

18 600 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 12. joulukuuta 2018. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 27 000 SEK.

Alimmillaan sen arvo oli 6 910 SEK (23. maaliskuuta 2020).

Matkan viisi suurinta päivää

· +10,7 % · koko pörssi laski 0,3 % samana päivänä

· −9,4 % · koko pörssi laski 4,3 % samana päivänä

· +9,0 % · koko pörssi nousi 1,1 % samana päivänä

· +8,7 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä

· +8,7 % · koko pörssi laski 1,6 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +6,36 % pörssi −0,11 % CAG Group, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi erittäin voimakkaasti viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    CAG Group, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi erittäin voimakkaasti viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan.

    Liike oli osakkeelle hyvin suuri, noin nelinkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon verrattuna, ja vastaavia liikkeitä oli viimeisen vuoden aikana vain kerran.

    Yhtiön uutiset tällä viikolla rajoittuivat työpajaa koskevaan ilmoitukseen sen järjestelmäsuunnitteluliiketoiminnasta, mikä ei todennäköisesti selitä näin suurta liikettä.

    Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavanomaista alhaisempi, joten nousu voi kuvastaa ohutta kauppaa eikä vahvaa ostokiinnostusta.

  • +1,18 % pörssi −0,32 % CAG Group nousi voimakkaasti, vastoin markkinaa. Lue →

    CAG Group nousi voimakkaasti, vastoin markkinaa.

    Mikään selvä yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana CAG Group nousi erittäin voimakkaasti, kun laajempi Tukholman markkina laski hieman.

    Liike on osakkeelle hyvin suuri, noin nelinkertainen tavanomaiseen viiden päivän vaihteluun verrattuna.

    Todennäköisiä syitä ovat elpyminen lokakuun lopun pohjalukemista ja ABG Securitiesin lohkokauppa aiemmin viikolla.

  • +0,24 % pörssi +0,83 % CAG Group nousi hieman ilman yhtiöuutisia, jotka selittäisivät liikettä. Lue →

    CAG Group nousi hieman ilman yhtiöuutisia, jotka selittäisivät liikettä.

    Samana kaupankäyntipäivänä OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten CAG Group jäi markkinoista jälkeen.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, paljon enemmän kuin laajempi markkina.

    Viikon nousu on CAG Groupille suuri liike, noin kolminkertainen tavallinen viiden päivän vaihtelu.

    Aiemmat uutiset, Tukholman työpajailmoitus, eivät todennäköisesti ole pääsyy.

  • +3,42 % pörssi +0,48 % CAG Group nousi erittäin voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinoista poiketen. Lue →

    CAG Group nousi erittäin voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinoista poiketen.

    Yhtiön tiedote samana päivänä, jossa CAG Syntell kutsuu SysML-asiantuntija Tim Weilkiensin Tukholmaan työpajaan 24.–26. marraskuuta 2026, on todennäköisesti syy.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, samaan tahtiin OMX Stockholm 30:n kanssa, joka myös nousi selvästi.

    Liike oli CAG Groupille hyvin suuri, noin seitsemän kertaa tavallinen päivittäinen vaihtelu, ja vastaavia liikkeitä on ollut noin kolme viimeisen vuoden aikana.

    Kaupankäyntimäärä oli suunnilleen tavanomaisella tasolla.

  • −2,39 % pörssi +3,01 % CAG Group laski jyrkästi viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan. Lue →

    CAG Group laski jyrkästi viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Lasku oli osakkeelle tavanomainen liike, ja kaupankäynti oli lähellä tavanomaista tasoaan.

    Keskiviikon 28. lokakuuta noin 1,4 prosentin osuuden lohkokauppa on todennäköisesti lisännyt myyntipainetta.

    Alan kilpailijat laskivat samoina päivinä, mikä osin heijastaa heikkoa teknologiasektoria.

  • +0,72 % pörssi −3,67 % CAG Group nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, markkinoiden laskiessa jyrkästi. Lue →

    CAG Group nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, markkinoiden laskiessa jyrkästi.

    Liikkeen koko oli tavanomainen, kun taas kaupankäynti oli selvästi tavallista vilkkaampaa.

    Yhtiö julkisti kolmannen neljänneksen tuloksen eilen, ja tulos ylitti odotukset, vaikka orgaaninen kasvu (kasvu olemassa olevassa toiminnassa ilman yrityskauppoja) oli vain 0,7 prosenttia.

    Toimitusjohtaja osti osakkeita noin 508 tuhannen kruunun arvosta 22. ja 23. lokakuuta, minkä monet sijoittajat tulkitsevat luottamuksen merkiksi.

  • +0,00 % pörssi −2,51 % CAG Group pysyi vakaana, kun Q3-tulos nosti osakkeen laskevan markkinan yläpuolelle. Lue →

    CAG Group pysyi vakaana, kun Q3-tulos nosti osakkeen laskevan markkinan yläpuolelle.

    CAG Group pysyi viimeisimmässä kaupankäyntipäivässä suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 laski jyrkästi, joten osake pärjäsi markkinoita paremmin.

    Samana päivänä julkaistussa Q3-osavuosikatsauksessa liikevaihto kasvoi 10,7 prosenttia ja oikaistu liikevoitto (EBITA, tulos ennen korkoja, veroja ja hankittujen omaisuuserien poistoja) 13,8 prosenttia.

    Kasvu tuli enimmäkseen yrityskaupoista, ja orgaaninen kasvu, olemassa olevasta liiketoiminnasta, oli vain 0,7 prosenttia.

    Kaupankäyntimäärä oli noin viisinkertainen tavalliseen verrattuna, mikä kertoo vilkkaasta kaupankäynnistä.

  • −4,81 % pörssi +1,19 % CAG Group laski viime viiden kaupankäyntipäivän aikana erittäin voimakkaasti, kun markkina nousi hieman. Lue →

    CAG Group laski viime viiden kaupankäyntipäivän aikana erittäin voimakkaasti, kun markkina nousi hieman.

    Jaksolla merkittävin yhtiöuutinen on CAG Clara Financial Consultingin valinta Gasellföretag 2026 -yritykseksi, mikä tunnustaa vakaan kasvun ja terveen talouden, joten se tukisi tavallisesti osaketta eikä selittäisi laskua.

    Jyrkkä lasku johtuu todennäköisesti myyntipaineesta, jota uutiset eivät selitä, ja liikettä ymmärretään parhaiten alan ja markkinan kehityksestä samoina päivinä.

  • −0,24 % pörssi −0,62 % CAG Group laski hieman, samaan tahtiin OMX Stockholm 30:n kanssa, joka oli lähes muuttumaton tai hieman alempana. Lue →

    CAG Group laski hieman, samaan tahtiin OMX Stockholm 30:n kanssa, joka oli lähes muuttumaton tai hieman alempana.

    Yhtiön pääuutinen oli, että CAG Clara Financial Consulting valittiin Gasellyritykseksi 2026, mikä on tunnustus tasaisesta kasvusta ja terveestä taloudesta ja yleensä vaikuttaa osakekurssiin vähän.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun laajempi Tukholman markkina nousi selvästi, joten heikkous on ollut yhtiökohtaista eikä markkinalähtöistä.

    Löydetyt uutiset eivät selvästi selitä usean päivän laskua, joten se johtuu todennäköisesti myyntipaineesta itse osakkeessa; hyödyllinen seuraava askel on tarkastella jakson suurimpia liikkeitä.

Kaikki yhtiöt