Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Prevas-osake liikkuu

Prevas nousi selvästi, enemmän kuin markkina.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 968 uutista analysoitu tänään

Prevas nousi selvästi, enemmän kuin markkina.

Kolmannen neljänneksen 2026 esityksessä korostettiin orgaanisen kasvun palaamista ja Tanskan käännettä.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Prevas pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

Kvartaliraportti, joka julkaistiin ennen viimeistä kaupankäyntipäivää, osoitti taas positiivista orgaanista kasvua, mikä todennäköisesti pitää sijoittajien kiinnostuksen yllä.

Seuraava päivämäärä on ehdotusten määräaika valiokunnalle vuoden 2027 yhtiökokousta varten, 31. tammikuuta 2027.

Päivän liike +2,23 % oli 1,8 kertaa tavallinen päiväliike 1,2 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä +0,83 %.

Prevas +2,23 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Hieman pörssiä vahvempi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Prevas.

Yhtiön Prevas tulos ylitti odotukset 2 raportissa 8:sta.

Kaaviosta puuttuu 3 jakson 11 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 27. lokakuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,41,11,72,43,12024-05-07: 2,54; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,757/5’24+13,2 %2024-07-19: 2,01; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,5519/7’24−5,7 %2024-10-25: 0,75; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,0125/10’24−10,6 %2025-02-11: 1,81; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,0011/2’25+1,5 %2025-05-06: 1,75; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,346/5’25−2,0 %2025-07-17: 0,73; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,3817/7’25−5,0 %2025-10-24: 1,34; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,1324/10’25+22,1 %2026-02-10: 1,67; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,3910/2’26−1,7 %

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 7,39 SEK nykyiseen 6,72 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 6,72 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 9,28 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 9. syyskuuta: Myynti noin 19 tuhatta SEK. 8. syyskuuta: Myynti noin 2,8 milj. SEK. 7. syyskuuta: Myynti noin 1,7 milj. SEK. 17. heinäkuuta: Osto noin 92 tuhatta SEK. 17. heinäkuuta: Osto noin 101 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −20 % ja osakekohtainen tulos −23 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,00,61,31,92022: 1,322022: 0,1220222023: 1,482023: 0,1220232024: 1,592024: 0,0920242025: 1,632025: 0,072025Nyt2026: 1,6220262027: 1,7120272022: 1,521,52023: 1,541,52024: 1,531,52025: 1,221,2Nyt: 0,880,9

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 0,5 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 1,2. Vuoden 2025 tulos: 70,8 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,00,61,11,72022: 1,002022: 0,4320222023: 1,062023: 0,4220232024: 1,442024: 0,7320242025: 1,372025: 0,672025Nyt2022: 1,521,52023: 1,541,52024: 1,531,52025: 1,221,2Nyt: 0,880,9

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 699 milj. SEK. Markkina-arvo on 1,3 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 879 milj. SEKLiikevaihto 2025: 1,6 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Prevas

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Prevas tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos5,11 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 9,29222023: 9,23232024: 7,13242025: 5,49252026: 6,72262027: 9,28272022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 5,49 SEK–9,29 SEK. Verrokit: CAG Group 6,12 SEK, Digia 0,45 EUR, Exsitec Holding 4,69 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 6,72 SEK (6,72 SEK–6,72 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 9,28 SEK (9,28 SEK–9,28 SEK).

Liikevaihto1,6 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 1 324 014 000,00222023: 1 482 639 000,00232024: 1 586 626 000,00242025: 1 626 990 000,00252026: 1 622 000 000,00262027: 1 713 000 000,00272022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 1,3 mrd. SEK–1,6 mrd. SEK. Verrokit: CAG Group 872 milj. SEK, Digia 220 milj. EUR, Exsitec Holding 963 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 1,6 mrd. SEK (1,6 mrd. SEK–1,6 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 1,7 mrd. SEK (1,7 mrd. SEK–1,7 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali6,2 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 12,02222023: 10,95232024: 7,73242025: 6,51252022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 6,5 %–12,0 %. Verrokit: CAG Group 7,7 %, Digia 8,4 %, Exsitec Holding 10,2 %.

Oman pääoman tuotto9,5 %
NytOman pääoman tuotto2022: 21,67222023: 19,55232024: 14,13242025: 11,07252022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 11,1 %–21,7 %. Verrokit: CAG Group 13,1 %, Digia 13,8 %, Exsitec Holding 12,2 %.

P/E-luku13,3
NytP/E-luku2022: 12,87222023: 13,07232024: 16,63242025: 17,25252026: 10,15262027: 7,3527

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 12,9–17,2. Verrokit: CAG Group 14,2, Digia 11,1, Exsitec Holding 24,3. Vuoden 2026 ennuste: 10,1. Vuoden 2027 ennuste: 7,3.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,54
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1,15222023: 1,04232024: 0,96242025: 0,75252026: 0,54262027: 0,5127

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,75–1,15. Verrokit: CAG Group 0,72, Digia 0,61, Exsitec Holding 1,59. Vuoden 2026 ennuste: 0,54. Vuoden 2027 ennuste: 0,51.

Osinko osaketta kohti4,00 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,00172018: 0,00182019: 0,00192020: 0,00202021: 2,00212022: 3,50222023: 4,50232024: 4,75242025: 4,7525

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 SEK–4,75 SEK.

Osinkotuotto5,9 %
NytOsinkotuotto2022: 2,93222023: 3,73232024: 4,01242025: 5,0225

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta. Noin 33 % pohjoismaisten yhtiöiden tapauksista tämän kokoista osinkotuottoa seurasi seuraavana vuonna pienempi osinko, kun alle 5 %:n tuotoilla osuus oli noin 17 %.

2022–2025: 2,9 %–5,0 %. Verrokit: CAG Group 4,9 %, Digia 3,8 %, Exsitec Holding 1,7 %.

Nettovelka / EBITDA1,42
NytNettovelka / EBITDA2022: 0,09222023: -0,19232024: 1,59242025: 1,5525

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -0,19–1,59. Verrokit: CAG Group -0,29, Digia 1,04, Exsitec Holding 2,95.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,36
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 2,78222023: 2,54232024: 2,36242025: 1,9125

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 1,91–2,78. Verrokit: CAG Group 1,79, Digia 1,47, Exsitec Holding 2,80.

EV / EBIT13,6
2025EV / EBIT2022: 9,83222023: 9,11232024: 13,76242025: 13,6525

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 9,1–13,8.

Vapaa kassavirta osaketta kohti9,25 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 7,69222023: 12,56232024: 9,94242025: 10,57252022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 7,69 SEK–12,56 SEK. Verrokit: CAG Group 11,10 SEK, Digia 0,53 EUR, Exsitec Holding 10,77 SEK.

Omavaraisuusaste46,8 %
2025Omavaraisuusaste2022: 54,99222023: 57,01232024: 45,00242025: 46,8125

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 45,0 %–57,0 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Prevas maksoi 4,00 SEK osakkeelta päivään 4. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 20. toukokuuta 2026 yhtiön Prevas osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 4,00 SEK. Kurssi muuttui arvosta 84,20 SEK arvoon 80,00 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −0,2 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 0,00 SEK2018: 0,00 SEK2019: 0,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 2,00 SEK2022: 3,50 SEK2023: 4,50 SEK2024: 4,75 SEK2025: 4,75 SEK2026 tähän mennessä: 4,00 SEK

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Prevas myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Prevas myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Prevas

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Johan Strid, hallituksen jäsenMyyntinoin 19 tuhatta SEK
  • Johan Strid, hallituksen jäsenMyyntinoin 2,8 milj. SEK
  • Johan Strid, hallituksen jäsenMyyntinoin 1,7 milj. SEK
  • Ebba Cecilia Fåhraeus, hallituksen jäsenOstonoin 92 tuhatta SEK
  • Magnus Olof Welén, toimitusjohtajaOstonoin 101 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä5,5 %

Tavallinen päivä1,2 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Prevas liikkui tavallisesti noin 5,5 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,2 %.

+20,60 % −16,08 % +1,30 % −1,67 %

10 000 SEK yhtiössä Prevas, ostettu 4. marraskuuta 2016, on tänään 65 200 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Prevas olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Prevas olisi arvoinen tänään?

65 200 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 4. marraskuuta 2016.

Matkan viisi suurinta päivää

· +23,8 % · koko pörssi nousi 2,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +22,1 % · koko pörssi nousi 1,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +21,0 % · koko pörssi nousi 1,7 % samana päivänä · raporttipäivä

· +20,6 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä · raporttipäivä

· +19,4 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • +1,19 % pörssi −0,11 % Prevas nousi hieman viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi oli suunnilleen ennallaan. Lue →

    Prevas nousi hieman viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi oli suunnilleen ennallaan.

    Osakkeen nousu tuli pääosin viimeisenä kaupankäyntipäivänä, jolloin se nousi selvästi laskevaa OMX Stockholm 30:tä vastaan.

    Yhtiöuutiset tällä viikolla olivat vähäisiä, pääasiassa rekrytointitiedote EAM-asiantuntijasta torstaina 5. marraskuuta ja nimitystoimikunnan ilmoitus maanantaina 2. marraskuuta.

    Vahva kolmannen neljänneksen tulos tiistaina 27. lokakuuta tuli ennen tätä viikkoa ja on taustatietoa.

  • −0,30 % pörssi −0,08 % Prevas liikkui ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Prevas liikkui ilman yhtiöuutisia.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Prevas laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Viimeisin raportti, kolmannen neljänneksen 2026 osalta, osoitti selvää parannusta ja orgaanisen kasvun palautumista positiiviseksi, mutta se julkaistiin ennen viimeisintä kaupankäyntipäivää.

    Tavallinen liike Prevasille, ja markkina oli sinä päivänä suunnilleen ennallaan.

  • −3,16 % pörssi −0,29 % Prevas laski voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinasta poispäin. Lue →

    Prevas laski voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinasta poispäin.

    Samoina päivinä OMX Stockholm 30 laski vain hieman.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Prevas nousi erittäin voimakkaasti, liike oli noin kuusi kertaa sen tavallinen viiden päivän vaihtelu.

  • +16,81 % pörssi +3,01 % Prevas (Nasdaq Tukholma) nousi viikon aikana hyvin voimakkaasti, paljon enemmän kuin laajempi markkina, joka nousi selvästi. Lue →

    Prevas (Nasdaq Tukholma) nousi viikon aikana hyvin voimakkaasti, paljon enemmän kuin laajempi markkina, joka nousi selvästi.

    Pääasiallinen syy oli 27. lokakuuta julkaistu kolmannen neljänneksen tulos, joka osoitti orgaanisen kasvun palautuneen positiiviseksi kuuden heikon neljänneksen jälkeen, ja Tanskan palaamisen voitolliseksi.

    Sijoittajat reagoivat todennäköisesti myös siihen, että tulos parani henkilöstömäärän vähentymisestä huolimatta, sekä Amiral Gestionin osuuden kasvuun yli 5 prosenttiin 26. lokakuuta.

    Toimitusjohtajan kommentit datakeskusten potentiaalista perjantaina 30. lokakuuta voivat pitää huomion osakkeessa.

  • −0,52 % pörssi +1,57 % Prevas liikkui samana päivänä ilman selvää yhtiökohtaista syytä. Lue →

    Prevas liikkui samana päivänä ilman selvää yhtiökohtaista syytä.

    Osake laski hieman, mikä on Prevasille tavallinen liike, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten se liikkui markkinoita vastaan.

    Sijoitusyhtiö Amiral Gestion kasvatti omistustaan noin 5,2 prosenttiin, mutta se ei selitä laskua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Prevas nousi hieman, kun markkina laski hieman.

    Osavuosikatsaus julkaistaan tiistaina 27. lokakuuta, ja se on seuraava seurattava asia.

  • +4,91 % pörssi +0,41 % Prevas nousi voimakkaasti, eikä mikään yhtiöuutinen selitä sitä. Lue →

    Prevas nousi voimakkaasti, eikä mikään yhtiöuutinen selitä sitä.

    Markkina nousi hieman, joten Prevas ylitti sen selvästi.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti.

    Liike oli Prevasille erittäin suuri ja kauppaa käytiin selvästi tavallista enemmän, mutta syy on epäselvä.

    Seuraavaksi kannattaa seurata osavuosikatsausta ja webcastia tiistaina 27. lokakuuta.

  • +2,30 % pörssi −3,67 % Prevas nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun laajempi Ruotsin markkina OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti, joten osake liikkui markkinaa vastaan. Lue →

    Prevas nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun laajempi Ruotsin markkina OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti, joten osake liikkui markkinaa vastaan.

    Viimeisin kaupankäyntipäivä toi erittäin suuren nousun, useita kertoja yhtiön tavallisen päivän liikkeen verran ja selvästi tavallista kaupankäyntiaktiivisuutta suuremman.

    Ajanjakson uutiset koskivat enimmäkseen kolmannen neljänneksen osavuosikatsauksen ilmoitusta, joka kertoo ajankohdasta eikä uusia lukuja, joten se ei selitä liikettä.

    Seuraa osavuosikatsausta ja webcastia tiistaina 27. lokakuuta, päivänä, joka tuo usein suuria liikkeitä.

  • −1,08 % pörssi −2,51 % Prevas laski hieman kaupankäyntipäivänä, eikä mikään yhtiöuutinen selitä liikettä. Lue →

    Prevas laski hieman kaupankäyntipäivänä, eikä mikään yhtiöuutinen selitä liikettä.

    Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti, joten Prevas pysyi paremmin kuin markkina.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Prevas oli suurin piirtein ennallaan, kun markkina laski selvästi.

    Liike oli Prevasille tavallinen, ja osake on selvästi alle vuoden korkeimman tason.

    Seuraavaksi on tammi–syyskuun osavuosikatsaus tiistaina 27. lokakuuta.

  • +1,99 % pörssi +1,25 % Prevas nousi selvästi, ja todennäköisin syy on DNB Carnegien noin 1,3 prosentin osuuden sisäinen välitys yhtiön osakkeista. Lue →

    Prevas nousi selvästi, ja todennäköisin syy on DNB Carnegien noin 1,3 prosentin osuuden sisäinen välitys yhtiön osakkeista.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Prevas nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Sisäinen välitys tarkoittaa, että pankki yhdistää itse ostajat ja myyjät suuremmassa osakeerässä omassa kaupankäynnissään, mikä voi lisätä kysyntää ja nostaa kurssia.

    Kaupankäyntimäärää ja mahdollisia uusia uutisia kannattaa seurata lähipäivinä.

Kaikki yhtiöt