Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Prevas-aktien sig

Prevas steg tydeligt, mere end markedet.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 118 nyheder analyseret i dag

Prevas steg tydeligt, mere end markedet.

Kvartalspræsentationen for tredje kvartal 2026 fremhævede, at den organiske vækst er vendt tilbage, og at Danmark vendte.

Over de seneste fem handelsdage var Prevas stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

Kvartalsrapporten, offentliggjort før den seneste handelsdag, viste positiv organisk vækst igen, hvilket sandsynligvis holder investorernes interesse oppe.

Næste dato er fristen for forslag til valgkomitéen forud for generalforsamlingen 2027, den 31. januar 2027.

Dagens bevægelse på +2,23 % var 1,8 gange en normal dags 1,2 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig +0,83 % samme dag.

Prevas +2,23 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Lidt stærkere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Prevas.

Prevas tjente mere end ventet i 2 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 3 af periodens 11 rapporter, den seneste 27. oktober 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 5 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion0,41,11,72,43,12024-05-07: 2,54; Ventet indtjening pr. aktie: 2,757/5’24+13,2 %2024-07-19: 2,01; Ventet indtjening pr. aktie: 2,5519/7’24−5,7 %2024-10-25: 0,75; Ventet indtjening pr. aktie: 2,0125/10’24−10,6 %2025-02-11: 1,81; Ventet indtjening pr. aktie: 2,0011/2’25+1,5 %2025-05-06: 1,75; Ventet indtjening pr. aktie: 2,346/5’25−2,0 %2025-07-17: 0,73; Ventet indtjening pr. aktie: 1,3817/7’25−5,0 %2025-10-24: 1,34; Ventet indtjening pr. aktie: 1,1324/10’25+22,1 %2026-02-10: 1,67; Ventet indtjening pr. aktie: 1,3910/2’26−1,7 %

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 7,39 SEK for tre måneder siden til 6,72 SEK nu. Estimat 2026: 6,72 SEK. Estimat 2027: 9,28 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 9. september: Salg cirka 19 tusind SEK. 8. september: Salg cirka 2,8 mio. SEK. 7. september: Salg cirka 1,7 mio. SEK. 17. juli: Køb cirka 92 tusind SEK. 17. juli: Køb cirka 101 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −20 % og indtjeningen pr. aktie −23 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)0,00,61,31,92022: 1,322022: 0,1220222023: 1,482023: 0,1220232024: 1,592024: 0,0920242025: 1,632025: 0,072025Nu2026: 1,6220262027: 1,7120272022: 1,521,52023: 1,541,52024: 1,531,52025: 1,221,2Nu: 0,880,9

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 0,5 gange omsætningen i 2025 mod 1,2 i 2022. Overskud i 2025: 70,8 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,00,61,11,72022: 1,002022: 0,4320222023: 1,062023: 0,4220232024: 1,442024: 0,7320242025: 1,372025: 0,672025Nu2022: 1,521,52023: 1,541,52024: 1,531,52025: 1,221,2Nu: 0,880,9

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 699 mio. SEK. Børsværdien er 1,3 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 879 mio. SEKOmsætning 2025: 1,6 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Prevas

Nøgletallene forbinder det, Prevas tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie5,11 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 9,29222023: 9,23232024: 7,13242025: 5,49252026: 6,72262027: 9,28272022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 5,49 SEK–9,29 SEK. Lignende selskaber: CAG Group 6,12 SEK, Digia 0,45 EUR, Exsitec Holding 4,69 SEK. Estimat 2026: 6,72 SEK (6,72 SEK–6,72 SEK). Estimat 2027: 9,28 SEK (9,28 SEK–9,28 SEK).

Omsætning1,6 mia. SEK
NuOmsætning2022: 1.324.014.000,00222023: 1.482.639.000,00232024: 1.586.626.000,00242025: 1.626.990.000,00252026: 1.622.000.000,00262027: 1.713.000.000,00272022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 1,3 mia. SEK–1,6 mia. SEK. Lignende selskaber: CAG Group 872 mio. SEK, Digia 220 mio. EUR, Exsitec Holding 963 mio. SEK. Estimat 2026: 1,6 mia. SEK (1,6 mia. SEK–1,6 mia. SEK). Estimat 2027: 1,7 mia. SEK (1,7 mia. SEK–1,7 mia. SEK).

Driftsmargin6,2 %
NuDriftsmargin2022: 12,02222023: 10,95232024: 7,73242025: 6,51252022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 6,5 %–12,0 %. Lignende selskaber: CAG Group 7,7 %, Digia 8,4 %, Exsitec Holding 10,2 %.

Egenkapitalforrentning9,5 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 21,67222023: 19,55232024: 14,13242025: 11,07252022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 11,1 %–21,7 %. Lignende selskaber: CAG Group 13,1 %, Digia 13,8 %, Exsitec Holding 12,2 %.

P/E13,3
NuP/E2022: 12,87222023: 13,07232024: 16,63242025: 17,25252026: 10,15262027: 7,3527

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 12,9–17,2. Lignende selskaber: CAG Group 14,2, Digia 11,1, Exsitec Holding 24,3. Estimat 2026: 10,1. Estimat 2027: 7,3.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,54
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 1,15222023: 1,04232024: 0,96242025: 0,75252026: 0,54262027: 0,5127

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,75–1,15. Lignende selskaber: CAG Group 0,72, Digia 0,61, Exsitec Holding 1,59. Estimat 2026: 0,54. Estimat 2027: 0,51.

Udbytte pr. aktie4,00 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,00172018: 0,00182019: 0,00192020: 0,00202021: 2,00212022: 3,50222023: 4,50232024: 4,75242025: 4,7525

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 SEK–4,75 SEK.

Direkte afkast5,9 %
NuDirekte afkast2022: 2,93222023: 3,73232024: 4,01242025: 5,0225

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen. Blandt nordiske selskaber blev et direkte afkast af denne størrelse fulgt af lavere udbytte året efter i omkring 33 % af tilfældene, mod omkring 17 % under 5 %.

2022–2025: 2,9 %–5,0 %. Lignende selskaber: CAG Group 4,9 %, Digia 3,8 %, Exsitec Holding 1,7 %.

Nettogæld / EBITDA1,42
NuNettogæld / EBITDA2022: 0,09222023: -0,19232024: 1,59242025: 1,5525

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: -0,19–1,59. Lignende selskaber: CAG Group -0,29, Digia 1,04, Exsitec Holding 2,95.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,36
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 2,78222023: 2,54232024: 2,36242025: 1,9125

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 1,91–2,78. Lignende selskaber: CAG Group 1,79, Digia 1,47, Exsitec Holding 2,80.

EV / EBIT13,6
2025EV / EBIT2022: 9,83222023: 9,11232024: 13,76242025: 13,6525

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 9,1–13,8.

Frit cashflow pr. aktie9,25 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 7,69222023: 12,56232024: 9,94242025: 10,57252022: 119,602023: 120,602024: 118,602025: 94,70

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 7,69 SEK–12,56 SEK. Lignende selskaber: CAG Group 11,10 SEK, Digia 0,53 EUR, Exsitec Holding 10,77 SEK.

Soliditetsgrad46,8 %
2025Soliditetsgrad2022: 54,99222023: 57,01232024: 45,00242025: 46,8125

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 45,0 %–57,0 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Prevas betalte 4,00 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 4. november 2026.

På ex-dagen 20. maj 2026 blev Prevas handlet uden ret til udbyttet på 4,00 SEK. Kursen gik fra 84,20 SEK til 80,00 SEK; med udbyttet var dagens ændring −0,2 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 0,00 SEK2018: 0,00 SEK2019: 0,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 2,00 SEK2022: 3,50 SEK2023: 4,50 SEK2024: 4,75 SEK2025: 4,75 SEK2026 indtil nu: 4,00 SEK

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Prevas har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Prevas har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Prevas

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Johan Strid, bestyrelsesmedlemSalgcirka 19 tusind SEK
  • Johan Strid, bestyrelsesmedlemSalgcirka 2,8 mio. SEK
  • Johan Strid, bestyrelsesmedlemSalgcirka 1,7 mio. SEK
  • Ebba Cecilia Fåhraeus, bestyrelsesmedlemKøbcirka 92 tusind SEK
  • Magnus Olof Welén, administrerende direktørKøbcirka 101 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag5,5 %

Almindelig dag1,2 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede Prevas sig typisk omkring 5,5 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,2 %.

+20,60 % −16,08 % +1,30 % −1,67 %

10.000 SEK i Prevas købt 4. november 2016 er i dag 65.200 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Prevas være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Prevas være værd i dag?

65.200 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 4. november 2016.

Rejsens fem største dage

· +23,8 % · hele børsen steg 2,1 % samme dag · regnskabsdag

· +22,1 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag · regnskabsdag

· +21,0 % · hele børsen steg 1,7 % samme dag · regnskabsdag

· +20,6 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag · regnskabsdag

· +19,4 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag · regnskabsdag

Tidligere dage

  • +1,19 % børsen −0,11 % Prevas steg lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked i Stockholm var stort set uændret. Læs →

    Prevas steg lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked i Stockholm var stort set uændret.

    Stigningen kom primært i den sidste handelsdag, hvor aktien steg tydeligt mod et faldende OMX Stockholm 30.

    Selskabsnyhederne i denne uge var små, primært en rekrutteringsmeddelelse for en EAM-specialist torsdag 5. november og en indkaldelse fra valgkomitéen mandag 2. november.

    Det stærke tredje kvartalsregnskab tirsdag 27. oktober kom før denne uge og er baggrund.

  • −0,30 % børsen −0,08 % Prevas bevægede sig uden selskabsnyheder. Læs →

    Prevas bevægede sig uden selskabsnyheder.

    De seneste fem handelsdage faldt Prevas lidt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Den seneste rapport, for tredje kvartal 2026, viste tydelig forbedring og igen positiv organisk vækst, men den kom før seneste handelsdag.

    En almindelig bevægelse for Prevas, og markedet var stort set uændret den dag.

  • −3,16 % børsen −0,29 % Prevas faldt kraftigt og bevægede sig tydeligt væk fra markedet. Læs →

    Prevas faldt kraftigt og bevægede sig tydeligt væk fra markedet.

    I samme dage faldt OMX Stockholm 30 kun lidt.

    I de seneste fem handelsdage steg Prevas meget kraftigt, en bevægelse på omkring seks gange den sædvanlige femdages udsving.

  • +16,81 % børsen +3,01 % Prevas steg meget kraftigt i løbet af ugen, langt mere end det bredere marked, som steg tydeligt. Læs →

    Prevas steg meget kraftigt i løbet af ugen, langt mere end det bredere marked, som steg tydeligt.

    Den største drivkraft var regnskabet for tredje kvartal 27. oktober, som viste at organisk vækst igen blev positiv efter seks svage kvartaler, og at Danmark vendte tilbage til overskud.

    Investorer reagerede sandsynligvis også på, at indtjeningen forbedredes trods færre medarbejdere, og på Amiral Gestions forøgelse af sin andel til over 5 procent 26. oktober.

    Adm. direktørens udtalelser om potentialet inden for datacentre fredag 30. oktober kan holde opmærksomheden på aktien.

  • −0,52 % børsen +1,57 % Prevas bevægede sig samme dag uden en tydelig virksomhedsspecifik årsag. Læs →

    Prevas bevægede sig samme dag uden en tydelig virksomhedsspecifik årsag.

    Aktien faldt lidt, en almindelig bevægelse for Prevas, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så den bevægede sig mod markedet.

    Amiral Gestion, en fondsforvalter, øgede sin andel til cirka 5,2 procent, hvilket er offentliggjort information, men forklarer ikke et fald.

    De seneste fem handelsdage steg Prevas lidt, mens markedet faldt lidt.

    Delårsrapporten kommer tirsdag 27. oktober, og det er næste ting at holde øje med.

  • +4,91 % børsen +0,41 % Prevas steg kraftigt, uden at nogen virksomhedsnyhed forklarer det. Læs →

    Prevas steg kraftigt, uden at nogen virksomhedsnyhed forklarer det.

    Markedet steg lidt, så Prevas klart oversteg det.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt.

    Bevægelsen var meget stor for Prevas, og handlen var langt over det normale, men årsagen er uklar.

    Næste ting at følge er delårsrapporten og webcasten tirsdag den 27. oktober.

  • +2,30 % børsen −3,67 % Prevas steg lidt i de seneste fem handelsdage, mens det bredere svenske marked OMX Stockholm 30 faldt kraftigt, så aktien bevægede sig mod markedet. Læs →

    Prevas steg lidt i de seneste fem handelsdage, mens det bredere svenske marked OMX Stockholm 30 faldt kraftigt, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Den seneste handelsdag gav en meget stor stigning, flere gange en normal dags bevægelse for selskabet og klart over den sædvanlige handelsaktivitet.

    Nyhederne i perioden handlede mest om invitationen til delårsrapporten for tredje kvartal, hvilket er et tidspunkt snarere end nye tal, så det forklarer ikke bevægelsen.

    Hold øje med delårsrapporten og webcasten tirsdag 27. oktober, en dag der ofte giver store bevægelser.

  • −1,08 % børsen −2,51 % Prevas faldt lidt, uden at nogen selskabsnyhed forklarer bevægelsen. Læs →

    Prevas faldt lidt, uden at nogen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

    Samme dag faldt OMX Stockholm 30 kraftigt, så Prevas holdt sig bedre end markedet.

    I de seneste fem handelsdage var Prevas stort set uændret, mens markedet faldt tydeligt.

    Bevægelsen var normal for Prevas, og aktien ligger langt under årshøjden.

    Næste er delårsrapporten for januar–september, tirsdag 27. oktober.

  • +1,99 % børsen +1,25 % Prevas steg tydeligt, og DNB Carnegies interne mægling af cirka 1,3 procent af selskabets aktier er sandsynligvis årsagen. Læs →

    Prevas steg tydeligt, og DNB Carnegies interne mægling af cirka 1,3 procent af selskabets aktier er sandsynligvis årsagen.

    I de seneste fem handelsdage steg Prevas tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Intern mægling betyder, at en bank selv matcher købere og sælgere af en aktiepost i sin egen handel, hvilket kan øge efterspørgslen og løfte kursen.

    Handelsvolumen og eventuelle nye nyheder bør følges de kommende handelsdage.

Alle selskaber