Derfor bevæger Avensia-aktien sig
Avensia steg meget kraftigt, mens markedet faldt lidt.
Skrevet efter børslukning ·
Opdateret kl. 08.52 med nyheder fra efter børslukning
Hvorfor i dag
16 304 nyheder analyseret i dagAvensia steg meget kraftigt, mens markedet faldt lidt.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.
Bevægelsen var omkring fire gange en normal dag for Avensia, og handlen var langt under det sædvanlige niveau.
Tidligere rapporterede Avensia lavere driftsresultat end sidste år, og rapporten var kendt, før handelsdagen åbnede.
Dagens bevægelse på +5,00 % var 4,8 gange en normal dags 1,0 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.
Avensia +5,00 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for Avensia.
Avensia tjente mere end ventet i 1 af 8 rapporter.
Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 1 af periodens 9 rapporter, den seneste 7. maj 2025.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 6 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Kursmålene
Seneste kurs 6,32 SEK
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,14 SEK. For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 0,72 SEK for tre måneder siden til 0,49 SEK nu. Estimat 2026: 0,49 SEK. Estimat 2027: 0,83 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 29. oktober: Køb cirka 63 tusind SEK. 18. august: Køb cirka 123 tusind SEK. 25. maj: Køb cirka 42 tusind SEK. 7. maj: Køb cirka 48 tusind SEK. 24. marts: Køb cirka 21 tusind SEK.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +6 % og indtjeningen pr. aktie +29 %.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimio. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 235 mio. SEKOmsætning 2025: 423 mio. SEK
Hvad nøgletallene siger om Avensia
Nøgletallene forbinder det, Avensia tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -0,33 SEK–0,58 SEK. Lignende selskaber: CAG Group 6,12 SEK, Prevas 5,11 SEK, Wirtek -0,31 DKK. Estimat 2026: 0,49 SEK (0,49 SEK–0,49 SEK). Estimat 2027: 0,83 SEK (0,83 SEK–0,83 SEK).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 414 mio. SEK–431 mio. SEK. Lignende selskaber: CAG Group 872 mio. SEK, Prevas 1,6 mia. SEK, Wirtek 64,0 mio. DKK. Estimat 2026: 407 mio. SEK (407 mio. SEK–407 mio. SEK). Estimat 2027: 436 mio. SEK (436 mio. SEK–436 mio. SEK).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: −3,4 %–8,1 %. Lignende selskaber: CAG Group 7,7 %, Prevas 6,2 %, Wirtek 2,9 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −39,8 %–50,2 %. Lignende selskaber: CAG Group 13,1 %, Prevas 9,5 %, Wirtek 3,9 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 14,6–17,7. Lignende selskaber: CAG Group 14,2, Prevas 13,3. Estimat 2026: 12,9. Estimat 2027: 7,6.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 0,70–1,08. Lignende selskaber: CAG Group 0,72, Prevas 0,54, Wirtek 0,44. Estimat 2026: 0,58. Estimat 2027: 0,54.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,00 SEK–0,65 SEK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen. Blandt nordiske selskaber blev et direkte afkast af denne størrelse fulgt af lavere udbytte året efter i omkring 55 % af tilfældene, mod omkring 17 % under 5 %.
2022–2025: 0,0 %–5,9 %. Lignende selskaber: CAG Group 4,9 %, Prevas 5,9 %, Wirtek 0,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: 0,24–7,00. Lignende selskaber: CAG Group -0,29, Prevas 1,42, Wirtek 3,16.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 7,15–15,25. Lignende selskaber: CAG Group 1,79, Prevas 1,36, Wirtek 1,93.
Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.
2022–2025: 10,2–12,1.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: 0,08 SEK–1,32 SEK. Lignende selskaber: CAG Group 11,10 SEK, Prevas 9,25 SEK, Wirtek -0,70 DKK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 12,3 %–22,5 %.
Udbyttet forklaret
Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Avensia betalte 0,60 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.
På ex-dagen 16. juni 2026 blev Avensia handlet uden ret til udbyttet på 0,60 SEK. Kursen gik fra 7,86 SEK til 7,26 SEK; med udbyttet var dagens ændring +0,0 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.
2017: 0,15 SEK2018: 0,00 SEK2019: 0,23 SEK2020: 0,00 SEK2021: 0,30 SEK2022: 0,65 SEK2023: 0,00 SEK2024: 0,00 SEK2025: 0,50 SEK2026 indtil nu: 0,60 SEK
Mere om Avensia
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Robin Engström Gustafsson, administrerende direktørKøbcirka 63 tusind SEK
- Robin Engström Gustafsson, administrerende direktørKøbcirka 123 tusind SEK
- Robin Engström Gustafsson, administrerende direktørKøbcirka 42 tusind SEK
- Robin Engström Gustafsson, administrerende direktørKøbcirka 48 tusind SEK
- Robin Engström Gustafsson, administrerende direktørKøbcirka 21 tusind SEK
Regnskabet
De seneste 16 regnskabsdage bevægede Avensia sig typisk omkring 7,2 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,0 %.
+8,57 % −13,56 % +8,07 % −1,71 %
10.000 SEK i Avensia købt 7. november 2016 er i dag 9.280 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Hvad ville 10.000 SEK i Avensia være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i Avensia være værd i dag?
9.280 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.
På sit laveste var den 7.810 SEK værd (25. september 2026).
Rejsens fem største dage
· −18,6 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag · regnskabsdag
· +18,2 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag · regnskabsdag
· −15,2 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag · regnskabsdag
· −15,0 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag
· +14,1 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag
Tidligere dage
−2,47 % børsen −0,11 % Avensia, noteret på Nasdaq Stockholm, gled lidt ned i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret. Læs →
Avensia, noteret på Nasdaq Stockholm, gled lidt ned i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret.
Den vigtigste selskabsnyhed var udnævnelsen af Anders Wehtje som ny finansdirektør (CFO, den ansvarlige for økonomien) den 6. november med tiltrædelse den 9. november.
Wehtje er i dag bestyrelsesformand og forlader bestyrelsen.
Regnskabet for tredje kvartal den 28. oktober, som ikke levede op til forventningerne, er baggrunden for den svage tone.
+0,00 % børsen +0,48 % Avensia bevægede sig næsten ikke, og der var ingen virksomhedsnyheder den dag. Læs →
Avensia bevægede sig næsten ikke, og der var ingen virksomhedsnyheder den dag.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, en bevægelse på omkring syv gange en normal femdagesperiode for aktien.
Stigningen skyldes sandsynligvis, at aktien blev genoprettet efter en svag rapport, delvist støttet af det højere justerede driftsresultat og Redeyes analytikers udsigt til en bedre margin.
Over de samme dage steg det svenske marked, mens techsektoren samlet set faldt.
+2,86 % børsen −0,29 % Avensia steg, mens markedet faldt lidt. Læs →
Avensia steg, mens markedet faldt lidt.
Aktien steg langt mere end markedet i de seneste fem handelsdage, en meget stor bevægelse for Avensia.
Handlen var langt under det normale niveau, så bevægelsen kom på lave volumener.
Driftsresultatet (EBIT) for tredje kvartal faldt, men det justerede resultat holdt sig bedre, så stigningen kan delvist afspejle det.
+18,68 % børsen +3,01 % Avensia steg meget kraftigt i løbet af ugen og klarede sig klart bedre end OMX Stockholm 30-indekset. Læs →
Avensia steg meget kraftigt i løbet af ugen og klarede sig klart bedre end OMX Stockholm 30-indekset.
Bevægelsen var usædvanlig stor for aktien og er ikke set i det seneste år.
Kvartalsregnskabet 28. oktober viste lidt højere omsætning, men lavere driftsresultat (EBIT, resultat før renter og skat), og resultatet lå under forventningerne.
29. oktober sagde analysehuset Redeye, at marginerne er på vej op, og at en EBIT-margin på 10 procent er inden for rækkevidde i 2027, hvilket sandsynligvis støttede stigningen.
+0,99 % børsen +0,41 % Avensia steg lidt og bevægede sig mere end markedet. Læs →
Avensia steg lidt og bevægede sig mere end markedet.
Redeyes analytiker offentliggjorde samme dag en research-opdatering, der peger på en bedre margin.
De seneste fem handelsdage steg Avensia kraftigt, langt mere end OMX Stockholm 30.
Handelsvolumen lå langt over det normale niveau, og stigningen skyldes sandsynligvis, at investorer vejer regnskabets besparelsesbudskab.
−5,21 % børsen +0,41 % Avensia faldt meget kraftigt, mens markedet steg lidt. Læs →
Avensia faldt meget kraftigt, mens markedet steg lidt.
Ingen virksomhedsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.
Over de sidste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, mere end markedet.
Den mest sandsynlige årsag er svagt salg: omsætningen steg 5 % i september, men kvartalet steg kun 1 %, og årets samlede omsætning faldt 6 %.
Næste begivenhed at holde øje med er kvartalsrapporten onsdag 28. oktober 2026.
−7,77 % børsen −3,67 % Avensia faldt kraftigt i de seneste fem handelsdage, langt mere end markedet. Læs →
Avensia faldt kraftigt i de seneste fem handelsdage, langt mere end markedet.
OMX Stockholm 30 faldt også, men meget mindre.
Avensias salg i september steg 5 procent, og salget i tredje kvartal steg 1 procent, et svagt positivt tegn.
Investorer vil sandsynligvis følge selskabets delårsrapport for januar-september på onsdag den 28. oktober nøje.
+0,68 % børsen +1,25 % Avensia steg lidt og lå efter et klart stærkere OMX Stockholm 30. Læs →
Avensia steg lidt og lå efter et klart stærkere OMX Stockholm 30.
Den mest sandsynlige forklaring er salgsopdateringen for september, der viste en omsætningsvækst på 5 procent i forhold til sidste år og delvist lettede bekymringen for et svagt marked.
Væksten kom fra enheden Information Management, mens Commerce fortsatte med at falde; omsætningen i tredje kvartal steg kun 1 procent.
Redeyes analytiker offentliggjorde også en note om selskabet, og næste fokus er den fulde rapport for tredje kvartal.
+8,42 % børsen +1,19 % Avensia steg meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere Stockholmsmarked, som steg lidt. Læs →
Avensia steg meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere Stockholmsmarked, som steg lidt.
Hovedforklaringen synes at være selskabets foreløbige salgstal for september, der blev offentliggjort på den seneste handelsdag og viste en omsætningsstigning på omkring 5 procent på årsbasis og en tredje kvartals omsætning op omkring 1 procent, understøttet af stærk vækst i forretningsområdet Information Management, hvor selskabet har øget antallet af konsulenter til supply chain-opgaver.
Analytikere hos Redeye har også offentliggjort en analyse af selskabet, hvilket sandsynligvis har øget interessen.
Investorer vil sandsynligvis følge med i, om væksten i Information Management kan opveje den fortsat faldende aktivitet i Commerce i de kommende regnskaber.
+10,53 % børsen −0,62 % Avensia steg kraftigt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt. Læs →
Avensia steg kraftigt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt.
Salget i september voksede med cirka 5 procent, og omsætningen i tredje kvartal steg 1 procent, hvor væksten i Information Management (konsulentvirksomheden, der understøtter data- og forretningssystemer) opvejede et fald i Commerce.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, langt foran et stigende marked, så salgsopdateringen forstærkede sandsynligvis en opgang, der allerede var i gang.
Salget for de første ni måneder er stadig ned cirka 6 procent, så gevinsten er en vending i momentum snarere end en fuld genopretning.
+0,00 % børsen +0,21 % Avensia stort set uændret; ingen selskabsnyheder. Læs →
Avensia stort set uændret; ingen selskabsnyheder.
Avensia har ikke haft nogen selskabsnyheder i de seneste fem handelsdage, og i den periode faldt aktien kraftigt, mens OMX Stockholm 30, Stockholms hovedindeks for store børsnoterede selskaber, var stort set uændret, så faldet kom, mens markedet i øvrigt stod stille.
Selve handelsdagen var stort set uændret, så faldet var spredt over de tidligere dage i perioden snarere end koncentreret i en enkelt begivenhed.
Det, man bør holde øje med næste gang, er den næste rapport, altså selskabets egen planlagte resultatopdatering.
−1,83 % børsen +0,36 % Avensia faldt klart, uden selskabsnyheder der forklarer det. Læs →
Avensia faldt klart, uden selskabsnyheder der forklarer det.
Da der ikke er selskabsnyheder om Avensia i perioden, afspejler bevægelsen sandsynligvis svaghed i teknologisektoren og tynd handel i en smallcap-aktie, hvor få ordrer kan flytte kursen.
Det, der er værd at følge næste gang, er den næste rapport, som ikke nævnes her.
−2,85 % børsen −0,07 % Avensia faldt klart i de seneste fem handelsdage, mens Stockholmsbørsen stort set stod stille, så svagheden var specifik for selskabet snarere end for markedet. Læs →
Avensia faldt klart i de seneste fem handelsdage, mens Stockholmsbørsen stort set stod stille, så svagheden var specifik for selskabet snarere end for markedet.
Den vigtigste driver var sandsynligvis spareprogrammet i forretningsområdet Commerce, som blev annonceret i løbet af ugen: det forventes at skære 13 millioner kroner af omkostningerne om året, men indebærer en engangsomkostning på 5 millioner kroner, der belaster resultatet for tredje kvartal, og det omfatter planlagte personalereduktioner.
Ledelsen beskrev dette som et hårdt, men nødvendigt skridt, fordi markedet ikke er bedret så hurtigt som håbet, samtidig med at man fortsætter med at investere i kunstig intelligens og tilstødende områder.
Aktien steg klart i den sidste session, i tråd med et kraftigt stigende marked, hvilket tyder på, at salgspresset lettede snarere end på nogen ny selskabsnyhed.