Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Camurus-aktien sig

Camurus steg kraftigt, mens markedet faldt.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 984 nyheder analyseret i dag

Camurus steg kraftigt, mens markedet faldt.

Aktien bevægede sig klart mod OMX Stockholm 30, som faldt samme dag.

I de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, mens markedet var nogenlunde uændret, en meget stor bevægelse for Camurus.

Analytikere hævede deres kursmål, de aktiekurser de anser for rimelige, efter et rekordstærkt tredje kvartal med omsætning op 28 procent og driftsresultat op 40 procent.

De stærke kvartalstal, den voksende salg af Buvidal og Brixadi og analytikernes opgraderinger er de sandsynlige drivkræfter.

Dagens bevægelse på +1,95 % var 2,0 gange en normal dags 1,0 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

Camurus +1,95 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Camurus.

Camurus tjente mere end ventet i 5 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 7 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 7Hold 0Sælg 0
3 måneder siden
Køb 7Hold 0Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 731,00 SEK

Kursmålene
Lavest 670Gennemsnit 832Højest 965

Gennemsnittet er 831,62 SEK, +14 % i forhold til seneste kurs 731,00 SEK. Spændet er 670,00 SEK–965,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 8 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion1,12,43,75,16,42025-02-13: 2,45; Ventet indtjening pr. aktie: 1,9913/2’25+4,0 %2025-05-15: 3,29; Ventet indtjening pr. aktie: 2,7815/5’25−12,6 %2025-07-17: 4,08; Ventet indtjening pr. aktie: 3,1117/7’25+0,6 %2025-11-06: 3,19; Ventet indtjening pr. aktie: 3,816/11’25−5,9 %2026-02-12: 1,67; Ventet indtjening pr. aktie: 2,8312/2’26−24,0 %2026-05-12: 2,40; Ventet indtjening pr. aktie: 3,3412/5’26−8,8 %2026-07-15: 4,05; Ventet indtjening pr. aktie: 3,2515/7’26+16,8 %2026-11-05: 4,53; Ventet indtjening pr. aktie: 3,605/11’26+7,8 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 5,77.→11/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 5,77 SEK (11. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 14,61 SEK for tre måneder siden til 15,51 SEK nu. Estimat 2026: 15,51 SEK. Estimat 2027: 22,81 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 7. august: Salg cirka 279 tusind GBP. 18. februar: Køb cirka 154 tusind SEK. 18. februar: Køb cirka 516 tusind SEK. 1. december: Køb cirka 124 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +9 % og indtjeningen pr. aktie +70 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)01632482022: 0,962022: 0,0620222023: 1,722023: 0,4320232024: 1,872024: 0,4320242025: 2,272025: 0,742025Nu2026: 2,8720262027: 3,6820272022: 14,00142023: 29,93302024: 33,16332025: 36,5937Nu: 43,5044

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 19,2 gange omsætningen i 2025 mod 14,6 i 2022. Overskud i 2025: 736 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)01632482022: 1,312022: 0,3120222023: 1,912023: 0,4120232024: 3,762024: 0,4720242025: 4,742025: 0,502025Nu2022: 14,00142023: 29,93302024: 33,16332025: 36,5937Nu: 43,5044

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 4,2 mia. SEK. Børsværdien er 10,3 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 43,5 mia. SEKOmsætning 2025: 2,3 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Camurus

Nøgletallene forbinder det, Camurus tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie12,65 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 0,97222023: 7,50232024: 7,20242025: 12,26252026: 15,51262027: 22,81272022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 0,97 SEK–12,26 SEK. Lignende selskaber: Definium Therapeutics -3,43 USD, AbCellera Biologics -0,54 USD, Zealand Pharma 38,64 DKK. Estimat 2026: 15,51 SEK (12,83 SEK–18,10 SEK). Estimat 2027: 22,81 SEK (18,29 SEK–27,10 SEK).

Omsætning2,3 mia. SEK
NuOmsætning2022: 956.340.000,00222023: 1.716.850.000,00232024: 1.867.581.000,00242025: 2.265.378.000,00252026: 2.865.862.980,00262027: 3.682.656.320,00272022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 956 mio. SEK–2,3 mia. SEK. Lignende selskaber: AbCellera Biologics 66,2 mio. USD, Zealand Pharma 4,6 mia. DKK. Estimat 2026: 2,9 mia. SEK (2,8 mia. SEK–2,9 mia. SEK). Estimat 2027: 3,7 mia. SEK (3,4 mia. SEK–4,0 mia. SEK).

Driftsmargin38,6 %
2025Driftsmargin2022: 7,45222023: 31,07232024: 24,83242025: 38,58252022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 7,5 %–38,6 %. Lignende selskaber: AbCellera Biologics −318,7 %, Zealand Pharma 53,9 %.

Egenkapitalforrentning15,9 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 5,59222023: 28,90232024: 13,02242025: 17,37252022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 5,6 %–28,9 %. Lignende selskaber: Definium Therapeutics −64,1 %, AbCellera Biologics −17,3 %, Zealand Pharma 16,3 %.

P/E57,8
NuP/E2022: 260,41222023: 71,73232024: 78,54242025: 50,24252026: 47,14262027: 32,0527

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 50,2–260,4. Lignende selskaber: Zealand Pharma 6,0. Estimat 2026: 47,1. Estimat 2027: 32,1.

Børsværdi / omsætning (P/S)19,19
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 14,64222023: 17,43232024: 17,76242025: 16,15252026: 15,18262027: 11,8127

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 14,64–17,76. Lignende selskaber: AbCellera Biologics 58,18, Zealand Pharma 3,33. Estimat 2026: 15,18. Estimat 2027: 11,81.

Nettogæld / EBITDA-4,81
NuNettogæld / EBITDA2022: -6,18222023: -2,06232024: -4,99242025: -3,7625

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: -6,18–-2,06. Lignende selskaber: Zealand Pharma -6,04.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)10,25
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 14,07222023: 20,04232024: 10,08242025: 8,6425

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 8,64–20,04. Lignende selskaber: Definium Therapeutics 4,87, AbCellera Biologics 4,06, Zealand Pharma 0,90.

EV / EBIT35,1
2025EV / EBIT2022: 181,07222023: 52,24232024: 54,79242025: 35,1225

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 35,1–181,1.

Frit cashflow pr. aktie12,30 SEK
2025Frit cashflow pr. aktie2022: 1,79222023: 10,73232024: 6,12242025: 12,30252022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 1,79 SEK–12,30 SEK. Lignende selskaber: Definium Therapeutics -1,25 USD, AbCellera Biologics -0,37 USD, Zealand Pharma -27,61 DKK.

Soliditetsgrad89,4 %
2025Soliditetsgrad2022: 76,19222023: 78,26232024: 87,56242025: 89,3625

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 76,2 %–89,4 %.

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Camurus har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Camurus har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Camurus

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Richard Jameson, ledende medarbejderSalgcirka 279 tusind GBP
  • Hege Hellstrom, bestyrelsesmedlemKøbcirka 154 tusind SEK
  • Elisabeth Björk, bestyrelsesmedlemKøbcirka 516 tusind SEK
  • Hege Hellstrom, bestyrelsesmedlemKøbcirka 124 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag7,8 %

Almindelig dag1,0 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Camurus sig typisk omkring 7,8 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,0 %.

+7,82 % Hvorfor? +16,81 % −8,81 % −24,03 %

10.000 SEK i Camurus købt 7. november 2016 er i dag 84.000 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Camurus være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Camurus være værd i dag?

84.000 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 6.280 SEK værd (8. januar 2019).

Rejsens fem største dage

· +34,5 % · hele børsen steg 0,1 % samme dag

· −34,3 % · hele børsen faldt 1,7 % samme dag

· −24,0 % · hele børsen faldt 0,7 % samme dag · regnskabsdag

· +23,9 % · hele børsen steg 0,9 % samme dag

· −19,3 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag

Tidligere dage

  • +8,62 % børsen −0,11 % Camurus, noteret på Nasdaq Stockholm, steg kraftigt i ugens handelsdage, mens det bredere marked i Stockholm var nogenlunde uændret. Læs →

    Camurus, noteret på Nasdaq Stockholm, steg kraftigt i ugens handelsdage, mens det bredere marked i Stockholm var nogenlunde uændret.

    Bevægelsen var meget stor for selskabet og usædvanlig i det seneste år.

    Den primære drivkraft var den stærke regnskabsrapport for tredje kvartal den 5. november med rekordsalg, driftsresultat op 40 procent og omsætning over forventningerne.

    Analytikere hævede derefter deres kursmål den 6. november, hvilket sandsynligvis forstærkede stigningen.

  • +7,82 % børsen −0,32 % Camurus steg meget kraftigt efter stærke resultater for tredje kvartal. Læs →

    Camurus steg meget kraftigt efter stærke resultater for tredje kvartal.

    Aktien steg langt mere end OMX Stockholm 30, som faldt lidt den dag.

    Kvartalet gav rekordstort produktsalg, 40 procent højere driftsresultat og en uændret helårsprognose.

    Handelsvolumen lå langt over det normale niveau, og aktien ligger tæt på sin højeste lukkekurs det seneste år.

    Næste skridt er en webcast om resultatet den 5. november, og FDA's afgørelse om CAM2029 ventes den 18. december.

  • +1,05 % børsen +3,01 % Camurus var stort set uændret i løbet af ugen og bevægede sig markant mindre end det bredere marked i Stockholm. Læs →

    Camurus var stort set uændret i løbet af ugen og bevægede sig markant mindre end det bredere marked i Stockholm.

    Stockholm 30-indekset steg tydeligt i samme dage, så Camurus lllå efter.

    Bevægelsen var almindelig for selskabet, og handelsvolumen lå klart under det normale niveau.

    Redeye udgav tirsdag den 27. oktober en forhåndsanalyse, der forventer fortsat vækst, men nyheden trak ikke tydeligt kursen i en retning.

  • +1,06 % børsen +0,33 % Camurus steg lidt, mens markedet steg lidt mere. Læs →

    Camurus steg lidt, mens markedet steg lidt mere.

    Over de seneste fem handelsdage var Camurus stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Bevægelsen var normal for Camurus, og handelsvolumenet lå omkring det sædvanlige niveau.

    Analytikere hos Redeye forhåndsomtalte tredje kvartal og venter fortsat vækst.

  • −0,52 % børsen +0,41 % Camurus faldt lidt, uden at selskabsnyheder forklarer bevægelsen. Læs →

    Camurus faldt lidt, uden at selskabsnyheder forklarer bevægelsen.

    Samme dag steg OMX Stockholm 30 lidt, så Camurus bevægede sig mod markedet.

    I de seneste fem handelsdage steg Camurus lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt.

    Tidligere kursmålsforhøjelser fra Pareto Securities og Jefferies, som begge gentog køb, var kendt før handelsdagen.

    Næste regnskab kommer torsdag den 5. november 2026.

  • +3,02 % børsen −3,67 % Camurus steg lidt i de sidste fem handelsdage, modsat et faldende marked. Læs →

    Camurus steg lidt i de sidste fem handelsdage, modsat et faldende marked.

    Analytikere hævede deres kursmål, de aktiekurser de mener er rimelige, mandag og tirsdag, og Jefferies og Pareto Securities fastholdt købsanbefalingen.

    I samme dage faldt OMX Stockholm 30-indekset kraftigt, så Camurus klarede sig bedre end markedet.

    Næste regnskab kommer torsdag 5. november, og investorerne vil følge det tæt.

  • +0,53 % børsen +0,17 % Camurus steg lidt uden selskabsnyheder. Læs →

    Camurus steg lidt uden selskabsnyheder.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt.

    Pareto Securities og Jefferies hævede begge deres kursmål, den aktiekurs de mener er rimelig, og fastholdt køb.

    Godkendelsen i Canada af Oczyesa XR, en månedlig injektion mod akromegali, kom tidligere på mandag og bidrog sandsynligvis til stigningen.

    Næste kvartalsrapport er ventet torsdag den 5. november.

  • +2,47 % børsen −0,89 % Camurus steg tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt tydeligt, og bevægelsen gik imod markedet. Læs →

    Camurus steg tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt tydeligt, og bevægelsen gik imod markedet.

    Pareto Securities hævede kursmålet, den aktiekurs de ser som rimelig, til 850 kronor og fastholdt købsanbefalingen samme dag, hvilket sandsynligvis støttede stigningen.

    I de sidste fem handelsdage steg Camurus tydeligt, en stor bevægelse for aktien, mens markedet faldt lidt.

    Næste gang rapporterer selskabet torsdag den 5. november.

  • +1,02 % børsen +1,25 % Camurus-aktien steg lidt, i takt med markedet, uden nye selskabsnyheder. Læs →

    Camurus-aktien steg lidt, i takt med markedet, uden nye selskabsnyheder.

    De seneste fem handelsdage var den stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt, så den fulgte markedet.

    Tidligere på ugen fik Oczyesa XR godkendt i Canada af Health Canada, en månedlig injektion mod akromegali (en sjælden hormonsygdom), og analytikere hævede kursmålet, hvilket kan have understøttet stemningen.

    Næste er regnskabet 5. november.

  • +0,86 % børsen +1,19 % Camurus lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage og bevægede sig i takt med OMX Stockholm 30, som steg lidt. Læs →

    Camurus lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage og bevægede sig i takt med OMX Stockholm 30, som steg lidt.

    Analytikere hævede også kursmålet, altså en prognose for, hvilket niveau aktien kan handles til, hvilket delvist forstærkede den positive tone.

    Camurus' næste regnskab kommer 5. november 2026, og investorerne vil sandsynligvis følge det nøje.

  • +0,79 % børsen −0,62 % Camurus steg lidt trods et svagere marked. Læs →

    Camurus steg lidt trods et svagere marked.

    I handelsdagen steg Camurus lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt en smule, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Den mest sandsynlige forklaring er Health Canadas godkendelse af Oczyesa XR, en månedlig injektion mod akromegali (en hormonsygdom), som kom tidligere i ugen og nu får fornyet opmærksomhed.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, mens indekset steg tydeligt, så aktien halter efter markedet for hele ugen.

    Næste regnskab kommer 5. november 2026.

  • +1,11 % børsen −0,02 % Camurus steg lidt, sandsynligvis efter at DNB Carnegie hævede kursmålet. Læs →

    Camurus steg lidt, sandsynligvis efter at DNB Carnegie hævede kursmålet.

    De seneste fem handelsdage faldt Camurus lidt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt, så aktien halter efter markedet.

    Den mest sandsynlige årsag til stigningen i handelsdagen er, at DNB Carnegie hævede kursmålet og fastholdt købsanbefalingen, hvilket plejer at tiltrække købere.

    Bevægelsen var lille og skete, mens det bredere marked var nogenlunde uændret, så selskabsspecifik stemning har sandsynligvis spillet en rolle.

    Næste begivenhed er regnskabet den 5. november 2026, som investorerne vil følge nøje.

  • −1,80 % børsen +0,21 % Camurus faldt klart, da den canadiske godkendelse allerede var indregnet i kursen. Læs →

    Camurus faldt klart, da den canadiske godkendelse allerede var indregnet i kursen.

    I løbet af de sidste fem handelsdage faldt Camurus lidt, mens OMX Stockholm 30 var stort set uændret, så aktien bevægede sig på egen hånd.

    Den næste rapport kommer i begyndelsen af november, hvilket er det, man bør holde øje med næste gang.

  • −0,23 % børsen +0,36 % Camurus stiger svagt efter canadisk godkendelse af Oczyesa XR. Læs →

    Camurus stiger svagt efter canadisk godkendelse af Oczyesa XR.

    Akromegali er en sjælden hormonsygdom, og godkendelsen gør det muligt for patienter at injicere lægemidlet derhjemme i stedet for at besøge en klinik.

    En amerikansk afgørelse om samme produkt ventes i december, og næste regnskab kommer i begyndelsen af november – begge værd at følge.

    Bevægelsen var beskeden, fordi godkendelsen var ventet, og Canada er et lille marked sammenlignet med USA.

  • +5,43 % børsen −0,07 % Camurus steg klart i løbet af de sidste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 var stort set uændret, så bevægelsen var selskabsspecifik snarere end markedsdrevet. Læs →

    Camurus steg klart i løbet af de sidste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 var stort set uændret, så bevægelsen var selskabsspecifik snarere end markedsdrevet.

    En anden, delvist støttende faktor var Carnegies opdaterede anbefaling for Camurus i sidste uge, som holdt aktien i fokus blandt nordiske sundhedsinvestorer.

    Det næste at holde øje med er regnskabet i begyndelsen af november, som vil vise, om det underliggende forretningsmomentum matcher de forbedrede forventninger.

Alle selskaber