Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Camurus-osake liikkuu

Camurus nousi voimakkaasti, kun markkina laski.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

Camurus nousi voimakkaasti, kun markkina laski.

Osake liikkui selvästi markkinaa vastaan OMX Stockholm 30 -indeksiin nähden, joka laski samana päivänä.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, vaikka markkina oli suunnilleen ennallaan, mikä on Camuruksen kohdalla erittäin suuri liike.

Analyytikot nostivat tavoitehintojaan, eli hintoja, joita he pitävät oikeina, rekordivahvan kolmannen neljänneksen jälkeen, jolloin liikevaihto kasvoi 28 prosenttia ja liikevoitto 40 prosenttia.

Vahvat neljännesvuositulokset, Buvidalin ja Brixadin kasvava myynti sekä analyytikoiden suositusten nostot ovat todennäköisiä syitä.

Päivän liike +1,95 % oli 2,0 kertaa tavallinen päiväliike 1,0 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Camurus +1,95 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Camurus.

Yhtiön Camurus tulos ylitti odotukset 5 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 7 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 7Pidä 0Myy 0
3 kuukautta sitten
Osta 7Pidä 0Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 731,00 SEK

Tavoitehinnat
Alin 670Keskiarvo 832Ylin 965

Keskiarvo on 831,62 SEK, +14 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 731,00 SEK. Vaihteluväli on 670,00 SEK–965,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 8 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio1,12,43,75,16,42025-02-13: 2,45; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,9913/2’25+4,0 %2025-05-15: 3,29; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,7815/5’25−12,6 %2025-07-17: 4,08; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,1117/7’25+0,6 %2025-11-06: 3,19; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,816/11’25−5,9 %2026-02-12: 1,67; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,8312/2’26−24,0 %2026-05-12: 2,40; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,3412/5’26−8,8 %2026-07-15: 4,05; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,2515/7’26+16,8 %2026-11-05: 4,53; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,605/11’26+7,8 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 5,77.→11/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 5,77 SEK (11. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 14,61 SEK nykyiseen 15,51 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 15,51 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 22,81 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 7. elokuuta: Myynti noin 279 tuhatta GBP. 18. helmikuuta: Osto noin 154 tuhatta SEK. 18. helmikuuta: Osto noin 516 tuhatta SEK. 1. joulukuuta: Osto noin 124 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +9 % ja osakekohtainen tulos +70 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)01632482022: 0,962022: 0,0620222023: 1,722023: 0,4320232024: 1,872024: 0,4320242025: 2,272025: 0,742025Nyt2026: 2,8720262027: 3,6820272022: 14,00142023: 29,93302024: 33,16332025: 36,5937Nyt: 43,5044

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 19,2 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 14,6. Vuoden 2025 tulos: 736 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)01632482022: 1,312022: 0,3120222023: 1,912023: 0,4120232024: 3,762024: 0,4720242025: 4,742025: 0,502025Nyt2022: 14,00142023: 29,93302024: 33,16332025: 36,5937Nyt: 43,5044

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 4,2 mrd. SEK. Markkina-arvo on 10,3 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 43,5 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 2,3 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Camurus

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Camurus tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos12,65 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 0,97222023: 7,50232024: 7,20242025: 12,26252026: 15,51262027: 22,81272022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 0,97 SEK–12,26 SEK. Verrokit: Definium Therapeutics -3,43 USD, AbCellera Biologics -0,54 USD, Zealand Pharma 38,64 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 15,51 SEK (12,83 SEK–18,10 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 22,81 SEK (18,29 SEK–27,10 SEK).

Liikevaihto2,3 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 956 340 000,00222023: 1 716 850 000,00232024: 1 867 581 000,00242025: 2 265 378 000,00252026: 2 865 862 980,00262027: 3 682 656 320,00272022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 956 milj. SEK–2,3 mrd. SEK. Verrokit: AbCellera Biologics 66,2 milj. USD, Zealand Pharma 4,6 mrd. DKK. Vuoden 2026 ennuste: 2,9 mrd. SEK (2,8 mrd. SEK–2,9 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 3,7 mrd. SEK (3,4 mrd. SEK–4,0 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali38,6 %
2025Liikevoittomarginaali2022: 7,45222023: 31,07232024: 24,83242025: 38,58252022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 7,5 %–38,6 %. Verrokit: AbCellera Biologics −318,7 %, Zealand Pharma 53,9 %.

Oman pääoman tuotto15,9 %
NytOman pääoman tuotto2022: 5,59222023: 28,90232024: 13,02242025: 17,37252022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 5,6 %–28,9 %. Verrokit: Definium Therapeutics −64,1 %, AbCellera Biologics −17,3 %, Zealand Pharma 16,3 %.

P/E-luku57,8
NytP/E-luku2022: 260,41222023: 71,73232024: 78,54242025: 50,24252026: 47,14262027: 32,0527

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 50,2–260,4. Verrokit: Zealand Pharma 6,0. Vuoden 2026 ennuste: 47,1. Vuoden 2027 ennuste: 32,1.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)19,19
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 14,64222023: 17,43232024: 17,76242025: 16,15252026: 15,18262027: 11,8127

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 14,64–17,76. Verrokit: AbCellera Biologics 58,18, Zealand Pharma 3,33. Vuoden 2026 ennuste: 15,18. Vuoden 2027 ennuste: 11,81.

Nettovelka / EBITDA-4,81
NytNettovelka / EBITDA2022: -6,18222023: -2,06232024: -4,99242025: -3,7625

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -6,18–-2,06. Verrokit: Zealand Pharma -6,04.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)10,25
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 14,07222023: 20,04232024: 10,08242025: 8,6425

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 8,64–20,04. Verrokit: Definium Therapeutics 4,87, AbCellera Biologics 4,06, Zealand Pharma 0,90.

EV / EBIT35,1
2025EV / EBIT2022: 181,07222023: 52,24232024: 54,79242025: 35,1225

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 35,1–181,1.

Vapaa kassavirta osaketta kohti12,30 SEK
2025Vapaa kassavirta osaketta kohti2022: 1,79222023: 10,73232024: 6,12242025: 12,30252022: 252,602023: 538,002024: 565,502025: 616,00

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 1,79 SEK–12,30 SEK. Verrokit: Definium Therapeutics -1,25 USD, AbCellera Biologics -0,37 USD, Zealand Pharma -27,61 DKK.

Omavaraisuusaste89,4 %
2025Omavaraisuusaste2022: 76,19222023: 78,26232024: 87,56242025: 89,3625

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 76,2 %–89,4 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Camurus myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Camurus myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Camurus

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Richard Jameson, johtoryhmän jäsenMyyntinoin 279 tuhatta GBP
  • Hege Hellstrom, hallituksen jäsenOstonoin 154 tuhatta SEK
  • Elisabeth Björk, hallituksen jäsenOstonoin 516 tuhatta SEK
  • Hege Hellstrom, hallituksen jäsenOstonoin 124 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä7,8 %

Tavallinen päivä1,0 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Camurus liikkui tavallisesti noin 7,8 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,0 %.

+7,82 % Miksi? +16,81 % −8,81 % −24,03 %

10 000 SEK yhtiössä Camurus, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 84 000 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Camurus olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Camurus olisi arvoinen tänään?

84 000 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Alimmillaan sen arvo oli 6 280 SEK (8. tammikuuta 2019).

Matkan viisi suurinta päivää

· +34,5 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä

· −34,3 % · koko pörssi laski 1,7 % samana päivänä

· −24,0 % · koko pörssi laski 0,7 % samana päivänä · raporttipäivä

· +23,9 % · koko pörssi nousi 0,9 % samana päivänä

· −19,3 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +8,62 % pörssi −0,11 % Camurus, listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi voimakkaasti viikon kaupankäyntipäivinä, kun laajempi Tukholman markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Camurus, listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi voimakkaasti viikon kaupankäyntipäivinä, kun laajempi Tukholman markkina pysyi suunnilleen ennallaan.

    Liike oli yhtiölle erittäin suuri ja viime vuoden aikana harvinainen.

    Pääasiallinen syy oli vahva kolmannen neljänneksen tulosraportti 5. marraskuuta, jossa myynti oli ennätyksellinen, liikevoitto kasvoi 40 prosenttia ja liikevaihto ylitti odotukset.

    Analyytikot nostivat sitten osakkeiden tavoitehintoja 6. marraskuuta, mikä todennäköisesti vahvisti nousua.

  • +7,82 % pörssi −0,32 % Camurus nousi hyvin voimakkaasti vahvojen kolmannen neljänneksen tulosten ansiosta. Lue →

    Camurus nousi hyvin voimakkaasti vahvojen kolmannen neljänneksen tulosten ansiosta.

    Osake nousi paljon enemmän kuin OMX Stockholm 30, joka laski hieman sinä päivänä.

    Neljännes toi ennätysmäisen tuotemyynnin, 40 prosentin kasvun liikevoitossa ja ennallaan pysyneen koko vuoden näkymän.

    Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavanomaista suurempi, ja osake on lähellä viime vuoden korkeinta päätöskurssia.

    Seuraavaksi yhtiö järjestää tulosten webcastin 5. marraskuuta, ja FDA:n päätös CAM2029:stä on odotettavissa 18. joulukuuta.

  • +1,05 % pörssi +3,01 % Camurus Nasdaq Tukholmassa pysyi viikon aikana lähes ennallaan ja liikkui selvästi vähemmän kuin laajempi Tukholman markkina. Lue →

    Camurus Nasdaq Tukholmassa pysyi viikon aikana lähes ennallaan ja liikkui selvästi vähemmän kuin laajempi Tukholman markkina.

    Stockholm 30 -indeksi nousi selvästi samoina päivinä, joten Camurus jäi jälkeen.

    Liike oli yhtiölle tavanomainen ja kaupankäyntimäärä oli selvästi tavallista alhaisempi.

    Redeye julkaisi tiistaina 27. lokakuuta ennakkoanalyysin, jossa odotetaan jatkuvaa kasvua, mutta uutinen ei selvästi ohjannut kurssia mihinkään suuntaan.

  • +1,06 % pörssi +0,33 % Camurus nousi hieman, ja markkina nousi hieman enemmän. Lue →

    Camurus nousi hieman, ja markkina nousi hieman enemmän.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Camurus pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Liike oli Camurukselle tavanomainen ja kaupankäyntimäärä oli tavanomaisella tasolla.

    Redeyen analyytikot esikatselivat kolmatta neljännestä ja odottavat jatkuvaa kasvua.

  • −0,52 % pörssi +0,41 % Camurus laski hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä. Lue →

    Camurus laski hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.

    Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten Camurus liikkui markkinoita vastaan.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Camurus nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti.

    Pareto Securitiesin ja Jefferiesin aiemmat tavoitehinnan korotukset, joissa molemmat toistivat osto-suosituksen, tunnettiin ennen päivää.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 5. marraskuuta 2026.

  • +3,02 % pörssi −3,67 % Camurus nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, vastoin laskevaa markkinaa. Lue →

    Camurus nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, vastoin laskevaa markkinaa.

    Analyytikot nostivat tavoitehintojaan, eli osakekursseja, joita pitävät oikeudenmukaisina, maanantaina ja tiistaina, ja Jefferies sekä Pareto Securities pitivät ostosuosituksen.

    Samoina päivinä OMX Stockholm 30 -indeksi laski jyrkästi, joten Camurus pärjäsi markkinaa paremmin.

    Seuraava tulosjulkistus on torstaina 5. marraskuuta, ja sijoittajat seuraavat sitä tarkasti.

  • +0,53 % pörssi +0,17 % Camurus nousi hieman ilman yhtiöuutisia viimeisellä kaupankäyntipäivällä. Lue →

    Camurus nousi hieman ilman yhtiöuutisia viimeisellä kaupankäyntipäivällä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.

    Pareto Securities ja Jefferies nostivat molemmat tavoitehintojaan, eli osakkeen hintaa, jonka ne pitävät kohtuullisena, ja pitivät ostosuosituksen.

    Kanadan hyväksyntä Oczyesa XR:lle, kuukausittaiselle akromegalian pistokselle, tuli aiemmin maanantaina ja todennäköisesti tuki nousua.

    Seuraava osavuosiraportti on odotettavissa torstaina 5. marraskuuta.

  • +2,47 % pörssi −0,89 % Camurus nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski selvästi, joten liike kulki markkinoita vastaan. Lue →

    Camurus nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski selvästi, joten liike kulki markkinoita vastaan.

    Pareto Securities nosti tavoitehintaansa, eli osakehintaa, jonka se pitää kohtuullisena, 850 kruunuun ja piti ostosuosituksensa samana päivänä, mikä todennäköisesti tuki nousua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Camurus nousi selvästi, mikä on osakkeelle suuri liike, kun markkina laski hieman.

    Seuraavaksi yhtiö julkaisee tuloksensa torstaina 5. marraskuuta.

  • +0,86 % pörssi +1,19 % Camurus oli viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana suurin piirtein ennallaan ja liikkui linjassa hieman vahvistuneen OMX Stockholm 30 -indeksin kanssa. Lue →

    Camurus oli viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana suurin piirtein ennallaan ja liikkui linjassa hieman vahvistuneen OMX Stockholm 30 -indeksin kanssa.

    Analyytikot nostivat myös tavoitehintaansa, eli ennustetta siitä, millä tasolla osake voi käydä kaupaksi, mikä osittain vahvisti myönteistä sävyä.

    Camurusin seuraava tulosraportti julkaistaan 5. marraskuuta 2026, ja sijoittajat seuraavat sitä todennäköisesti tarkasti.

  • +0,79 % pörssi −0,62 % Camurus nousi hieman kaupankäyntipäivänä heikommasta markkinasta huolimatta. Lue →

    Camurus nousi hieman kaupankäyntipäivänä heikommasta markkinasta huolimatta.

    Kaupankäyntipäivänä Camurus nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski vähän, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Todennäköisin syy on Health Canadan hyväksyntä Oczyesa XR:lle, kerran kuukaudessa annettavalle pistokselle akromegaliaan (hormonisairaus), josta uutisoitiin jo tällä viikolla ja joka saa nyt uudelleen huomiota.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun indeksi nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen koko viikon.

    Seuraava tulosjulkistus on 5. marraskuuta 2026.

  • +1,11 % pörssi −0,02 % Camurus nousi hieman viime kaupankäyntipäivänä, todennäköisesti DNB Carnegien nostettua tavoitehintaansa. Lue →

    Camurus nousi hieman viime kaupankäyntipäivänä, todennäköisesti DNB Carnegien nostettua tavoitehintaansa.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Camurus laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten osake jäi markkinoista jälkeen.

    Todennäköisin syy päivän nousuun on, että DNB Carnegie nosti tavoitehintaa ja piti ostosuosituksen, mikä yleensä houkuttelee ostajia.

    Liike oli pieni ja tapahtui, kun laajempi markkina oli suunnilleen ennallaan, joten yhtiökohtaisella tunnelmalla on todennäköisesti ollut osansa.

    Seuraava tapahtuma on tulosraportti 5. marraskuuta 2026, jota sijoittajat seuraavat tarkasti.

  • −1,80 % pörssi +0,21 % Camurus laski selvästi, koska Kanadan hyväksyntä oli jo hinnoiteltu osakkeeseen. Lue →

    Camurus laski selvästi, koska Kanadan hyväksyntä oli jo hinnoiteltu osakkeeseen.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Camurus laski hieman, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan, joten osake liikkui omillaan.

    Seuraava tulosraportti on tulossa marraskuun alussa, ja sitä kannattaa seurata seuraavaksi.

  • −0,23 % pörssi +0,36 % Camurus nousee hieman Kanadan hyväksyttyä Oczyesa XR:n. Lue →

    Camurus nousee hieman Kanadan hyväksyttyä Oczyesa XR:n.

    Akromegalia on harvinainen hormonaalinen sairaus, ja hyväksyntä mahdollistaa potilaiden pistää lääkkeen kotona klinikkakäyntien sijaan.

    Yhdysvaltain päätös samasta tuotteesta odotetaan joulukuussa, ja seuraava tulosraportti julkaistaan marraskuun alussa – molemmat kannattaa huomioida.

    Liike oli vaatimaton, koska hyväksyntä oli odotettu ja Kanada on pieni markkina verrattuna Yhdysvaltoihin.

  • +5,43 % pörssi −0,07 % Camurus nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan, joten liike oli yhtiökohtainen eikä markkinavetoinen. Lue →

    Camurus nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan, joten liike oli yhtiökohtainen eikä markkinavetoinen.

    Toinen, osittain tukeva tekijä oli Carnegien päivitetty suositus Camurukselle viime viikolla, mikä piti osakkeen pohjoismaisten terveydenhuoltosijoittajien seurannassa.

    Seuraavaksi kannattaa seurata marraskuun alun tulosraporttia, joka näyttää, vastaako liiketoiminnan taustavauhti parantuneita odotuksia.

Kaikki yhtiöt