Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig Nurminen Logistics-aktien

Nurminen Logistics steg något utan bolagsförklaring.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

15 876 nyheter analyserade idag

Nurminen Logistics steg något utan bolagsförklaring.

Aktien rörde sig mot marknaden, som föll något.

Under de senaste fem handelsdagarna steg den kraftigt, långt före Helsingforsmarknaden.

En sådan rörelse är ovanlig för just den här aktien; den inträffade ungefär sex gånger under det senaste året.

Handeln låg långt över dess vanliga nivå, och dagens rörelse var av vanlig storlek för aktien.

Dagens rörelse på +0,74 % var 1,0 gånger en vanlig dags rörelse på 0,8 %. OMX Helsinki 25 rörde sig −0,52 % samma dag.

Nurminen Logistics +0,74 %OMX Helsinki 25 −0,52 %Mot börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för Nurminen Logistics.

Nurminen Logistics tjänade mer än väntat i 1 av 8 rapporter.

Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.

Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 2 av 7 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.

Betygen

Nu
Köp 0Behåll 0Sälj 1

Ett betyg är analytikerns egen åsikt om aktien.

Riktkurserna

Senaste kurs 0,54 EUR

Riktkurserna
0,60

En analytikers riktkurs är 0,60 EUR, +10 % jämfört med senaste kursen 0,54 EUR. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris.

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det-0,05-0,03-0,010,020,042025-02-27: 0,01; Väntad vinst per aktie: 0,0327/2’25−8,0 %2025-04-24: 0,02; Väntad vinst per aktie: 0,0324/4’25+3,2 %2025-07-31: 0,02; Väntad vinst per aktie: 0,0331/7’25−3,1 %2025-10-24: 0,01; Väntad vinst per aktie: 0,0324/10’25—2026-02-26: 0,02; Väntad vinst per aktie: 0,0226/2’26−4,4 %2026-04-23: 0,01; Väntad vinst per aktie: 0,0223/4’26+1,9 %2026-07-24: -0,01; Väntad vinst per aktie: 0,0224/7’26+3,8 %2026-10-22: -0,04; Väntad vinst per aktie: -0,0222/10’26+4,9 %Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,00.→

Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatEUR

Procenten under visar aktien på rapportdagen; etiketterna är rapportdatum.

Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,00 EUR. För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 0,08 EUR för tre månader sedan till 0,01 EUR nu. Estimat 2026: 0,01 EUR. Estimat 2027: 0,05 EUR. En analytiker har gjort dessa estimat.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 3 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −9 % och vinsten per aktie −56 %.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (M EUR)-146941412022: 122,512022: -1,0420222023: 127,952023: 14,3320232024: 104,772024: 7,1020242025: 109,382025: 3,092025Nu2026: 109,0020262027: 123,0020272022: 46,82472023: 96,88972024: 84,18842025: 76,4276Nu: 44,0244

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.M EUR

Börsvärdet är 0,4 gånger försäljningen 2025, mot 0,4 år 2022. Vinsten 2025: 3,1 M EUR.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (M EUR)042831252022: 69,682022: 45,5320222023: 113,772023: 67,8820232024: 101,552024: 60,3920242025: 97,292025: 54,572025Nu2022: 46,82472023: 96,88972024: 84,18842025: 76,4276Nu: 44,0244

TillgångarSkulderBörsvärdeM EUR

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 42,7 M EUR. Börsvärdet är 1,0 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 3 av 3 år.Börsvärde (Nu): 44,0 M EURFörsäljning 2025: 109 M EUR

Vad nyckeltalen säger om Nurminen Logistics

Nyckeltalen kopplar det Nurminen Logistics tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie-0,05 EUR
NuVinst per aktie2022: -0,01222023: 0,18232024: 0,09242025: 0,04252026: 0,01262027: 0,05272022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2022–2025: -0,01 EUR–0,18 EUR. Liknande bolag: La Forestière Equatoriale 4,16 EUR, KH Group 0,05 EUR, Donkey Republic 0,08 DKK. Estimat 2026: 0,01 EUR (0,01 EUR–0,01 EUR). Estimat 2027: 0,05 EUR (0,05 EUR–0,05 EUR).

Försäljning105 M EUR
NuFörsäljning2022: 122 511 000,00222023: 127 951 000,00232024: 104 766 000,00242025: 109 375 000,00252026: 109 000 000,00262027: 123 000 000,00272022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2022–2025: 105 M EUR–128 M EUR. Liknande bolag: KH Group 220 M EUR, Donkey Republic 178 M DKK. Estimat 2026: 109 M EUR (109 M EUR–109 M EUR). Estimat 2027: 123 M EUR (123 M EUR–123 M EUR).

Rörelsemarginal7,2 %
NuRörelsemarginal2022: 2,75222023: 16,26232024: 16,42242025: 14,93252022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2022–2025: 2,8 %–16,4 %. Liknande bolag: KH Group 4,1 %, Donkey Republic 3,7 %.

Avkastning på eget kapital−5,3 %
NuAvkastning på eget kapital2022: -8,07222023: 52,11232024: 21,81242025: 8,99252022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2022–2025: −8,1 %–52,1 %. Liknande bolag: La Forestière Equatoriale 2,7 %, KH Group 4,7 %, Donkey Republic 1,8 %.

P/E-tal23,7
2025P/E-tal222023: 6,89232024: 11,61242025: 23,68252026: 54,40262027: 10,8827

Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.

2022–2025: 6,9–23,7. Liknande bolag: La Forestière Equatoriale 186,3, KH Group 14,8, Donkey Republic 106,2. Estimat 2026: 54,4. Estimat 2027: 10,9.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)0,42
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2022: 0,38222023: 0,76232024: 0,80242025: 0,70252026: 0,40262027: 0,3627

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2022–2025: 0,38–0,80. Liknande bolag: KH Group 0,20, Donkey Republic 1,94. Estimat 2026: 0,40. Estimat 2027: 0,36.

Utdelning per aktie0,02 EUR
NuUtdelning per aktie2017: 0,00172018: 0,00182019: 0,00192020: 0,00202021: 0,00212022: 0,02222023: 0,00232024: 0,06242025: 0,0325

Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.

2017–2025: 0,00 EUR–0,06 EUR.

Direktavkastning3,7 %
NuDirektavkastning2022: 2,67222023: 0,00232024: 5,74242025: 3,1725

Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.

2022–2025: 0,0 %–5,7 %. Liknande bolag: La Forestière Equatoriale 0,6 %, KH Group 0,0 %, Donkey Republic 0,0 %.

Nettoskuld / EBITDA1,99
NuNettoskuld / EBITDA2022: 0,56222023: -0,08232024: -0,05242025: -0,2225

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2022–2025: -0,22–0,56. Liknande bolag: KH Group 2,74, Donkey Republic -0,22.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)1,44
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2022: 3,63222023: 3,52232024: 2,59242025: 2,2225

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2022–2025: 2,22–3,63. Liknande bolag: KH Group 0,88, Donkey Republic 2,30.

EV / EBIT5,3
2025EV / EBIT2022: 15,52222023: 2,85232024: 4,30242025: 5,2725

Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.

2022–2025: 2,9–15,5.

Fritt kassaflöde per aktie0,10 EUR
NuFritt kassaflöde per aktie2022: 0,06222023: 0,31232024: 0,12242025: 0,23252022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2022–2025: 0,06 EUR–0,31 EUR. Liknande bolag: La Forestière Equatoriale 754,75 XOF, KH Group 0,39 EUR, Donkey Republic -0,39 DKK.

Soliditet35,4 %
2025Soliditet2022: 18,51222023: 24,17232024: 32,06242025: 35,3525

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2022–2025: 18,5 %–35,4 %.

Utdelningen förklarad

En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Nurminen Logistics har delat ut 0,02 EUR per aktie under de tolv månaderna till 6 november 2026.

På x-dagen 22 oktober 2026 handlades Nurminen Logistics utan rätt till utdelningen på 0,02 EUR. Kursen gick från 0,55 EUR till 0,56 EUR; med utdelningen inräknad blev dagens förändring +4,7 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.

2017: 0,00 EUR2018: 0,00 EUR2019: 0,00 EUR2020: 0,00 EUR2021: 0,00 EUR2022: 0,02 EUR2023: 0,00 EUR2024: 0,06 EUR2025: 0,03 EUR2026 hittills: 0,02 EUR

Rapporten

Rapportdag4,0 %

Vanlig dag0,8 %

De senaste 14 rapportdagarna rörde sig Nurminen Logistics oftast ungefär 4,0 %. En vanlig dag rör den sig 0,8 %.

+4,89 % +3,82 % +1,93 % −4,44 %

10 000 EUR i Nurminen Logistics köpt 7 november 2016 är i dag värda 14 000 EUR, med utdelningarna återinvesterade.

Samma summa i OMX Helsinki med utdelningar hade blivit 24 400 EUR.

Vad hade 10 000 EUR i Nurminen Logistics varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 EUR i Nurminen Logistics varit värda i dag?

14 000 EUR

med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016. Samma summa i OMX Helsinki med utdelningar hade blivit 24 400 EUR.

Som lägst var den värd 5 050 EUR (31 mars 2020).

Resans fem största dagar

· +63,3 % · hela börsen steg 1,7 % samma dag

· +38,8 % · hela börsen steg 0,3 % samma dag · rapportdag

· +34,3 % · hela börsen föll 1,2 % samma dag

· +34,0 % · hela börsen föll 1,6 % samma dag

· +33,5 % · hela börsen steg 0,2 % samma dag

Tidigare dagar

  • +5,84 % börsen +0,50 % Nurminen Logistics steg kraftigt under veckan, en stor rörelse för aktien och klart före marknaden. Läs →

    Nurminen Logistics steg kraftigt under veckan, en stor rörelse för aktien och klart före marknaden.

    OMX Helsinki 25 steg bara svagt, medan andra industriaktier steg måttligt.

    Den enda posten i perioden är ett diagram över säsongsmässig avkastning, som förklarar lite, så troliga drivkrafter är allmänt köpintresse och en starkare ton i sektorn.

  • +4,25 % börsen −1,18 % Nurminen Logistics steg mycket kraftigt utan bolagsförklaring. Läs →

    Nurminen Logistics steg mycket kraftigt utan bolagsförklaring.

    Samma dag föll OMX Helsinki 25 tydligt, så aktien rörde sig mot marknaden.

    Rörelsen var mycket stor för aktien, cirka fem gånger en normal handelsdag, och liknande rörelser har inträffat cirka sju gånger under det senaste året.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt medan marknaden föll något.

    Ingen bolagsnyhet från den senaste handelsdagen förklarar rörelsen, så orsaken är oklar.

  • −6,88 % börsen +0,22 % Nurminen Logistics föll mycket kraftigt under veckan, medan den bredare Helsingforsbörsen var ungefär oförändrad. Läs →

    Nurminen Logistics föll mycket kraftigt under veckan, medan den bredare Helsingforsbörsen var ungefär oförändrad.

    Den troliga orsaken var kvartalsrapporten som publicerades torsdag 22 oktober, som visade en nettoförlust och resultat under förväntningarna, trots att försäljningen ökade.

    Bolaget sänkte också sin prognos och väntar sig nu att det jämförbara rörelseresultatet blir betydligt lägre än i fjol.

    Rörelsen var ovanligt stor för aktien, och aktierna ligger nu på sitt lägsta slutkurs under det senaste året.

  • −1,91 % börsen −0,54 % Nurminen Logistics föll kraftigt, utan företagsnyheter. Läs →

    Nurminen Logistics föll kraftigt, utan företagsnyheter.

    Aktien handlades utan utdelning förra veckan, vilket tog bort ungefär 4 % från det noterade priset.

    Ingen ny bolagsnyhet förklarar den senaste handelsdagens fall; den främsta bakgrunden är det svagare kvartalsresultatet som kom förra veckan, där förväntningarna missades.

    Kursen står nära årets lägsta stängning, och sektorn för industriföretag föll också något förra veckan.

  • −1,50 % börsen −0,14 % Nurminen Logistics föll, medan OMX Helsinki 25 var i stort sett oförändrat. Läs →

    Nurminen Logistics föll, medan OMX Helsinki 25 var i stort sett oförändrat.

    Inga bolagsnyheter från handelsdagen förklarar rörelsen.

    Handeln var tunn, så rörelsen kan delvis spegla få köpare.

  • −3,62 % börsen +1,83 % Nurminen Logistics föll kraftigt, medan marknaden steg kraftigt. Läs →

    Nurminen Logistics föll kraftigt, medan marknaden steg kraftigt.

    Fallet kom efter ett svagt tredje kvartal som inte nådde förväntningarna och som publicerades före den handelsdagen.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll Nurminen Logistics något medan marknaden var ungefär oförändrad.

    Kvartalsresultatet visade en nettoförlust, och kostnader och finansieringskostnader tryckte ned vinsten, även om försäljningen steg 10,4 %.

    Bolaget väntar också att den jämförbara rörelsevinsten för 2026 blir betydligt lägre än i fjol.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag