Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Nurminen Logistics-osake liikkuu

Nurminen Logistics nousi hieman, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 876 uutista analysoitu tänään

Nurminen Logistics nousi hieman, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä.

Osake liikkui markkinoita vastaan, jotka laskivat hieman.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana se nousi voimakkaasti, selvästi Helsingin markkinoita edellä.

Tällainen liike on harvinainen tälle osakkeelle; se tapahtui noin kuusi kertaa viimeisen vuoden aikana.

Kaupankäynti oli selvästi tavallista tasoa korkeampaa, ja päivän liike oli osakkeelle tavallinen kokoinen.

Päivän liike +0,74 % oli 1,0 kertaa tavallinen päiväliike 0,8 %. OMX Helsinki 25 liikkui samana päivänä −0,52 %.

Nurminen Logistics +0,74 %OMX Helsinki 25 −0,52 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Nurminen Logistics.

Yhtiön Nurminen Logistics tulos ylitti odotukset 1 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 2 raportissa 7:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 0Pidä 0Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 0,54 EUR

Tavoitehinnat
0,60

Yhden analyytikon tavoitehinta on 0,60 EUR, +10 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 0,54 EUR. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,05-0,03-0,010,020,042025-02-27: 0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0327/2’25−8,0 %2025-04-24: 0,02; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0324/4’25+3,2 %2025-07-31: 0,02; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0331/7’25−3,1 %2025-10-24: 0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0324/10’25—2026-02-26: 0,02; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0226/2’26−4,4 %2026-04-23: 0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0223/4’26+1,9 %2026-07-24: -0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0224/7’26+3,8 %2026-10-22: -0,04; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0222/10’26+4,9 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,00.→

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenEUR

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,00 EUR. Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 0,08 EUR nykyiseen 0,01 EUR. Vuoden 2026 ennuste: 0,01 EUR. Vuoden 2027 ennuste: 0,05 EUR. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −9 % ja osakekohtainen tulos −56 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. EUR)-146941412022: 122,512022: -1,0420222023: 127,952023: 14,3320232024: 104,772024: 7,1020242025: 109,382025: 3,092025Nyt2026: 109,0020262027: 123,0020272022: 46,82472023: 96,88972024: 84,18842025: 76,4276Nyt: 44,0244

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. EUR

Markkina-arvo on 0,4 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 0,4. Vuoden 2025 tulos: 3,1 milj. EUR.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. EUR)042831252022: 69,682022: 45,5320222023: 113,772023: 67,8820232024: 101,552024: 60,3920242025: 97,292025: 54,572025Nyt2022: 46,82472023: 96,88972024: 84,18842025: 76,4276Nyt: 44,0244

VaratVelatMarkkina-arvomilj. EUR

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 42,7 milj. EUR. Markkina-arvo on 1,0 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 44,0 milj. EURLiikevaihto 2025: 109 milj. EUR

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Nurminen Logistics

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Nurminen Logistics tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-0,05 EUR
NytOsakekohtainen tulos2022: -0,01222023: 0,18232024: 0,09242025: 0,04252026: 0,01262027: 0,05272022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -0,01 EUR–0,18 EUR. Verrokit: La Forestière Equatoriale 4,16 EUR, KH Group 0,05 EUR, Donkey Republic 0,08 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 0,01 EUR (0,01 EUR–0,01 EUR). Vuoden 2027 ennuste: 0,05 EUR (0,05 EUR–0,05 EUR).

Liikevaihto105 milj. EUR
NytLiikevaihto2022: 122 511 000,00222023: 127 951 000,00232024: 104 766 000,00242025: 109 375 000,00252026: 109 000 000,00262027: 123 000 000,00272022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 105 milj. EUR–128 milj. EUR. Verrokit: KH Group 220 milj. EUR, Donkey Republic 178 milj. DKK. Vuoden 2026 ennuste: 109 milj. EUR (109 milj. EUR–109 milj. EUR). Vuoden 2027 ennuste: 123 milj. EUR (123 milj. EUR–123 milj. EUR).

Liikevoittomarginaali7,2 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 2,75222023: 16,26232024: 16,42242025: 14,93252022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 2,8 %–16,4 %. Verrokit: KH Group 4,1 %, Donkey Republic 3,7 %.

Oman pääoman tuotto−5,3 %
NytOman pääoman tuotto2022: -8,07222023: 52,11232024: 21,81242025: 8,99252022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −8,1 %–52,1 %. Verrokit: La Forestière Equatoriale 2,7 %, KH Group 4,7 %, Donkey Republic 1,8 %.

P/E-luku23,7
2025P/E-luku222023: 6,89232024: 11,61242025: 23,68252026: 54,40262027: 10,8827

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 6,9–23,7. Verrokit: La Forestière Equatoriale 186,3, KH Group 14,8, Donkey Republic 106,2. Vuoden 2026 ennuste: 54,4. Vuoden 2027 ennuste: 10,9.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,42
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 0,38222023: 0,76232024: 0,80242025: 0,70252026: 0,40262027: 0,3627

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,38–0,80. Verrokit: KH Group 0,20, Donkey Republic 1,94. Vuoden 2026 ennuste: 0,40. Vuoden 2027 ennuste: 0,36.

Osinko osaketta kohti0,02 EUR
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,00172018: 0,00182019: 0,00192020: 0,00202021: 0,00212022: 0,02222023: 0,00232024: 0,06242025: 0,0325

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 EUR–0,06 EUR.

Osinkotuotto3,7 %
NytOsinkotuotto2022: 2,67222023: 0,00232024: 5,74242025: 3,1725

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–5,7 %. Verrokit: La Forestière Equatoriale 0,6 %, KH Group 0,0 %, Donkey Republic 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA1,99
NytNettovelka / EBITDA2022: 0,56222023: -0,08232024: -0,05242025: -0,2225

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -0,22–0,56. Verrokit: KH Group 2,74, Donkey Republic -0,22.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,44
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 3,63222023: 3,52232024: 2,59242025: 2,2225

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,22–3,63. Verrokit: KH Group 0,88, Donkey Republic 2,30.

EV / EBIT5,3
2025EV / EBIT2022: 15,52222023: 2,85232024: 4,30242025: 5,2725

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 2,9–15,5.

Vapaa kassavirta osaketta kohti0,10 EUR
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 0,06222023: 0,31232024: 0,12242025: 0,23252022: 0,602023: 1,242024: 1,042025: 0,95

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 0,06 EUR–0,31 EUR. Verrokit: La Forestière Equatoriale 754,75 XOF, KH Group 0,39 EUR, Donkey Republic -0,39 DKK.

Omavaraisuusaste35,4 %
2025Omavaraisuusaste2022: 18,51222023: 24,17232024: 32,06242025: 35,3525

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 18,5 %–35,4 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Nurminen Logistics maksoi 0,02 EUR osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 22. lokakuuta 2026 yhtiön Nurminen Logistics osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,02 EUR. Kurssi muuttui arvosta 0,55 EUR arvoon 0,56 EUR; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +4,7 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 0,00 EUR2018: 0,00 EUR2019: 0,00 EUR2020: 0,00 EUR2021: 0,00 EUR2022: 0,02 EUR2023: 0,00 EUR2024: 0,06 EUR2025: 0,03 EUR2026 tähän mennessä: 0,02 EUR

Raportti

Raporttipäivä4,0 %

Tavallinen päivä0,8 %

Viimeisten 14 raporttipäivän aikana Nurminen Logistics liikkui tavallisesti noin 4,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,8 %.

+4,89 % +3,82 % +1,93 % −4,44 %

10 000 EUR yhtiössä Nurminen Logistics, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 14 000 EUR, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Helsinki osinkoineen olisi nyt 24 400 EUR.

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Nurminen Logistics olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Nurminen Logistics olisi arvoinen tänään?

14 000 EUR

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä OMX Helsinki osinkoineen olisi nyt 24 400 EUR.

Alimmillaan sen arvo oli 5 050 EUR (31. maaliskuuta 2020).

Matkan viisi suurinta päivää

· +63,3 % · koko pörssi nousi 1,7 % samana päivänä

· +38,8 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä · raporttipäivä

· +34,3 % · koko pörssi laski 1,2 % samana päivänä

· +34,0 % · koko pörssi laski 1,6 % samana päivänä

· +33,5 % · koko pörssi nousi 0,2 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +5,84 % pörssi +0,50 % Nurminen Logistics nousi voimakkaasti viikon aikana, mikä on suuri liike osakkeelle ja selvästi markkinoita parempi. Lue →

    Nurminen Logistics nousi voimakkaasti viikon aikana, mikä on suuri liike osakkeelle ja selvästi markkinoita parempi.

    OMX Helsinki 25 nousi vain hieman, kun alan muut yhtiöt nousivat kohtalaisesti.

    Jaksolla on vain kausivaihteluiden tuottokaavio, joka selittää vähän, joten todennäköisiä syitä ovat yleinen ostokiinnostus ja alan vahvempi sävy.

  • +4,25 % pörssi −1,18 % Nurminen Logistics nousi erittäin voimakkaasti, eikä yhtiöuutinen selitä sitä. Lue →

    Nurminen Logistics nousi erittäin voimakkaasti, eikä yhtiöuutinen selitä sitä.

    Saman päivän aikana OMX Helsinki 25 laski selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Liike oli tälle osakkeelle erittäin suuri, noin viisinkertainen tavalliseen päivään verrattuna, ja vastaavia liikkeitä on ollut noin seitsemän viimeisen vuoden aikana.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, kun markkina laski hieman.

    Viimeisen kaupankäyntipäivän yhtiöuutinen ei selitä liikettä, joten syy on epäselvä.

  • −6,88 % pörssi +0,22 % Nurminen Logistics laski viikon aikana erittäin voimakkaasti, kun laajempi Helsingin pörssi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Nurminen Logistics laski viikon aikana erittäin voimakkaasti, kun laajempi Helsingin pörssi pysyi suunnilleen ennallaan.

    Todennäköinen syy oli torstaina 22. lokakuuta julkaistu neljännesraportti, jossa oli nettotappio ja tulos jäi odotuksista, vaikka liikevaihto kasvoi.

    Yhtiö myös laski näkymäänsä ja odottaa nyt vertailukelpoisen liikevoiton olevan selvästi viime vuotta alhaisempi.

    Liike oli osakkeelle epätavallisen suuri, ja osakkeet ovat nyt viimeisen vuoden alhaisimmassa päätöskurssissa.

  • −1,91 % pörssi −0,54 % Nurminen Logistics laski voimakkaasti. Lue →

    Nurminen Logistics laski voimakkaasti.

    Osakkeet kävivät ilman osinkoa viime viikolla, mikä vei noin 4 prosenttia kurssista.

    Osake laski viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana selvästi, ja liike oli noin kaksinkertainen tavanomaiseen viiden päivän vaihteluun nähden.

    Koko Helsingin pörssin OMX Helsinki 25 laski vain hieman samana aikana, joten Nurminen Logistics liikkui markkinaa selvästi enemmän.

    Todennäköisin syy on heikko Q3-tulos: liikevoitto jäi odotuksista, ja tulos oli tappiollinen kustannusten ja rahoituskulujen vuoksi.

  • −1,50 % pörssi −0,14 % Nurminen Logistics laski selvästi, ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Nurminen Logistics laski selvästi, ilman yhtiöuutisia.

    Yhtiön uutiset viimeiseltä kaupankäyntipäivältä eivät selitä liikettä.

    Kauppaa käytiin vähän, joten liike voi osin kuvastaa vähäisiä ostajia.

  • −3,62 % pörssi +1,83 % Nurminen Logistics laski erittäin jyrkästi, vaikka markkina nousi voimakkaasti. Lue →

    Nurminen Logistics laski erittäin jyrkästi, vaikka markkina nousi voimakkaasti.

    Lasku tuli heikon kolmannen neljänneksen tuloksen jälkeen, joka jäi odotuksista ja julkaistiin ennen tuota kaupankäyntipäivää.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Nurminen Logistics laski hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Neljänneksen tulos oli nettotappiollinen, ja kulut sekä rahoituskulut painoivat tulosta, vaikka liikevaihto kasvoi 10,4 %.

    Yhtiö odottaa myös vertailukelpoisen liikevoiton olevan vuonna 2026 selvästi alhaisempi kuin viime vuonna.

Kaikki yhtiöt