Derfor bevæger Nurminen Logistics-aktien sig
Nurminen Logistics steg lidt, uden selskabsnyheder der forklarer det.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
15 876 nyheder analyseret i dagNurminen Logistics steg lidt, uden selskabsnyheder der forklarer det.
Aktien bevægede sig mod markedet, som faldt lidt.
Over de seneste fem handelsdage steg den kraftigt, langt foran Helsinki-markedet.
En sådan bevægelse er sjælden for denne aktie; den skete omkring seks gange i det seneste år.
Handlen lå langt over det sædvanlige niveau, og dagens bevægelse var af almindelig størrelse for aktien.
Dagens bevægelse på +0,74 % var 1,0 gange en normal dags 0,8 %. OMX Helsinki 25 bevægede sig −0,52 % samme dag.
Nurminen Logistics +0,74 %OMX Helsinki 25 −0,52 %Mod børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for Nurminen Logistics.
Nurminen Logistics tjente mere end ventet i 1 af 8 rapporter.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 2 af 7 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Vurderingerne
Kursmålene
Seneste kurs 0,54 EUR
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetEUR
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,00 EUR. For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 0,08 EUR for tre måneder siden til 0,01 EUR nu. Estimat 2026: 0,01 EUR. Estimat 2027: 0,05 EUR. Én analytiker har lavet disse estimater.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −9 % og indtjeningen pr. aktie −56 %.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. EUR
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimio. EUR
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 44,0 mio. EUROmsætning 2025: 109 mio. EUR
Hvad nøgletallene siger om Nurminen Logistics
Nøgletallene forbinder det, Nurminen Logistics tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -0,01 EUR–0,18 EUR. Lignende selskaber: La Forestière Equatoriale 4,16 EUR, KH Group 0,05 EUR, Donkey Republic 0,08 DKK. Estimat 2026: 0,01 EUR (0,01 EUR–0,01 EUR). Estimat 2027: 0,05 EUR (0,05 EUR–0,05 EUR).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 105 mio. EUR–128 mio. EUR. Lignende selskaber: KH Group 220 mio. EUR, Donkey Republic 178 mio. DKK. Estimat 2026: 109 mio. EUR (109 mio. EUR–109 mio. EUR). Estimat 2027: 123 mio. EUR (123 mio. EUR–123 mio. EUR).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: 2,8 %–16,4 %. Lignende selskaber: KH Group 4,1 %, Donkey Republic 3,7 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −8,1 %–52,1 %. Lignende selskaber: La Forestière Equatoriale 2,7 %, KH Group 4,7 %, Donkey Republic 1,8 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 6,9–23,7. Lignende selskaber: La Forestière Equatoriale 186,3, KH Group 14,8, Donkey Republic 106,2. Estimat 2026: 54,4. Estimat 2027: 10,9.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 0,38–0,80. Lignende selskaber: KH Group 0,20, Donkey Republic 1,94. Estimat 2026: 0,40. Estimat 2027: 0,36.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,00 EUR–0,06 EUR.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 0,0 %–5,7 %. Lignende selskaber: La Forestière Equatoriale 0,6 %, KH Group 0,0 %, Donkey Republic 0,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: -0,22–0,56. Lignende selskaber: KH Group 2,74, Donkey Republic -0,22.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 2,22–3,63. Lignende selskaber: KH Group 0,88, Donkey Republic 2,30.
Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.
2022–2025: 2,9–15,5.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: 0,06 EUR–0,31 EUR. Lignende selskaber: La Forestière Equatoriale 754,75 XOF, KH Group 0,39 EUR, Donkey Republic -0,39 DKK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 18,5 %–35,4 %.
Udbyttet forklaret
Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Nurminen Logistics betalte 0,02 EUR pr. aktie i de tolv måneder frem til 6. november 2026.
På ex-dagen 22. oktober 2026 blev Nurminen Logistics handlet uden ret til udbyttet på 0,02 EUR. Kursen gik fra 0,55 EUR til 0,56 EUR; med udbyttet var dagens ændring +4,7 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.
2017: 0,00 EUR2018: 0,00 EUR2019: 0,00 EUR2020: 0,00 EUR2021: 0,00 EUR2022: 0,02 EUR2023: 0,00 EUR2024: 0,06 EUR2025: 0,03 EUR2026 indtil nu: 0,02 EUR
Regnskabet
De seneste 14 regnskabsdage bevægede Nurminen Logistics sig typisk omkring 4,0 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,8 %.
+4,89 % +3,82 % +1,93 % −4,44 %
10.000 EUR i Nurminen Logistics købt 7. november 2016 er i dag 14.000 EUR værd, med udbytterne geninvesteret.
Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.400 EUR.
Hvad ville 10.000 EUR i Nurminen Logistics være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 EUR i Nurminen Logistics være værd i dag?
14.000 EUR
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016. Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.400 EUR.
På sit laveste var den 5.050 EUR værd (31. marts 2020).
Rejsens fem største dage
· +63,3 % · hele børsen steg 1,7 % samme dag
· +38,8 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag · regnskabsdag
· +34,3 % · hele børsen faldt 1,2 % samme dag
· +34,0 % · hele børsen faldt 1,6 % samme dag
· +33,5 % · hele børsen steg 0,2 % samme dag
Tidligere dage
+5,84 % børsen +0,50 % Nurminen Logistics steg kraftigt i løbet af ugen, en stor bevægelse for aktien og klart foran markedet. Læs →
Nurminen Logistics steg kraftigt i løbet af ugen, en stor bevægelse for aktien og klart foran markedet.
OMX Helsinki 25 steg kun lidt, mens andre industriselskaber steg moderat.
Det eneste i perioden er et diagram over sæsonbestemt afkast, som forklarer lidt, så sandsynlige drivkræfter er generel købsinteresse og en fastere tone i sektoren.
+4,25 % børsen −1,18 % Nurminen Logistics steg meget kraftigt, uden at nogen virksomhedsnyhed forklarer det. Læs →
Nurminen Logistics steg meget kraftigt, uden at nogen virksomhedsnyhed forklarer det.
Samme dag faldt OMX Helsinki 25 tydeligt, så aktien bevægede sig modsat markedet.
Bevægelsen var meget stor for aktien, omkring fem gange en normal handelsdag, og lignende bevægelser er sket cirka syv gange i det seneste år.
I de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, mens markedet faldt lidt.
Ingen virksomhedsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer bevægelsen, så årsagen er uklar.
−6,88 % børsen +0,22 % Nurminen Logistics faldt meget kraftigt i løbet af ugen, mens den bredere Helsinki-børs var nogenlunde uændret. Læs →
Nurminen Logistics faldt meget kraftigt i løbet af ugen, mens den bredere Helsinki-børs var nogenlunde uændret.
Den sandsynlige årsag var kvartalsregnskabet, der blev offentliggjort torsdag 22. oktober, som viste et nettotab og resultater under forventningerne, selv om omsætningen steg.
Selskabet nedjusterede også sin forventning og venter nu, at det sammenlignelige driftsresultat bliver betydeligt lavere end sidste år.
Bevægelsen var usædvanlig stor for aktien, og aktierne ligger nu på deres laveste lukkekurs i det seneste år.