Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Vincit-osake liikkuu

Vincit laski voimakkaasti selvästi irrallaan lähes ennallaan olleesta markkinasta.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 118 uutista analysoitu tänään

Vincit laski voimakkaasti selvästi irrallaan lähes ennallaan olleesta markkinasta.

Viimeisen kaupankäyntipäivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun markkina oli lähes muuttumaton.

Kaupankäynnin volyymi oli noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna, ja osake sulki vuoden alimmalla tasolla.

Aiemmat uutiset sisälsivät myyntijohtajan eroamisen tiistaina ja johtoryhmän uudelleenjärjestelyn samana päivänä, mikä on saattanut painaa tunnelmaa, mutta uutiset tulivat ennen viimeistä kaupankäyntipäivää.

Päivän liike −3,00 % oli 1,7 kertaa tavallinen päiväliike 1,8 %. OMX Helsinki 25 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Vincit −3,00 %OMX Helsinki 25 −1,01 %Selvästi pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Vincit.

Yhtiön Vincit tulos ylitti odotukset 0 raportissa 7:sta.

Kaaviosta puuttuu 2 jakson 9 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 19. helmikuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 4 raportissa 6:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 0Pidä 0Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 0,78 EUR

Tavoitehinnat
0,90

Yhden analyytikon tavoitehinta on 0,90 EUR, +16 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 0,78 EUR. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,13-0,09-0,040,000,042024-07-18: -0,11; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0118/7’24−7,7 %2024-10-24: -0,03; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0224/10’24+4,1 %2025-04-25: -0,07; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0225/4’25+0,0 %2025-10-24: -0,02; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0124/10’25—2026-04-22: 0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0222/4’26−2,6 %2026-07-14: -0,02; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0214/7’26−8,8 %2026-10-21: -0,03; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0221/10’26−2,4 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,01.→

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenEUR

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,01 EUR. Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 0,06 EUR nykyiseen -0,04 EUR. Vuoden 2026 ennuste: -0,04 EUR. Vuoden 2027 ennuste: 0,07 EUR. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava kauppansa yhtiön osakkeilla, ja yhtiö julkistaa ne. 9. tammikuuta: Osto noin 126 tuhatta EUR. 24. marraskuuta: Osto noin 216 tuhatta EUR. 21. marraskuuta: Osto noin 5 tuhatta EUR.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −26 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -0,04 EUR arvoon -0,17 EUR.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. EUR)-334711082022: 84,792022: -0,2820222023: 98,082023: 1,0120232024: 84,652024: -0,6420242025: 69,082025: -2,802025Nyt2026: 59,7020262027: 58,5020272022: 68,65692023: 53,32532024: 28,71292025: 21,4221Nyt: 13,1313

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. EUR

Markkina-arvo on 0,2 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 0,8. Vuoden 2025 tulos: -2,8 milj. EUR.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. EUR)02550762022: 68,492022: 27,9920222023: 65,712023: 26,9020232024: 63,032024: 26,9120242025: 53,172025: 21,512025Nyt2022: 68,65692023: 53,32532024: 28,71292025: 21,4221Nyt: 13,1313

VaratVelatMarkkina-arvomilj. EUR

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 31,7 milj. EUR. Markkina-arvo on 0,4 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 13,1 milj. EURLiikevaihto 2025: 69,1 milj. EUR

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Vincit

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Vincit tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-0,08 EUR
NytOsakekohtainen tulos2022: -0,02222023: 0,06232024: -0,04242025: -0,17252026: -0,04262027: 0,07272022: 4,162023: 3,222024: 1,722025: 1,28

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -0,17 EUR–0,06 EUR. Verrokit: Safeture 0,08 SEK, LeadDesk -0,38 EUR, Klimator -0,08 SEK. Vuoden 2026 ennuste: -0,04 EUR (-0,04 EUR–-0,04 EUR). Vuoden 2027 ennuste: 0,07 EUR (0,07 EUR–0,07 EUR).

Liikevaihto61,6 milj. EUR
NytLiikevaihto2022: 84 788 796,62222023: 98 085 000,00232024: 84 647 000,00242025: 69 075 000,00252026: 59 700 000,00262027: 58 500 000,00272022: 4,162023: 3,222024: 1,722025: 1,28

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 69,1 milj. EUR–98,1 milj. EUR. Verrokit: Safeture 61,6 milj. SEK, LeadDesk 38,8 milj. EUR, Klimator 34,6 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 59,7 milj. EUR (59,7 milj. EUR–59,7 milj. EUR). Vuoden 2027 ennuste: 58,5 milj. EUR (58,5 milj. EUR–58,5 milj. EUR).

Liikevoittomarginaali−1,5 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 0,28222023: 2,11232024: -0,34242025: -1,98252022: 4,162023: 3,222024: 1,722025: 1,28

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −2,0 %–2,1 %. Verrokit: Safeture 4,0 %, LeadDesk −2,8 %, Klimator −7,1 %.

Oman pääoman tuotto−4,5 %
NytOman pääoman tuotto2022: -0,69222023: 2,60232024: -1,78242025: -8,76252022: 4,162023: 3,222024: 1,722025: 1,28

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −8,8 %–2,6 %. Verrokit: Safeture 9,8 %, LeadDesk −14,0 %, Klimator −97,9 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,21
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 0,81222023: 0,54232024: 0,34242025: 0,31252026: 0,22262027: 0,2227

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,31–0,81. Verrokit: Safeture 2,32, LeadDesk 0,32, Klimator 3,70. Vuoden 2026 ennuste: 0,22. Vuoden 2027 ennuste: 0,22.

Osinko osaketta kohti0,00 EUR
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,12172018: 0,00182019: 0,00192020: 0,07202021: 0,18212022: 0,20222023: 0,15232024: 0,10242025: 0,1125

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 EUR–0,20 EUR.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2022: 4,81222023: 4,66232024: 5,81242025: 8,5925

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 4,7 %–8,6 %. Verrokit: Safeture 0,0 %, LeadDesk 0,0 %, Klimator 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA2,91
NytNettovelka / EBITDA2022: -0,71222023: -1,04232024: 0,11242025: 0,2125

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -1,04–0,21. Verrokit: Safeture -11,88, LeadDesk 3,50.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)0,46
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 1,71222023: 1,37232024: 0,80242025: 0,6725

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 0,67–1,71. Verrokit: Safeture 4,49, LeadDesk 0,84, Klimator 21,99.

Vapaa kassavirta osaketta kohti0,10 EUR
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 0,08222023: 0,48232024: 0,14242025: 0,12252022: 4,162023: 3,222024: 1,722025: 1,28

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 0,08 EUR–0,48 EUR. Verrokit: Safeture -0,01 SEK, LeadDesk 0,20 EUR, Klimator -0,13 SEK.

Omavaraisuusaste60,0 %
2025Omavaraisuusaste2022: 58,75222023: 59,04232024: 57,30242025: 60,0225

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 57,3 %–60,0 %.

Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?

Osingot mukaan lukien Vincit laski 3,0 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 7. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 38 jaksolla 82:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli −1,4 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani −1,2 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 42 kertaa sadasta.

Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.

−1,4 % · 38/82

Lisää yhtiöstä Vincit

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava kauppansa yhtiön osakkeilla, ja yhtiö julkistaa ne.

  • Mikko Kuitunen, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 126 tuhatta EUR
  • Mikko Kuitunen, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 216 tuhatta EUR
  • Mikko Kuitunen, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 5 tuhatta EUR

Raportti

Raporttipäivä2,6 %

Tavallinen päivä1,8 %

Viimeisten 9 raporttipäivän aikana Vincit liikkui tavallisesti noin 2,6 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,8 %.

−2,44 % −8,83 % −2,56 % −2,54 %

10 000 EUR yhtiössä Vincit, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 1 580 EUR, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Helsinki osinkoineen olisi nyt 24 400 EUR.

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Vincit olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Vincit olisi arvoinen tänään?

1 580 EUR

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä OMX Helsinki osinkoineen olisi nyt 24 400 EUR.

Alimmillaan sen arvo oli 1 580 EUR (6. marraskuuta 2026).

Matkan viisi suurinta päivää

· −17,7 % · koko pörssi laski 1,8 % samana päivänä

· +14,3 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä

· −13,3 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä

· +11,7 % · koko pörssi laski 1,0 % samana päivänä

· +11,0 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +1,27 % pörssi −0,56 % Vincit nousi selvästi, kun markkina oli tasainen tai heikompi. Lue →

    Vincit nousi selvästi, kun markkina oli tasainen tai heikompi.

    Viimeisen kaupankäyntipäivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Aiemmat uutiset koskevat myyntijohtajan eroa ja väliaikaisen liiketoimintajohtajan nimittämistä, molemmat tiistailta.

  • −1,50 % pörssi +1,62 % Vincit laski selvästi, kun markkina nousi. Lue →

    Vincit laski selvästi, kun markkina nousi.

    Myyntijohtaja Mika Immo jätti tehtävänsä, ja toimitusjohtaja Julius Manni otti roolin väliaikaisesti.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Vincit laski selvästi, mikä on suuri liike osakkeelle.

    Osake saavutti vuoden alhaisimman päätöskurssinsa helmikuun puolivälin huipun jälkeen.

    Muut teknologiayhtiöt laskivat hieman samalla jaksolla, joten alan heikkous on todennäköisesti vaikuttanut vähän.

  • −1,47 % pörssi −0,39 % Vincit laski selvästi, enemmän kuin laajempi Helsingin pörssi. Lue →

    Vincit laski selvästi, enemmän kuin laajempi Helsingin pörssi.

    Myyntijohtaja Mika Immo ja digitaalisten ratkaisujen liiketoimintajohtaja Jarno Rikama lähtivät molemmat tehtävistään samana päivänä.

    Yhtiö ilmoitti, että toimitusjohtaja Julius Manni hoitaa myyntijohtajan tehtäviä väliaikaisesti.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun markkina laski selvästi.

    Kauppaa käytiin noin kaksi kertaa tavallisen päivän verran, mikä viittaa voimakkaaseen myyntiin.

  • +1,75 % pörssi +0,36 % Vincit nousi selvästi, kun se voitti VR:ltä yli 5 miljoonan euron kilpailutuksen. Lue →

    Vincit nousi selvästi, kun se voitti VR:ltä yli 5 miljoonan euron kilpailutuksen.

    Samoina päivinä OMX Helsinki 25 nousi vain hieman, joten Vincit liikkui markkinaa enemmän.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Vincit nousi hieman, kun markkina laski hieman.

    Sopimusvoitto selittää todennäköisesti liikkeen, sillä se on konkreettinen yhtiökohtainen voitto.

    Vincitin osake käy lähellä viimeisen vuoden alinta päätöskurssiaan, mutta selvästi sen korkeinta alempana.

  • −2,44 % pörssi −1,25 % Vincit laski jyrkästi, enemmän kuin markkina, joka laski selvästi. Lue →

    Vincit laski jyrkästi, enemmän kuin markkina, joka laski selvästi.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Vincit laski selvästi, kun Helsingin markkina pysyi suunnilleen ennallaan, joten heikkous on kertynyt viikon aikana.

    Kauppaa käytiin noin kolminkertaisesti tavalliseen päivään verrattuna, ja osake on lähellä vuoden alhaisinta päätöskurssiaan.

    Todennäköisiä syitä ovat heikko kolmannen neljänneksen tulos, jossa liikevaihto laski noin 12 prosenttia, sekä sijoittajien epäily käännekohdasta, jonka yhtiö sanoo vaativan lisää kaupallisia onnistumisia.

  • −2,68 % pörssi +0,22 % Vincit, joka on listattu Nasdaq Helsinkiin, laski selvästi viikon aikana, kun Helsingin markkina pysyi suurin piirtein ennallaan. Lue →

    Vincit, joka on listattu Nasdaq Helsinkiin, laski selvästi viikon aikana, kun Helsingin markkina pysyi suurin piirtein ennallaan.

    Lasku seurasi heikkoa kolmannen neljänneksen tulosta 21. lokakuuta, jossa liikevaihto laski noin 12 prosenttia ja tulos jäi odotuksista.

    Lasku jatkui sen jälkeen, kun Inderes laski suosituksensa tasolle reduce 22. lokakuuta.

    Kaupankäynti oli vilkasta, ja osake on lähellä viime vuoden alimpia päätöskurssejaan.

  • +6,50 % pörssi −0,14 % Vincit nousi erittäin voimakkaasti, ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Vincit nousi erittäin voimakkaasti, ilman yhtiöuutisia.

    Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

    Aiemmin yhtiö raportoi heikon kolmannen neljänneksen tuloksen, ja analyytikko laski suosituksen tasolle reduce eli myy.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Vincit laski voimakkaasti, mikä on suuri liike osakkeelle.

    Kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna.

  • −9,67 % pörssi −3,27 % Vincit Oyj, listattu Nasdaq Helsinkiin, laski hyvin voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi Helsingin markkina. Lue →

    Vincit Oyj, listattu Nasdaq Helsinkiin, laski hyvin voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi Helsingin markkina.

    Pääsyynä olivat heikot neljännesvuosituloset, jotka jäivät odotuksista, liikevaihdon laskiessa noin 12 prosenttia ja liiketuloksen ollessa negatiivinen.

    Analyysiyhtiö Inderes laski myös suosituksensa vähennä-tasolle, mikä todennäköisesti vahvisti myyntiä.

    Osake on lähellä vuoden alimpia tasojaan, joten lasku oli suuri.

  • −6,82 % pörssi −1,41 % Vincit laski voimakkaasti, ja liike oli selvästi markkinaa suurempi. Lue →

    Vincit laski voimakkaasti, ja liike oli selvästi markkinaa suurempi.

    Vincit Oyj, Nasdaq Helsingin listattu teknologiayhtiö, laski voimakkaasti viime päivänä ilman selvää yhtiöuutista.

    Liikevaihdon ja tuloksen pettymys tuli julki jo ennen viimeisintä kaupankäyntipäivää, joten se ei selitä päivän liikettä.

    Analyytikkotalo Inderes laski suosituksensa vähennä-tasolle, ja tavoitehinta on 0,90 euroa; tämä uutinen tuli päivän aikana.

    Koko viiden kaupankäyntipäivän jakso oli Vincitille selvästi laskuinen, ja se laski voimakkaammin kuin OMX Helsinki 25 -indeksi.

Kaikki yhtiöt