Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Safeture-osake liikkuu

Safeture laski hieman, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 304 uutista analysoitu tänään

Safeture laski hieman, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Safeture laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

Viimeinen kaupankäyntipäivä oli Safetureelle tavallinen päivä, pieni lasku markkinan kaltaisena.

Kaupankäynti oli selvästi tavanomaista vähäisempää, joten osakkeita vaihtoi omistajaa vähän.

Pääuutinen oli samana päivänä julkaistu riskikartta, joka tuskin liikuttaa ohjelmistoyhtiön osaketta paljon.

Päivän liike −1,08 % oli 0,4 kertaa tavallinen päiväliike 3,1 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.

Safeture −1,08 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Hieman pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Safeture.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 3,64 SEK

Tavoitehinnat
6,25

Yhden analyytikon tavoitehinta on 6,25 SEK, +72 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 3,64 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −37 % ja osakekohtainen tulos +100 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. SEK)-17942053162022: 35,832022: -17,0520222023: 48,912023: -6,4520232024: 56,402024: 0,5120242025: 56,952025: 0,792025Nyt2026: 61,7020262027: 72,7020272022: 188,691892023: 285,772862024: 277,942782025: 176,80177Nyt: 143,01143

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. SEK

Markkina-arvo on 2,5 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 5,3. Vuoden 2025 tulos: 0,8 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. SEK)01052103142022: 51,662022: 17,6320222023: 51,072023: 23,4120232024: 52,202024: 23,8120242025: 56,982025: 27,732025Nyt2022: 188,691892023: 285,772862024: 277,942782025: 176,80177Nyt: 143,01143

VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 29,2 milj. SEK. Markkina-arvo on 4,9 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 143 milj. SEKLiikevaihto 2025: 57,0 milj. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Safeture

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Safeture tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos0,08 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: -0,49222023: -0,16232024: 0,01242025: 0,02252022: 4,822023: 7,302024: 7,102025: 4,50

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -0,49 SEK–0,02 SEK. Verrokit: Vincit -0,08 EUR, LeadDesk -0,38 EUR, Klimator -0,08 SEK.

Liikevaihto61,6 milj. SEK
NytLiikevaihto2022: 35 826 000,00222023: 48 914 000,00232024: 56 403 000,00242025: 56 952 000,00252026: 61 700 000,00262027: 72 700 000,00272022: 4,822023: 7,302024: 7,102025: 4,50

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 35,8 milj. SEK–57,0 milj. SEK. Verrokit: Vincit 61,6 milj. EUR, LeadDesk 38,8 milj. EUR, Klimator 34,6 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 61,7 milj. SEK (61,7 milj. SEK–61,7 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 72,7 milj. SEK (72,7 milj. SEK–72,7 milj. SEK).

Liikevoittomarginaali4,0 %
NytLiikevoittomarginaali2022: -47,15222023: -13,71232024: -0,30242025: 0,38252022: 4,822023: 7,302024: 7,102025: 4,50

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −47,2 %–0,4 %. Verrokit: Vincit −1,5 %, LeadDesk −2,8 %, Klimator −7,1 %.

Oman pääoman tuotto9,8 %
NytOman pääoman tuotto2022: -50,12222023: -23,32232024: 1,79242025: 2,68252022: 4,822023: 7,302024: 7,102025: 4,50

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −50,1 %–2,7 %. Verrokit: Vincit −4,5 %, LeadDesk −14,0 %, Klimator −97,9 %.

P/E-luku45,5
NytP/E-luku22232024: 710,00242025: 225,0025

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 225,0–710,0.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)2,32
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 5,27222023: 5,84232024: 4,93242025: 3,10252026: 2,32262027: 1,9727

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 3,10–5,84. Verrokit: Vincit 0,21, LeadDesk 0,32, Klimator 3,70. Vuoden 2026 ennuste: 2,32. Vuoden 2027 ennuste: 1,97.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)4,49
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 5,55222023: 10,33232024: 9,79242025: 6,0425

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 5,55–10,33. Verrokit: Vincit 0,46, LeadDesk 0,84, Klimator 21,99.

Vapaa kassavirta osaketta kohti-0,01 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -0,48222023: -0,19232024: 0,11242025: 0,18252022: 4,822023: 7,302024: 7,102025: 4,50

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -0,48 SEK–0,18 SEK. Verrokit: Vincit 0,10 EUR, LeadDesk 0,20 EUR, Klimator -0,13 SEK.

Omavaraisuusaste51,3 %
2025Omavaraisuusaste2022: 65,87222023: 54,16232024: 54,39242025: 51,3325

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 51,3 %–65,9 %.

Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?

Osingot mukaan lukien Safeture laski 4,7 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 4. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 50 jaksolla 93:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli +1,2 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani −1,1 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 44 kertaa sadasta.

Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.

+1,2 % · 50/93

Raportti

Raporttipäivä5,2 %

Tavallinen päivä3,1 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Safeture liikkui tavallisesti noin 5,2 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 3,1 %.

−4,74 % +1,14 % +8,29 % +14,01 %

10 000 SEK yhtiössä Safeture, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 4 780 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Safeture olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Safeture olisi arvoinen tänään?

4 780 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Alimmillaan sen arvo oli 2 940 SEK (10. syyskuuta 2018).

Matkan viisi suurinta päivää

· +32,1 %

· +31,0 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä

· +30,5 % · koko pörssi nousi 0,9 % samana päivänä

· +30,3 % · koko pörssi laski 0,6 % samana päivänä

· +29,9 % · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −6,19 % pörssi −0,11 % Safeture laski selvästi viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 -indeksi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Safeture laski selvästi viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 -indeksi pysyi suunnilleen ennallaan.

    Liike oli osakkeelle tavanomainen, ja kaupankäynti oli vähäistä.

    Jakson uutiset olivat enimmäkseen rutiinia: torstain riskikartta ja viikon alussa ilmoitettu yhteistyösopimus, joista kumpikaan ei ollut selvästi yhteydessä laskuun.

    Laajempi teknologiasektori laski samoina päivinä, mikä on voinut painaa tunnelmaa.

  • −2,63 % pörssi +0,83 % Safeture laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi. Lue →

    Safeture laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.

    Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Safeture laski hieman, kun markkina nousi hieman.

    Aiemmat uutiset, mukaan lukien Redeyen arvioita leikannut päivitys, tulivat ennen kaupankäyntipäivää eivätkä selitä laskua.

    Kauppaa käytiin vähän, selvästi tavallista vähemmän, joten liike voi osin johtua harvoista ostajista ja myyjistä.

  • +3,83 % pörssi −0,08 % Safeture nousi voimakkaasti, kun markkina oli lähes muuttumaton. Lue →

    Safeture nousi voimakkaasti, kun markkina oli lähes muuttumaton.

    Kyseisen päivän yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Safeture laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Muut teknologiayhtiöt Nasdaq First North Swedenissä laskivat samoina päivinä, joten teknologiasektorin tunnelma oli heikko.

  • −5,67 % pörssi +0,48 % Safeture laski voimakkaasti, kun markkina nousi. Lue →

    Safeture laski voimakkaasti, kun markkina nousi.

    Mikään yhtiön uutinen kyseiseltä päivältä ei selitä laskua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Safeture laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.

    Aiemmat uutiset, analyysipäivitys, joka leikkasi arvioita, ja kumppanuussopimus Alankomaissa, tulivat ennen kaupankäyntipäivää ja ovat vain taustaa.

    Osake on selvästi viime vuoden marraskuun puolivälin korkeimman päätöskurssin alapuolella ja selvästi heinäkuun alun alimman yläpuolella.

  • −1,02 % pörssi +3,01 % Safeture pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan, kun OMX Tukholma 30 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen. Lue →

    Safeture pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan, kun OMX Tukholma 30 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen.

    Yhtiöuutiset rajoittuivat kumppanuussopimukseen hollantilaisen turvallisuustutkimusyhtiön Triangular Group Insightsin kanssa, joka ilmoitettiin tiistaina 27. lokakuuta, sekä Redeyen analyysiin, joka laski tulosennusteita mutta piti arvostusta yhä houkuttelevana.

    Muut teknologiayhtiöt Nasdaq First North Ruotsissa laskivat samoina päivinä mediaanilla noin neljä prosenttia, joten tasainen kehitys kesti suhteellisen hyvin.

  • +0,00 % pörssi +0,96 % Safeture oli lähes muuttumaton, ja jäi jälkeen nousevasta markkinasta. Lue →

    Safeture oli lähes muuttumaton, ja jäi jälkeen nousevasta markkinasta.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Liike oli osakkeelle tavallinen, ja kaupankäynti oli selvästi tavallista tasoa suurempaa.

    Yhtiö solmi kumppanuussopimuksen hollantilaisen tutkimusyhtiön Triangular Group Insightsin kanssa, mikä mahdollistaa Safeturen alustan tarjoamisen sen asiakkaille, mutta sopimus on pieni eikä selitä selvästi päivän liikettä.

    Viime viikon neljännesraportti osoitti ARR-kasvua 11 prosenttia ja pientä liikevoittoa, mutta asiakaspoistuma oli tavallista korkeampi.

  • +1,03 % pörssi −3,67 % Safeture Nasdaq Stockholmissa pysyi suunnilleen ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkui markkinoita vähemmän. Lue →

    Safeture Nasdaq Stockholmissa pysyi suunnilleen ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkui markkinoita vähemmän.

    OMX Stockholm 30 laski jyrkästi samalla jaksolla, joten Safeture pärjäsi paremmin.

    Todennäköisiä syitä olivat eilen julkaistu kolmannen neljänneksen tulos, joka näytti toistuvien tulojen (ARR, tilausten jatkuvat tulot) kasvaneen 11 prosenttia ja pienen liikevoiton (EBIT).

    Churn, eli asiakkaiden poistuminen, nousi 6,1 prosenttiin, mikä osittain kumosi hyvät uutiset.

Kaikki yhtiöt