Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Palo Alto Networks-osake liikkuu

Palo Alto Networks laski voimakkaasti ilman selvää yhtiöuutista selitykseksi.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 292 uutista analysoitu tänään

Palo Alto Networks laski voimakkaasti ilman selvää yhtiöuutista selitykseksi.

Lasku oli suunnilleen yhtä suuri kuin teknologiasektorilla ja suurempi kuin S&P 500:lla.

Kaupankäynti oli selvästi tavallista suurempaa ja liike oli noin viisinkertainen tavalliseen päivään verrattuna.

Viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski myös voimakkaasti.

Tulos julkaistaan keskiviikkona 18. marraskuuta 2026, mihin sijoittajat usein kiinnittävät tarkkaa huomiota.

Päivän liike −9,59 % oli 4,2 kertaa tavallinen päiväliike 2,3 %. S&P 500 liikkui samana päivänä −4,41 %.

Palo Alto Networks −9,59 %S&P 500 −4,41 %Selvästi pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Palo Alto Networks.

Yhtiön Palo Alto Networks tulos ylitti odotukset 8 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 82 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 2 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista noin 55 %.

Suositukset

Nyt
Osta 42Pidä 12Myy 1
3 kuukautta sitten
Osta 44Pidä 9Myy 2

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta. Yhdysvaltain osakkeissa vuodesta 2013 kurssi oli vuoden kuluttua korkeampi suunnilleen yhtä usein, kun useimmat analyytikot sanoivat osta, kuin kun harvat sanoivat.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 313,84 USD

Tavoitehinnat
Alin 190Keskiarvo 400Ylin 525

Keskiarvo on 400,00 USD, +27 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 313,84 USD. Vaihteluväli on 190,00 USD–525,00 USD. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 50 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan. Yhdysvaltain osakkeissa kurssi oli vuoden kuluttua tavoitehinnassa tai sen yläpuolella noin 3 kertaa 10:stä, kun aiempi tavoitehinta oli asetettu näin kauas kurssin yläpuolelle.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,700,790,890,981,072024-11-20: 0,78; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,7420/11’24+1,2 %2025-02-13: 0,81; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,7813/2’25−0,9 %2025-05-20: 0,80; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,7720/5’25−6,8 %2025-08-18: 0,95; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,8918/8’25+3,1 %2025-11-19: 0,93; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,8919/11’25−7,4 %2026-02-17: 1,03; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,9417/2’26−6,8 %2026-06-02: 0,85; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,802/6’26−5,6 %2026-09-01: 1,02; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,981/9’26−9,3 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,97.→18/11

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenUSD

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,97 USD (18. marraskuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 4,13 USD nykyiseen 4,18 USD. Vuoden 2027 ennuste: 4,18 USD. Vuoden 2028 ennuste: 2,15 USD.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 65 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2026 kurssi muuttui +91 % ja osakekohtainen tulos −75 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. USD)0991982972023: 6,892023: 0,4420232024: 8,032024: 2,5820242025: 9,222025: 1,1320252026: 11,482026: 0,312026Nyt2027: 14,1720272028: 16,2320282023: 77,06772024: 105,571062025: 115,951162026: 270,44270Nyt: 256,86257

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. USD

Markkina-arvo on 22,4 kertaa vuoden 2026 liikevaihto, vuonna 2023 se oli 11,2. Vuoden 2026 tulos: 307 milj. USD.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. USD)0991982972023: 14,502023: 12,7520232024: 19,992024: 14,8220242025: 23,582025: 15,7520252026: 48,462026: 20,972026Nyt2023: 77,06772024: 105,571062025: 115,951162026: 270,44270Nyt: 256,86257

VaratVelatMarkkina-arvomrd. USD

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 27,5 mrd. USD. Markkina-arvo on 9,3 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 256,9 mrd. USDLiikevaihto 2026: 11,5 mrd. USD

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Palo Alto Networks

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Palo Alto Networks tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos0,40 USD
NytOsakekohtainen tulos2023: 0,64232024: 3,64242025: 1,60252026: 0,40262027: 4,18272028: 2,15282023: 124,982024: 162,372025: 173,602026: 331,83

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2023–2026: 0,40 USD–3,64 USD. Verrokit: CrowdStrike Holdings 0,06 USD, Oracle 6,38 USD, Palantir 1,42 USD. Vuoden 2027 ennuste: 4,18 USD (4,15 USD–4,24 USD). Vuoden 2028 ennuste: 2,15 USD (1,32 USD–3,03 USD).

Liikevaihto11,5 mrd. USD
NytLiikevaihto2023: 6 892 700 000,00232024: 8 027 000 000,00242025: 9 221 000 000,00252026: 11 480 000 000,00262027: 14 173 692 370,00272028: 16 228 129 680,00282023: 124,982024: 162,372025: 173,602026: 331,83

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2023–2026: 6,9 mrd. USD–11,5 mrd. USD. Verrokit: CrowdStrike Holdings 5,4 mrd. USD, Oracle 71,8 mrd. USD, Palantir 7,3 mrd. USD. Vuoden 2027 ennuste: 14,2 mrd. USD (14,1 mrd. USD–14,6 mrd. USD). Vuoden 2028 ennuste: 16,2 mrd. USD (15,6 mrd. USD–17,6 mrd. USD).

Liikevoittomarginaali6,1 %
NytLiikevoittomarginaali2023: 5,62232024: 8,52242025: 13,48252026: 6,05262023: 124,982024: 162,372025: 173,602026: 331,83

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2023–2026: 5,6 %–13,5 %. Verrokit: CrowdStrike Holdings −2,2 %, Oracle 34,2 %, Palantir 45,6 %.

Oman pääoman tuotto1,7 %
NytOman pääoman tuotto2023: 25,15232024: 49,87242025: 14,49252026: 1,12262023: 124,982024: 162,372025: 173,602026: 331,83

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2023–2026: 1,1 %–49,9 %. Verrokit: CrowdStrike Holdings 1,5 %, Oracle 41,2 %, Palantir 40,9 %.

P/E-luku784,6
NytP/E-luku2023: 195,28232024: 44,61242025: 108,50252026: 829,57262027: 75,09272028: 146,2728

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2023–2026: 44,6–829,6. Verrokit: CrowdStrike Holdings 3 615,0, Oracle 18,2, Palantir 112,9. Vuoden 2027 ennuste: 75,1. Vuoden 2028 ennuste: 146,3.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)22,37
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2023: 11,18232024: 13,15242025: 12,57252026: 23,56262027: 18,12272028: 15,8328

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2023–2026: 11,18–23,56. Verrokit: CrowdStrike Holdings 41,16, Oracle 5,04, Palantir 53,02. Vuoden 2027 ennuste: 18,12. Vuoden 2028 ennuste: 15,83.

Nettovelka / EBITDA-0,32
NytNettovelka / EBITDA2023: -0,14232024: -0,96242025: -1,32252026: -0,4126

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2023–2026: -1,32–-0,14. Verrokit: CrowdStrike Holdings -39,24, Oracle 3,84, Palantir -3,08.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)9,30
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2023: 44,08232024: 20,42242025: 14,82252026: 9,8426

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2023–2026: 9,84–44,08. Verrokit: CrowdStrike Holdings 43,53, Oracle 5,68, Palantir 34,41.

EV / EBIT503,5
2026EV / EBIT2023: 131,12232024: 104,75242025: 70,91252026: 503,4926

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2023–2026: 70,9–503,5.

Vapaa kassavirta osaketta kohti5,03 USD
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2023: 4,27232024: 4,77242025: 5,19252026: 5,05262023: 124,982024: 162,372025: 173,602026: 331,83

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2023–2026: 4,27 USD–5,19 USD. Verrokit: CrowdStrike Holdings 1,49 USD, Oracle -9,21 USD, Palantir 1,68 USD.

Omavaraisuusaste56,7 %
2026Omavaraisuusaste2023: 12,06232024: 25,86242025: 33,19252026: 56,7326

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2023–2026: 12,1 %–56,7 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Palo Alto Networks myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Palo Alto Networks myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä6,8 %

Tavallinen päivä2,3 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Palo Alto Networks liikkui tavallisesti noin 6,8 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 2,3 %.

−9,28 % −5,64 % −6,82 % −7,42 %

10 000 USD yhtiössä Palo Alto Networks, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 124 000 USD, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 40 300 USD.

Paljonko 10 000 USD yhtiössä Palo Alto Networks olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 USD yhtiössä Palo Alto Networks olisi arvoinen tänään?

124 000 USD

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 40 300 USD.

Alimmillaan sen arvo oli 7 090 USD (5. huhtikuuta 2017).

Matkan viisi suurinta päivää

· −28,4 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· −24,2 % · koko pörssi nousi 1,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· +18,6 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +17,2 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä

· −17,0 % · koko pörssi laski 3,0 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −14,22 % pörssi −2,70 % Palo Alto Networks laski voimakkaasti viikon aikana ja liikkui enemmän kuin laajempi markkina ja sen toimiala. Lue →

    Palo Alto Networks laski voimakkaasti viikon aikana ja liikkui enemmän kuin laajempi markkina ja sen toimiala.

    Samoina päivinä myös S&P 500 laski voimakkaasti, joten suuri osa laajasta heikkoudesta näyttää markkinalähtöiseltä.

    Seuraava tuloskatsaus julkaistaan keskiviikkona 18. marraskuuta.

  • −0,62 % pörssi +1,65 % Palo Alto Networks oli suunnilleen ennallaan, eikä selkeä yhtiöuutinen selitä liikettä. Lue →

    Palo Alto Networks oli suunnilleen ennallaan, eikä selkeä yhtiöuutinen selitä liikettä.

    Saman päivän aikana S&P 500 nousi voimakkaasti, joten osake jäi markkinoista jälkeen.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana se laski voimakkaasti, mikä on tälle osakkeelle suuri liike.

    Todennäköisiä syitä ovat osittain laajempi kyberturvallisuusosakkeiden myynti vahvan vuoden jälkeen, vaikka tämä on osittain arvaus.

    Seurattavaksi on tilikauden 2027 ensimmäisen neljänneksen tulos keskiviikkona 18. marraskuuta 2026.

  • −0,43 % pörssi +0,30 % Palo Alto Networks liikkui kaupankäyntipäivänä vähän, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä. Lue →

    Palo Alto Networks liikkui kaupankäyntipäivänä vähän, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä.

    Saman päivän aikana S&P 500 nousi hieman ja teknologiasektori nousi selvästi, joten osake jäi jälkeen molemmista.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, mikä on sille suuri liike, ja myös markkina ja sektori laskivat.

    Osa laskusta heijastaa todennäköisesti laajempaa teknologiamyyntiä.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 19. marraskuuta 2026, ja sijoittajat seuraavat sitä tarkasti.

  • −3,87 % pörssi −0,48 % Palo Alto Networks laski voimakkaasti, eikä yhtiön uutiset selvästi selitä liikettä. Lue →

    Palo Alto Networks laski voimakkaasti, eikä yhtiön uutiset selvästi selitä liikettä.

    Mikään yhtiön uutinen ei selitä liikettä.

    Osake laski voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on yhtiölle suuri liike.

    S&P 500 laski hieman viimeisessä kaupankäyntipäivässä, joten Palo Alto Networks laski enemmän kuin markkina.

    Sektorinsa ETF laski voimakkaasti, joten osake liikkui linjassa sektorinsa kanssa.

  • −3,86 % pörssi −1,77 % Palo Alto Networks laski voimakkaasti ja liikkui enemmän kuin markkina. Lue →

    Palo Alto Networks laski voimakkaasti ja liikkui enemmän kuin markkina.

    Lasku oli suunnilleen linjassa sektorin kanssa, joka laski erittäin voimakkaasti.

    S&P 500 laski samana päivänä myös voimakkaasti.

    Kaupankäynnin volyymi oli suuri, noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna.

    Samana päivänä tuli useita uutisia, muun muassa varoitus Tutanotan minitarjouksesta.

  • −3,86 % pörssi −0,56 % Palo Alto Networks laski hieman viikon aikana, ja sen liike oli suurempi kuin S&P 500:n ja teknologiasektorin. Lue →

    Palo Alto Networks laski hieman viikon aikana, ja sen liike oli suurempi kuin S&P 500:n ja teknologiasektorin.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski voimakkaasti, ja kauppaa käytiin noin kaksinkertaisesti tavalliseen päivään verrattuna.

    Osake on edelleen alle viime vuoden korkeimman päätöskurssin, joka oli lokakuun alussa.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 19. marraskuuta 2026.

  • −3,53 % pörssi −0,38 % Palo Alto Networks laski voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinoita enemmän. Lue →

    Palo Alto Networks laski voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinoita enemmän.

    Kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna.

    S&P 500 laski vain hieman, ja teknologiasektori laski selvästi.

    Useat päivän uutiset viittaavat mahdollisiin syihin: Fortinetin laskettu ennuste, yhtiön oman osakkeen avautuminen alemmas ja laajempi ohjelmistoosakkeiden myynti ServiceNow'n ja Fortinetin tulosten jälkeen.

    Nämä ovat todennäköisesti painaneet kurssia, vaikka yksittäistä syytä ei ole vahvistettu.

  • +2,60 % pörssi +0,71 % Palo Alto Networks nousi selvästi, enemmän kuin markkina. Lue →

    Palo Alto Networks nousi selvästi, enemmän kuin markkina.

    Liike tuli ilman uutta yhtiöuutista kyseiseltä päivältä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, kun S&P 500 ja sektori olivat suunnilleen ennallaan, mikä on suuri liike juuri tälle osakkeelle.

    Analyytikot, jotka nostivat tavoitehintojaan, ja vahva kysyntä tekoälyturvallisuudelle ovat todennäköisesti ajaneet nousua, joka alkoi viime perjantaina.

    Seuraa seuraavaksi tulosraporttia torstaina 19. marraskuuta 2026.

  • +11,27 % pörssi −0,43 % Palo Alto Networks nousi voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on osakkeelle suuri liike. Lue →

    Palo Alto Networks nousi voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on osakkeelle suuri liike.

    S&P 500 laski hieman samalla ajanjaksolla, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Sektori oli suunnilleen ennallaan, joten nousu oli yhtiökohtainen.

    Todennäköisiä syitä olivat innostus tekoälypohjaiseen kyberturvallisuuteen, mukaan lukien uudet tekoälypuolustusratkaisut, sekä Morgan Stanleyn näkemys vahvemmista turvallisuusinvestoinneista.

  • +2,05 % pörssi +0,53 % Palo Alto Networks nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina. Lue →

    Palo Alto Networks nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina.

    Samana päivänä S&P 500 nousi myös selvästi, joten laajempi markkina tuki nousua.

    Teknologiasektori nousi voimakkaasti, ja osake liikkui sektorinsa mukana.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, mikä on tälle osakkeelle suuri liike, kun markkina nousi hieman.

  • −1,92 % pörssi +0,34 % Palo Alto Networks laski selvästi, kun markkina nousi hieman. Lue →

    Palo Alto Networks laski selvästi, kun markkina nousi hieman.

    Osake liikkui enemmän kuin sen toimiala, eikä yksittäistä yhtiötapahtumaa ole vahvistettu syyksi.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana se laski hyvin voimakkaasti, noin kolminkertaisesti sen tavalliseen viiden päivän heilahteluun verrattuna ja yhtenä suurimmista viime vuoden aikana.

    Analyytikoiden arviot ja kyberturvallisuusosakkeiden laajempi myyntiaalto ovat todennäköisesti painaneet kurssia, ja raportit ransomware-ryhmistä, jotka hyödyntävät Palo Alto Networksin tuotteen haavoittuvuutta, ovat ehkä lisänneet painetta.

    Seuraava tulosraportti on torstaina 19. marraskuuta 2026.

Kaikki yhtiöt