Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Nosa Plugs-osake liikkuu

Nosa Plugs laski voimakkaasti kolmannen neljänneksen tuloksen jälkeen.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 307 uutista analysoitu tänään

Nosa Plugs laski voimakkaasti kolmannen neljänneksen tuloksen jälkeen.

Osake laski selvästi enemmän kuin markkina, joka laski samana päivänä myös selvästi.

Raportti näytti liikevaihdon kasvaneen 180 prosenttia ja positiivisen EBITDA:n, mutta yhtiö luopui vuoden 2026 liikevaihto- ja marginaalitavoitteistaan.

Todennäköisin syy on luovutut vuoden 2026 tavoitteet, joita sijoittajat ovat voineet pitää takaiskuna vahvasta neljänneksestä huolimatta.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, ja myös markkina oli suunnilleen tasainen.

Päivän liike −7,31 % oli 3,5 kertaa tavallinen päiväliike 2,1 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Nosa Plugs −7,31 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Selvästi pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Nosa Plugs.

Yhtiön Nosa Plugs tulos ylitti odotukset 0 raportissa 1:sta.

Kaaviosta puuttuu 6 jakson 7 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 6. marraskuuta 2026.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 0 raportissa 1:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,16-0,09-0,010,060,142025-05-15: -0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0115/5’25−4,7 %

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 8. huhtikuuta: Osto noin 14 tuhatta SEK. 7. huhtikuuta: Osto noin 36 tuhatta SEK. 12. joulukuuta: Osto noin 51 tuhatta SEK. 10. marraskuuta: Osto noin 49 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −35 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -0,05 SEK arvoon -0,03 SEK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. SEK)-47421312202022: 6,852022: -17,8220222023: 10,392023: -46,5520232024: 16,102024: -10,1620242025: 23,912025: -8,042025Nyt2022: 20,03202023: 165,271652024: 195,471952025: 157,92158Nyt: 110,57111

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvomilj. SEK

Markkina-arvo on 4,6 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 2,9. Vuoden 2025 tulos: -8,0 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. SEK)0721432152022: 10,532022: 3,8320222023: 33,082023: 6,3320232024: 20,702024: 4,1420242025: 64,712025: 23,652025Nyt2022: 20,03202023: 165,271652024: 195,471952025: 157,92158Nyt: 110,57111

VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 41,1 milj. SEK. Markkina-arvo on 2,7 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 111 milj. SEKLiikevaihto 2025: 23,9 milj. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Nosa Plugs

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Nosa Plugs tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan.

Osakekohtainen tulos-0,03 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: -0,16222023: -0,29232024: -0,05242025: -0,03252022: 0,302023: 0,792024: 0,932025: 0,61

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -0,29 SEK–-0,03 SEK. Verrokit: Neola Medical -0,16 SEK, Qlife Holding -1,27 SEK, Bactiguard Holding 0,22 SEK.

Liikevaihto31,8 milj. SEK
NytLiikevaihto2022: 6 850 000,00222023: 10 393 000,00232024: 16 097 000,00242025: 23 907 000,00252022: 0,302023: 0,792024: 0,932025: 0,61

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 6,8 milj. SEK–23,9 milj. SEK. Verrokit: Neola Medical 0,0 milj. SEK, Qlife Holding 0,9 milj. SEK, Bactiguard Holding 217 milj. SEK.

Liikevoittomarginaali−28,5 %
NytLiikevoittomarginaali2022: -201,97222023: -136,18232024: -64,29242025: -33,60252022: 0,302023: 0,792024: 0,932025: 0,61

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −202,0 %–−33,6 %. Verrokit: Qlife Holding −2260,4 %, Bactiguard Holding 2,1 %.

Oman pääoman tuotto−18,6 %
NytOman pääoman tuotto2022: -266,00222023: -174,03232024: -61,36242025: -19,58252022: 0,302023: 0,792024: 0,932025: 0,61

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −266,0 %–−19,6 %. Verrokit: Neola Medical −14,2 %, Bactiguard Holding 2,0 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)3,47
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 2,92222023: 15,90232024: 12,14242025: 6,6125

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 2,92–15,90. Verrokit: Neola Medical 1 401,31, Qlife Holding 31,65, Bactiguard Holding 2,56.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)2,69
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 2,99222023: 6,18232024: 11,81242025: 3,8525

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,99–11,81. Verrokit: Neola Medical 0,38, Qlife Holding 10,29, Bactiguard Holding 1,73.

Vapaa kassavirta osaketta kohti-0,02 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -0,10222023: -0,09232024: -0,07242025: -0,03252022: 0,302023: 0,792024: 0,932025: 0,61

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -0,10 SEK–-0,03 SEK. Verrokit: Neola Medical -0,11 SEK, Qlife Holding -0,63 SEK, Bactiguard Holding 0,79 SEK.

Omavaraisuusaste63,5 %
2025Omavaraisuusaste2022: 63,65222023: 80,87232024: 80,00242025: 63,4525

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 63,5 %–80,9 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Nosa Plugs myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Nosa Plugs myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Nosa Plugs

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Adrian Liljefors, toimitusjohtajaOstonoin 14 tuhatta SEK
  • Adrian Liljefors, toimitusjohtajaOstonoin 36 tuhatta SEK
  • Adrian Liljefors, toimitusjohtajaOstonoin 51 tuhatta SEK
  • Adrian Liljefors, toimitusjohtajaOstonoin 49 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä6,0 %

Tavallinen päivä2,1 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Nosa Plugs liikkui tavallisesti noin 6,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 2,1 %.

−7,31 % Miksi? −4,42 % −7,21 % −0,48 %

10 000 SEK yhtiössä Nosa Plugs, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 280 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nosa Plugs olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nosa Plugs olisi arvoinen tänään?

280 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Alimmillaan sen arvo oli 171 SEK (10. marraskuuta 2022).

Matkan viisi suurinta päivää

· +77,4 % · koko pörssi nousi 1,2 % samana päivänä

· −60,7 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä

· +27,5 % · koko pörssi laski 0,3 % samana päivänä · Miksi?

· +24,2 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä

· +23,7 % · koko pörssi laski 1,1 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +0,35 % pörssi −0,11 % Nosa Plugs päätti viikon suunnilleen ennalleen, mutta viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski voimakkaasti ja liikkui enemmän kuin laajempi markkina. Lue →

    Nosa Plugs päätti viikon suunnilleen ennalleen, mutta viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski voimakkaasti ja liikkui enemmän kuin laajempi markkina.

    Yhtiön kolmannen neljänneksen tulos perjantaina 6. marraskuuta näytti liikevaihdon kasvaneen 180 prosenttia ja positiivisen EBITDA:n (liikevoitto ennen poistoja), mutta yhtiö luopui vuoden 2026 taloudellisista tavoitteistaan.

    Analyysiyhtiö Analyst Group piti neljännestä parempana kuin odotettiin, mutta tavoitteiden poistaminen painoi todennäköisesti osaketta.

    Kaupankäynnin volyymi oli noin nelinkertainen normaaliin verrattuna, mikä kertoo suuresta aktiivisuudesta raportin ympärillä.

  • +27,54 % pörssi −0,32 % Nosa Plugs nousi voimakkaasti, eikä yhtiön uutiset selitä sitä. Lue →

    Nosa Plugs nousi voimakkaasti, eikä yhtiön uutiset selitä sitä.

    Samana päivänä OMX Stockholm 30 laski hieman, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Liike oli Nosa Plugsille hyvin suuri, ja kaupankäynti oli noin kaksinkertainen tavalliseen nähden.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, enemmän kuin hieman nousseet markkinat.

    Ainoa uutinen päivältä on kutsu verkkolähetettyyn haastatteluun 6. marraskuuta neljännesvuosikatsauksesta, ilman uusia lukuja.

  • −10,57 % pörssi +0,83 % Nosa Plugs laski voimakkaasti ilman yhtiökohtaista syytä. Lue →

    Nosa Plugs laski voimakkaasti ilman yhtiökohtaista syytä.

    Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Liike oli noin viisinkertainen tavalliseen päivittäiseen heilahteluun verrattuna, ja kauppaa käytiin selvästi tavallista enemmän.

    Viimeinen päätöskurssi on vuoden alimmalla tasolla.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski erittäin voimakkaasti, kun markkina nousi hieman.

  • −1,71 % pörssi −0,08 % Nosa Plugs laski hieman, eikä yhtiön uutisia ole selittämässä sitä. Lue →

    Nosa Plugs laski hieman, eikä yhtiön uutisia ole selittämässä sitä.

    Samana päivänä OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan, joten osake liikkui omillaan ilman selvää syytä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten se jäi markkinasta jälkeen.

    Vertailukelpoiset terveydenhuollon yhtiöt Nasdaq First North Swedenissä laskivat jaksolla enemmän, mikä on voinut osittain painaa tunnelmaa.

    Viimeisin yhtiöuutinen oli jakelusopimus italialaisen jakelijan SEDA S.p.A:n kanssa, joka julkistettiin keskiviikkona ennen viimeistä kaupankäyntipäivää, ja se on taustaa eikä syy liikkeeseen.

  • +17,64 % pörssi +3,01 % Nosa Plugs, listattu Nasdaq Tukholmassa, nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti, mikä on selvästi tavanomaista suurempi liike osakkeelle. Lue →

    Nosa Plugs, listattu Nasdaq Tukholmassa, nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti, mikä on selvästi tavanomaista suurempi liike osakkeelle.

    Se nousi paljon enemmän kuin OMX Stockholm 30, joka myös nousi selvästi.

    Todennäköinen syy oli jakelusopimus italialaisen jakelijan SEDA:n kanssa, allekirjoitettu keskiviikkona 28. lokakuuta, mikä todennäköisesti laajentaa Nosan myyntiä Italiassa.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski kuitenkin selvästi, kun markkina laski hieman.

  • −8,86 % pörssi −3,67 % Nosa Plugs laski voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on osakkeelle hyvin suuri liike. Lue →

    Nosa Plugs laski voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on osakkeelle hyvin suuri liike.

    Indeksi OMX Stockholm 30 laski myös voimakkaasti, joten koko markkina oli heikko.

    Osake laski markkinaa enemmän, mikä viittaa alan painetta yleisen myynnin lisäksi.

    Yhtiön uutiset eivät selitä laskua, joten markkinatunnelma on todennäköisesti ajanut sitä.

Kaikki yhtiöt