Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Lumentum Holdings-osake liikkuu

Lumentum Holdings nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Päivitetty klo 09.00 pörssin sulkeutumisen jälkeen tulleilla uutisilla

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

Lumentum Holdings nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina.

Nousu oli osittain toipumista rajusta myyntiaallosta, ja myös Coherent ja Applied Optoelectronics palautuivat suurista tappioista.

Aiemmin viikolla osake oli laskenut erittäin jyrkästi, mikä oli noin viisinkertainen tavanomaiseen viiden päivän vaihteluun verrattuna.

Suurin osa heikkoudesta seurasi Marvelliä, koska Lumentumin kokonaan osakkeilla tehty osto sitoo yhtiön arvon Marvellin osakekurssiin.

Lumentum on yhä selvästi alle lokakuun alun huippunsa.

Päivän liike +5,67 % oli 1,4 kertaa tavallinen päiväliike 4,2 %. S&P 500 liikkui samana päivänä +0,31 %.

Lumentum Holdings +5,67 %S&P 500 +0,31 %Selvästi pörssiä vahvempi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Lumentum Holdings.

Yhtiön Lumentum Holdings tulos ylitti odotukset 8 raportissa 8:sta.

Kaaviosta puuttuu 1 jakson 9 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 11. elokuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 82 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista noin 55 %.

Suositukset

Nyt
Osta 20Pidä 6Myy 0
3 kuukautta sitten
Osta 22Pidä 4Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta. Yhdysvaltain osakkeissa vuodesta 2013 kurssi oli vuoden kuluttua korkeampi suunnilleen yhtä usein, kun useimmat analyytikot sanoivat osta, kuin kun harvat sanoivat.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 538,59 USD

Tavoitehinnat
Alin 685Keskiarvo 1 100Ylin 1 425

Keskiarvo on 1 100,15 USD, +104 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 538,59 USD. Vaihteluväli on 685,00 USD–1 425,00 USD. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 26 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan. Yhdysvaltain osakkeissa kurssi oli vuoden kuluttua tavoitehinnassa tai sen yläpuolella noin 2 kertaa 10:stä, kun aiempi tavoitehinta oli asetettu näin kauas kurssin yläpuolelle.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,50,92,33,85,22024-11-07: 0,18; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,127/11’24+13,9 %2025-02-06: 0,42; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,366/2’25−7,3 %2025-05-06: 0,57; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,506/5’25+2,8 %2025-08-12: 0,88; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,8112/8’25+0,5 %2025-11-04: 1,10; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,034/11’25+23,6 %2026-02-03: 1,67; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,413/2’26+7,0 %2026-05-05: 2,37; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,275/5’26−5,1 %2026-11-02: 4,57; Odotettu osakekohtainen tulos: 4,222/11’26−18,6 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 4,22.→02/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenUSD

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 4,22 USD (2. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 18,73 USD nykyiseen 24,99 USD. Vuoden 2027 ennuste: 24,99 USD. Vuoden 2028 ennuste: 39,75 USD.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 65 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2026 kurssi muuttui +803 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta 0,37 USD arvoon -92,96 USD.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. USD)-72354842023: 1,772023: -0,1320232024: 1,362024: -0,5520242025: 1,652025: 0,0320252026: 3,012026: -6,942026Nyt2027: 6,6920272028: 10,4720282023: 3,7742024: 3,4632025: 6,6472026: 76,0276Nyt: 48,8449

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. USD

Markkina-arvo on 16,2 kertaa vuoden 2026 liikevaihto, vuonna 2023 se oli 2,1. Vuoden 2026 tulos: -6,9 mrd. USD.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. USD)02856842023: 4,632023: 3,2820232024: 3,932024: 2,9720242025: 4,222025: 3,0820252026: 7,312026: 2,662026Nyt2023: 3,7742024: 3,4632025: 6,6472026: 76,0276Nyt: 48,8449

VaratVelatMarkkina-arvomrd. USD

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 4,6 mrd. USD. Markkina-arvo on 10,5 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 48,8 mrd. USDLiikevaihto 2026: 3,0 mrd. USD

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Lumentum Holdings

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Lumentum Holdings tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-89,62 USD
NytOsakekohtainen tulos2023: -1,93232024: -8,12242025: 0,37252026: -92,96262027: 24,99272028: 39,75282023: 56,732024: 50,922025: 95,062026: 858,06

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2023–2026: -92,96 USD–0,37 USD. Verrokit: Nokia 0,14 EUR, Hewlett Packard Enterprise Company 1,94 USD, Ciena 4,47 USD. Vuoden 2027 ennuste: 24,99 USD (21,20 USD–27,08 USD). Vuoden 2028 ennuste: 39,75 USD (29,14 USD–49,30 USD).

Liikevaihto3,7 mrd. USD
NytLiikevaihto2023: 1 767 000 000,00232024: 1 359 200 000,00242025: 1 645 000 000,00252026: 3 014 000 000,00262027: 6 690 419 780,00272028: 10 473 309 280,00282023: 56,732024: 50,922025: 95,062026: 858,06

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2023–2026: 1,4 mrd. USD–3,0 mrd. USD. Verrokit: Nokia 20,8 mrd. EUR, Hewlett Packard Enterprise Company 41,9 mrd. USD, Ciena 6,0 mrd. USD. Vuoden 2027 ennuste: 6,7 mrd. USD (6,3 mrd. USD–7,2 mrd. USD). Vuoden 2028 ennuste: 10,5 mrd. USD (8,4 mrd. USD–11,8 mrd. USD).

Liikevoittomarginaali23,4 %
NytLiikevoittomarginaali2023: -4,96232024: -26,59242025: -11,68252026: 17,79262023: 56,732024: 50,922025: 95,062026: 858,06

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2023–2026: −26,6 %–17,8 %. Verrokit: Nokia 3,1 %, Hewlett Packard Enterprise Company 7,8 %, Ciena 14,1 %.

Oman pääoman tuotto−245,8 %
NytOman pääoman tuotto2023: -9,71232024: -57,09242025: 2,28252026: -149,34262023: 56,732024: 50,922025: 95,062026: 858,06

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2023–2026: −149,3 %–2,3 %. Verrokit: Nokia 3,9 %, Hewlett Packard Enterprise Company 10,9 %, Ciena 22,4 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)13,05
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2023: 2,13232024: 2,54242025: 4,03252026: 25,22262027: 7,30272028: 4,6628

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2023–2026: 2,13–25,22. Verrokit: Nokia 1,90, Hewlett Packard Enterprise Company 1,42, Ciena 5,73. Vuoden 2027 ennuste: 7,30. Vuoden 2028 ennuste: 4,66.

Nettovelka / EBITDA-0,48
NytNettovelka / EBITDA2023: 4,5623242025: 16,212526

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2023–2026: 4,56–16,21. Verrokit: Nokia -0,59, Hewlett Packard Enterprise Company 2,05, Ciena 0,64.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)10,67
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2023: 2,78232024: 3,61242025: 5,85252026: 16,3726

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2023–2026: 2,78–16,37. Verrokit: Nokia 1,86, Hewlett Packard Enterprise Company 2,24, Ciena 11,30.

Vapaa kassavirta osaketta kohti3,93 USD
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2023: 0,77232024: -1,65242025: -1,50252026: 3,39262023: 56,732024: 50,922025: 95,062026: 858,06

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2023–2026: -1,65 USD–3,39 USD. Verrokit: Nokia 0,00 EUR, Hewlett Packard Enterprise Company 3,13 USD, Ciena 5,74 USD.

Omavaraisuusaste63,5 %
2026Omavaraisuusaste2023: 29,27232024: 24,35242025: 26,90252026: 63,5526

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2023–2026: 24,3 %–63,5 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Lumentum Holdings myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Lumentum Holdings myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä7,0 %

Tavallinen päivä4,2 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Lumentum Holdings liikkui tavallisesti noin 7,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 4,2 %.

−18,59 % Miksi? +13,63 % −5,06 % +7,00 %

10 000 USD yhtiössä Lumentum Holdings, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 150 000 USD, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 40 400 USD.

Paljonko 10 000 USD yhtiössä Lumentum Holdings olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 USD yhtiössä Lumentum Holdings olisi arvoinen tänään?

150 000 USD

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 40 400 USD.

Matkan viisi suurinta päivää

· −33,0 % · koko pörssi laski 2,0 % samana päivänä

· +23,6 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· −22,5 % · koko pörssi laski 1,5 % samana päivänä

· −22,4 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +21,2 % · koko pörssi nousi 1,7 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −35,94 % pörssi −2,70 % Lumentum Holdings laski erittäin jyrkästi viikon aikana, mikä on osakkeelle hyvin suuri liike, ja laski enemmän kuin S&P 500 ja teknologiasektori. Lue →

    Lumentum Holdings laski erittäin jyrkästi viikon aikana, mikä on osakkeelle hyvin suuri liike, ja laski enemmän kuin S&P 500 ja teknologiasektori.

    Pääasiallinen syy oli Marvell Technologyn ilmoittama sopimus ostaa Lumentum pelkästään osakkein maanantaina 3. marraskuuta, koska Lumentumin arvo seuraa nyt pitkälti Marvellin osakekurssia.

    Laskuun vaikutti myös AI-optiikka- ja piiriosakkeiden laaja myyntiaalto amerikkalaisten välivaalien jälkeen tiistaina 4. marraskuuta, mikä herätti pelkoa tiukemmista datakeskussäännöistä.

    Osake nousi selvästi perjantaina 6. marraskuuta, kun AI-optiikkaryhmä elpyi, mutta pysyi silti kaukana lokakuun huipuista.

  • −18,68 % pörssi −4,41 % Lumentum laski jyrkästi, kun Marvellin laskevat osakkeet iskivät kauppaan. Lue →

    Lumentum laski jyrkästi, kun Marvellin laskevat osakkeet iskivät kauppaan.

    Osake laski erittäin jyrkästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, paljon enemmän kuin S&P 500 ja sen toimiala.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä se laski myös erittäin jyrkästi, noin nelinkertaisesti tavalliseen päivään verrattuna, ja kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavallista suurempi.

    Odottava kauppa Marvellin kanssa, maksettu kokonaan osakkeilla, sitoo Lumentumin kurssin Marvellin osakkeisiin, jotka laskivat viimeisenä kaupankäyntipäivänä.

    Laajempi AI-optiikan ja datakeskusten myyntiaalto välivaalien jälkeen on todennäköisesti lisännyt painetta.

  • −7,85 % pörssi +1,65 % Lumentum Holdings laski voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä Marvell-kaupan jälkeen, joka maksetaan kokonaan osakkeina. Lue →

    Lumentum Holdings laski voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä Marvell-kaupan jälkeen, joka maksetaan kokonaan osakkeina.

    Osake laski selvästi, kun S&P 500 nousi voimakkaasti, joten se liikkui markkinaa vastaan.

    Sijoittajat eivät pitäneet siitä, että maksu tulee Marvellin osakkeina, mikä laimentaa nykyisiä omistajia, ja myivät.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, mikä on yhtiölle erittäin suuri liike.

  • −18,59 % pörssi −0,48 % Lumentum laski voimakkaasti Marvellin yritysostoilmoituksen vuoksi, joka tuli päätöksen jälkeen. Lue →

    Lumentum laski voimakkaasti Marvellin yritysostoilmoituksen vuoksi, joka tuli päätöksen jälkeen.

    Osake laski erittäin jyrkästi, paljon enemmän kuin S&P 500 ja teknologiasektori.

    Suuri kaupankäyntivolyymi ja noin nelinkertainen tavanomainen päivämuutos kertovat, kuinka vahvasti sijoittajat reagoivat.

    Viime viikolla osake laski myös selvästi, kun raportoitiin mahdollisesta kaupasta Marvellin kanssa ja huolista tekoälyoptiikan kysynnästä.

    Marvellin 115 miljardin dollarin kauppa, maksettu kokonaan osakkeilla, ilmoitettiin kaupankäynnin päätyttyä, joten lasku heijastaa siihen tehtyä reaktiota.

  • −8,57 % pörssi −1,77 % Lumentum Holdings laski selvästi perjantaina, pääasiassa raporttien vuoksi Marvell Technologyn kaupasta. Lue →

    Lumentum Holdings laski selvästi perjantaina, pääasiassa raporttien vuoksi Marvell Technologyn kaupasta.

    Osake laski saman päivän aikana enemmän kuin S&P 500 ja teknologiasektorin ETF, johon se kuuluu.

    Osake laski myös 10 % laajemmassa tekoälyoptiikkaosakkeiden myyntiaallossa, kun huolet hyperskaalaajien investoinneista painoivat koko ryhmää.

    Kaupankäyntivolyymi oli noin kaksinkertainen tavalliseen verrattuna, joten liike veti paljon toimintaa.

  • +11,18 % pörssi −0,56 % Lumentum Holdings, optisten komponenttien valmistaja, joka on listattu Nasdaqille, nousi selvästi viikon kaupankäyntipäivien aikana, kun S&P 500 laski hieman. Lue →

    Lumentum Holdings, optisten komponenttien valmistaja, joka on listattu Nasdaqille, nousi selvästi viikon kaupankäyntipäivien aikana, kun S&P 500 laski hieman.

    Viikon lopulla pelko suurten pilvipalveluyhtiöiden leikkaavan AI-datakeskusinvestoinneistaan painoi optiikkaosakkeita, ja Lumentum laski selvästi perjantaina suurella kaupankäynnillä.

    Osake on yhä selvästi alle viime vuoden korkeimman päätöskurssinsa, ja seuraava tulosraportti julkaistaan 5. marraskuuta.

  • −8,25 % pörssi −0,43 % Lumentum Holdings laski hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin S&P 500, joka myös laski hieman. Lue →

    Lumentum Holdings laski hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin S&P 500, joka myös laski hieman.

    Lasku tuli tekoälyoptiikkaosakkeiden myyntiaallon myötä, ja kilpailijat kuten Coherent laskivat myös jyrkästi.

    Seuraava tulosjulkistus on torstaina 5. marraskuuta 2026, ja sijoittajat seuraavat sitä tarkasti.

  • +1,26 % pörssi +0,42 % Lumentum Holdings nousi hieman ja seurasi sektoriaan ilman yhtiöuutisia, jotka selvästi selittäisivät liikettä. Lue →

    Lumentum Holdings nousi hieman ja seurasi sektoriaan ilman yhtiöuutisia, jotka selvästi selittäisivät liikettä.

    Osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun S&P 500 nousi hieman ja teknologiasektori nousi selvästi.

    Todennäköisin syy on AI-liitännäisten optiikkaosakkeiden laajempi nousu, joka nosti kilpailijoita kuten Applied Optoelectronicsia ja Coherentia.

    Aiemmin viikolla osake laski selvästi AI-aiheisen myyntiaallon mukana, ja liike oli osakkeelle tavanomaisen kokoinen.

    Seuraavaksi kannattaa seurata neljännesvuositulosta torstaina 5. marraskuuta 2026.

  • −25,31 % pörssi −1,97 % Lumentum Holdings laski erittäin jyrkästi viimeisen viikon aikana, ja liike oli selvästi suurempi kuin sekä laajemmalla markkinalla että teknologiasektorin muilla yhtiöillä. Lue →

    Lumentum Holdings laski erittäin jyrkästi viimeisen viikon aikana, ja liike oli selvästi suurempi kuin sekä laajemmalla markkinalla että teknologiasektorin muilla yhtiöillä.

    Todennäköisin selitys on laaja myyntiaalto nopeasti kasvavissa teknologiaosakkeissa eikä yhtiötä koskevat negatiiviset uutiset, sillä yhtiön omat tiedotteet olivat myönteisiä: johto ilmoitti, että sen tekoälyyn liittyvät optiset komponentit ovat käytännössä myytyinä vuoteen 2029 asti.

    Seuraavaksi kannattaa seurata 5. marraskuuta julkaistavaa tulosta, joka näyttää, muuttuuko kysyntä liikevaihdoksi.

  • −2,99 % pörssi +0,28 % {'text': 'Lumentum Holdings laski selvästi, todennäköisesti koska rahaa siirtyi AI-optiikkayhtiöistä defensiivisiin osakkeisiin, ja kilpailijat Applied Optoelectronics ja Coherent laskivat myös. Lue →

    {'text': 'Lumentum Holdings laski selvästi, todennäköisesti koska rahaa siirtyi AI-optiikkayhtiöistä defensiivisiin osakkeisiin, ja kilpailijat Applied Optoelectronics ja Coherent laskivat myös.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski jyrkästi, selvästi enemmän kuin S&P 500, joka pysyi suunnilleen ennallaan, ja enemmän kuin teknologiasektori, joka myös laski.

    Sijoittajat seuraavat seuraavaa tulosraporttia 5. marraskuuta 2026 nähdäkseen, pitääkö vahva AI-kysyntä ja yhtiön viesti toimitusten loppuunmyynnistä vuoteen 2029 asti.', 'events': []}

Kaikki yhtiöt