Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Ciena-osake liikkuu

Ciena nousi selvästi, ja se liikkui enemmän kuin markkina ja sen toimiala.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

Ciena nousi selvästi, ja se liikkui enemmän kuin markkina ja sen toimiala.

Kaupankäyntipäivän uutiset eivät selvästi selitä nousua.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Ciena laski jyrkästi, mikä on osakkeelle hyvin suuri liike ja huonompi kuin S&P 500 ja teknologiasektorin ETF.

Laskua seurasi laajempi tekoälyverkkojen osakkeiden myyntiaalto demokraattien voiton jälkeen välivaaleissa sekä Morgan Stanleyn Cisco-suositusten alentaminen.

Osake käy selvästi alle viime vuoden korkeimman päätöskurssinsa mutta selvästi yli alimman.

Päivän liike +5,45 % oli 1,4 kertaa tavallinen päiväliike 3,8 %. S&P 500 liikkui samana päivänä +0,31 %.

Ciena +5,45 %S&P 500 +0,31 %Selvästi pörssiä vahvempi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Ciena.

Yhtiön Ciena tulos ylitti odotukset 6 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 82 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 3 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista noin 55 %.

Suositukset

Nyt
Osta 17Pidä 4Myy 0
3 kuukautta sitten
Osta 14Pidä 5Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta. Yhdysvaltain osakkeissa vuodesta 2013 kurssi oli vuoden kuluttua korkeampi suunnilleen yhtä usein, kun useimmat analyytikot sanoivat osta, kuin kun harvat sanoivat.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 243,39 USD

Tavoitehinnat
Alin 347Keskiarvo 513Ylin 660

Keskiarvo on 512,99 USD, +111 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 243,39 USD. Vaihteluväli on 347,00 USD–660,00 USD. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 20 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan. Yhdysvaltain osakkeissa kurssi oli vuoden kuluttua tavoitehinnassa tai sen yläpuolella noin 2 kertaa 10:stä, kun aiempi tavoitehinta oli asetettu näin kauas kurssin yläpuolelle.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,20,71,31,82,42024-12-12: 0,54; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,6512/12’24+15,4 %2025-03-11: 0,64; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,4111/3’25−2,4 %2025-06-05: 0,42; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,525/6’25−12,9 %2025-09-04: 0,67; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,534/9’25+23,3 %2025-12-11: 0,91; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,7711/12’25+9,2 %2026-03-05: 1,35; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,175/3’26−12,9 %2026-06-04: 1,64; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,464/6’26−13,7 %2026-09-03: 2,11; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,733/9’26−10,4 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,62.→10/12

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenUSD

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,62 USD (10. joulukuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 6,54 USD nykyiseen 7,17 USD. Vuoden 2026 ennuste: 7,17 USD. Vuoden 2027 ennuste: 10,33 USD.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 65 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +199 % ja osakekohtainen tulos +47 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. USD)01325382022: 3,632022: 0,1520222023: 4,392023: 0,2520232024: 4,012024: 0,0820242025: 4,772025: 0,122025Nyt2026: 6,4320262027: 8,4320272022: 7,1172023: 6,1162024: 9,0692025: 26,7827Nyt: 34,5135

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. USD

Markkina-arvo on 7,2 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 2,0. Vuoden 2025 tulos: 123 milj. USD.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. USD)01325382022: 5,072022: 2,3620222023: 5,602023: 2,7520232024: 5,642024: 2,8320242025: 5,862025: 3,142025Nyt2022: 7,1172023: 6,1162024: 9,0692025: 26,7827Nyt: 34,5135

VaratVelatMarkkina-arvomrd. USD

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 2,7 mrd. USD. Markkina-arvo on 12,6 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 34,5 mrd. USDLiikevaihto 2025: 4,8 mrd. USD

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Ciena

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Ciena tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos4,47 USD
NytOsakekohtainen tulos2022: 1,00222023: 1,71232024: 0,58242025: 0,85252026: 7,17262027: 10,33272022: 47,902023: 42,202024: 63,512025: 189,92

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 0,58 USD–1,71 USD. Verrokit: Ericsson 5,81 SEK, Nokia 0,14 EUR, Lumentum Holdings -89,62 USD. Vuoden 2026 ennuste: 7,17 USD (6,99 USD–7,33 USD). Vuoden 2027 ennuste: 10,33 USD (9,82 USD–11,28 USD).

Liikevaihto6,0 mrd. USD
NytLiikevaihto2022: 3 632 661 000,00222023: 4 386 549 000,00232024: 4 014 955 000,00242025: 4 769 507 000,00252026: 6 428 117 130,00262027: 8 430 562 550,00272022: 47,902023: 42,202024: 63,512025: 189,92

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 3,6 mrd. USD–4,8 mrd. USD. Verrokit: Ericsson 230,8 mrd. SEK, Nokia 20,8 mrd. EUR, Lumentum Holdings 3,7 mrd. USD. Vuoden 2026 ennuste: 6,4 mrd. USD (6,4 mrd. USD–6,5 mrd. USD). Vuoden 2027 ennuste: 8,4 mrd. USD (8,3 mrd. USD–8,6 mrd. USD).

Liikevoittomarginaali14,1 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 7,08222023: 8,77232024: 4,76242025: 6,52252022: 47,902023: 42,202024: 63,512025: 189,92

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 4,8 %–8,8 %. Verrokit: Ericsson 8,6 %, Nokia 3,1 %, Lumentum Holdings 23,4 %.

Oman pääoman tuotto22,4 %
NytOman pääoman tuotto2022: 5,64222023: 8,95232024: 2,98242025: 4,52252022: 47,902023: 42,202024: 63,512025: 189,92

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 3,0 %–8,9 %. Verrokit: Ericsson 18,1 %, Nokia 3,9 %, Lumentum Holdings −245,8 %.

P/E-luku54,4
NytP/E-luku2022: 47,90222023: 24,68232024: 109,50242025: 223,44252026: 33,97262027: 23,5627

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 24,7–223,4. Verrokit: Ericsson 17,6, Nokia 49,9. Vuoden 2026 ennuste: 34,0. Vuoden 2027 ennuste: 23,6.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)5,73
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1,96222023: 1,39232024: 2,26242025: 5,62252026: 5,37262027: 4,0927

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 1,39–5,62. Verrokit: Ericsson 1,43, Nokia 1,90, Lumentum Holdings 13,05. Vuoden 2026 ennuste: 5,37. Vuoden 2027 ennuste: 4,09.

Nettovelka / EBITDA0,64
NytNettovelka / EBITDA2022: 0,10222023: 0,97232024: 1,08242025: 0,8225

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 0,10–1,08. Verrokit: Ericsson -0,36, Nokia -0,59, Lumentum Holdings -0,48.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)11,30
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 2,62222023: 2,15232024: 3,22242025: 9,8125

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,15–9,81. Verrokit: Ericsson 3,01, Nokia 1,86, Lumentum Holdings 10,67.

EV / EBIT109,2
2025EV / EBIT2022: 30,35222023: 15,97232024: 43,22242025: 109,2525

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 16,0–109,2.

Vapaa kassavirta osaketta kohti5,74 USD
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -1,74222023: 0,43232024: 2,65242025: 4,72252022: 47,902023: 42,202024: 63,512025: 189,92

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -1,74 USD–4,72 USD. Verrokit: Ericsson 8,63 SEK, Nokia 0,00 EUR, Lumentum Holdings 3,93 USD.

Omavaraisuusaste46,5 %
2025Omavaraisuusaste2022: 53,51222023: 50,85232024: 49,92242025: 46,5425

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 46,5 %–53,5 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Ciena myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Ciena myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä10,8 %

Tavallinen päivä3,8 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Ciena liikkui tavallisesti noin 10,8 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 3,8 %.

−10,36 % −13,66 % −12,88 % +9,25 %

10 000 USD yhtiössä Ciena, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 120 000 USD, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 40 400 USD.

Paljonko 10 000 USD yhtiössä Ciena olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 USD yhtiössä Ciena olisi arvoinen tänään?

120 000 USD

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 40 400 USD.

Matkan viisi suurinta päivää

· +26,8 % · koko pörssi nousi 0,6 % samana päivänä · raporttipäivä

· −24,3 % · koko pörssi laski 3,5 % samana päivänä · raporttipäivä

· +23,3 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä

· −21,0 % · koko pörssi laski 1,5 % samana päivänä

· +20,4 % · koko pörssi nousi 0,9 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −24,11 % pörssi −2,70 % Ciena laski voimakkaasti viikon kaupankäyntipäivinä, ja liike oli suurempi kuin sekä S&P 500:n että sen sektorin. Lue →

    Ciena laski voimakkaasti viikon kaupankäyntipäivinä, ja liike oli suurempi kuin sekä S&P 500:n että sen sektorin.

    Lasku oli aktiolle hyvin suuri, sellainen liike jota on nähty vain muutamia kertoja viimeisen vuoden aikana.

    Todennäköisin pääsyy on laaja myynti tekoälyverkkoyhtiöissä välivaalien demokraattisen voiton jälkeen, mikä osui myös Aristaan, Ciscoon ja Coherentiin.

    Osake on yhä selvästi viime vuoden huipun alapuolella mutta selvästi viime marraskuun pohjan yläpuolella.

  • −15,22 % pörssi −4,41 % Ciena laski erittäin jyrkästi viimeisellä kaupankäyntipäivällä, enemmän kuin markkina ja sen toimiala. Lue →

    Ciena laski erittäin jyrkästi viimeisellä kaupankäyntipäivällä, enemmän kuin markkina ja sen toimiala.

    Osake laski samana päivänä kuin Arista ja Cisco, jotka laskivat tekoälylaitteistojen huolien vuoksi välivaalien tulosten jälkeen.

    Sijoittajat näyttävät myyneen tekoälyverkkojen osakkeita yhdessä, pelossa että demokraattinen kongressi hidastaa datakeskusten rakentamista.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Ciena laski myös erittäin jyrkästi, noin viisi kertaa sen normaalin kokoinen liike.

    Seuraava tulosjulkistus on torstaina 10. joulukuuta 2026.

  • −9,28 % pörssi +1,65 % Ciena laski voimakkaasti, kun markkinat nousivat. Lue →

    Ciena laski voimakkaasti, kun markkinat nousivat.

    Ei mikään yhtiöuutinen sinä päivänä selitä selvästi laskua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Ciena laski erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin markkina ja toimiala.

    Se on noin neljä kertaa tavallinen viiden päivän liike Cienalle, ja tällaiset laskut ovat harvinaisia.

  • +5,54 % pörssi +0,30 % Ciena nousi selvästi, ja liike oli suurempi kuin markkinassa ja toimialalla. Lue →

    Ciena nousi selvästi, ja liike oli suurempi kuin markkinassa ja toimialalla.

    Yhtiön uutiset sinä päivänä olivat pääosin rutiinia, kuten johtajan veroihin pidätetyt osakkeet ja rahastoon liittyvä uutinen, joten mikään yksittäinen tapahtuma ei selitä nousua selvästi.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Ciena laski voimakkaasti, kun S&P 500 ja teknologiasektori laskivat myös, joten osake laski enemmän kuin kumpikaan.

    Todennäköisiä syitä viikon laskuun ovat sektorin myyntipaine ja voittojen realisointi vahvan vuoden jälkeen.

    Cienan seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 10. joulukuuta 2026.

  • −11,34 % pörssi −0,48 % Ciena laski erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin S&P 500 ja sen toimiala. Lue →

    Ciena laski erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin S&P 500 ja sen toimiala.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Ciena liikkui paljon enemmän kuin markkina ja teknologiasektori, jotka molemmat laskivat.

    Liike oli noin nelinkertainen Cienan normaaliin päivittäiseen heilahteluun verrattuna.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Ciena laski voimakkaasti, myös markkinaa nopeammin.

  • −8,22 % pörssi −1,77 % Ciena laski voimakkaasti, enemmän kuin S&P 500 ja teknologiasektori. Lue →

    Ciena laski voimakkaasti, enemmän kuin S&P 500 ja teknologiasektori.

    Yksikään yritysuutinen kyseiseltä päivältä ei selvästi selitä laskua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan ja liikkui vähemmän kuin markkina.

    Todennäköisiä syitä ovat tekoälyverkko- ja optiikkaosakkeiden koko sektorin laaja myynti sekä yleisesti heikko markkina.

    Cienan seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 10. joulukuuta 2026.

  • +0,14 % pörssi −0,56 % Ciena pysyi viikon aikana lähes muuttumattomana ja liikkui vähemmän kuin sekä laaja markkina että teknologiasektori. Lue →

    Ciena pysyi viikon aikana lähes muuttumattomana ja liikkui vähemmän kuin sekä laaja markkina että teknologiasektori.

    Osake nousi maanantaina ja keskiviikkona, mihin vaikuttivat sijoittajien kiinnostus tekoälyverkkojen kysyntään sekä toimitusjohtajan näkemys, että tekoälyinfrastruktuurin tarvetta aliarvioidaan.

    S&P 500 laski hieman viikon aikana, joten Ciena pärjäsi markkinaa paremmin.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski jyrkästi, mikä vastasi markkinoiden jyrkkää laskua samana päivänä.

  • −3,79 % pörssi −0,38 % Ciena laski selvästi viimeisellä kaupankäyntipäivällä, enemmän kuin markkina, joka laski hieman. Lue →

    Ciena laski selvästi viimeisellä kaupankäyntipäivällä, enemmän kuin markkina, joka laski hieman.

    Yhtään yhtiöuutista kyseiseltä päivältä ei selitä laskua selvästi.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, linjassa teknologiaosakkeiden selvän nousun kanssa.

    Aiemmin sijoittajat olivat ostaneet tekoälyverkkojen kysynnän vuoksi, ja optiset osakkeet nousivat tällä viikolla.

    Seuraava tuloskatsaus on torstaina 10. joulukuuta 2026.

  • −3,75 % pörssi −0,43 % Ciena laski hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kohtalainen liike, joka oli suurempi kuin markkinoiden lievä lasku. Lue →

    Ciena laski hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kohtalainen liike, joka oli suurempi kuin markkinoiden lievä lasku.

    Lasku oli tavanomaisen kokoinen liike, ja kauppaa käytiin tavallista hiljaisemmin.

    Uutisissa oli useita analyytikoiden arvioita ja kommentteja tekoälyn ohjaamasta optisen verkkolaitteiston kysynnästä, mutta yksikään yksittäinen tapahtuma ei erotu.

    Samana aikana teknologiasektori oli suunnilleen ennallaan, joten lasku oli yhtiökohtainen.

  • −10,71 % pörssi −1,18 % Ciena laski erittäin jyrkasti ilman selvää yhtiökohtaista syytä. Lue →

    Ciena laski erittäin jyrkasti ilman selvää yhtiökohtaista syytä.

    Saman päivän aikana S&P 500 laski jyrkästi ja teknologiasektori laski erittäin jyrkästi, joten Ciena laski markkinoiden ja sektorin mukana, mutta enemmän.

    Liike oli noin nelinkertainen tavalliseen päivään verrattuna, ja näin suuria liikkeitä on ollut vain noin kahdeksan viimeisen vuoden aikana.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Ciena laski selvästi, hieman enemmän kuin markkinoiden lievä lasku.

    Yhtiön uutiset eivät selitä liikettä; se näyttää laajalta myyntiaallolta tekoälyverkko- ja teknologiaosakkeissa.

  • +5,67 % pörssi +0,53 % Ciena nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina. Lue →

    Ciena nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina.

    Osake nousi suunnilleen yhtä paljon kuin S&P 500, joka nousi myös selvästi sinä päivänä.

    Sijoittajat ovat todennäköisesti taas arvioineet kysynnän vahvuutta tekoälyn verkkolaitteissa, mikä nosti osaketta.

    Cienalla on 8,5 miljardin dollarin tilauskanta, mikä tukee tätä näkemystä.

    Seuraavaksi julkaistaan tulos torstaina 10. joulukuuta 2026.

  • −26,02 % pörssi −1,97 % Ciena laski NYSE-pörssissä erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, ja se liikkui selvästi enemmän kuin sekä laajempi markkina että teknologiasektori, joka myös laski merkittävästi. Lue →

    Ciena laski NYSE-pörssissä erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, ja se liikkui selvästi enemmän kuin sekä laajempi markkina että teknologiasektori, joka myös laski merkittävästi.

    Selkein yhtiökohtainen tapahtuma uutisissa on noin 7 prosentin kurssilasku viikon viimeisenä kaupankäyntipäivänä, jolle ei ole yksiselitteistä syytä.

    Useat sisäpiiriläiset ilmoittivat viikon aikana suunnitelluista osakemyynneistä, mikä voi painaa tunnelmaa, vaikka ne ovat usein rutiininomaisia palkkioihin liittyviä myyntejä.

    Seuraa seuraavaksi joulukuussa odotettavaa tulosraporttia.

Kaikki yhtiöt