Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Nordic LEVEL Group-osake liikkuu

Nordic LEVEL Group laski voimakkaasti, enemmän kuin markkina.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Päivitetty klo 09.52 pörssin sulkeutumisen jälkeen tulleilla uutisilla

Raportti

Seuraava raportti: 10. marraskuuta. Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Nordic LEVEL Group liikkui tavallisesti noin 3,9 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 2,5 %.

3. marraskuuta 2026: −0,63 %20. elokuuta 2026: −6,82 %11. toukokuuta 2026: −1,89 %19. helmikuuta 2026: −15,12 %

Miksi tänään

16 413 uutista analysoitu tänään

Nordic LEVEL Group laski voimakkaasti, enemmän kuin markkina.

Mikään yhtiöuutinen kyseiseltä päivältä ei selitä laskua.

Osake oli noussut selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.

Alkuviikosta julkaistu neljännesraportti näytti noin 29 prosentin myynnin kasvun ja ennätyksellisen tilauskannan, ja tieto oli tiedossa jo päivän alussa.

Toimialan kilpailijat laskivat voimakkaasti samoina päivinä, joten laajempi markkinatunnelma on voinut painaa osaketta.

Päivän liike −5,34 % oli 2,1 kertaa tavallinen päiväliike 2,5 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.

Nordic LEVEL Group −5,34 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Selvästi pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Nordic LEVEL Group.

Yhtiön Nordic LEVEL Group tulos ylitti odotukset 1 raportissa 4:sta.

Kaaviosta puuttuu 2 jakson 6 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 3. marraskuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 2 raportissa 4:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 0,32 SEK

Tavoitehinnat
0,72

Yhden analyytikon tavoitehinta on 0,72 SEK, +127 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 0,32 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,08-0,040,000,030,072025-08-26: -0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0226/8’25−2,4 %2025-11-11: -0,03; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0211/11’25+5,1 %2026-02-19: 0,05; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0519/2’26−15,1 %2026-05-11: -0,06; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0111/5’26−1,9 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,04.→10/11

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,04 SEK (10. marraskuuta). Vuoden 2026 ennuste: -0,05 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 0,05 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 26. elokuuta: Osto noin 1,1 milj. SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −16 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -0,03 SEK arvoon -0,02 SEK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. SEK)-771213205182022: 283,092022: -77,1820222023: 361,952023: -5,1520232024: 371,072024: -6,0320242025: 389,942025: -3,082025Nyt2026: 390,0020262027: 464,0020272022: 169,991702023: 124,511252024: 143,011432025: 129,58130Nyt: 68,6769

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. SEK

Markkina-arvo on 0,2 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 0,6. Vuoden 2025 tulos: -3,1 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. SEK)01553104652022: 423,172022: 298,8120222023: 397,742023: 206,8720232024: 383,082024: 183,7620242025: 374,292025: 172,222025Nyt2022: 169,991702023: 124,511252024: 143,011432025: 129,58130Nyt: 68,6769

VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 202 milj. SEK. Markkina-arvo on 0,3 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 68,7 milj. SEKLiikevaihto 2025: 390 milj. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Nordic LEVEL Group

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Nordic LEVEL Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-0,13 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: -0,90222023: -0,04232024: -0,03242025: -0,02252026: -0,05262027: 0,05272022: 1,752023: 0,662024: 0,722025: 0,60

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -0,90 SEK–-0,02 SEK. Verrokit: BIO-key International -8,02 USD, Irisity -0,52 SEK, Careium 2,04 SEK. Vuoden 2026 ennuste: -0,05 SEK (-0,05 SEK–-0,05 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 0,05 SEK (0,05 SEK–0,05 SEK).

Liikevaihto371 milj. SEK
NytLiikevaihto2022: 283 086 000,00222023: 361 946 000,00232024: 371 075 000,00242025: 389 936 000,00252026: 390 000 000,00262027: 464 000 000,00272022: 1,752023: 0,662024: 0,722025: 0,60

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 283 milj. SEK–390 milj. SEK. Verrokit: BIO-key International 6,7 milj. USD, Irisity 89,7 milj. SEK, Careium 962 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 390 milj. SEK (390 milj. SEK–390 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 464 milj. SEK (464 milj. SEK–464 milj. SEK).

Liikevoittomarginaali−5,4 %
NytLiikevoittomarginaali2022: -3,31222023: 0,23232024: -3,25242025: -0,10252022: 1,752023: 0,662024: 0,722025: 0,60

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −3,3 %–0,2 %. Verrokit: BIO-key International −49,1 %, Irisity −182,4 %, Careium 6,5 %.

Oman pääoman tuotto−8,9 %
NytOman pääoman tuotto2022: -62,07222023: -2,70232024: -3,03242025: -1,52252022: 1,752023: 0,662024: 0,722025: 0,60

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −62,1 %–−1,5 %. Verrokit: BIO-key International −107,9 %, Irisity −50,2 %, Careium 7,6 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,18
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 0,60222023: 0,34232024: 0,39242025: 0,33252026: 0,18262027: 0,1527

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,33–0,60. Verrokit: BIO-key International 0,72, Irisity 1,13, Careium 0,71. Vuoden 2026 ennuste: 0,18. Vuoden 2027 ennuste: 0,15.

Nettovelka / EBITDA2,36
2025Nettovelka / EBITDA2022: -0,03222023: -0,44232024: 2,38242025: 2,3625

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -0,44–2,38. Verrokit: Careium 1,91.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)0,49
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 1,37222023: 0,65232024: 0,72242025: 0,6425

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 0,64–1,37. Verrokit: BIO-key International 0,60, Irisity 0,44, Careium 0,96.

EV / EBIT46,0
2025EV / EBIT222023: 18,9723242025: 46,0025

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 19,0–46,0.

Vapaa kassavirta osaketta kohti-0,07 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -0,45222023: -0,19232024: 0,02242025: 0,05252022: 1,752023: 0,662024: 0,722025: 0,60

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -0,45 SEK–0,05 SEK. Verrokit: BIO-key International -2,05 USD, Irisity -0,06 SEK, Careium 2,08 SEK.

Omavaraisuusaste54,0 %
2025Omavaraisuusaste2022: 29,38222023: 47,99232024: 52,03242025: 53,9925

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 29,4 %–54,0 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Nordic LEVEL Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Nordic LEVEL Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Nordic LEVEL Group

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Fredrik Crafoord, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 1,1 milj. SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä3,9 %

Tavallinen päivä2,5 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Nordic LEVEL Group liikkui tavallisesti noin 3,9 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 2,5 %.

−0,63 % Miksi? −6,82 % −1,89 % −15,12 %

10 000 SEK yhtiössä Nordic LEVEL Group, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 115 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nordic LEVEL Group olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nordic LEVEL Group olisi arvoinen tänään?

115 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Alimmillaan sen arvo oli 91 SEK (7. lokakuuta 2026).

Matkan viisi suurinta päivää

· +107,4 % · koko pörssi laski 1,5 % samana päivänä

· +82,2 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä

· +59,6 % · koko pörssi laski 0,8 % samana päivänä

· +48,8 % · koko pörssi laski 0,9 % samana päivänä

· +36,5 % · koko pörssi laski 0,1 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +3,91 % pörssi −0,11 % Nordic LEVEL Group, listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi hieman viikon aikana, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Nordic LEVEL Group, listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi hieman viikon aikana, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan.

    Yhtiö julkisti kolmannen neljänneksen tuloksensa 3. marraskuuta, ja liikevaihto kasvoi noin 28 prosenttia ennätyksellisen suurine tilausmäärineen, mikä todennäköisesti tuki osaketta.

    Neljännesluvut ovat todennäköisin pääsyy, sillä tilauskertymä kertoo jo varmistetusta tulevasta työstä.

    Toimiala laski samoina päivinä noin 2 prosenttia, joten yhtiö pärjäsi kilpailijoitaan paremmin.

  • +7,67 % pörssi +0,83 % Nordic LEVEL Group nousi voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinoista poikkeavasti. Lue →

    Nordic LEVEL Group nousi voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinoista poikkeavasti.

    Kaupankäyntivolyymi oli huomattavasti tavanomaista suurempi viimeisenä kaupankäyntipäivänä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi erittäin voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Nousu seurasi edellisenä päivänä julkaistua vahvaa Q3-raporttia, jossa liikevaihto kasvoi 28,6 prosenttia ja tilauskanta oli ennätyksellinen.

    Seuraa seuraavaa tulosjulkistusta 10. marraskuuta 2026.

  • −0,63 % pörssi −0,08 % Nordic LEVEL Group liikkui samana päivänä vain vähän; osake pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Nordic LEVEL Group liikkui samana päivänä vain vähän; osake pysyi suunnilleen ennallaan.

    Markkina oli samana kaupankäyntipäivänä myös suunnilleen ennallaan.

    Samana päivänä julkaistu kolmannen neljänneksen 2026 osavuosikatsaus näytti liikevaihdon kasvun 28,6 prosenttia ja ennätyksellisen tilauskannan, josta analyytikot keskustelivat haastatteluissa.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, selvästi enemmän kuin markkina, joka nousi hieman.

    Todennäköisiä syitä olivat vahva tilausten kertymä ja raportin myyntikasvu.

  • +2,33 % pörssi −0,29 % Nordic LEVEL Group nousi selvästi, markkinoiden vastaisesti, eikä yhtiön uutinen selitä liikettä. Lue →

    Nordic LEVEL Group nousi selvästi, markkinoiden vastaisesti, eikä yhtiön uutinen selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, linjassa OMX Stockholm 30 -indeksin kanssa, joka nousi selvästi.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä OMX Stockholm 30 laski hieman, joten liike ei ollut osa laajaa markkinanousua.

    Yhtiön seuraava osavuosikatsaus julkaistaan tiistaina 3. marraskuuta 2026, aiottua aikaisemmin, joten se on seuraava seurattava tapahtuma.

    Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavallista pienempi, joten liike voi kuvastaa ohutta kauppaa eikä uutta tietoa.

  • +2,68 % pörssi +3,01 % Nordic LEVEL Group nousi hieman viikon aikana ja liikkui samansuuntaisesti laajemman Tukholman pörssin kanssa, joka nousi selvemmin. Lue →

    Nordic LEVEL Group nousi hieman viikon aikana ja liikkui samansuuntaisesti laajemman Tukholman pörssin kanssa, joka nousi selvemmin.

    Konkreettinen yhtiöuutinen tuli maanantaina 26. lokakuuta, jolloin hallitus siirsi kolmannen neljänneksen osavuosikatsauksen tiistaille 3. marraskuuta aiemmin suunnitellusta 10. marraskuuta.

    Aikaisempi julkaisu johtuu todennäköisesti siitä, että raportointityö valmistui suunniteltua aiemmin.

    Seuraava raportti on siis tiistaina 3. marraskuuta.

  • +7,14 % pörssi +0,41 % Nordic LEVEL Group nousi voimakkaasti, selvästi markkinan edellä. Lue →

    Nordic LEVEL Group nousi voimakkaasti, selvästi markkinan edellä.

    OMX Stockholm 30 nousi kyseisenä päivänä hieman, joten nousu oli yhtiökohtainen.

    Mikään kyseiseen kaupankäyntipäivään päivätty yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisin yhtiöuutinen on päivämäärän muutos: kolmannen neljänneksen raportti siirtyy 3. marraskuuta 2026, 10. marraskuuta sijaan.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, mutta OMX Stockholm 30 nousi voimakkaasti, joten se jäi markkinasta jälkeen.

  • +0,00 % pörssi +1,57 % Nordic LEVEL Group pysyi lähes ennallaan viime kaupankäyntipäivänä ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Nordic LEVEL Group pysyi lähes ennallaan viime kaupankäyntipäivänä ilman yhtiöuutisia.

    Osake liikkui vähemmän kuin OMX Stockholm 30, joka nousi selvästi sinä päivänä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Nordic LEVEL Group nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.

    Liike oli osakkeelle tavanomainen, ja kaupankäynti oli selvästi tavanomaista vähäisempää.

    Yhtiö siirsi kolmannen neljänneksen osavuosikatsauksen 3. marraskuuta 2026, ilmoitus tehtiin kaupankäynnin päätyttyä.

  • +3,10 % pörssi −3,67 % Nordic LEVEL Group nousi hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun laajempi OMX Stockholm 30 -indeksi laski voimakkaasti. Lue →

    Nordic LEVEL Group nousi hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun laajempi OMX Stockholm 30 -indeksi laski voimakkaasti.

    Liikkeelle ei näytä löytyvän selvää yhtiökohtaista syytä saatavilla olevista uutisista, jotka sisältävät vain yleisen osakesivun keskiviikolta.

    Kauppaa käytiin vähän, joten pieni nousu heijastaa todennäköisesti varovaisia ostoja eikä vahvaa näkemystä yhtiöstä.

    Osake on yhä selvästi alle viime vuoden korkeimman päätöskurssin, joka saavutettiin helmikuun puolivälissä, ja selvästi yli alimman, joka saavutettiin lokakuun alussa.

  • +6,50 % pörssi −0,62 % Nordic LEVEL Group nousi voimakkaasti, vastoin hieman heikompaa markkinaa. Lue →

    Nordic LEVEL Group nousi voimakkaasti, vastoin hieman heikompaa markkinaa.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi ja ylitti OMX Stockholm 30 -indeksin, joka myös nousi.

    Teollisuusosakkeiden näin voimakkaat yksipäiväiset liikkeet johtuvat usein sijoittajien mielialan muutoksista tai alan virtauksista eikä uudesta tiedosta yhtiöstä.

    Seuraa mahdollisia yhtiötiedotteita tai alan uutisia tulevina kaupankäyntipäivinä.

Kaikki yhtiöt