Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi GN Store Nord-osake liikkuu

GN Store Nord nousi voimakkaasti samana päivänä julkaistun Q3-raportin jälkeen.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Päivitetty klo 09.52 pörssin sulkeutumisen jälkeen tulleilla uutisilla

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

GN Store Nord nousi voimakkaasti samana päivänä julkaistun Q3-raportin jälkeen.

OMX Copenhagen 25 laski hieman, joten osake liikkui selvästi markkinoita vastaan.

Veronpalautukset selittivät suuren osan tulosylityksestä, ja yhtiö piti vuoden 2026 ohjeistuksen ennallaan.

Se vahvisti myös suunnitelmat maksaa osakkeenomistajille vähintään 4 miljardia Tanskan kruunua vuoteen 2027 mennessä.

Kaupankäyntivolyymi oli moninkertainen tavalliseen verrattuna, ja liike oli yksi viime vuoden suurimmista.

Päivän liike +11,61 % oli 9,6 kertaa tavallinen päiväliike 1,2 %. OMX Copenhagen 25 liikkui samana päivänä −0,23 %.

GN Store Nord +11,61 %OMX Copenhagen 25 −0,23 %Selvästi pörssiä vahvempi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle GN Store Nord.

Yhtiön GN Store Nord tulos ylitti odotukset 2 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 6 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 5Pidä 5Myy 1
3 kuukautta sitten
Osta 7Pidä 4Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 123,65 DKK

Tavoitehinnat
Alin 79,15Keskiarvo 117Ylin 135

Keskiarvo on 117,45 DKK, −5 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 123,65 DKK. Vaihteluväli on 79,15 DKK–135,00 DKK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 11 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-1,8-0,50,82,03,32025-02-06: 2,52; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,376/2’25−1,1 %2025-04-30: 0,49; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,5730/4’25−12,0 %2025-08-21: 1,13; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,1521/8’25+19,9 %2025-11-06: 0,50; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,196/11’25−1,0 %2026-02-05: 2,36; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,705/2’26−12,8 %2026-05-06: -0,90; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,616/5’26−6,7 %2026-08-19: -1,18; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,5719/8’26−10,5 %2026-11-05: 1,07; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,775/11’26+11,6 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,11.→11/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenDKK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,11 DKK (11. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 1,54 DKK nykyiseen 1,93 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 1,93 DKK. Vuoden 2027 ennuste: 4,50 DKK. Yksi analyytikko on tehnyt neljänneksen ennusteen.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −20 % ja osakekohtainen tulos −34 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. DKK)0918282022: 18,692022: 0,5120222023: 18,122023: 0,2320232024: 17,982024: 0,9920242025: 16,782025: 0,652025Nyt2026: 9,5220262027: 9,9620272022: 20,44202023: 25,02252024: 19,48192025: 15,5416Nyt: 18,0018

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. DKK

Markkina-arvo on 1,1 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 1,1. Vuoden 2025 tulos: 653 milj. DKK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. DKK)01122342022: 30,592022: 23,7920222023: 30,642023: 21,0520232024: 30,612024: 19,7920242025: 29,232025: 18,332025Nyt2022: 20,44202023: 25,02252024: 19,48192025: 15,5416Nyt: 18,0018

VaratVelatMarkkina-arvomrd. DKK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 10,9 mrd. DKK. Markkina-arvo on 1,7 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 18,0 mrd. DKKLiikevaihto 2025: 16,8 mrd. DKK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä GN Store Nord

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön GN Store Nord tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-1,15 DKK
NytOsakekohtainen tulos2022: 3,99222023: 1,64232024: 6,78242025: 4,48252026: 1,93262027: 4,50272022: 159,752023: 171,802024: 133,752025: 106,75

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 1,64 DKK–6,78 DKK. Verrokit: Elekta -0,95 SEK, Ambu 2,42 DKK, Embla Medical 1,42 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 1,93 DKK (-0,18 DKK–4,99 DKK). Vuoden 2027 ennuste: 4,50 DKK (1,80 DKK–7,42 DKK).

Liikevaihto14,8 mrd. DKK
NytLiikevaihto2022: 18 687 000 000,00222023: 18 120 000 000,00232024: 17 985 000 000,00242025: 16 782 000 000,00252026: 9 517 906 870,00262027: 9 956 652 770,00272022: 159,752023: 171,802024: 133,752025: 106,75

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 16,8 mrd. DKK–18,7 mrd. DKK. Verrokit: Elekta 16,6 mrd. SEK, Ambu 6,2 mrd. DKK, Embla Medical 997 milj. USD. Vuoden 2026 ennuste: 9,5 mrd. DKK (9,4 mrd. DKK–9,6 mrd. DKK). Vuoden 2027 ennuste: 10,0 mrd. DKK (9,6 mrd. DKK–10,2 mrd. DKK).

Liikevoittomarginaali3,6 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 5,99222023: 5,20232024: 9,94242025: 9,52252022: 159,752023: 171,802024: 133,752025: 106,75

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 5,2 %–9,9 %. Verrokit: Elekta 1,7 %, Embla Medical 13,6 %.

Oman pääoman tuotto2,6 %
NytOman pääoman tuotto2022: 7,51222023: 2,38232024: 9,13242025: 5,99252022: 159,752023: 171,802024: 133,752025: 106,75

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 2,4 %–9,1 %. Verrokit: Elekta −4,3 %, Ambu 8,4 %, Embla Medical 10,4 %.

P/E-luku23,8
2025P/E-luku2022: 40,04222023: 104,76232024: 19,73242025: 23,83252026: 64,13262027: 27,4827

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 19,7–104,8. Verrokit: Ambu 36,2, Embla Medical 19,7. Vuoden 2026 ennuste: 64,1. Vuoden 2027 ennuste: 27,5.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)1,22
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1,09222023: 1,38232024: 1,08242025: 0,93252026: 1,89262027: 1,8127

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,93–1,38. Verrokit: Elekta 1,40, Ambu 3,66. Vuoden 2026 ennuste: 1,89. Vuoden 2027 ennuste: 1,81.

Osinko osaketta kohti0,00 DKK
NytOsinko osaketta kohti2017: 1,15172018: 1,25182019: 1,35192020: 1,45202021: 1,45212022: 1,55222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 DKK–1,55 DKK.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2022: 0,97222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–1,0 %. Verrokit: Elekta 4,0 %, Ambu 0,5 %, Embla Medical 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA3,56
NytNettovelka / EBITDA2022: 6,24222023: 4,73232024: 3,37242025: 3,6625

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 3,37–6,24. Verrokit: Elekta 2,45, Ambu -0,14, Embla Medical 2,62.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,71
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 3,01222023: 2,61232024: 1,80242025: 1,4325

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 1,43–3,01. Verrokit: Elekta 3,19, Ambu 3,76.

EV / EBIT19,3
2025EV / EBIT2022: 39,20222023: 54,34232024: 17,23242025: 19,2725

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 17,2–54,3.

Vapaa kassavirta osaketta kohti0,92 DKK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -8,13222023: 8,28232024: 9,07242025: 7,81252022: 159,752023: 171,802024: 133,752025: 106,75

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -8,13 DKK–9,07 DKK. Verrokit: Elekta 4,04 SEK, Embla Medical 0,25 USD.

Omavaraisuusaste37,3 %
2025Omavaraisuusaste2022: 22,23222023: 31,29232024: 35,36242025: 37,2925

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 22,2 %–37,3 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön GN Store Nord myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön GN Store Nord myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä9,4 %

Tavallinen päivä1,2 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana GN Store Nord liikkui tavallisesti noin 9,4 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,2 %.

+11,61 % Miksi? −10,47 % −6,73 % −12,78 %

10 000 DKK yhtiössä GN Store Nord, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 9 290 DKK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 25 800 DKK.

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä GN Store Nord olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä GN Store Nord olisi arvoinen tänään?

9 290 DKK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 25 800 DKK.

Alimmillaan sen arvo oli 6 180 DKK (9. huhtikuuta 2025).

Matkan viisi suurinta päivää

· +21,2 % · koko pörssi nousi 1,2 % samana päivänä

· +19,9 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +13,0 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä · raporttipäivä

· −12,8 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä

· −12,8 % · koko pörssi laski 2,6 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • +15,83 % pörssi +1,75 % GN Store Nord nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin OMX Copenhagen 25 -indeksi, joka nousi selvästi. Lue →

    GN Store Nord nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin OMX Copenhagen 25 -indeksi, joka nousi selvästi.

    Pääsyy oli kolmannen neljänneksen tulos 5. marraskuuta, joka ylitti odotukset, osittain kertaluonteisten tullihyvitysten ansiosta.

    Analyytikot nostivat sitten tavoitehintojaan eli hintoja, joita he pitävät oikeudenmukaisina, 6. marraskuuta, mikä todennäköisesti lisäsi nousua.

    Osakekurssi oli myös lähellä vuoden huippua, joten liike oli osakkeelle hyvin suuri.

  • +3,83 % pörssi +1,87 % GN Store Nord nousi voimakkaasti, enemmän kuin markkina, eikä yhtiöuutiset selitä sitä. Lue →

    GN Store Nord nousi voimakkaasti, enemmän kuin markkina, eikä yhtiöuutiset selitä sitä.

    OMX Copenhagen 25 nousi myös voimakkaasti samoina päivinä, joten markkina oli vahva.

    Osake laski hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina nousi.

    Kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna.

    Yhtiön seuraava neljännesvuosiraportti julkaistaan torstaina 5. marraskuuta 2026.

  • +0,71 % pörssi +0,22 % GN Store Nord nousi hieman kaupankäyntipäivänä; päivä oli osakkeelle tavallinen. Lue →

    GN Store Nord nousi hieman kaupankäyntipäivänä; päivä oli osakkeelle tavallinen.

    Osake liikkui samaan suuntaan OMX Copenhagen 25:n kanssa, joka myös nousi hieman.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun Tanskan markkina nousi voimakkaasti, eli liike oli suuri markkinaa vastaan.

    Aiemmin DNB Carnegie nosti tavoitehintaansa, eli hintaa, jonka se pitää oikeudenmukaisena, ja Jyske Bank laski suosituksensa tasolle hold.

  • −4,77 % pörssi +4,94 % GN Store Nord laski selvästi viikon aikana, kun Tanskan markkina nousi voimakkaasti. Lue →

    GN Store Nord laski selvästi viikon aikana, kun Tanskan markkina nousi voimakkaasti.

    Kaupankäynti oli tavallista raskaampaa, noin kaksinkertaista normaaliin kaupankäyntipäivään verrattuna.

    Jyske Bank laski suosituksensa tasolle pidä, eli neutraali, ja asetti alemman tavoitehinnan 110 kruunua, mikä todennäköisesti painoi osaketta.

    DNB Carnegie nosti tavoitehintansa 122 kruunuun, mutta se ei pysäyttänyt laskua.

Kaikki yhtiöt