Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Ambu-osake liikkuu

Ambu nousi voimakkaasti vahvan vuosikertomuksen myötä, selvästi poikketen hieman heikommasta markkinasta.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Päivitetty klo 09.52 pörssin sulkeutumisen jälkeen tulleilla uutisilla

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

Ambu nousi voimakkaasti vahvan vuosikertomuksen myötä, selvästi poikketen hieman heikommasta markkinasta.

Ambu nousi torstaina erittäin voimakkaasti, kun OMX Copenhagen 25 laski hieman, joten Ambu liikkui markkinoita vastaan.

Pääasiallinen syy oli vuosikertomus, jossa neljännen neljänneksen orgaaninen liikevaihdon kasvu oli 13,9 prosenttia ja EBIT-marginaali 17,2 prosenttia.

Yhtiö ennusteli myös vuodelle 2026/27 9,5-11,5 prosentin orgaanista kasvua ja 13-15 prosentin EBIT-marginaalia sekä aloitti 400 miljoonan kruunun osaketakaisinostot.

Viiden kaupankäyntipäivän aikana Ambu nousi erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin markkina, ja liike oli noin viisinkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon verrattuna.

Päivän liike +4,19 % oli 3,0 kertaa tavallinen päiväliike 1,4 %. OMX Copenhagen 25 liikkui samana päivänä −0,23 %.

Ambu +4,19 %OMX Copenhagen 25 −0,23 %Selvästi pörssiä vahvempi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Ambu.

Yhtiön Ambu tulos ylitti odotukset 0 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 6 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 2Pidä 5Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 87,60 DKK

Tavoitehinnat
Alin 72,00Keskiarvo 90,04Ylin 115

Keskiarvo on 90,04 DKK, +3 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 87,60 DKK. Vaihteluväli on 72,00 DKK–115,30 DKK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 8 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,30,50,70,91,12024-11-04: 0,43; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,514/11’24−8,7 %2025-01-30: 0,68; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,7330/1’25−1,3 %2025-05-07: 0,71; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,727/5’25−13,5 %2025-08-22: 0,46; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,5522/8’25+6,6 %2025-11-05: 0,43; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,525/11’25−15,8 %2026-02-04: 0,44; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,484/2’26+5,6 %2026-05-06: 0,46; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,536/5’26−3,7 %2026-08-25: 0,59; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,6225/8’26−15,8 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,90.→

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenDKK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,90 DKK. Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 2,30 DKK nykyiseen 2,37 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 2,37 DKK. Vuoden 2027 ennuste: 3,13 DKK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 1:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2024 kurssi muuttui +78 % ja osakekohtainen tulos +38 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. DKK)01326382023: 4,782023: 0,1720232024: 5,392024: 0,23202420252026: 6,472026: 0,642026Nyt2027: 7,2920272023: 19,67202024: 34,94352025: 24,68252026: 17,9718Nyt: 22,8323

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. DKK

Markkina-arvo on 3,5 kertaa vuoden 2026 liikevaihto, vuonna 2023 se oli 4,1. Vuoden 2026 tulos: 642 milj. DKK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. DKK)01326382023: 6,862023: 1,4720232024: 7,152024: 1,56202420252026: 8,222026: 1,972026Nyt2023: 19,67202024: 34,94352025: 24,68252026: 17,9718Nyt: 22,8323

VaratVelatMarkkina-arvomrd. DKK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 6,3 mrd. DKK. Markkina-arvo on 3,7 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 1:sta.Markkina-arvo (Nyt): 22,8 mrd. DKKLiikevaihto 2026: 6,5 mrd. DKK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Ambu

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Ambu tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos2,42 DKK
NytOsakekohtainen tulos2023: 0,64232024: 0,8824252026: 2,42262027: 3,13272023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2023–2026: 0,64 DKK–2,42 DKK. Verrokit: GN Store Nord -1,15 DKK, Elekta -0,95 SEK, Sectra 3,22 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 3,13 DKK (2,77 DKK–3,34 DKK).

Liikevaihto6,2 mrd. DKK
NytLiikevaihto2023: 4 775 000 000,00232024: 5 391 000 000,0024252026: 6 471 000 000,00262027: 7 287 904 790,00272023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2023–2026: 4,8 mrd. DKK–6,5 mrd. DKK. Verrokit: GN Store Nord 14,8 mrd. DKK, Elekta 16,6 mrd. SEK, Sectra 3,7 mrd. SEK. Vuoden 2027 ennuste: 7,3 mrd. DKK (7,1 mrd. DKK–7,4 mrd. DKK).

Liikevoittomarginaali13,2 %
2026Liikevoittomarginaali2023: 6,32232024: 11,9624252026: 13,15262023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2023–2026: 6,3 %–13,2 %. Verrokit: GN Store Nord 3,6 %, Elekta 1,7 %, Sectra 20,9 %.

Oman pääoman tuotto8,4 %
NytOman pääoman tuotto2023: 3,12232024: 4,2024252026: 10,27262023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2023–2026: 3,1 %–10,3 %. Verrokit: GN Store Nord 2,6 %, Elekta −4,3 %, Sectra 28,3 %.

P/E-luku36,2
NytP/E-luku2023: 115,41232024: 149,0324252026: 28,49262027: 27,9627

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2023–2026: 28,5–149,0. Verrokit: Sectra 101,7. Vuoden 2027 ennuste: 28,0.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)3,66
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2023: 4,12232024: 6,4824252026: 2,78262027: 3,1327

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2023–2026: 2,78–6,48. Verrokit: GN Store Nord 1,22, Elekta 1,40, Sectra 16,86. Vuoden 2027 ennuste: 3,13.

Osinko osaketta kohti0,41 DKK
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,37172018: 0,40182019: 0,38192020: 0,29202021: 0,29212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,38242025: 0,4125

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 DKK–0,41 DKK.

Osinkotuotto0,5 %
NytOsinkotuotto2023: 0,00232024: 0,29242025: 0,44252026: 0,0026

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2023–2026: 0,0 %–0,4 %. Verrokit: GN Store Nord 0,0 %, Elekta 4,0 %, Sectra 0,4 %.

Nettovelka / EBITDA-0,14
NytNettovelka / EBITDA2023: 0,69232024: -0,0624252026: 0,0526

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2023–2026: -0,06–0,69. Verrokit: GN Store Nord 3,56, Elekta 2,45, Sectra -2,00.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)3,76
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2023: 3,65232024: 6,2524252026: 2,8826

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2023–2026: 2,88–6,25. Verrokit: GN Store Nord 1,71, Elekta 3,19, Sectra 27,19.

EV / EBIT20,8
2026EV / EBIT2023: 74,16232024: 106,6724252026: 20,8426

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2023–2026: 20,8–106,7.

Vapaa kassavirta osaketta kohti1,87 DKK
2026Vapaa kassavirta osaketta kohti2023: 0,72232024: 1,9724252026: 1,87262023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2023–2026: 0,72 DKK–1,97 DKK. Verrokit: GN Store Nord 0,92 DKK, Elekta 4,04 SEK, Sectra 4,00 SEK.

Omavaraisuusaste76,0 %
2026Omavaraisuusaste2023: 78,63232024: 78,1924252026: 76,0126

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2023–2026: 76,0 %–78,6 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Ambu maksoi 0,41 DKK osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 4. joulukuuta 2025 yhtiön Ambu osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,41 DKK. Kurssi muuttui arvosta 87,00 DKK arvoon 86,95 DKK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +0,4 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2016: 0,31 DKK2017: 0,37 DKK2018: 0,40 DKK2019: 0,38 DKK2020: 0,29 DKK2021: 0,29 DKK2022: 0,00 DKK2023: 0,00 DKK2024: 0,38 DKK2025: 0,41 DKK

Raportti

Raporttipäivä6,5 %

Tavallinen päivä1,4 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Ambu liikkui tavallisesti noin 6,5 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,4 %.

−15,75 % −3,70 % +5,59 % −15,80 %

10 000 DKK yhtiössä Ambu, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 14 500 DKK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 25 800 DKK.

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä Ambu olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä Ambu olisi arvoinen tänään?

14 500 DKK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 25 800 DKK.

Alimmillaan sen arvo oli 8 240 DKK (2. joulukuuta 2016).

Matkan viisi suurinta päivää

· +25,2 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· +24,1 % · koko pörssi nousi 1,6 % samana päivänä · raporttipäivä

· +23,6 % · koko pörssi laski 2,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· −22,7 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä · raporttipäivä

· −20,4 % · koko pörssi laski 0,1 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +7,88 % pörssi +1,75 % Ambu nousi voimakkaasti viikon aikana, mikä on suuri liike osakkeelle. Lue →

    Ambu nousi voimakkaasti viikon aikana, mikä on suuri liike osakkeelle.

    Koko vuoden tulos 5. marraskuuta ylitti odotukset, ja liikevaihto kasvoi orgaanisesti 10,1 prosenttia, neljännen neljänneksen luvut olivat vahvoja.

    Analyytikot nostivat sitten tavoitehintojaan, eli osakehintoja, joita pitävät kohtuullisina, 6. marraskuuta.

    Uusi enintään 400 miljoonan DKK:n osaketakaisinostoohjelma, jossa yhtiö ostaa omia osakkeitaan takaisin, alkoi myös 9. marraskuuta.

  • +4,24 % pörssi +1,87 % Ambu nousi erittäin voimakkaasti ja liikkui selvästi irti markkinasta. Lue →

    Ambu nousi erittäin voimakkaasti ja liikkui selvästi irti markkinasta.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Ambu nousi voimakkaasti, selvästi enemmän kuin OMX Copenhagen 25, ja sen kaupankäynti oli noin kaksinkertainen tavalliseen nähden.

    Seuraava osavuosikatsaus julkaistaan torstaina 5. marraskuuta 2026, mikä todennäköisesti vaikuttaa kaupankäyntiin sinä päivänä.

  • +0,86 % pörssi +0,22 % Ambu nousi hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä. Lue →

    Ambu nousi hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Ambu nousi selvästi, samaan tapaan kuin OMX Copenhagen 25 nousi voimakkaasti.

    Viimeisin kaupankäyntipäivä oli Ambulle tavallinen, ja liike oli pieni.

    Ambu julkaisee tulostiedotteensa torstaina 5. marraskuuta 2026, ja sijoittajat seuraavat sitä tarkasti.

  • +3,31 % pörssi +0,07 % Ambu nousi voimakkaasti, kun Kööpenhaminan markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Ambu nousi voimakkaasti, kun Kööpenhaminan markkina pysyi suunnilleen ennallaan.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Ambu nousi hieman, mutta OMX Copenhagen 25 -indeksi nousi erittäin voimakkaasti, joten Ambu jäi markkinasta jälkeen.

    Ambun liike viimeisessä kaupankäyntipäivässä näyttää tavanomaiselta kaupankäynniltä eikä uutisreaktiolta.

  • +2,40 % pörssi +4,94 % Ambu, tanskalainen lääkintälaitteiden valmistaja, joka on listattu Nasdaq Kööpenhaminaan, nousi hieman viikon aikana, kun laajempi markkina nousi voimakkaasti, joten se jäi jälkeen. Lue →

    Ambu, tanskalainen lääkintälaitteiden valmistaja, joka on listattu Nasdaq Kööpenhaminaan, nousi hieman viikon aikana, kun laajempi markkina nousi voimakkaasti, joten se jäi jälkeen.

    Osake laski maanantaina 26. lokakuuta huolimatta kasvaneesta voitosta, mikä viittaa siihen, että sijoittajat keskittyivät muihin huolenaiheisiin.

    Sen jälkeen osake nousi voimakkaasti viimeisenä kaupankäyntipäivänä, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Kaupankäyntimäärä pysyi tavanomaisella tasolla.

  • +1,07 % pörssi +1,34 % Ambu nousi hieman, eikä yhtiöuutisia selitä sitä. Lue →

    Ambu nousi hieman, eikä yhtiöuutisia selitä sitä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Ambu nousi voimakkaasti, selvästi enemmän kuin markkina.

    Liike oli Ambulle suuri, harvinaisempi kuin useimmat viiden päivän jaksot viimeisen vuoden aikana.

    Ambu liikkui viimeisenä päivänä samansuuntaisesti OMX Copenhagen 25:n kanssa, joka myös nousi voimakkaasti.

    Ambu julkaisee vuosituloksensa torstaina 5. marraskuuta, ja se on seuraava tapahtuma, jota kannattaa seurata.

  • −0,38 % pörssi −0,63 % Ambun osake oli lähes ennallaan, mikä on yhtiölle tavallinen päivä. Lue →

    Ambun osake oli lähes ennallaan, mikä on yhtiölle tavallinen päivä.

    Markkina laski selvästi sinä päivänä, joten Ambu pysyi paremmin kuin laajempi markkina.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Ambu nousi hieman, linjassa OMX Copenhagen 25 -indeksin kanssa.

    Seuraava osavuosikatsaus on 5. marraskuuta 2026.

  • +1,21 % pörssi +0,86 % Ambu (Ambu A/S, tanskalainen kertakäyttöisten lääkinnällisten laitteiden valmistaja) nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkui suunnilleen samaan tahtiin Kööpenhaminan pörssi-indeksin OMX Copenhagen 25 kanssa. Lue →

    Ambu (Ambu A/S, tanskalainen kertakäyttöisten lääkinnällisten laitteiden valmistaja) nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkui suunnilleen samaan tahtiin Kööpenhaminan pörssi-indeksin OMX Copenhagen 25 kanssa.

    Liike oli yhtiölle tavanomainen.

    Seuraava tulosjulkistus on torstaina 5. marraskuuta 2026, ja sitä kannattaa seurata.

  • +0,51 % pörssi +0,79 % Ambu nousi hieman, eikä selkeitä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä. Lue →

    Ambu nousi hieman, eikä selkeitä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Ambu nousi voimakkaasti, enemmän kuin Kööpenhaminan pörssi, joka nousi myös selvästi.

    Aiemmin tällä viikolla yhtiö ilmoitti FDA-hyväksynnästä ja CE-merkinnästä kahdelle lasten hengitysteiden toimenpiteisiin käytettävälle bronkoskoopille, mikä todennäköisesti vahvisti sijoittajien luottamusta.

    Viime viikon ilmoitus kolmannen neljänneksen marginaalien pysymisestä on todennäköisesti myös auttanut.

    Seuraavaksi kannattaa seurata 5. marraskuuta julkaistavaa neljännesraporttia.

  • +7,55 % pörssi +2,21 % Ambu nousi voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka myös nousi. Lue →

    Ambu nousi voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka myös nousi.

    Liike johtui todennäköisesti osittain yhtiön uutisista viikon aikana, kuten siitä, että kaksi sen bronkoskooppia (ohuita kameraputkia hengitysteiden tutkimiseen) saivat USA:n FDA:n hyväksynnän ja CE-merkinnän lasten hengitysteiden toimenpiteisiin, mikä laajentaa myytävää valikoimaa.

    Sijoittajat ovat voineet reagoida myös hallituksen muutoksiin, jotka kiinnittivät huomion yhtiön arvostukseen.

    Seuraava osavuosikatsaus julkaistaan 5. marraskuuta 2026, ja sitä kannattaa seurata.

  • +8,17 % pörssi +0,32 % Ambu nousi jyrkästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä erottui, koska Tanskan markkina kokonaisuutena oli suunnilleen ennallaan. Lue →

    Ambu nousi jyrkästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä erottui, koska Tanskan markkina kokonaisuutena oli suunnilleen ennallaan.

    Selvin yhtiökohtainen tapahtuma jaksolla oli Ambun talouskalenterin julkaiseminen, joka asetti vuosikertomuksen marraskuun alkuun ja yhtiökokouksen joulukuun alkuun, antaen sijoittajille varman päivämäärän seuraaville luvuille.

    Tämä kalenteriuutinen todennäköisesti tuki tunnelmaa, vaikka näin suuri liike terveydenhuoltoalan osakkeessa johtuu usein osittain laajemmista sektorivirroista ja odotuksista kohti raportointipäivää eikä yksittäisestä tiedotteesta.

    Kun vuosikertomus on tulossa marraskuun alussa, seuraavaksi kannattaa seurata myynnin kasvua ja marginaalilukuja, jotka Ambu silloin raportoi, sillä ne yleensä ratkaisevat, pitääkö tällainen nousu.

Kaikki yhtiöt