Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Ambu-aktien sig

Ambu steg efter en stærk årsrapport.

Skrevet efter børslukning ·

Opdateret kl. 08.52 med nyheder fra efter børslukning

Hvorfor i dag

15 876 nyheder analyseret i dag

Ambu steg efter en stærk årsrapport.

Ambu steg meget kraftigt torsdag, mens OMX Copenhagen 25 faldt lidt, så Ambu bevægede sig mod markedet.

Den primære drivkraft var årsrapporten, som viste organisk omsætningsvækst på 13,9 procent i fjerde kvartal og en EBIT-margin på 17,2 procent.

Selskabet guidede også 9,5-11,5 procent organisk vækst og en EBIT-margin på 13-15 procent for 2026/27, og startede et aktietilbagekøb på 400 mio. kr.

Over fem handelsdage steg Ambu meget kraftigt, langt mere end markedet, og bevægelsen var omkring fem gange en normal femdagesperiode.

Dagens bevægelse på +4,19 % var 3,0 gange en normal dags 1,4 %. OMX Copenhagen 25 bevægede sig −0,23 % samme dag.

Ambu +4,19 %OMX Copenhagen 25 −0,23 %Meget stærkere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Ambu.

Ambu tjente mere end ventet i 0 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 6 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 2Hold 5Sælg 1

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 87,60 DKK

Kursmålene
Lavest 72,00Gennemsnit 90,04Højest 115

Gennemsnittet er 90,04 DKK, +3 % i forhold til seneste kurs 87,60 DKK. Spændet er 72,00 DKK–115,30 DKK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 8 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion0,30,50,70,91,12024-11-04: 0,43; Ventet indtjening pr. aktie: 0,514/11’24−8,7 %2025-01-30: 0,68; Ventet indtjening pr. aktie: 0,7330/1’25−1,3 %2025-05-07: 0,71; Ventet indtjening pr. aktie: 0,727/5’25−13,5 %2025-08-22: 0,46; Ventet indtjening pr. aktie: 0,5522/8’25+6,6 %2025-11-05: 0,43; Ventet indtjening pr. aktie: 0,525/11’25−15,8 %2026-02-04: 0,44; Ventet indtjening pr. aktie: 0,484/2’26+5,6 %2026-05-06: 0,46; Ventet indtjening pr. aktie: 0,536/5’26−3,7 %2026-08-25: 0,59; Ventet indtjening pr. aktie: 0,6225/8’26−15,8 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,90.→

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetDKK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,90 DKK. For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 2,30 DKK for tre måneder siden til 2,37 DKK nu. Estimat 2026: 2,37 DKK. Estimat 2027: 3,13 DKK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 1 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2024 ændrede kursen sig +78 % og indtjeningen pr. aktie +38 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. DKK)01326382023: 4,782023: 0,1720232024: 5,392024: 0,23202420252026: 6,472026: 0,642026Nu2027: 7,2920272023: 19,67202024: 34,94352025: 24,68252026: 17,9718Nu: 22,8323

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. DKK

Børsværdien er 3,5 gange omsætningen i 2026 mod 4,1 i 2023. Overskud i 2026: 642 mio. DKK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. DKK)01326382023: 6,862023: 1,4720232024: 7,152024: 1,56202420252026: 8,222026: 1,972026Nu2023: 19,67202024: 34,94352025: 24,68252026: 17,9718Nu: 22,8323

AktiverGældBørsværdimia. DKK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 6,3 mia. DKK. Børsværdien er 3,7 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 1 år.Børsværdi (Nu): 22,8 mia. DKKOmsætning 2026: 6,5 mia. DKK

Hvad nøgletallene siger om Ambu

Nøgletallene forbinder det, Ambu tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie2,42 DKK
NuIndtjening pr. aktie2023: 0,64232024: 0,8824252026: 2,42262027: 3,13272023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2023–2026: 0,64 DKK–2,42 DKK. Lignende selskaber: GN Store Nord -1,15 DKK, Elekta -0,95 SEK, Sectra 3,22 SEK. Estimat 2027: 3,13 DKK (2,77 DKK–3,34 DKK).

Omsætning6,2 mia. DKK
NuOmsætning2023: 4.775.000.000,00232024: 5.391.000.000,0024252026: 6.471.000.000,00262027: 7.287.904.790,00272023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2023–2026: 4,8 mia. DKK–6,5 mia. DKK. Lignende selskaber: GN Store Nord 14,8 mia. DKK, Elekta 16,6 mia. SEK, Sectra 3,7 mia. SEK. Estimat 2027: 7,3 mia. DKK (7,1 mia. DKK–7,4 mia. DKK).

Driftsmargin13,2 %
2026Driftsmargin2023: 6,32232024: 11,9624252026: 13,15262023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2023–2026: 6,3 %–13,2 %. Lignende selskaber: GN Store Nord 3,6 %, Elekta 1,7 %, Sectra 20,9 %.

Egenkapitalforrentning8,4 %
NuEgenkapitalforrentning2023: 3,12232024: 4,2024252026: 10,27262023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2023–2026: 3,1 %–10,3 %. Lignende selskaber: GN Store Nord 2,6 %, Elekta −4,3 %, Sectra 28,3 %.

P/E36,2
NuP/E2023: 115,41232024: 149,0324252026: 28,49262027: 27,9627

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2023–2026: 28,5–149,0. Lignende selskaber: Sectra 101,7. Estimat 2027: 28,0.

Børsværdi / omsætning (P/S)3,66
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2023: 4,12232024: 6,4824252026: 2,78262027: 3,1327

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2023–2026: 2,78–6,48. Lignende selskaber: GN Store Nord 1,22, Elekta 1,40, Sectra 16,86. Estimat 2027: 3,13.

Udbytte pr. aktie0,41 DKK
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,37172018: 0,40182019: 0,38192020: 0,29202021: 0,29212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,38242025: 0,4125

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 DKK–0,41 DKK.

Direkte afkast0,5 %
NuDirekte afkast2023: 0,00232024: 0,29242025: 0,44252026: 0,0026

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2023–2026: 0,0 %–0,4 %. Lignende selskaber: GN Store Nord 0,0 %, Elekta 4,0 %, Sectra 0,4 %.

Nettogæld / EBITDA-0,14
NuNettogæld / EBITDA2023: 0,69232024: -0,0624252026: 0,0526

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2023–2026: -0,06–0,69. Lignende selskaber: GN Store Nord 3,56, Elekta 2,45, Sectra -2,00.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)3,76
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2023: 3,65232024: 6,2524252026: 2,8826

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2023–2026: 2,88–6,25. Lignende selskaber: GN Store Nord 1,71, Elekta 3,19, Sectra 27,19.

EV / EBIT20,8
2026EV / EBIT2023: 74,16232024: 106,6724252026: 20,8426

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2023–2026: 20,8–106,7.

Frit cashflow pr. aktie1,87 DKK
2026Frit cashflow pr. aktie2023: 0,72232024: 1,9724252026: 1,87262023: 73,862024: 131,152025: 92,602026: 68,95

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2023–2026: 0,72 DKK–1,97 DKK. Lignende selskaber: GN Store Nord 0,92 DKK, Elekta 4,04 SEK, Sectra 4,00 SEK.

Soliditetsgrad76,0 %
2026Soliditetsgrad2023: 78,63232024: 78,1924252026: 76,0126

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2023–2026: 76,0 %–78,6 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Ambu betalte 0,41 DKK pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 4. december 2025 blev Ambu handlet uden ret til udbyttet på 0,41 DKK. Kursen gik fra 87,00 DKK til 86,95 DKK; med udbyttet var dagens ændring +0,4 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2016: 0,31 DKK2017: 0,37 DKK2018: 0,40 DKK2019: 0,38 DKK2020: 0,29 DKK2021: 0,29 DKK2022: 0,00 DKK2023: 0,00 DKK2024: 0,38 DKK2025: 0,41 DKK

Regnskabet

Regnskabsdag6,5 %

Almindelig dag1,4 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Ambu sig typisk omkring 6,5 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,4 %.

−15,75 % −3,70 % +5,59 % −15,80 %

10.000 DKK i Ambu købt 7. november 2016 er i dag 14.500 DKK værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OMX Copenhagen med udbytte ville være blevet til 25.800 DKK.

Hvad ville 10.000 DKK i Ambu være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 DKK i Ambu være værd i dag?

14.500 DKK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016. Samme beløb i OMX Copenhagen med udbytte ville være blevet til 25.800 DKK.

På sit laveste var den 8.240 DKK værd (2. december 2016).

Rejsens fem største dage

· +25,2 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag · regnskabsdag

· +24,1 % · hele børsen steg 1,6 % samme dag · regnskabsdag

· +23,6 % · hele børsen faldt 2,4 % samme dag · regnskabsdag

· −22,7 % · hele børsen faldt 0,5 % samme dag · regnskabsdag

· −20,4 % · hele børsen faldt 0,1 % samme dag

Tidligere dage

  • +7,88 % børsen +1,75 % Ambu steg kraftigt i løbet af ugen, en stor bevægelse for aktien. Læs →

    Ambu steg kraftigt i løbet af ugen, en stor bevægelse for aktien.

    Helårsregnskabet 5. november overgik forventningerne med 10,1 procent organisk vækst i omsætningen og stærke tal for fjerde kvartal.

    Analytikere hævede derefter deres kursmål, de aktiekurser de mener er rimelige, 6. november.

    Et nyt aktietilbagekøbsprogram på op til 400 mio. DKK, hvor selskabet køber egne aktier tilbage, startede også 9. november.

  • +4,24 % børsen +1,87 % Ambu steg meget kraftigt og bevægede sig tydeligt fra markedet. Læs →

    Ambu steg meget kraftigt og bevægede sig tydeligt fra markedet.

    Ingen virksomhedsnyheder forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage steg Ambu kraftigt, klart mere end OMX Copenhagen 25, og handlede med omkring dobbelt normalt volumen.

    Næste regnskab kommer torsdag 5. november 2026, hvilket sandsynligvis påvirker handlen omkring den dag.

  • +0,86 % børsen +0,22 % Ambu steg lidt, uden at selskabsnyheder forklarer bevægelsen. Læs →

    Ambu steg lidt, uden at selskabsnyheder forklarer bevægelsen.

    I de sidste fem handelsdage steg Ambu tydeligt, i takt med en kraftig stigning i OMX Copenhagen 25.

    Sidste handelsdag var en almindelig dag for Ambu, og bevægelsen var lille.

    Ambu offentliggør sit regnskab torsdag den 5. november 2026, og investorerne vil følge det tæt.

  • +3,31 % børsen +0,07 % Ambu steg kraftigt. Læs →

    Ambu steg kraftigt.

    Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

    Over de seneste fem handelsdage steg Ambu lidt, men OMX Copenhagen 25-indekset steg meget kraftigt, så Ambu hang efter markedet.

    Ambus bevægelse på seneste handelsdag ligner almindelig handel snarere end en reaktion på nyheder.

  • +2,40 % børsen +4,94 % Ambu, den danske producent af medicinsk udstyr, der er noteret på Nasdaq København, steg lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked steg meget kraftigt, så aktien hang efter. Læs →

    Ambu, den danske producent af medicinsk udstyr, der er noteret på Nasdaq København, steg lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked steg meget kraftigt, så aktien hang efter.

    Aktien faldt mandag den 26. oktober trods en stigning i overskuddet, hvilket tyder på, at investorerne fokuserede på andre bekymringer.

    Den steg derefter kraftigt i den seneste handelsdag, mens markedet var nogenlunde uændret.

    Handelsvolumen lå omkring det normale niveau.

  • +1,07 % børsen +1,34 % Ambu steg lidt, uden selskabsnyheder der forklarer det. Læs →

    Ambu steg lidt, uden selskabsnyheder der forklarer det.

    I de seneste fem handelsdage steg Ambu kraftigt, klart mere end markedet.

    Bevægelsen var stor for Ambu, sjældnere end de fleste femdageperioder det seneste år.

    Ambu fulgte OMX Copenhagen 25 den sidste dag, som også steg kraftigt.

    Ambu offentliggør sit årsregnskab torsdag 5. november, hvilket er den næste begivenhed at holde øje med.

  • −0,38 % børsen −0,63 % Ambu-aktien var stort set uændret, en almindelig dag for selskabet. Læs →

    Ambu-aktien var stort set uændret, en almindelig dag for selskabet.

    Markedet faldt tydeligt den dag, så Ambu holdt sig bedre end det bredere marked.

    Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage steg Ambu lidt, på linje med indekset OMX Copenhagen 25.

    Næste kvartalsregnskab er planlagt til 5. november 2026.

  • +1,21 % børsen +0,86 % Ambu (Ambu A/S, en dansk producent af engangsudstyr til sundhedsvæsenet) steg lidt i de seneste fem handelsdage og bevægede sig nogenlunde i takt med markedsindekset OMX Copenhagen 25. Læs →

    Ambu (Ambu A/S, en dansk producent af engangsudstyr til sundhedsvæsenet) steg lidt i de seneste fem handelsdage og bevægede sig nogenlunde i takt med markedsindekset OMX Copenhagen 25.

    Bevægelsen var normal i størrelse for selskabet.

    Næste regnskab kommer torsdag 5. november 2026, og det er begivenheden at holde øje med.

  • +2,47 % børsen −0,08 % Ambu steg kraftigt, uden selskabsnyheder. Læs →

    Ambu steg kraftigt, uden selskabsnyheder.

    Ambu steg kraftigt i handelsdagen, mens markedet i København var stort set uændret.

    Ingen selskabsnyhed fra handelsdagen forklarer bevægelsen.

    Over de seneste fem handelsdage steg Ambu lidt, mens markedet var stort set uændret.

    Tidligere nyheder om godkendelse til børn af bronkoskoper, instrumenter til at kigge ned i luftvejene, kan have støttet stemningen.

  • −4,21 % børsen −0,85 % Ambu faldt kraftigt, og ingen virksomhedsnyhed forklarer tydeligt faldet. Læs →

    Ambu faldt kraftigt, og ingen virksomhedsnyhed forklarer tydeligt faldet.

    Ambu bevægede sig mod markedet, som faldt tydeligt, så faldet var delvist markedsdrevet.

    Faldet var dog langt større end markedets, og bevægelsen var meget stor i forhold til Ambus normale dagsudsving.

    Handlen var ca. dobbelt så høj som normalt, hvilket viser stor aktivitet.

    Over de seneste fem handelsdage llå Ambu nogenlunde uændret, mens markedet steg lidt.

  • +0,51 % børsen +0,79 % Ambu steg lidt, uden klare selskabsnyheder der forklarer bevægelsen. Læs →

    Ambu steg lidt, uden klare selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.

    Over de seneste fem handelsdage steg Ambu kraftigt, mere end markedet i København, der også steg tydeligt.

    Tidligere i ugen meddelte selskabet FDA-godkendelse og CE-mærkning af to bronkoskoper til luftvejsindgreb hos børn, hvilket sandsynligvis styrkede investorernes tillid.

    Meldingen i sidste uge om at marginerne i tredje kvartal holder, har sandsynligvis også hjulpet.

    Næste ting at holde øje med er kvartalsregnskabet den 5. november.

  • +7,55 % børsen +2,21 % Ambu steg kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere marked i København, som også steg. Læs →

    Ambu steg kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere marked i København, som også steg.

    Bevægelsen blev sandsynligvis delvist drevet af selskabsnyheder i ugen, blandt andet at to af selskabets bronkoskoper (tynde slanger med kamera til at se ind i luftvejene) fik FDA-godkendelse i USA og CE-mærkning til brug ved luftvejsindgreb hos børn, hvilket udvider sortimentet.

    Investorer kan også have reageret på bestyrelsesændringer, der satte fokus på selskabets værdiansættelse.

    Næste regnskab, en kvartalsrapport, kommer 5. november 2026, og er værd at holde øje med.

  • +3,02 % børsen +0,68 % Ambu steg skarpt efter FDA-godkendelse. Læs →

    Ambu steg skarpt efter FDA-godkendelse.

    Ambu steg meget kraftigt over de seneste fem handelsdage, mere end det danske large cap-indeks, der også steg klart.

    Opløftet ser ud til især at hænge sammen med nyheden om, at to bronkoskoper – tynde kameraer til at kigge ned i luftvejene – har fået amerikansk godkendelse og CE-mærkning til brug på børns luftveje, kombineret med at selskabet holder fast i sin marginudsigt for tredje kvartal.

    En ny bestyrelsespost med erfaring fra Olympus kan have støttet stemningen, mens en tidligere nedgradering fra UBS sandsynligvis kun har vejet lidt.

    Næste begivenhed at holde øje med er regnskabet i begyndelsen af november.

  • +8,17 % børsen +0,32 % Ambu steg kraftigt i løbet af de sidste fem handelsdage, en bevægelse der skilte sig ud, fordi det danske marked som helhed var nogenlunde uændret. Læs →

    Ambu steg kraftigt i løbet af de sidste fem handelsdage, en bevægelse der skilte sig ud, fordi det danske marked som helhed var nogenlunde uændret.

    Den tydeligste selskabsspecifikke begivenhed i perioden var offentliggørelsen af Ambus finansielle kalender, som fastsatte årsrapporten til begyndelsen af november og generalforsamlingen til begyndelsen af december, hvilket gav investorerne en fast dato for de næste tal.

    Den kalendermeddelelse bidrog sandsynligvis til stemningen, selvom en så kraftig bevægelse i en sundhedsaktie ofte delvist drives af bredere sektorstrømme og forventninger frem mod rapporteringsdatoen snarere end af en enkelt meddelelse.

    Med årsrapporten i begyndelsen af november er det næste at holde øje med salgsvæksten og margin tallene, som Ambu vil rapportere dengang, da det er dem, der normalt afgør, om en sådan stigning holder.

Alle selskaber