Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Zinzino-aktien sig

Zinzino faldt tydeligt fredag, mere end markedet.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 210 nyheder analyseret i dag

Zinzino faldt tydeligt fredag, mere end markedet.

Ingen selskabsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.

Over de sidste fem handelsdage faldt Zinzino meget kraftigt, mens markedet var nogenlunde uændret, en meget stor bevægelse for aktien.

Oktobers salgsrapport, der viste omsætning op kun 1 procent, kom onsdag før handelsdagen, og aktien ligger nær sin laveste lukkekurs i det seneste år.

Dagens bevægelse på −2,33 % var 2,9 gange en normal dags 0,8 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

Zinzino −2,33 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Lidt svagere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Zinzino.

Zinzino tjente mere end ventet i 3 af 6 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 6 af periodens 12 rapporter, den seneste 25. august 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 4 af 6 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Kursmålene

Seneste kurs 113,40 SEK

Kursmålene
210

En analytikers kursmål er 210,00 SEK, +85 % i forhold til seneste kurs 113,40 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion0,41,11,72,43,02023-11-16: 1,56; Ventet indtjening pr. aktie: 0,7216/11’23+10,0 %2024-02-27: 1,26; Ventet indtjening pr. aktie: 1,4027/2’24−3,4 %2024-08-30: 1,31; Ventet indtjening pr. aktie: 1,3130/8’24+3,7 %2025-05-20: 1,49; Ventet indtjening pr. aktie: 1,5020/5’25+5,3 %2025-11-19: 2,35; Ventet indtjening pr. aktie: 1,5319/11’25+25,2 %2026-05-22: 2,70; Ventet indtjening pr. aktie: 2,5422/5’26+7,1 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,54.→

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,54 SEK. For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 10,25 SEK for tre måneder siden til 11,48 SEK nu. Estimat 2026: 11,48 SEK. Estimat 2027: 12,36 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 2. september: Køb cirka 1,4 mio. SEK. 1. september: Køb cirka 672 tusind SEK. 31. august: Salg cirka 161 tusind SEK. 28. august: Salg cirka 688 tusind SEK. 27. august: Salg cirka 1,1 mio. SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +88 % og indtjeningen pr. aktie +88 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)0,02,14,26,42022: 1,362022: 0,0720222023: 1,672023: 0,1620232024: 2,092024: 0,1720242025: 3,172025: 0,322025Nu2026: 4,0120262027: 4,5320272022: 0,880,92023: 2,022,02024: 2,952,92025: 5,785,8Nu: 4,474,5

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 1,4 gange omsætningen i 2025 mod 0,6 i 2022. Overskud i 2025: 324 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,02,14,26,42022: 0,652022: 0,4920222023: 0,842023: 0,5820232024: 1,212024: 0,8220242025: 1,752025: 1,052025Nu2022: 0,880,92023: 2,022,02024: 2,952,92025: 5,785,8Nu: 4,474,5

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 707 mio. SEK. Børsværdien er 6,3 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 4,5 mia. SEKOmsætning 2025: 3,2 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Zinzino

Nøgletallene forbinder det, Zinzino tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie11,01 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 1,97222023: 4,73232024: 4,59242025: 8,64252026: 11,48262027: 12,36272022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 1,97 SEK–8,64 SEK. Lignende selskaber: Atria 1,63 EUR, Swedencare 0,54 SEK, Humble Group -1,03 SEK. Estimat 2026: 11,48 SEK (11,48 SEK–11,48 SEK). Estimat 2027: 12,36 SEK (12,36 SEK–12,36 SEK).

Omsætning3,7 mia. SEK
NuOmsætning2022: 1.356.008.000,00222023: 1.674.812.000,00232024: 2.094.073.000,00242025: 3.172.194.000,00252026: 4.012.000.000,00262027: 4.530.000.000,00272022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 1,4 mia. SEK–3,2 mia. SEK. Lignende selskaber: Atria 1,9 mia. EUR, Swedencare 2,7 mia. SEK, Humble Group 8,3 mia. SEK. Estimat 2026: 4,0 mia. SEK (4,0 mia. SEK–4,0 mia. SEK). Estimat 2027: 4,5 mia. SEK (4,5 mia. SEK–4,5 mia. SEK).

Driftsmargin14,6 %
NuDriftsmargin2022: 6,41222023: 12,47232024: 10,50242025: 12,93252022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 6,4 %–12,9 %. Lignende selskaber: Atria 3,6 %, Swedencare 7,4 %, Humble Group 4,1 %.

Egenkapitalforrentning55,5 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 43,83222023: 62,98232024: 43,89242025: 45,92252022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 43,8 %–63,0 %. Lignende selskaber: Atria 10,7 %, Swedencare 1,2 %, Humble Group −9,7 %.

P/E10,3
NuP/E2022: 13,12222023: 12,60232024: 18,43242025: 18,43252026: 9,88262027: 9,1727

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 12,6–18,4. Lignende selskaber: Atria 9,9, Swedencare 35,7. Estimat 2026: 9,9. Estimat 2027: 9,2.

Børsværdi / omsætning (P/S)1,22
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 0,65222023: 1,21232024: 1,41242025: 1,82252026: 1,11262027: 0,9927

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,65–1,82. Lignende selskaber: Atria 0,24, Swedencare 1,12, Humble Group 0,32. Estimat 2026: 1,11. Estimat 2027: 0,99.

Udbytte pr. aktie6,00 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,25172018: 0,45182019: 0,70192020: 0,70202021: 1,25212022: 2,00222023: 0,00232024: 3,00242025: 4,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 SEK–4,00 SEK.

Direkte afkast5,3 %
NuDirekte afkast2022: 7,74222023: 0,00232024: 3,55242025: 2,5125

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen. Blandt nordiske selskaber blev et direkte afkast af denne størrelse fulgt af lavere udbytte året efter i omkring 33 % af tilfældene, mod omkring 17 % under 5 %.

2022–2025: 0,0 %–7,7 %. Lignende selskaber: Atria 4,7 %, Swedencare 1,4 %, Humble Group 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA-1,40
NuNettogæld / EBITDA2022: -0,91222023: -1,06232024: -1,60242025: -1,5725

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: -1,60–-0,91. Lignende selskaber: Atria 2,20, Swedencare 3,43, Humble Group 3,73.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)4,12
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 5,67222023: 7,78232024: 7,64242025: 8,1925

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 5,67–8,19. Lignende selskaber: Atria 0,99, Swedencare 0,42, Humble Group 0,58.

EV / EBIT12,0
2025EV / EBIT2022: 8,36222023: 8,24232024: 11,41242025: 11,9925

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 8,2–12,0.

Frit cashflow pr. aktie17,79 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 0,53222023: 6,90232024: 8,30242025: 14,59252022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 0,53 SEK–14,59 SEK. Lignende selskaber: Atria 0,78 EUR, Swedencare 1,35 SEK, Humble Group 0,59 SEK.

Soliditetsgrad40,3 %
2025Soliditetsgrad2022: 23,72222023: 30,87232024: 31,98242025: 40,3025

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 23,7 %–40,3 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Zinzino betalte 6,00 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 6. november 2026.

På ex-dagen 3. juni 2026 blev Zinzino handlet uden ret til udbyttet på 6,00 SEK. Kursen gik fra 148,30 SEK til 138,50 SEK; med udbyttet var dagens ændring −2,6 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 0,25 SEK2018: 0,45 SEK2019: 0,70 SEK2020: 0,70 SEK2021: 1,25 SEK2022: 2,00 SEK2023: 0,00 SEK2024: 3,00 SEK2025: 4,00 SEK2026 indtil nu: 6,00 SEK

Hvad fulgte efter lignende fald?

Med udbytte medregnet faldt Zinzino 16,7 % de seneste fem handelsdage. Siden 7. november 2016 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 2 af 5 perioder uden overlap. Medianen var −13,4 %, mod +0,5 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 51 gange ud af 100.

Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.

−13,4 % · 2/5

Mere om Zinzino

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Finn Orjan Saele, ledende medarbejderKøbcirka 1,4 mio. SEK
  • Finn Orjan Saele, ledende medarbejderKøbcirka 672 tusind SEK
  • Hans Gustaf Jacobsson, bestyrelsesformandSalgcirka 161 tusind SEK
  • Hans Gustaf Jacobsson, bestyrelsesformandSalgcirka 688 tusind SEK
  • Hans Gustaf Jacobsson, bestyrelsesformandSalgcirka 1,1 mio. SEK

Regnskabet

Regnskabsdag6,8 %

Almindelig dag0,8 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede Zinzino sig typisk omkring 6,8 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,8 %.

+7,37 % +7,09 % +31,45 % +25,20 %

10.000 SEK i Zinzino købt 7. november 2016 er i dag 116.000 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Zinzino være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Zinzino være værd i dag?

116.000 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 5.700 SEK værd (13. december 2018).

Rejsens fem største dage

· +31,4 % · hele børsen steg 0,1 % samme dag · regnskabsdag

· +25,2 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag · regnskabsdag

· −21,5 % · hele børsen faldt 3,4 % samme dag

· +20,6 % · hele børsen steg 4,0 % samme dag

· −18,2 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag

Tidligere dage

  • −14,70 % børsen +0,83 % Zinzino faldt meget kraftigt. Læs →

    Zinzino faldt meget kraftigt.

    Selskabets nyheder samme dag viste, at oktoberomsætningen steg cirka 1 procent, en svag stigning efter stærk vækst i år, hvilket sandsynligvis tyngede stemningen.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien meget kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt, en meget stor bevægelse for Zinzino.

    Handlen var cirka ni gange det normale niveau, så kraftigt salg drev sandsynligvis faldet.

  • −1,67 % børsen +1,57 % Zinzino faldt tydeligt. Læs →

    Zinzino faldt tydeligt.

    Aktien bevægede sig mod markedet.

    Selskabet lancerede samme dag tre fermenterede kosttilskudsdrikke i Europa, hvilket ikke tydeligt forklarer et fald.

    I de seneste fem handelsdage faldt Zinzino tydeligt, en større bevægelse end markedets lette nedgang.

    Handlen var tynd, og aktiekursen ligger langt under årets højeste niveau, som var i midten af december.

  • −3,22 % børsen −3,67 % Zinzino faldt tydeligt i de seneste fem handelsdage i takt med det bredere Stockholm-marked, som også faldt kraftigt. Læs →

    Zinzino faldt tydeligt i de seneste fem handelsdage i takt med det bredere Stockholm-marked, som også faldt kraftigt.

    Den største selskabsnyhed var en forhåndsanalyse forud for regnskabet for tredje kvartal 2026, som pegede på højere rentabilitet trods lidt langsommere vækst.

    Aktien fik også en vis støtte fra en ny undersøgelse af Balance Concept, og en mindre kapitalforhøjelse via indfrielse af warrants tilførte cirka 2,1 millioner svenske kroner.

    Markedsnedgangen forklarer sandsynligvis det meste af faldet, eftersom handelsvolumen lå omkring sit normale niveau.

  • +1,42 % børsen +1,25 % Zinzino steg kraftigt, sandsynligvis på grund af en kapitaludvidelse i forbindelse med et optionsprogram. Læs →

    Zinzino steg kraftigt, sandsynligvis på grund af en kapitaludvidelse i forbindelse med et optionsprogram.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, langt mere end OMX Stockholm 30, der steg lidt.

    Selskabet oplyste, at 36.643 nye B-aktier blev udstedt, efter at warrantindehavere tegnede til 56 kroner pr. aktie, hvilket gav omkring 2 millioner kroner og kun cirka 0,09 procent udvanding.

    En så lille udvidelse forklarer sandsynligvis ikke stigningen, så bevægelsen afspejler formentlig bredere købsinteresse i aktien.

    Hold øje med næste regnskab og om stigningen holder, i takt med markedet.

  • +0,50 % børsen −0,62 % Zinzino steg lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt. Læs →

    Zinzino steg lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt og gik klart forbi markedet.

    Den tydeligste selskabsnyhed er den foreløbige salgsrapport for tredje kvartal, som viste at koncernens omsætning steg 18 procent, men den blev offentliggjort før den seneste handelsdag og forklarer derfor mere af ugens styrke end den lille stigning den seneste dag.

    Sandsynligvis drives kursen af vedvarende investorinteresse for den stærke salgsvækst, mens den lille bevægelse den seneste dag delvist afspejler almindelig daglig handel.

  • +0,65 % børsen −0,02 % Zinzino steg tydeligt, sandsynligvis på grund af salgsrapporten for tredje kvartal og kommentarerne fra telefonkonferencen om regnskabet. Læs →

    Zinzino steg tydeligt, sandsynligvis på grund af salgsrapporten for tredje kvartal og kommentarerne fra telefonkonferencen om regnskabet.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, langt mere end OMX Stockholm 30, som kun steg svagt.

    Den stærkeste drivkraft er den foreløbige salgsrapport for tredje kvartal 2026, der viser, at koncernens omsætning steg 18 procent, og at omsætningen januar–september steg 21 procent, hvilket peger på stærk underliggende efterspørgsel.

    Udskriften fra telefonkonferencen, offentliggjort dagen før, har sandsynligvis øget investorernes interesse for selskabets udsigter.

    Næste punkt at følge er den fulde delårsrapport, hvor marginer og rentabilitet bliver lige så vigtige som salgsvæksten.

Alle selskaber