Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Zinzino-osake liikkuu

Zinzino laski selvästi perjantaina, enemmän kuin markkina.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 118 uutista analysoitu tänään

Zinzino laski selvästi perjantaina, enemmän kuin markkina.

Mikään yhtiöuutinen kyseiseltä kaupankäyntipäivältä ei selitä liikettä.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Zinzino laski hyvin voimakkaasti, kun markkina pysyi suunnilleen ennallaan, mikä on osakkeelle erittäin suuri liike.

Lokakuun myyntiraportti, jossa liikevaihto kasvoi vain 1 prosenttia, julkaistiin keskiviikkona ennen kaupankäyntipäivää, ja osake on lähellä vuoden alimpaa sulkemiskurssiaan.

Päivän liike −2,33 % oli 2,9 kertaa tavallinen päiväliike 0,8 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Zinzino −2,33 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Hieman pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Zinzino.

Yhtiön Zinzino tulos ylitti odotukset 3 raportissa 6:sta.

Kaaviosta puuttuu 6 jakson 12 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 25. elokuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 4 raportissa 6:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 113,40 SEK

Tavoitehinnat
210

Yhden analyytikon tavoitehinta on 210,00 SEK, +85 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 113,40 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,41,11,72,43,02023-11-16: 1,56; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,7216/11’23+10,0 %2024-02-27: 1,26; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,4027/2’24−3,4 %2024-08-30: 1,31; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,3130/8’24+3,7 %2025-05-20: 1,49; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,5020/5’25+5,3 %2025-11-19: 2,35; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,5319/11’25+25,2 %2026-05-22: 2,70; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,5422/5’26+7,1 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,54.→

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,54 SEK. Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 10,25 SEK nykyiseen 11,48 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 11,48 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 12,36 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 2. syyskuuta: Osto noin 1,4 milj. SEK. 1. syyskuuta: Osto noin 672 tuhatta SEK. 31. elokuuta: Myynti noin 161 tuhatta SEK. 28. elokuuta: Myynti noin 688 tuhatta SEK. 27. elokuuta: Myynti noin 1,1 milj. SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +88 % ja osakekohtainen tulos +88 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,02,14,26,42022: 1,362022: 0,0720222023: 1,672023: 0,1620232024: 2,092024: 0,1720242025: 3,172025: 0,322025Nyt2026: 4,0120262027: 4,5320272022: 0,880,92023: 2,022,02024: 2,952,92025: 5,785,8Nyt: 4,474,5

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 1,4 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 0,6. Vuoden 2025 tulos: 324 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,02,14,26,42022: 0,652022: 0,4920222023: 0,842023: 0,5820232024: 1,212024: 0,8220242025: 1,752025: 1,052025Nyt2022: 0,880,92023: 2,022,02024: 2,952,92025: 5,785,8Nyt: 4,474,5

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 707 milj. SEK. Markkina-arvo on 6,3 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 4,5 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 3,2 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Zinzino

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Zinzino tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos11,01 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 1,97222023: 4,73232024: 4,59242025: 8,64252026: 11,48262027: 12,36272022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 1,97 SEK–8,64 SEK. Verrokit: Atria 1,63 EUR, Swedencare 0,54 SEK, Humble Group -1,03 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 11,48 SEK (11,48 SEK–11,48 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 12,36 SEK (12,36 SEK–12,36 SEK).

Liikevaihto3,7 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 1 356 008 000,00222023: 1 674 812 000,00232024: 2 094 073 000,00242025: 3 172 194 000,00252026: 4 012 000 000,00262027: 4 530 000 000,00272022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 1,4 mrd. SEK–3,2 mrd. SEK. Verrokit: Atria 1,9 mrd. EUR, Swedencare 2,7 mrd. SEK, Humble Group 8,3 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 4,0 mrd. SEK (4,0 mrd. SEK–4,0 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 4,5 mrd. SEK (4,5 mrd. SEK–4,5 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali14,6 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 6,41222023: 12,47232024: 10,50242025: 12,93252022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 6,4 %–12,9 %. Verrokit: Atria 3,6 %, Swedencare 7,4 %, Humble Group 4,1 %.

Oman pääoman tuotto55,5 %
NytOman pääoman tuotto2022: 43,83222023: 62,98232024: 43,89242025: 45,92252022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 43,8 %–63,0 %. Verrokit: Atria 10,7 %, Swedencare 1,2 %, Humble Group −9,7 %.

P/E-luku10,3
NytP/E-luku2022: 13,12222023: 12,60232024: 18,43242025: 18,43252026: 9,88262027: 9,1727

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 12,6–18,4. Verrokit: Atria 9,9, Swedencare 35,7. Vuoden 2026 ennuste: 9,9. Vuoden 2027 ennuste: 9,2.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)1,22
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 0,65222023: 1,21232024: 1,41242025: 1,82252026: 1,11262027: 0,9927

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,65–1,82. Verrokit: Atria 0,24, Swedencare 1,12, Humble Group 0,32. Vuoden 2026 ennuste: 1,11. Vuoden 2027 ennuste: 0,99.

Osinko osaketta kohti6,00 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,25172018: 0,45182019: 0,70192020: 0,70202021: 1,25212022: 2,00222023: 0,00232024: 3,00242025: 4,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 SEK–4,00 SEK.

Osinkotuotto5,3 %
NytOsinkotuotto2022: 7,74222023: 0,00232024: 3,55242025: 2,5125

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta. Noin 33 % pohjoismaisten yhtiöiden tapauksista tämän kokoista osinkotuottoa seurasi seuraavana vuonna pienempi osinko, kun alle 5 %:n tuotoilla osuus oli noin 17 %.

2022–2025: 0,0 %–7,7 %. Verrokit: Atria 4,7 %, Swedencare 1,4 %, Humble Group 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA-1,40
NytNettovelka / EBITDA2022: -0,91222023: -1,06232024: -1,60242025: -1,5725

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -1,60–-0,91. Verrokit: Atria 2,20, Swedencare 3,43, Humble Group 3,73.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)4,12
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 5,67222023: 7,78232024: 7,64242025: 8,1925

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 5,67–8,19. Verrokit: Atria 0,99, Swedencare 0,42, Humble Group 0,58.

EV / EBIT12,0
2025EV / EBIT2022: 8,36222023: 8,24232024: 11,41242025: 11,9925

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 8,2–12,0.

Vapaa kassavirta osaketta kohti17,79 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 0,53222023: 6,90232024: 8,30242025: 14,59252022: 25,852023: 59,602024: 84,602025: 159,20

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 0,53 SEK–14,59 SEK. Verrokit: Atria 0,78 EUR, Swedencare 1,35 SEK, Humble Group 0,59 SEK.

Omavaraisuusaste40,3 %
2025Omavaraisuusaste2022: 23,72222023: 30,87232024: 31,98242025: 40,3025

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 23,7 %–40,3 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Zinzino maksoi 6,00 SEK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 3. kesäkuuta 2026 yhtiön Zinzino osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 6,00 SEK. Kurssi muuttui arvosta 148,30 SEK arvoon 138,50 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −2,6 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 0,25 SEK2018: 0,45 SEK2019: 0,70 SEK2020: 0,70 SEK2021: 1,25 SEK2022: 2,00 SEK2023: 0,00 SEK2024: 3,00 SEK2025: 4,00 SEK2026 tähän mennessä: 6,00 SEK

Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?

Osingot mukaan lukien Zinzino laski 16,7 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 7. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 2 jaksolla 5:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli −13,4 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +0,5 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 51 kertaa sadasta.

Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.

−13,4 % · 2/5

Lisää yhtiöstä Zinzino

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Finn Orjan Saele, johtoryhmän jäsenOstonoin 1,4 milj. SEK
  • Finn Orjan Saele, johtoryhmän jäsenOstonoin 672 tuhatta SEK
  • Hans Gustaf Jacobsson, hallituksen puheenjohtajaMyyntinoin 161 tuhatta SEK
  • Hans Gustaf Jacobsson, hallituksen puheenjohtajaMyyntinoin 688 tuhatta SEK
  • Hans Gustaf Jacobsson, hallituksen puheenjohtajaMyyntinoin 1,1 milj. SEK

Raportti

Raporttipäivä6,8 %

Tavallinen päivä0,8 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Zinzino liikkui tavallisesti noin 6,8 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,8 %.

+7,37 % +7,09 % +31,45 % +25,20 %

10 000 SEK yhtiössä Zinzino, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 116 000 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Zinzino olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Zinzino olisi arvoinen tänään?

116 000 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Alimmillaan sen arvo oli 5 700 SEK (13. joulukuuta 2018).

Matkan viisi suurinta päivää

· +31,4 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +25,2 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä · raporttipäivä

· −21,5 % · koko pörssi laski 3,4 % samana päivänä

· +20,6 % · koko pörssi nousi 4,0 % samana päivänä

· −18,2 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • −14,70 % pörssi +0,83 % Zinzino laski erittäin voimakkaasti, vastoin hieman vahvempaa markkinaa. Lue →

    Zinzino laski erittäin voimakkaasti, vastoin hieman vahvempaa markkinaa.

    Yhtiön uutiset samalta päivältä osoittivat lokakuun liikevaihdon kasvaneen noin 1 prosenttia, mikä on hidas nousu vahvan vuoden alun kasvun jälkeen ja painoi todennäköisesti tunnelmaa.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski erittäin voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, mikä on Zinzinolle erittäin suuri liike.

    Kaupankäynti oli noin yhdeksän kertaa tavanomaisen tason, joten voimakas myynti ajoi todennäköisesti laskun.

  • −1,67 % pörssi +1,57 % Zinzino laski selvästi viimeisellä kaupankäyntipäivällä, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi. Lue →

    Zinzino laski selvästi viimeisellä kaupankäyntipäivällä, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.

    Osake liikkui markkinaa vastaan.

    Yhtiö lanseerasi samana päivänä Euroopassa kolme fermentoitua ravintolisäjuomaa, mikä ei selvästi selitä laskua.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Zinzino laski selvästi, mikä on suurempi liike kuin markkinan lievä lasku.

    Kauppa oli ohutta, ja osakekurssi on selvästi viime vuoden huippua alempana, joka oli joulukuun puolivälissä.

  • −1,50 % pörssi +0,41 % Zinzino laski selvästi, kun markkina liikkui vastakkaiseen suuntaan. Lue →

    Zinzino laski selvästi, kun markkina liikkui vastakkaiseen suuntaan.

    Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Zinzino laski selvästi, samassa tahdissa jyrkän markkinalaskun kanssa.

    Todennäköisiä syitä ovat laaja myynti pohjoismaisissa osakkeissa ja heikko tunnelma; aiemmat uutiset eivät selitä laskua.

    Seuraavaksi kannattaa seurata kolmannen neljänneksen tulosta, joka julkaistaan pian.

  • −3,22 % pörssi −3,67 % Zinzino laski selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, samassa tahdissa laajemman Tukholman markkinan kanssa, joka myös laski jyrkästi. Lue →

    Zinzino laski selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, samassa tahdissa laajemman Tukholman markkinan kanssa, joka myös laski jyrkästi.

    Suurin yhtiöuutinen oli ennakkoarvio vuoden 2026 kolmannen neljänneksen tuloksesta, joka viittasi korkeampaan kannattavuuteen hieman hitaamman kasvun rinnalla.

    Osake sai myös jonkin verran tukea uudesta Balance Concept -tutkimuksesta, ja warranttien käytöstä tuli pieni osakeanti, joka toi noin 2,1 miljoonaa Ruotsin kruunua.

    Markkinoiden yleinen lasku selittää todennäköisesti suurimman osan laskusta, sillä kaupankäyntimäärä pysyi tavanomaisella tasolla.

  • +1,42 % pörssi +1,25 % Zinzino nousi voimakkaasti kaupankäyntipäivänä, todennäköisesti optio-ohjelmaan liittyvän osakeannin vuoksi. Lue →

    Zinzino nousi voimakkaasti kaupankäyntipäivänä, todennäköisesti optio-ohjelmaan liittyvän osakeannin vuoksi.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi erittäin voimakkaasti, selvästi enemmän kuin OMX Stockholm 30, joka nousi hieman.

    Yhtiö ilmoitti, että 36 643 uutta B-osaketta laskettiin liikkeeseen merkintöjen jälkeen hintaan 56 kruunua osakkeelta, mikä toi noin 2 miljoonaa kruunua ja vain noin 0,09 prosentin laimennuksen.

    Näin pieni anti ei todennäköisesti selitä nousua, joten liike heijastaa todennäköisesti laajempaa ostokiinnostusta.

    Seuraa seuraavaa tulosraporttia ja sitä, pysyykö nousu markkinoiden mukana.

  • +0,50 % pörssi −0,62 % Zinzino nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski hieman. Lue →

    Zinzino nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti ja ylitti selvästi markkinat.

    Selvin yhtiöuutinen on kolmannen neljänneksen alustava myyntiraportti, jonka mukaan konsernin liikevaihto kasvoi 18 prosenttia, mutta se julkaistiin ennen viimeistä kaupankäyntipäivää, joten se selittää enemmän viikon vahvuutta kuin viimeisen päivän pientä nousua.

    Todennäköisesti kurssia ajaa jatkuva sijoittajien kiinnostus vahvaan myynnin kasvuun, kun taas viimeisen päivän pieni liike heijastaa osittain tavanomaista päivittäistä kaupankäyntiä.

Kaikki yhtiöt