Derfor bevæger Atria-aktien sig
Atria var nogenlunde uændret, i modsætning til markedet.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
16 307 nyheder analyseret i dagAtria var nogenlunde uændret, i modsætning til markedet.
Aktien steg lidt over fem handelsdage, mens OMX Helsinki 25 faldt lidt.
Handelsdagen var en almindelig dag for Atria, og markedet faldt tydeligt den dag, så Atria holdt sig bedre.
Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.
Atria handles langt over sin laveste lukkekurs i det seneste år, men under den højeste.
Dagens bevægelse på −0,13 % var 0,2 gange en normal dags 0,8 %. OMX Helsinki 25 bevægede sig −1,18 % samme dag.
Atria −0,13 %OMX Helsinki 25 −1,18 %Lidt stærkere end børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for Atria.
Atria tjente mere end ventet i 6 af 8 rapporter.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 6 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Vurderingerne
Kursmålene
Seneste kurs 16,06 EUR
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetEUR
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,28 EUR (12. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 1,76 EUR for tre måneder siden til 1,78 EUR nu. Estimat 2026: 1,78 EUR. Estimat 2027: 1,80 EUR.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +42 % og indtjeningen pr. aktie +2 %.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. EUR
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. EUR
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 453 mio. EUROmsætning 2025: 1,8 mia. EUR
Hvad nøgletallene siger om Atria
Nøgletallene forbinder det, Atria tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -0,70 EUR–1,44 EUR. Lignende selskaber: Zinzino 11,01 SEK, Swedencare 0,54 SEK, Humble Group -1,03 SEK. Estimat 2026: 1,78 EUR (1,73 EUR–1,83 EUR). Estimat 2027: 1,80 EUR (1,77 EUR–1,84 EUR).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 1,7 mia. EUR–1,8 mia. EUR. Lignende selskaber: Zinzino 3,7 mia. SEK, Swedencare 2,7 mia. SEK, Humble Group 8,3 mia. SEK. Estimat 2026: 1,9 mia. EUR (1,9 mia. EUR–1,9 mia. EUR). Estimat 2027: 1,9 mia. EUR (1,9 mia. EUR–1,9 mia. EUR).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: 2,5 %–3,6 %. Lignende selskaber: Zinzino 14,6 %, Swedencare 7,4 %, Humble Group 4,1 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −5,1 %–9,9 %. Lignende selskaber: Zinzino 55,5 %, Swedencare 1,2 %, Humble Group −9,7 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 7,7–10,6. Lignende selskaber: Zinzino 10,3, Swedencare 35,7. Estimat 2026: 9,0. Estimat 2027: 8,9.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 0,15–0,24. Lignende selskaber: Zinzino 1,22, Swedencare 1,12, Humble Group 0,32. Estimat 2026: 0,24. Estimat 2027: 0,23.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,40 EUR–0,70 EUR.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 4,5 %–6,8 %. Lignende selskaber: Zinzino 5,3 %, Swedencare 1,4 %, Humble Group 0,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: 3,20–32,36. Lignende selskaber: Zinzino -1,40, Swedencare 3,43, Humble Group 3,73.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 0,58–1,00. Lignende selskaber: Zinzino 4,12, Swedencare 0,42, Humble Group 0,58.
Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.
2022–2025: 7,9–89,8.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: -2,58 EUR–2,34 EUR. Lignende selskaber: Zinzino 17,79 SEK, Swedencare 1,35 SEK, Humble Group 0,59 SEK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 39,3 %–43,2 %.
Udbyttet forklaret
Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Atria betalte 0,75 EUR pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.
På ex-dagen 24. april 2026 blev Atria handlet uden ret til udbyttet på 0,75 EUR. Kursen gik fra 17,76 EUR til 16,70 EUR; med udbyttet var dagens ændring −1,7 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.
2017: 0,46 EUR2018: 0,50 EUR2019: 0,40 EUR2020: 0,42 EUR2021: 0,50 EUR2022: 0,63 EUR2023: 0,70 EUR2024: 0,60 EUR2025: 0,69 EUR2026 indtil nu: 0,75 EUR
Værd at holde øje med fremover
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Atria har ændret sig.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Atria har ændret sig.
Føj til kalenderen
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 15 regnskabsdage bevægede Atria sig typisk omkring 1,7 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,8 %.
+2,45 % +3,09 % +1,49 % +1,47 %
10.000 EUR i Atria købt 7. november 2016 er i dag 25.400 EUR værd, med udbytterne geninvesteret.
Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.500 EUR.
Hvad ville 10.000 EUR i Atria være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 EUR i Atria være værd i dag?
25.400 EUR
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016. Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.500 EUR.
På sit laveste var den 6.820 EUR værd (27. december 2018).
Rejsens fem største dage
· −8,1 % · hele børsen faldt 0,8 % samme dag
· +8,1 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag
· −7,7 % · hele børsen steg 0,2 % samme dag
· −7,3 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag
· −6,7 % · hele børsen steg 0,7 % samme dag
Tidligere dage
+1,14 % børsen +1,62 % Atria steg tydeligt og bevægede sig i takt med markedet. Læs →
Atria steg tydeligt og bevægede sig i takt med markedet.
Ingen selskabsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mere end markedet.
Sektorens medianbevægelse var også positiv i samme periode.
Atrias næste regnskabsrapport er i februar 2027.
−0,51 % børsen +0,22 % Atria lå stort set uændret i løbet af ugen, mens OMX Helsinki 25-indekset også var nogenlunde fladt. Læs →
Atria lå stort set uændret i løbet af ugen, mens OMX Helsinki 25-indekset også var nogenlunde fladt.
Kvartalsregnskabet 22. oktober viste en salgsstigning på 4 procent, men et eksportforbud for svinekød efter afrikansk svinepest i Finland trykkede indtjeningen.
Den seneste handelsdag var rolig, og aktien bevægede sig mindre end markedet, som faldt tydeligt den dag.
+0,51 % børsen +0,35 % Atria steg lidt, på linje med markedet. Læs →
Atria steg lidt, på linje med markedet.
Selskabet rapporterede en salgsstigning på 4 procent for kvartalet, men eksportforbuddet for svinekød trykkede resultatet.
Over fem dage faldt Atria lidt, mens markedet steg lidt.
Salgsvæksten i Sverige og efterspørgslen i grillsæsonen understøttede resultatet.
Eksportforbuddet for svinekød, knyttet til afrikansk svinepest fundet hos vildsvin, ramte eksportsalget.
+0,13 % børsen −3,27 % Atria var stort set uændret i de seneste fem handelsdage og faldt mindre end det bredere finske marked, som faldt tydeligt. Læs →
Atria var stort set uændret i de seneste fem handelsdage og faldt mindre end det bredere finske marked, som faldt tydeligt.
Selskabet offentliggjorde sine tredjekvartalsresultater 22. oktober: salget steg med omkring 4 procent, understøttet af stærk efterspørgsel i grillsæsonen, mens driftsresultatet (EBIT, resultat før renter og skat) var uændret, fordi et eksportstop for svinekød efter afrikansk svinepest trak resultatet ned.
Selskabet meddelte også, at det lukker sit anlæg i Jyväskylä og flytter oksenslagtningen til Kauhajoki for at spare omkostninger.
Aktien ligger langt over sin laveste slutkurs det seneste år, men under den højeste, og handelsvolumen har været klart lavere end normalt.