Derfor bevæger Viking Supply Ships-aktien sig
Viking Supply Ships steg meget kraftigt samme dag, mod et faldende marked.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
16 118 nyheder analyseret i dagViking Supply Ships steg meget kraftigt samme dag, mod et faldende marked.
Samme dag offentliggjorde selskabet sin regnskabsrapport for 3. kvartal 2026, hvor omsætningen mere end fordobledes, og selskabet vendte tilbage til overskud.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien en smule, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret.
Bevægelsen var cirka fem gange en normal dag, en meget stor bevægelse for netop denne aktie, men den er kun sket cirka syv gange i det seneste år.
Selskabet advarede også om en udfordrende efterspørgsel de næste seks til ni måneder.
Dagens bevægelse på +7,05 % var 6,7 gange en normal dags 1,1 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.
Viking Supply Ships +7,05 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mod børsen
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +14 % og indtjeningen pr. aktie −50 %.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdimia. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 2,2 mia. SEKOmsætning 2025: 922 mio. SEK
Hvad nøgletallene siger om Viking Supply Ships
Nøgletallene forbinder det, Viking Supply Ships tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -6,78 SEK–8,46 SEK. Lignende selskaber: Tallink Grupp 0,04 EUR, Gotlandsbolaget -40,62 SEK, HAV Group 0,51 NOK.
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 360 mio. SEK–922 mio. SEK. Lignende selskaber: Tallink Grupp 791 mio. EUR, Gotlandsbolaget 3,8 mia. SEK, HAV Group 962 mio. NOK.
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: −9,6 %–18,0 %. Lignende selskaber: Tallink Grupp 8,1 %, Gotlandsbolaget 0,7 %, HAV Group 2,6 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −4,7 %–5,1 %. Lignende selskaber: Tallink Grupp 4,3 %, Gotlandsbolaget 1,4 %, HAV Group 16,2 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 10,9–126,1. Lignende selskaber: Tallink Grupp 16,4, HAV Group 20,3.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 1,50–3,34. Lignende selskaber: Tallink Grupp 0,62, Gotlandsbolaget 1,49, HAV Group 0,38.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,00 SEK–106,74 SEK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Lignende selskaber: Tallink Grupp 9,1 %, Gotlandsbolaget 0,0 %, HAV Group 0,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: -1,52–13,15. Lignende selskaber: Tallink Grupp 3,53, Gotlandsbolaget -5,92, HAV Group -7,86.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 0,50–0,73. Lignende selskaber: Tallink Grupp 0,68, Gotlandsbolaget 1,07, HAV Group 3,59.
Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.
2022–2025: 16,4–73,0.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: 0,74 SEK–14,71 SEK. Lignende selskaber: Tallink Grupp 0,13 EUR, Gotlandsbolaget -6,17 SEK, HAV Group -1,45 NOK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 64,1 %–94,4 %.
Hvad fulgte efter lignende fald?
Med udbytte medregnet faldt Viking Supply Ships 3,2 % de seneste fem handelsdage. Siden 7. november 2016 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 47 af 88 perioder uden overlap. Medianen var +1,0 %, mod −0,2 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 48 gange ud af 100.
Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.
+1,0 % · 47/88
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 25. september: Køb cirka 54 mio. SEK.
Mere om Viking Supply Ships
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Bengt A. Rem, bestyrelsesformand (nærtstående)Købcirka 54 mio. SEK
Regnskabet
De seneste 16 regnskabsdage bevægede Viking Supply Ships sig typisk omkring 3,3 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,1 %.
+7,05 % Hvorfor? +0,00 % +4,40 % +5,30 %
10.000 SEK i Viking Supply Ships købt 7. november 2016 er i dag 37.100 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Hvad ville 10.000 SEK i Viking Supply Ships være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i Viking Supply Ships være værd i dag?
37.100 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.
På sit laveste var den 1.880 SEK værd (20. juni 2018).
Rejsens fem største dage
· +457,8 % · hele børsen faldt 0,3 % samme dag
· +35,1 % · hele børsen steg 0,1 % samme dag
· +31,6 % · hele børsen faldt 0,2 % samme dag
· +28,0 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag
· +22,3 % · hele børsen steg 3,9 % samme dag
Tidligere dage
−8,24 % børsen −0,32 % Viking Supply Ships faldt meget kraftigt, uden selskabsnyheder. Læs →
Viking Supply Ships faldt meget kraftigt, uden selskabsnyheder.
Viking Supply Ships faldt meget kraftigt og bevægede sig tydeligt væk fra markedet.
Ingen virksomhedsnyheder fra den dag forklarer faldet.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.
Bevægelsen var meget stor, cirka fire gange en normal femdagesperiode for aktien.
+0,00 % børsen +0,83 % Viking Supply Ships bevægede sig næsten ikke, og ingen selskabsnyheder forklarer det. Læs →
Viking Supply Ships bevægede sig næsten ikke, og ingen selskabsnyheder forklarer det.
Aktien faldt lidt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 steg lidt, så den bevægede sig mod markedet.
I den seneste handelsdag steg markedet tydeligt, men Viking Supply Ships bevægede sig mindre end markedet.
Bevægelsen var normal for aktien, og handlen var omkring dobbelt så stor som en almindelig handelsdag.
Næste begivenhed er regnskabet fredag den 6. november 2026.
−2,02 % børsen −0,08 % Viking Supply Ships faldt tydeligt, uden virksomhedsnyheder der forklarer det. Læs →
Viking Supply Ships faldt tydeligt, uden virksomhedsnyheder der forklarer det.
Handelsvolumen var cirka dobbelt så stor som normalt, så mange aktier skiftede hænder.
I de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens markedet steg lidt.
Den næste regnskabsrapport, virksomhedens kvartalsregnskab, kommer fredag 6. november 2026.
−0,85 % børsen +1,57 % Viking Supply Ships faldt let, mens markedet steg tydeligt. Læs →
Viking Supply Ships faldt let, mens markedet steg tydeligt.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.
Over de seneste fem handelsdage lå aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 faldt let.
Handelsvolumen lå langt over det normale, men bevægelsen var normal for aktien.
Den næste regnskabsrapport er planlagt til fredag 6. november 2026.
+0,86 % børsen +0,41 % Viking Supply Ships steg lidt, mens markedet også steg lidt. Læs →
Viking Supply Ships steg lidt, mens markedet også steg lidt.
Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.
De seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, i takt med et marked der faldt kraftigt.
Bevægelsen var normal for aktien, og handlen lå langt under det sædvanlige niveau, så den lille stigning ligner almindelig kursdrift frem for en reaktion på nyheder.
−3,04 % børsen −3,67 % Viking Supply Ships, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt lidt i de seneste fem handelsdage. Læs →
Viking Supply Ships, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt lidt i de seneste fem handelsdage.
Indekset OMX Stockholm 30 faldt kraftigt i samme periode, så aktien bevægede sig i takt med det bredere marked.
Viking Supply Ships har ingen selskabsnyheder haft i perioden, så markedets og branchens bevægelser er den vigtigste kontekst.
Aktiens seneste lukkekurs ligger under årets højeste niveau, nået i midten af oktober, men klart over årets laveste, nået i midten af januar.
+0,28 % børsen +0,17 % Aktien i Viking Supply Ships bevægede sig uden selskabsnyheder. Læs →
Aktien i Viking Supply Ships bevægede sig uden selskabsnyheder.
Viking Supply Ships var stort set uændret i den seneste handelsdag, i takt med indekset OMX Stockholm 30, som også var næsten flad.
Handelen var langt under det normale niveau, og bevægelsen var en almindelig for aktien.
I de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, lidt mere end markedets svage fald.
Aktien ligger tæt på sit højeste kursniveau på et år, hvilket sandsynligvis delvist er grunden til, at den har holdt sig godt det seneste år.
+1,12 % børsen +1,25 % Viking Supply Ships steg tydeligt, i takt med et bredere marked, som også steg tydeligt. Læs →
Viking Supply Ships steg tydeligt, i takt med et bredere marked, som også steg tydeligt.
Der kom ingen selskabsnyheder i løbet af den handelsdag, så bevægelsen ser ud til at være markedsdrevet snarere end selskabsspecifik: når hele Stockholmsbørsen stiger samlet, følger enkeltaktier typisk med.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, mere end OMX Stockholm 30-indekset, som kun steg lidt.
Den seneste selskabsnyhed var udpegelsen af valgkomitéen forud for generalforsamlingen 2027, en rutinemæssig governance-sag, som næppe påvirkede kursen.
+0,58 % børsen +0,36 % Viking Supply Ships steg lidt, da valgkomiteen blev nedsat. Læs →
Viking Supply Ships steg lidt, da valgkomiteen blev nedsat.
I de seneste fem handelsdage var Viking Supply Ships stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 også var stort set uændret, så Viking Supply Ships bevægede sig mere end markedet.
Den eneste selskabsnyhed var udpegningen af valgkomiteen forud for generalforsamlingen i 2027, den gruppe der foreslår bestyrelsesmedlemmer og består af repræsentanter for de største ejere, hvilket sandsynligvis havde ringe betydning for aktien.
Uden operationelle nyheder afspejler den lille stigning sandsynligvis stemningen i industrien og blandt rederier snarere end noget selskabsspecifikt.
Hold øje med operationelle opdateringer eller nyheder om chartring, da efterspørgslen efter offshorefartøjer normalt driver denne aktie.