Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger HAV Group-aktien sig

HAV Group var stort set uændret.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 292 nyheder analyseret i dag

HAV Group var stort set uændret.

HAV Group, noteret i Oslo, var stort set uændret, mens markedet faldt kraftigt.

I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, i takt med et kraftigt markedsfald.

Bevægelsen var en normal for aktien, og handlen var roligere end sædvanligt.

Den eneste nyhed fra seneste handelsdag er en rapport om et nettotab knyttet til salg af aktiver og kapitalrejsning, hvilket delvist kan have bidraget til den tidlige svaghed.

Dagens bevægelse på −0,48 % var 0,4 gange en normal dags 1,1 %. Oslo Børs benchmark index bevægede sig −1,31 % samme dag.

HAV Group −0,48 %

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for HAV Group.

HAV Group tjente mere end ventet i 0 af 2 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 2 af periodens 4 rapporter, den seneste 30. april 2025.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 2 af 2 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,9-0,5-0,20,10,52023-11-24: -0,53; Ventet indtjening pr. aktie: 0,2724/11’23−4,8 %2024-03-14: -0,73; Ventet indtjening pr. aktie: 0,3114/3’24−4,0 %

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetNOK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −10 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -0,88 NOK til 0,04 NOK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mio. NOK)-312755818862022: 621,822022: -0,4820222023: 617,102023: -4,3220232024: 758,972024: -30,7720242025: 803,042025: 1,352025Nu2022: 283,572842023: 294,472942024: 219,802202025: 197,40197Nu: 362,25362

OmsætningOverskudBørsværdimio. NOK

Børsværdien er 0,5 gange omsætningen i 2025 mod 0,5 i 2022. Overskud i 2025: 1,4 mio. NOK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mio. NOK)02464917372022: 479,832022: 367,2920222023: 427,472023: 336,3020232024: 601,332024: 514,8320242025: 669,882025: 581,822025Nu2022: 283,572842023: 294,472942024: 219,802202025: 197,40197Nu: 362,25362

AktiverGældBørsværdimio. NOK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 88,1 mio. NOK. Børsværdien er 4,1 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 362 mio. NOKOmsætning 2025: 803 mio. NOK

Hvad nøgletallene siger om HAV Group

Nøgletallene forbinder det, HAV Group tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala.

Indtjening pr. aktie0,51 NOK
NuIndtjening pr. aktie2022: -0,01222023: -0,14232024: -0,88242025: 0,04252022: 8,502023: 9,302024: 6,282025: 5,64

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -0,88 NOK–0,04 NOK. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 15,40 SEK, Tallink Grupp 0,04 EUR, Gotlandsbolaget -40,62 SEK.

Omsætning962 mio. NOK
NuOmsætning2022: 621.815.000,00222023: 617.101.000,00232024: 758.973.000,00242025: 803.040.000,00252022: 8,502023: 9,302024: 6,282025: 5,64

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 617 mio. NOK–803 mio. NOK. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 1,2 mia. SEK, Tallink Grupp 791 mio. EUR, Gotlandsbolaget 3,8 mia. SEK.

Driftsmargin2,6 %
NuDriftsmargin2022: 0,32222023: -1,28232024: -6,78242025: 0,25252022: 8,502023: 9,302024: 6,282025: 5,64

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −6,8 %–0,3 %. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 18,0 %, Tallink Grupp 8,1 %, Gotlandsbolaget 0,7 %.

Egenkapitalforrentning16,2 %
NuEgenkapitalforrentning2022: -0,43222023: -4,86232024: -35,46242025: 1,54252022: 8,502023: 9,302024: 6,282025: 5,64

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −35,5 %–1,5 %. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 9,7 %, Tallink Grupp 4,3 %, Gotlandsbolaget 1,4 %.

P/E20,3
NuP/E2223242025: 145,7925

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 145,8–145,8. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 10,8, Tallink Grupp 16,4.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,38
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 0,46222023: 0,48232024: 0,29242025: 0,2525

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,25–0,48. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 1,87, Tallink Grupp 0,62, Gotlandsbolaget 1,49.

Nettogæld / EBITDA-7,86
NuNettogæld / EBITDA2022: -6,74222023: -8,3023242025: -7,2925

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: -8,30–-6,74. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 3,34, Tallink Grupp 3,53, Gotlandsbolaget -5,92.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)3,59
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 2,58222023: 3,31232024: 2,53242025: 2,2425

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 2,24–3,31. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 1,16, Tallink Grupp 0,68, Gotlandsbolaget 1,07.

EV / EBIT1,0
2025EV / EBIT2022: 14,612223242025: 0,9625

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 1,0–14,6.

Frit cashflow pr. aktie-1,45 NOK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -2,61222023: -1,01232024: 2,52242025: -1,15252022: 8,502023: 9,302024: 6,282025: 5,64

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -2,61 NOK–2,52 NOK. Lignende selskaber: Viking Supply Ships 14,71 SEK, Tallink Grupp 0,13 EUR, Gotlandsbolaget -6,17 SEK.

Soliditetsgrad13,2 %
2025Soliditetsgrad2022: 22,92222023: 20,79232024: 14,43242025: 13,1625

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 13,2 %–22,9 %.

Hvad fulgte efter lignende fald?

Med udbytte medregnet faldt HAV Group 4,2 % de seneste fem handelsdage. Siden 5. marts 2021 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 19 af 47 perioder uden overlap. Medianen var −2,8 %, mod −2,5 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 38 gange ud af 100.

Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.

−2,8 % · 19/47

Regnskabet

Regnskabsdag4,0 %

Almindelig dag1,1 %

De seneste 13 regnskabsdage bevægede HAV Group sig typisk omkring 4,0 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,1 %.

−0,87 % +0,22 % −4,00 % −4,79 %

10.000 NOK i HAV Group købt 5. marts 2021 er i dag 6.720 NOK værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OSEBX med udbytte ville være blevet til 19.700 NOK.

Hvad ville 10.000 NOK i HAV Group være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 NOK i HAV Group være værd i dag?

6.720 NOK

med udbytterne geninvesteret, købt 5. marts 2021. Samme beløb i OSEBX med udbytte ville være blevet til 19.700 NOK.

På sit laveste var den 3.480 NOK værd (26. februar 2025).

Rejsens fem største dage

· +34,8 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag

· +25,9 % · hele børsen steg 0,8 % samme dag

· −17,4 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag

· +17,3 % · hele børsen steg 0,2 % samme dag

· +16,7 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag

Tidligere dage

  • −4,17 % HAV Group, noteret på Oslo Børs, faldt tydeligt i ugens fem handelsdage og bevægede sig i takt med markedet. Læs →

    HAV Group, noteret på Oslo Børs, faldt tydeligt i ugens fem handelsdage og bevægede sig i takt med markedet.

    Oslo Børs-indekset faldt kraftigt i samme dage, så selskabets fald fulgte i høj grad den bredere markedsnedgang.

    I den seneste handelsdag var aktien stort set uændret, en mindre bevægelse end markedets.

    Nyhedsbilledet var tyndt, med historier om politik og ansættelser, ingen tydeligt knyttet til aktiekursen.

  • +1,44 % HAV Group steg tydeligt. Læs →

    HAV Group steg tydeligt.

    Ingen virksomhedsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mere end indekset.

    Handlen lå langt under det normale niveau, så bevægelsen kan delvis skyldes tynd handel.

    Aktien ligger klart over sit lavpunkt for det seneste år, men langt under sit højdepunkt fra midten af maj.

  • −3,70 % HAV Group faldt kraftigt, mere end markedet. Læs →

    HAV Group faldt kraftigt, mere end markedet.

    Ingen selskabsnyheder forklarer faldet.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens Oslo Børs-indekset faldt lidt.

    En bevægelse af denne størrelse er sjælden for HAV Group, og den skete cirka 11 gange i det seneste år.

    Aktiekursen ligger langt under sin højeste lukkekurs i det seneste år, fra midten af maj.

  • −1,37 % HAV Group, noteret på Oslo Børs, faldt en smule i løbet af ugen, mens markedet steg kraftigt. Læs →

    HAV Group, noteret på Oslo Børs, faldt en smule i løbet af ugen, mens markedet steg kraftigt.

    Den mest sandsynlige drivkraft er selskabsnyheder: et datterselskab fik ordrer på vandbehandlingssystemer til nye brøndbåde, til en værdi af cirka 25 millioner kroner, meddelt tirsdag 20. oktober.

    Den ordre kom før ugen og er derfor baggrund snarere end en direkte årsag.

    Handelsvolumen lå godt over det normale, cirka tre gange en almindelig handelsdag.

  • +0,00 % HAV Group var stort set uændret. Læs →

    HAV Group var stort set uændret.

    Over de seneste fem handelsdage lå aktien nogenlunde fladt og halede efter et tydeligt stigende Oslo Børs.

    Bevægelsen var en almindelig dag for aktien, med markedet nogenlunde uændret den dag.

    Aktien ligger langt under sin højeste lukkekurs det seneste år, nået i midten af maj.

    Den mest sandsynlige forklaring er vandbehandlingsordren til brøndbåde, meddelt 20. oktober, med leverancer i 2027 og 2028 til en værdi af cirka 25 millioner kroner.

  • +0,46 % HAV Group var stort set uændret. Læs →

    HAV Group var stort set uændret.

    Bevægelsen var normal og mindre end markedets, og ingen virksomhedsnyheder forklarer et brud med markedet.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mens indekset steg tydeligt, så den halter efter markedet.

    Nyhederne om nye ordrer på vandbehandlingssystemer til brøndbåde (fartøjer til transport af levende fisk) til en værdi af cirka 25 millioner kroner var kendt før den handelsdag og drev ingen særskilt bevægelse.

    Aktien ligger langt under sin højeste lukkekurs i midten af maj og langt over sin laveste i midten af december sidste år.

  • +1,86 % HAV Group steg og bevægede sig mere end Oslo Børs. Læs →

    HAV Group steg og bevægede sig mere end Oslo Børs.

    Datterselskabet for vandbehandling fik ordrer på en serie nye brøndbåde, til en værdi af cirka 25 millioner kroner, leveret i 2027 og 2028.

    Ordrerne kom frem før den seneste handelsdag, så de var kendt, da handlen åbnede.

    Ingen virksomhedsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer stigningen.

    Aktien var stort set uændret de seneste fem handelsdage, mens markedet også var fladt.

  • −0,45 % HAV Group, noteret på Oslo Børs, var stort set uændret i de seneste fem handelsdage. Læs →

    HAV Group, noteret på Oslo Børs, var stort set uændret i de seneste fem handelsdage.

    Den bredere Oslo-børs var også stort set flad, så selskabet bevægede sig lidt på egen hånd.

    Datterselskabets vandbehandlingsenhed fik en kontrakt om at levere systemer til en række nye brøndbåde, til en værdi af cirka 25 millioner kroner, leveret i 2027 og 2028.

    Ordrenyheden, offentliggjort tirsdag, understøttede sandsynligvis stemningen i aktien.

  • −7,56 % HAV Group faldt kraftigt i løbet af den seneste uge, mens et marked, der steg tydeligt, gik den modsatte vej. Læs →

    HAV Group faldt kraftigt i løbet af den seneste uge, mens et marked, der steg tydeligt, gik den modsatte vej.

    Den eneste selskabsnyhed i perioden har ingen forbindelse til forretningen, så faldet skyldes sandsynligvis investorstemningen i industri- og værftssektoren snarere end en konkret begivenhed.

    Tidligere i perioden var nyheden om, at et datterselskab blev valgt som leverandør til en brøndbåd med hybride kraftsystemer til skibet Zamakona, en positiv operationel udvikling, der ligger før dette vindue.

    Hold øje med selskabets næste regnskab og om sektorens svaghed fortsætter.

Alle selskaber