Derfor bevæger Seafire-aktien sig
Seafire faldt meget kraftigt samme dag.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
16 307 nyheder analyseret i dagSeafire faldt meget kraftigt samme dag.
Dagens regnskab for tredje kvartal viste et salg op 10 procent, men organisk justeret EBITA ned 35 procent, især på grund af Borö-Pannan og Nordbutiker.
Over de seneste fem handelsdage faldt Seafire kraftigt, mens OMX Stockholm 30 stort set var uændret.
Bevægelsen var stor for Seafire, og handelsvolumen lå langt over det normale niveau.
Sandsynligvis skyldes det primært den svage underliggende indtjening og det lavere pengestrøm i kvartalet.
Dagens bevægelse på −4,97 % var 4,7 gange en normal dags 1,1 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.
Seafire −4,97 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Meget svagere end børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for Seafire.
Seafire tjente mere end ventet i 0 af 1 rapporter.
Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 11 af periodens 12 rapporter, den seneste 6. november 2026.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 1 af 1 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 28. maj: Køb cirka 40 tusind SEK. 13. april: Køb cirka 98 tusind SEK. 13. april: Køb cirka 80 tusind SEK. 30. marts: Køb cirka 56 tusind SEK. 7. november: Køb cirka 106 tusind SEK.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +35 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -2,78 SEK til -0,08 SEK.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdimia. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 490 mio. SEKOmsætning 2025: 929 mio. SEK
Hvad nøgletallene siger om Seafire
Nøgletallene forbinder det, Seafire tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -2,78 SEK–0,42 SEK. Lignende selskaber: Nuveen Multi-Market Income Fund (MA) 0,25 USD, Hennessy Advisors 1,05 USD, VEF 0,00 SEK.
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 851 mio. SEK–1,0 mia. SEK. Lignende selskaber: Nuveen Multi-Market Income Fund (MA) 4,7 mio. USD, Hennessy Advisors 33,3 mio. USD, VEF 6,2 mio. USD.
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: −13,5 %–5,4 %. Lignende selskaber: Hennessy Advisors 33,4 %, VEF −1078,9 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −23,0 %–1,8 %. Lignende selskaber: Nuveen Multi-Market Income Fund (MA) 4,0 %, Hennessy Advisors 8,4 %, VEF −1,1 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 48,5–48,5. Lignende selskaber: Nuveen Multi-Market Income Fund (MA) 22,9, Hennessy Advisors 9,7.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 0,30–1,14. Lignende selskaber: Nuveen Multi-Market Income Fund (MA) 11,43, Hennessy Advisors 2,42.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: 1,53–3,73. Lignende selskaber: Hennessy Advisors -3,05.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 0,46–1,24. Lignende selskaber: Nuveen Multi-Market Income Fund (MA) 0,88, Hennessy Advisors 0,80.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: 0,27 SEK–1,43 SEK. Lignende selskaber: Nuveen Multi-Market Income Fund (MA) 0,37 USD, Hennessy Advisors 1,29 USD, VEF 0,01 USD.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 44,9 %–54,0 %.
Hvad fulgte efter lignende fald?
Med udbytte medregnet faldt Seafire 9,9 % de seneste fem handelsdage. Siden 25. juli 2019 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 16 af 28 perioder uden overlap. Medianen var +3,7 %, mod −0,8 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 46 gange ud af 100.
Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.
+3,7 % · 16/28
Værd at holde øje med fremover
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Seafire har ændret sig.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Seafire har ændret sig.
Føj til kalenderen
Mere om Seafire
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Keivan Cherloo, ledende medarbejderKøbcirka 40 tusind SEK
- Daniel Repfennig, administrerende direktørKøbcirka 98 tusind SEK
- Keivan Cherloo, ledende medarbejderKøbcirka 80 tusind SEK
- Per Bodén, finansdirektør (nærtstående)Købcirka 56 tusind SEK
- Per Bodén, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 106 tusind SEK
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 16 regnskabsdage bevægede Seafire sig typisk omkring 5,7 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,1 %.
−4,97 % Hvorfor? +7,24 % +4,56 % +22,32 %
10.000 SEK i Seafire købt 25. juli 2019 er i dag 7.730 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 24.300 SEK.
Hvad ville 10.000 SEK i Seafire være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i Seafire være værd i dag?
7.730 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 25. juli 2019. Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 24.300 SEK.
På sit laveste var den 4.450 SEK værd (17. marts 2020).
Rejsens fem største dage
· −29,3 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag · regnskabsdag
· +26,3 % · hele børsen faldt 1,0 % samme dag
· +24,4 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag
· +22,3 % · hele børsen steg 0,7 % samme dag · regnskabsdag
· +21,8 % · hele børsen steg 0,8 % samme dag
Tidligere dage
−9,95 % børsen −0,11 % Seafire faldt kraftigt i løbet af ugen, mens markedet i Stockholm var stort set uændret. Læs →
Seafire faldt kraftigt i løbet af ugen, mens markedet i Stockholm var stort set uændret.
Bevægelsen var stor for aktien, og handlen lå langt over det normale.
Selskabets regnskab for tredje kvartal på fredag viste, at salget steg 10 procent og det justerede driftsresultat 42 procent, hovedsageligt takket være opkøbet af Splendor Plant.
Det underliggende resultat faldt dog med 35 procent, fordi Borö-Pannan og Nordbutiker lå under forventningerne, og pengestrømmen var svag.
−4,99 % børsen −0,32 % Seafire faldt meget kraftigt, klart mere end markedet. Læs →
Seafire faldt meget kraftigt, klart mere end markedet.
Over fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer faldet.
Kursen ligger stadig klart over årets laveste niveau.
+0,53 % børsen +0,83 % Seafire steg med markedet. Læs →
Seafire steg med markedet.
I samme handelsdag steg OMX Stockholm 30 tydeligt, så Seafire hang efter markedet.
De seneste fem handelsdage steg Seafire også lidt, en smule foran markedet.
Handlen lå langt under det sædvanlige niveau, så bevægelsen var lille.
Aktien ligger langt under sin højeste lukkekurs i det seneste år, sat i midten af januar, og langt over sin laveste, sat i begyndelsen af april.
+2,16 % børsen −0,08 % Seafire steg tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret. Læs →
Seafire steg tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.
I de sidste fem handelsdage steg Seafire tydeligt, mere end OMX Stockholm 30, der steg lidt.
Branchekollegerne steg en smule i samme dage, så bevægelsen skyldes sandsynligvis delvist sektoren.
−2,88 % børsen +0,48 % Seafire faldt kraftigt, mens markedet steg. Læs →
Seafire faldt kraftigt, mens markedet steg.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer faldet.
Over de seneste fem handelsdage lå Seafire næsten uændret, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet.
Handlen var tynd, så få sælgere kan flytte kursen.
Næste regnskab kommer fredag 6. november, en begivenhed at følge.
+0,53 % børsen −0,29 % Seafire steg lidt, mens markedet faldt lidt. Læs →
Seafire steg lidt, mens markedet faldt lidt.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage steg Seafire lidt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien haltede efter markedet.
Bevægelsen var almindelig for Seafire, med handel langt under det normale niveau.
Tidligere nyhed, et analytikerinterview med adm. direktør Daniel Repfennig 16. oktober, er kun baggrund.
+1,60 % børsen +3,01 % Seafire steg lidt i løbet af ugen, mindre end det bredere Stockholmsmarked, som steg tydeligt. Læs →
Seafire steg lidt i løbet af ugen, mindre end det bredere Stockholmsmarked, som steg tydeligt.
Seafire har ikke haft nogen selskabsnyheder de seneste to uger.
Bevægelsen var almindelig for aktien, og sektorens median steg i nogenlunde samme tempo.
Seneste lukkekurs ligger langt under årets højeste og langt over årets laveste.
−1,57 % børsen −3,67 % Seafire faldt lidt i de seneste fem handelsdage. Læs →
Seafire faldt lidt i de seneste fem handelsdage.
OMX Stockholm 30 faldt kraftigt i samme periode, så Seafire holdt sig bedre end det bredere marked.
Bevægelsen var almindelig i størrelse for aktien.
Ugens eneste selskabsnyhed var en sponsoraftale om fyrværkeri, som sandsynligvis ikke påvirker kursen væsentligt.
+0,53 % børsen −0,89 % Seafire steg lidt, uden at selskabsnyheder forklarer det. Læs →
Seafire steg lidt, uden at selskabsnyheder forklarer det.
Samme dag faldt OMX Stockholm 30 tydeligt, så Seafire bevægede sig mod markedet.
Bevægelsen var almindelig for Seafire, og handlen lå omkring det sædvanlige niveau.
I de seneste fem handelsdage faldt Seafire lidt, en smule mere end markedets lette fald.
Nyhederne om fyrværkerikonkurrencen og interviewet kom før den seneste handelsdag, så de forklarer ikke dagens bevægelse.