Derfor bevæger Nimbus Group-aktien sig
Nimbus Group steg lidt.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
15 506 nyheder analyseret i dagNimbus Group steg lidt.
Nimbus Group steg lidt på en almindelig dag, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.
Aktien gik imod markedet, som faldt tydeligt, mens handelsvolumen lå omkring dobbelt så højt som normalt.
I de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, mens markedet var nogenlunde uændret.
Næste begivenhed er regnskabet torsdag 4. februar 2027.
Dagens bevægelse på +0,84 % var 0,7 gange en normal dags 1,3 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.
Nimbus Group +0,84 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mod børsen
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −33 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -2,88 SEK til -3,94 SEK.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdimia. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 512 mio. SEKOmsætning 2025: 1,4 mia. SEK
Hvad nøgletallene siger om Nimbus Group
Nøgletallene forbinder det, Nimbus Group tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -3,94 SEK–7,72 SEK. Lignende selskaber: Cabka -0,06 EUR, CDON -7,09 SEK.
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 1,4 mia. SEK–1,9 mia. SEK. Lignende selskaber: Cabka 191 mio. EUR, CDON 461 mio. SEK, Arctic Falls 159 mio. SEK.
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: −5,0 %–10,9 %. Lignende selskaber: Cabka 0,2 %, CDON −6,4 %, Arctic Falls 32,1 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −17,0 %–20,0 %. Lignende selskaber: Cabka −2,9 %, CDON −15,6 %, Arctic Falls 23,7 %.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 0,21–0,34. Lignende selskaber: Cabka 0,26, CDON 1,25, Arctic Falls 3,63.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2022–2025: 0,00 SEK–1,50 SEK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 0,0 %–4,9 %. Lignende selskaber: Cabka 0,0 %, CDON 0,0 %, Arctic Falls 0,0 %.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 0,30–0,80. Lignende selskaber: Cabka 0,97, CDON 1,19, Arctic Falls 3,63.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: -6,58 SEK–-2,08 SEK. Lignende selskaber: Cabka 0,28 EUR, CDON 3,85 SEK, Arctic Falls 5,01 SEK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 42,9 %–55,4 %.
Værd at holde øje med fremover
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Nimbus Group har ændret sig.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Nimbus Group har ændret sig.
Føj til kalenderen
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 27. oktober: Køb cirka 71 tusind SEK. 26. oktober: Køb cirka 60 tusind SEK. 23. oktober: Køb cirka 59 tusind SEK. 22. oktober: Køb cirka 59 tusind SEK. 4. september: Køb cirka 59 tusind SEK.
Mere om Nimbus Group
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Lars Mikael Mårtensson, finansdirektørKøbcirka 71 tusind SEK
- Lars Mikael Mårtensson, finansdirektørKøbcirka 60 tusind SEK
- Lars Mikael Mårtensson, finansdirektørKøbcirka 59 tusind SEK
- Lars Mikael Mårtensson, finansdirektørKøbcirka 59 tusind SEK
- Johan Inden, administrerende direktørKøbcirka 59 tusind SEK
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 16 regnskabsdage bevægede Nimbus Group sig typisk omkring 4,9 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,3 %.
+3,10 % +0,00 % −10,75 % −5,22 %
10.000 SEK i Nimbus Group købt 9. februar 2021 er i dag 1.800 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 19.200 SEK.
Hvad ville 10.000 SEK i Nimbus Group være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i Nimbus Group være værd i dag?
1.800 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 9. februar 2021. Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 19.200 SEK.
På sit laveste var den 1.520 SEK værd (7. november 2025).
Rejsens fem største dage
· +22,7 % · hele børsen faldt 0,5 % samme dag
· −15,7 % · hele børsen steg 0,8 % samme dag · regnskabsdag
· −15,5 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag · regnskabsdag
· +15,4 % · hele børsen faldt 0,6 % samme dag
· −13,7 % · hele børsen var uændret samme dag · regnskabsdag
Tidligere dage
+1,69 % børsen −0,11 % Nimbus Group steg lidt i løbet af ugen. Læs →
Nimbus Group steg lidt i løbet af ugen.
Det bredere Stockholmsmarked var stort set uændret i de samme dage.
Bevægelsen var af almindelig størrelse, men handlen lå klart over det normale niveau.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer stigningen tydeligt.
+0,00 % børsen −0,08 % Nimbus Group var stort set uændret, i tråd med markedet. Læs →
Nimbus Group var stort set uændret, i tråd med markedet.
De seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMXS30 steg lidt, så Nimbus bevægede sig mindre end markedet.
Bevægelsen var normal for Nimbus, mindre end den sædvanlige daglige udsving.
Ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen; næste regnskab udkommer torsdag 4. februar 2027.
+2,12 % børsen +0,48 % Nimbus Group steg tydeligt, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen. Læs →
Nimbus Group steg tydeligt, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 kun svagt, så Nimbus bevægede sig mere end markedet.
De seneste fem handelsdage steg Nimbus svagt, i takt med et tydeligt stigende marked.
Handelsvolumen var langt over det normale niveau, så markant flere aktier skiftede hænder end normalt.
+0,85 % børsen −0,29 % Nimbus Group steg lidt, mens markedet faldt lidt. Læs →
Nimbus Group steg lidt, mens markedet faldt lidt.
Ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt.
Aktien handles også langt over sin laveste slutkurs i det seneste år.
+1,29 % børsen +3,01 % Nimbus Group steg lidt i løbet af ugen, mens indekset OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet. Læs →
Nimbus Group steg lidt i løbet af ugen, mens indekset OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet.
Bevægelsen var almindelig i størrelse, og handlen var lav.
Kvartalsregnskabet, offentliggjort før ugen, viste uændret salg i kvartalet og en større ordrebog, hvilket stadig kan støtte stemningen.
Næste regnskab kommer torsdag 4. februar 2027.
−0,43 % børsen +0,41 % Nimbus Group var stort set uændret, uden selskabsnyheder. Læs →
Nimbus Group var stort set uændret, uden selskabsnyheder.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 lidt, så Nimbus Group haltede efter markedet.
Over de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens markedet steg kraftigt.
Nimbus Groups aktie holder sig normalt inden for sit almindelige daglige interval, så dette var en almindelig dag for aktien.
Den seneste selskabsnyhed er valgkomitéen før generalforsamlingen 2027, som angiver hvem der sidder i den, men ændrer ikke selskabets udsigter.
−2,08 % børsen +0,33 % Nimbus Group faldt tydeligt. Læs →
Nimbus Group faldt tydeligt.
Handelsvolumen var cirka tre gange en normal handelsdag.
Den eneste nyhed fra den dag er en rutinemæssig meddelelse om valgkomitéen til 2027, som ikke forklarer et kraftigt fald.
I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt og bevægede sig mere end markedet.
Delårsregnskabet for tredje kvartal, offentliggjort før den seneste handelsdag, viste stabilt salg og en større ordrebog, herunder en forsvarsbådordre med leverancer fra Q2 2027.
+0,86 % børsen +1,57 % Nimbus Group steg lidt, og ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen. Læs →
Nimbus Group steg lidt, og ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 tydeligt, så Nimbus Group bevægede sig mindre end markedet.
Over de seneste fem handelsdage steg Nimbus Group lidt, mens markedet faldt lidt, så aktien bevægede sig mod markedet.
Bevægelsen var en almindelig for Nimbus Group.
Tidligere nyheder fra kvartalsregnskabet for tredje kvartal, offentliggjort i sidste uge, viste stabilt salg og et mindre underskud, hvilket muligvis stadig præger stemningen.
+0,00 % børsen +0,41 % Nimbus Group var stort set uændret, uden en tydelig selskabsbevægelse. Læs →
Nimbus Group var stort set uændret, uden en tydelig selskabsbevægelse.
I de seneste fem handelsdage steg Nimbus Group lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt.
Aktien bevægede sig mindre end markedet i handelsdagen, hvilket var en almindelig dag for selskabet.
Den seneste kvartalsrapport, offentliggjort før handelsdagen, viste stabil omsætning og et markant mindre tab.
Næste punkt at følge er regnskabet torsdag 4. februar 2027.
+2,64 % børsen −3,67 % Nimbus Group steg lidt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt. Læs →
Nimbus Group steg lidt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt.
Sandsynlige årsager var delårsrapporten, der viste stabil omsætning og et meget mindre underskud, samt en voksende ordrebog med både·både bestilt af Försvarets materielverk.
Bevægelsen var af almindelig størrelse, og handlen lå langt under det normale niveau.
Næste regnskab kommer 4. februar 2027.