Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Nimbus Group-osake liikkuu

Nimbus Group nousi hieman tavallisena päivänä, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 413 uutista analysoitu tänään

Nimbus Group nousi hieman tavallisena päivänä, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä.

Osake kulki markkinoita vastaan, sillä markkina laski selvästi, ja kaupankäyntivolyymi oli noin kaksinkertainen tavalliseen nähden.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun markkina oli lähes ennallaan.

Seuraava tapahtuma on neljännesvuosiraportti torstaina 4. helmikuuta 2027.

Päivän liike +0,84 % oli 0,7 kertaa tavallinen päiväliike 1,3 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Nimbus Group +0,84 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −33 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -2,88 SEK arvoon -3,94 SEK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)-0,20,61,32,12022: 1,752022: 0,1520222023: 1,902023: 0,0520232024: 1,622024: -0,0620242025: 1,372025: -0,172025Nyt2022: 0,600,62023: 0,570,62024: 0,340,32025: 0,460,5Nyt: 0,510,5

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvomrd. SEK

Markkina-arvo on 0,4 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 0,3. Vuoden 2025 tulos: -168 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,00,91,82,62022: 1,572022: 0,8220222023: 2,012023: 1,1520232024: 2,402024: 1,2420242025: 1,782025: 0,792025Nyt2022: 0,600,62023: 0,570,62024: 0,340,32025: 0,460,5Nyt: 0,510,5

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 986 milj. SEK. Markkina-arvo on 0,5 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 512 milj. SEKLiikevaihto 2025: 1,4 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Nimbus Group

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Nimbus Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan.

Osakekohtainen tulos-1,91 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 7,72222023: 2,15232024: -2,88242025: -3,94252022: 30,802023: 26,602024: 16,152025: 10,90

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -3,94 SEK–7,72 SEK. Verrokit: Cabka -0,06 EUR, CDON -7,09 SEK.

Liikevaihto1,2 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 1 751 201 000,00222023: 1 898 418 000,00232024: 1 618 741 000,00242025: 1 366 721 000,00252022: 30,802023: 26,602024: 16,152025: 10,90

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 1,4 mrd. SEK–1,9 mrd. SEK. Verrokit: Cabka 191 milj. EUR, CDON 461 milj. SEK, Arctic Falls 159 milj. SEK.

Liikevoittomarginaali−6,4 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 10,89222023: 5,51232024: -0,14242025: -5,03252022: 30,802023: 26,602024: 16,152025: 10,90

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −5,0 %–10,9 %. Verrokit: Cabka 0,2 %, CDON −6,4 %, Arctic Falls 32,1 %.

Oman pääoman tuotto−8,0 %
NytOman pääoman tuotto2022: 19,99222023: 5,22232024: -5,32242025: -17,01252022: 30,802023: 26,602024: 16,152025: 10,90

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −17,0 %–20,0 %. Verrokit: Cabka −2,9 %, CDON −15,6 %, Arctic Falls 23,7 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,41
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 0,34222023: 0,30232024: 0,21242025: 0,3425

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,21–0,34. Verrokit: Cabka 0,26, CDON 1,25, Arctic Falls 3,63.

Osinko osaketta kohti0,00 SEK
NytOsinko osaketta kohti2022: 1,50222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2022–2025: 0,00 SEK–1,50 SEK.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2022: 4,87222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–4,9 %. Verrokit: Cabka 0,0 %, CDON 0,0 %, Arctic Falls 0,0 %.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)0,52
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 0,80222023: 0,66232024: 0,30242025: 0,4725

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 0,30–0,80. Verrokit: Cabka 0,97, CDON 1,19, Arctic Falls 3,63.

Vapaa kassavirta osaketta kohti1,53 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -6,58222023: -3,86232024: -5,16242025: -2,08252022: 30,802023: 26,602024: 16,152025: 10,90

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -6,58 SEK–-2,08 SEK. Verrokit: Cabka 0,28 EUR, CDON 3,85 SEK, Arctic Falls 5,01 SEK.

Omavaraisuusaste55,4 %
2025Omavaraisuusaste2022: 47,65222023: 42,90232024: 48,25242025: 55,4425

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 42,9 %–55,4 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Nimbus Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Nimbus Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 27. lokakuuta: Osto noin 71 tuhatta SEK. 26. lokakuuta: Osto noin 60 tuhatta SEK. 23. lokakuuta: Osto noin 59 tuhatta SEK. 22. lokakuuta: Osto noin 59 tuhatta SEK. 4. syyskuuta: Osto noin 59 tuhatta SEK.

Lisää yhtiöstä Nimbus Group

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Lars Mikael Mårtensson, talousjohtajaOstonoin 71 tuhatta SEK
  • Lars Mikael Mårtensson, talousjohtajaOstonoin 60 tuhatta SEK
  • Lars Mikael Mårtensson, talousjohtajaOstonoin 59 tuhatta SEK
  • Lars Mikael Mårtensson, talousjohtajaOstonoin 59 tuhatta SEK
  • Johan Inden, toimitusjohtajaOstonoin 59 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä4,9 %

Tavallinen päivä1,3 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Nimbus Group liikkui tavallisesti noin 4,9 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,3 %.

+3,10 % +0,00 % −10,75 % −5,22 %

10 000 SEK yhtiössä Nimbus Group, ostettu 9. helmikuuta 2021, on tänään 1 800 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 19 200 SEK.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nimbus Group olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nimbus Group olisi arvoinen tänään?

1 800 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 9. helmikuuta 2021. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 19 200 SEK.

Alimmillaan sen arvo oli 1 520 SEK (7. marraskuuta 2025).

Matkan viisi suurinta päivää

· +22,7 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä

· −15,7 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä

· −15,5 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· +15,4 % · koko pörssi laski 0,6 % samana päivänä

· −13,7 % · koko pörssi oli ennallaan samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • +1,69 % pörssi −0,11 % Nimbus Group nousi hieman viikon aikana. Lue →

    Nimbus Group nousi hieman viikon aikana.

    Laajempi Tukholman pörssi oli suunnilleen ennallaan samoina päivinä.

    Liike oli tavanomaisen kokoinen, mutta kaupankäynti oli selvästi tavallista tasoa vilkkaampaa.

    Mikään yhtiöuutinen ei selvästi selitä nousua.

  • +0,00 % pörssi −0,08 % Nimbus Group pysyi kaupankäyntipäivänä lähes ennallaan, markkinoiden suuntaisesti. Lue →

    Nimbus Group pysyi kaupankäyntipäivänä lähes ennallaan, markkinoiden suuntaisesti.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi lähes ennallaan, kun OMXS30 nousi hieman, joten Nimbus liikkui markkinoita vähemmän.

    Liike oli Nimbukselle tavallinen, pienempi kuin sen tavallinen päivittäinen vaihtelu.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä; seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 4. helmikuuta 2027.

  • +2,12 % pörssi +0,48 % Nimbus Group nousi selvästi, eikä yhtiön uutisia selitä liikettä. Lue →

    Nimbus Group nousi selvästi, eikä yhtiön uutisia selitä liikettä.

    Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi vain hieman, joten Nimbus liikkui markkinaa enemmän.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Nimbus nousi hieman, samaan suuntaan kuin selvästi nouseva markkina.

    Kaupankäyntimäärä oli moninkertainen tavalliseen verrattuna, eli huomattavasti tavallista enemmän osakkeita vaihtoi omistajaa.

  • +0,85 % pörssi −0,29 % Nimbus Group nousi hieman, vaikka markkina laski hieman. Lue →

    Nimbus Group nousi hieman, vaikka markkina laski hieman.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.

    Osake käy myös selvästi yli viime vuoden alimman päätöskurssinsa.

  • +1,29 % pörssi +3,01 % Nimbus Group nousi hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 -indeksi nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen. Lue →

    Nimbus Group nousi hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 -indeksi nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen.

    Liike oli tavanomaisen kokoinen ja kaupankäynti vähäistä.

    Ennen viikkoa julkaistu neljännesraportti näytti myynnin pysyneen ennallaan neljänneksellä ja suuremman tilauskannan, mikä voi edelleen tukea tunnelmaa.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 4. helmikuuta 2027.

  • −0,43 % pörssi +0,41 % Nimbus Group liikkui vähän, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä. Lue →

    Nimbus Group liikkui vähän, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä.

    Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten Nimbus Group jäi markkinoista jälkeen.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli suunnilleen ennallaan, kun markkina nousi voimakkaasti.

    Nimbus Groupin osake pysyy yleensä tavallisen päivittäisen vaihteluvälinsä sisällä, joten tämä oli tavallinen päivä osakkeelle.

    Tuorein yhtiöuutinen on nimitystoimikunta vuoden 2027 yhtiökokousta varten, joka kertoo jäsenet mutta ei muuta yhtiön näkymiä.

  • −2,08 % pörssi +0,33 % Nimbus Group laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman. Lue →

    Nimbus Group laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Kaupankäyntivolyymi oli noin kolminkertainen tavalliseen päivään verrattuna.

    Ainoa uutinen tuolta päivältä on rutiinitiedote vuoden 2027 nimitystoimikunnasta, joka ei selitä jyrkkää laskua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi ja liikkui markkinoita enemmän.

    Kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus, joka julkaistiin ennen viimeisintä kaupankäyntipäivää, osoitti vakaan myynnin ja suuremman tilauskannan, johon kuuluu puolustusveneilmoitus toimituksineen Q2 2027 alkaen.

  • +0,86 % pörssi +1,57 % Nimbus Group nousi hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä. Lue →

    Nimbus Group nousi hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.

    Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten Nimbus Group liikkui markkinoita vähemmän.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Nimbus Group nousi hieman, kun markkina laski hieman, eli osake liikkui markkinoita vastaan.

    Liike oli Nimbus Groupille tavallinen.

    Viime viikolla julkaistun kolmannen neljänneksen tuloksen aiemmat uutiset näyttivät vakaan myynnin ja pienemmän tappion, mikä voi yhä painaa tunnelmaa.

  • +0,00 % pörssi +0,41 % Nimbus Group pysyi kaupankäyntipäivänä lähes ennallaan, ilman selvää yhtiökohtaista liikettä. Lue →

    Nimbus Group pysyi kaupankäyntipäivänä lähes ennallaan, ilman selvää yhtiökohtaista liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Nimbus Group nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti.

    Osake liikkui kaupankäyntipäivänä markkinaa vähemmän, mikä oli yhtiölle tavallinen päivä.

    Viimeisin osavuosikatsaus, julkaistu ennen kaupankäyntipäivää, osoitti liikevaihdon pysyneen vakaana ja tappion pienentyneen selvästi.

    Seuraavaksi kannattaa seurata tuloskatsausta torstaina 4. helmikuuta 2027.

  • +2,64 % pörssi −3,67 % Nimbus Group nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti. Lue →

    Nimbus Group nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti.

    Todennäköisiä syitä olivat kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus, joka näytti vakaan liikevaihdon ja paljon pienemmän tappion, sekä kasvava tilauskanta, johon kuuluu Ruotsin puolustusmateriaalihallinnon tilaamia veneitä.

    Liike oli tavanomaisen kokoinen ja kaupankäynti jäi selvästi tavanomaisen tason alle.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan 4. helmikuuta 2027.

Kaikki yhtiöt