Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig Thule Group-aktien

Thule Group föll tydligt, i linje med marknaden.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

16 210 nyheter analyserade idag

Thule Group föll tydligt, i linje med marknaden.

Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien mycket kraftigt medan den bredare marknaden var ungefär oförändrad.

Rörelsen var mycket stor för aktien, ungefär fyra gånger en normal femdagarsperiod, och rörelser så stora har bara inträffat omkring två gånger under det senaste året.

Förvärvet av Aeroe, ett varumärke för cykeltillbehör, stödde troligen uppgången.

Aktien ligger fortfarande under sin högsta slutkurs under det senaste året.

Dagens rörelse på −1,36 % var 1,5 gånger en vanlig dags rörelse på 0,9 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −1,01 % samma dag.

Thule Group −1,36 %OMX Stockholm 30 −1,01 %I takt med börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för Thule Group.

Thule Group tjänade mer än väntat i 5 av 8 rapporter.

Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.

Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 4 av 7 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.

Betygen

Nu
Köp 6Behåll 2Sälj 0
3 mån sedan
Köp 6Behåll 2Sälj 0

Ett betyg är analytikerns egen åsikt om aktien.

Riktkurserna

Senaste kurs 216,80 kr

Riktkurserna
Lägst 205Snitt 251Högst 290

Snittet är 251,25 kr, +16 % jämfört med senaste kursen 216,80 kr. Spannet är 205,00 kr–290,00 kr. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris. 8 analytiker har gett en riktkurs.

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det-1,20,62,54,36,12025-02-07: -0,35; Väntad vinst per aktie: -0,357/2’25+1,1 %2025-04-28: 2,46; Väntad vinst per aktie: 3,0728/4’25—2025-07-15: 4,97; Väntad vinst per aktie: 4,7015/7’25+5,2 %2025-10-22: 2,91; Väntad vinst per aktie: 2,8022/10’25+6,0 %2026-02-10: 0,20; Väntad vinst per aktie: 0,3210/2’26+14,0 %2026-04-29: 2,71; Väntad vinst per aktie: 2,6429/4’26−4,0 %2026-07-20: 5,14; Väntad vinst per aktie: 5,3020/7’26−3,6 %2026-10-22: 3,65; Väntad vinst per aktie: 3,3122/10’26−3,6 %Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,43.→10/02

Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr

Procenten under visar aktien på rapportdagen; etiketterna är rapportdatum.

Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,43 kr (10 februari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 11,56 kr för tre månader sedan till 11,81 kr nu. Estimat 2026: 11,81 kr. Estimat 2027: 13,19 kr. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 22 oktober: Köp cirka 356 tkr. 22 oktober: Köp cirka 190 tkr. 21 juli: Köp cirka 3,2 Mkr. 12 juni: Sälj cirka 981 tkr. 20 maj: Köp cirka 1,1 Mkr.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −30 % och vinsten per aktie −2 %.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (mdkr)01427412022: 10,142022: 1,2720222023: 9,132023: 1,1020232024: 9,542024: 1,1220242025: 10,432025: 1,112025Nu2026: 10,5020262027: 11,2120272022: 22,76232023: 29,02292024: 36,84372025: 25,8626Nu: 23,3823

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr

Börsvärdet är 2,2 gånger försäljningen 2025, mot 2,2 år 2022. Vinsten 2025: 1,1 mdkr.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (mdkr)01427412022: 11,682022: 5,1320222023: 10,972023: 4,1220232024: 14,962024: 6,8620242025: 13,742025: 6,512025Nu2022: 22,76232023: 29,02292024: 36,84372025: 25,8626Nu: 23,3823

TillgångarSkulderBörsvärdemdkr

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 7,2 mdkr. Börsvärdet är 3,2 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 23,4 mdkrFörsäljning 2025: 10,4 mdkr

Vad nyckeltalen säger om Thule Group

Nyckeltalen kopplar det Thule Group tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie11,54 kr
NuVinst per aktie2022: 12,12222023: 10,44232024: 10,59242025: 10,33252026: 11,81262027: 13,19272022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2022–2025: 10,33 kr–12,12 kr. Liknande bolag: Asmodee Group 2,15 kr, Mips 6,45 kr, Dometic Group -13,10 kr. Estimat 2026: 11,81 kr (11,30 kr–12,20 kr). Estimat 2027: 13,19 kr (12,69 kr–13,70 kr).

Försäljning10,4 mdkr
NuFörsäljning2022: 10 138 000 000,00222023: 9 132 000 000,00232024: 9 541 000 000,00242025: 10 429 000 000,00252026: 10 504 321 410,00262027: 11 214 384 740,00272022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2022–2025: 9,1 mdkr–10,4 mdkr. Liknande bolag: Asmodee Group 1,8 Md EUR, Mips 745 mnkr, Dometic Group 20,4 mdkr. Estimat 2026: 10,5 mdkr (10,5 mdkr–10,5 mdkr). Estimat 2027: 11,2 mdkr (11,2 mdkr–11,3 mdkr).

Rörelsemarginal17,1 %
NuRörelsemarginal2022: 16,83222023: 16,48232024: 15,95242025: 15,73252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2022–2025: 15,7 %–16,8 %. Liknande bolag: Asmodee Group 11,1 %, Mips 32,9 %, Dometic Group 7,5 %.

Avkastning på eget kapital15,9 %
NuAvkastning på eget kapital2022: 19,46222023: 16,05232024: 13,86242025: 15,41252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2022–2025: 13,9 %–19,5 %. Liknande bolag: Asmodee Group 2,4 %, Mips 28,1 %, Dometic Group −20,4 %.

P/E-tal18,8
NuP/E-tal2022: 17,96222023: 26,29232024: 32,26242025: 23,21252026: 18,36262027: 16,4427

Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.

2022–2025: 18,0–32,3. Liknande bolag: Asmodee Group 79,5, Mips 71,0. Estimat 2026: 18,4. Estimat 2027: 16,4.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)2,24
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2022: 2,25222023: 3,18232024: 3,86242025: 2,48252026: 2,23262027: 2,0827

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2022–2025: 2,25–3,86. Liknande bolag: Mips 16,30, Dometic Group 0,36. Estimat 2026: 2,23. Estimat 2027: 2,08.

Utdelning per aktie8,30 kr
NuUtdelning per aktie2017: 10,90172018: 6,00182019: 7,00192020: 0,00202021: 15,50212022: 13,00222023: 9,20232024: 9,50242025: 8,3025

Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.

2017–2025: 0,00 kr–15,50 kr.

Direktavkastning3,8 %
NuDirektavkastning2022: 5,97222023: 3,35232024: 2,78242025: 3,4625

Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.

2022–2025: 2,8 %–6,0 %. Liknande bolag: Asmodee Group 1,0 %, Mips 0,6 %, Dometic Group 0,0 %.

Nettoskuld / EBITDA1,73
NuNettoskuld / EBITDA2022: 1,49222023: 1,09232024: 2,09242025: 1,9825

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2022–2025: 1,09–2,09. Liknande bolag: Asmodee Group 1,72, Mips 0,45, Dometic Group 3,68.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)2,81
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2022: 3,47222023: 4,24232024: 4,55242025: 3,5825

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2022–2025: 3,47–4,55. Liknande bolag: Mips 17,78, Dometic Group 0,39.

EV / EBIT17,6
2025EV / EBIT2022: 14,78222023: 19,64232024: 25,36242025: 17,5725

Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.

2022–2025: 14,8–25,4.

Fritt kassaflöde per aktie12,02 kr
NuFritt kassaflöde per aktie2022: 1,64222023: 15,12232024: 18,97242025: 7,27252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2022–2025: 1,64 kr–18,97 kr. Liknande bolag: Asmodee Group 0,79 EUR, Mips 6,12 kr, Dometic Group 5,02 kr.

Soliditet52,6 %
2025Soliditet2022: 56,11222023: 62,46232024: 54,12242025: 52,5925

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2022–2025: 52,6 %–62,5 %.

Utdelningen förklarad

En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Thule Group har delat ut 8,30 kr per aktie under de tolv månaderna till 6 november 2026.

På x-dagen 2 oktober 2026 handlades Thule Group utan rätt till utdelningen på 4,15 kr. Kursen gick från 196,50 kr till 193,60 kr; med utdelningen inräknad blev dagens förändring +0,6 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.

2017: 10,90 kr2018: 6,00 kr2019: 7,00 kr2020: 0,00 kr2021: 15,50 kr2022: 13,00 kr2023: 9,20 kr2024: 9,50 kr2025: 8,30 kr2026 hittills: 8,30 kr

Värt att hålla koll på framåt, och varför

Rapporten visar hur Thule Groups försäljning och vinst har förändrats.

  • Rapporten

    Rapporten visar hur Thule Groups försäljning och vinst har förändrats.

    Lägg till i kalendern
Mer om Thule Group

Insynshandel

Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.

  • Filip Van der Linden, ledande befattningshavareKöpcirka 356 tkr
  • Sara Molnar, styrelseledamotKöpcirka 190 tkr
  • Curt Per-Arne Blomquist, styrelseledamotKöpcirka 3,2 Mkr
  • Daniel Larsson, ledande befattningshavareSäljcirka 981 tkr
  • Curt Per-Arne Blomquist, styrelseledamotKöpcirka 1,1 Mkr

Rapporten

Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar

Rapportdag5,2 %

Vanlig dag0,9 %

De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Thule Group oftast ungefär 5,2 %. En vanlig dag rör den sig 0,9 %.

−3,64 % Varför? −3,61 % −4,02 % +14,00 %

10 000 kr i Thule Group köpt 7 november 2016 är i dag värda 23 500 kr, med utdelningarna återinvesterade.

Vad hade 10 000 kr i Thule Group varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 kr i Thule Group varit värda i dag?

23 500 kr

med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.

Resans fem största dagar

· +15,3 % · hela börsen steg 0,4 % samma dag · rapportdag

· −14,6 % · hela börsen föll 1,5 % samma dag · rapportdag

· −14,0 % · hela börsen föll 0,7 % samma dag · rapportdag

· +14,0 % · hela börsen var oförändrad samma dag · rapportdag

· +13,8 % · hela börsen steg 1,4 % samma dag · rapportdag

Tidigare dagar

  • +11,07 % börsen −0,11 % Thule Group steg mycket kraftigt under veckan medan den bredare börsen i Stockholm låg ungefär still. Läs →

    Thule Group steg mycket kraftigt under veckan medan den bredare börsen i Stockholm låg ungefär still.

    Rörelsen var ovanligt stor för aktien, som sällan rör sig så mycket på en vecka.

    Troliga drivkrafter är förvärvet av cykelväskeföretaget Aeroe, tillkännagivet måndagen den 2 november.

    DNB Carnegie sänkte också sin riktkurs, den aktiekurs analytikerna ser som rimlig, på tisdagen den 3 november.

  • +4,57 % börsen −0,32 % Thule Group steg kraftigt, medan marknaden föll något. Läs →

    Thule Group steg kraftigt, medan marknaden föll något.

    Bolagsnyheter förklarar delvis rörelsen: Thule har avtalat att förvärva Aeroe, en tillverkare av cykelpackningsutrustning, vilket breddar sortimentet inom cykling.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien mycket kraftigt, en betydligt större rörelse än marknadens lätta uppgång.

    Handelsvolymen låg långt över den normala nivån, vilket visar stort intresse.

    Investerare blickar sannolikt också fram mot Thules investerarevent den 15 december 2026.

  • +2,74 % börsen +0,83 % Thule Group steg kraftigt och slog marknaden klart. Läs →

    Thule Group steg kraftigt och slog marknaden klart.

    Thule Group steg kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, medan OMX Stockholm 30 steg bara svagt.

    Rörelsen var mycket stor för aktien, ungefär tre gånger en normal femdagarsperiod.

    Under den senaste handelsdagen meddelade Thule ett digitalt investerarevent tisdagen den 15 december 2026.

    Bolaget sa att det skulle gå igenom framstegen mot sina finansiella mål som sattes för ett år sedan.

  • +5,12 % börsen +0,48 % Thule Group steg, klart mer än marknaden som steg lite. Läs →

    Thule Group steg, klart mer än marknaden som steg lite.

    Aktien steg kraftigt i förhållande till marknaden, vilket är en mycket ovanlig rörelse för bolaget.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt och även där mer än OMX Stockholm 30, så den rörelsen är stor.

    Bolaget förvärvade det nyzeeländska cykelbolaget Aeroe, vilket är den nyhet som sannolikt bidrar mest till uppgången.

    Även den senaste veckans nyheter om förvärvet har förmodligen bidragit till den starka rörelsen.

  • −3,46 % börsen −3,67 % Thule Group föll tydligt under veckan och rörde sig ungefär i takt med Stockholmsbörsen, som också föll kraftigt. Läs →

    Thule Group föll tydligt under veckan och rörde sig ungefär i takt med Stockholmsbörsen, som också föll kraftigt.

    Den främsta orsaken var delårsrapporten för tredje kvartalet som publicerades igår: rörelseresultatet slog förväntningarna, delvis tack vare engångsåterbetalningar av tullar, men den organiska försäljningstillväxten var svag på 1,2 procent.

    Flera analytiker sänkte därefter sina riktkurser, alltså de aktiekurser de anser är rimliga, men de flesta behöll sina rekommendationer.

    Investerare reagerade också på att styrelseordföranden avgick efter påtryckningar från aktieägare.

  • −3,64 % börsen −2,51 % Thule ledde till nedgången efter kvartalsrapporten, med lägre kurs i linje med börsen. Läs →

    Thule ledde till nedgången efter kvartalsrapporten, med lägre kurs i linje med börsen.

    Thule föll kraftigt under handelsdagen, i takt med OMX Stockholm 30, så rörelsen följde marknaden.

    Bolaget rapporterade ett tredje kvartal med högre rörelseresultat, men organisk försäljningstillväxt på bara 1,2 procent.

    Marknaden fick också se ordförandens avgång efter ett ägaruppror, vilket skapade osäkerhet kring styrelsen.

    Över de senaste fem handelsdagarna föll aktien lite, även den i linje med börsen, och handelsvolymen var ungefär dubbelt så hög som normalt.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag