Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Thule Group-aktien sig

Thule Group faldt tydeligt, i takt med markedet.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 118 nyheder analyseret i dag

Thule Group faldt tydeligt, i takt med markedet.

Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, mens det bredere marked var nogenlunde uændret.

Bevægelsen var meget stor for aktien, cirka fire gange en normal femdagesperiode, og bevægelser så store er kun set omkring to gange det seneste år.

Opkøbet af Aeroe, et mærke med cykeltilbehør, har sandsynligvis støttet stigningen.

Aktien ligger stadig under sin højeste slutkurs det seneste år.

Dagens bevægelse på −1,36 % var 1,5 gange en normal dags 0,9 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

Thule Group −1,36 %OMX Stockholm 30 −1,01 %I takt med børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Thule Group.

Thule Group tjente mere end ventet i 5 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 4 af 7 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 6Hold 2Sælg 0
3 måneder siden
Køb 6Hold 2Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 216,80 SEK

Kursmålene
Lavest 205Gennemsnit 251Højest 290

Gennemsnittet er 251,25 SEK, +16 % i forhold til seneste kurs 216,80 SEK. Spændet er 205,00 SEK–290,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 8 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-1,20,62,54,36,12025-02-07: -0,35; Ventet indtjening pr. aktie: -0,357/2’25+1,1 %2025-04-28: 2,46; Ventet indtjening pr. aktie: 3,0728/4’25—2025-07-15: 4,97; Ventet indtjening pr. aktie: 4,7015/7’25+5,2 %2025-10-22: 2,91; Ventet indtjening pr. aktie: 2,8022/10’25+6,0 %2026-02-10: 0,20; Ventet indtjening pr. aktie: 0,3210/2’26+14,0 %2026-04-29: 2,71; Ventet indtjening pr. aktie: 2,6429/4’26−4,0 %2026-07-20: 5,14; Ventet indtjening pr. aktie: 5,3020/7’26−3,6 %2026-10-22: 3,65; Ventet indtjening pr. aktie: 3,3122/10’26−3,6 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,43.→10/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,43 SEK (10. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 11,56 SEK for tre måneder siden til 11,81 SEK nu. Estimat 2026: 11,81 SEK. Estimat 2027: 13,19 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 22. oktober: Køb cirka 356 tusind SEK. 22. oktober: Køb cirka 190 tusind SEK. 21. juli: Køb cirka 3,2 mio. SEK. 12. juni: Salg cirka 981 tusind SEK. 20. maj: Køb cirka 1,1 mio. SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −30 % og indtjeningen pr. aktie −2 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)01427412022: 10,142022: 1,2720222023: 9,132023: 1,1020232024: 9,542024: 1,1220242025: 10,432025: 1,112025Nu2026: 10,5020262027: 11,2120272022: 22,76232023: 29,02292024: 36,84372025: 25,8626Nu: 23,3823

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 2,2 gange omsætningen i 2025 mod 2,2 i 2022. Overskud i 2025: 1,1 mia. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)01427412022: 11,682022: 5,1320222023: 10,972023: 4,1220232024: 14,962024: 6,8620242025: 13,742025: 6,512025Nu2022: 22,76232023: 29,02292024: 36,84372025: 25,8626Nu: 23,3823

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 7,2 mia. SEK. Børsværdien er 3,2 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 23,4 mia. SEKOmsætning 2025: 10,4 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Thule Group

Nøgletallene forbinder det, Thule Group tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie11,54 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 12,12222023: 10,44232024: 10,59242025: 10,33252026: 11,81262027: 13,19272022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 10,33 SEK–12,12 SEK. Lignende selskaber: Asmodee Group 2,15 SEK, Mips 6,45 SEK, Dometic Group -13,10 SEK. Estimat 2026: 11,81 SEK (11,30 SEK–12,20 SEK). Estimat 2027: 13,19 SEK (12,69 SEK–13,70 SEK).

Omsætning10,4 mia. SEK
NuOmsætning2022: 10.138.000.000,00222023: 9.132.000.000,00232024: 9.541.000.000,00242025: 10.429.000.000,00252026: 10.504.321.410,00262027: 11.214.384.740,00272022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 9,1 mia. SEK–10,4 mia. SEK. Lignende selskaber: Asmodee Group 1,8 mia. EUR, Mips 745 mio. SEK, Dometic Group 20,4 mia. SEK. Estimat 2026: 10,5 mia. SEK (10,5 mia. SEK–10,5 mia. SEK). Estimat 2027: 11,2 mia. SEK (11,2 mia. SEK–11,3 mia. SEK).

Driftsmargin17,1 %
NuDriftsmargin2022: 16,83222023: 16,48232024: 15,95242025: 15,73252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 15,7 %–16,8 %. Lignende selskaber: Asmodee Group 11,1 %, Mips 32,9 %, Dometic Group 7,5 %.

Egenkapitalforrentning15,9 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 19,46222023: 16,05232024: 13,86242025: 15,41252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 13,9 %–19,5 %. Lignende selskaber: Asmodee Group 2,4 %, Mips 28,1 %, Dometic Group −20,4 %.

P/E18,8
NuP/E2022: 17,96222023: 26,29232024: 32,26242025: 23,21252026: 18,36262027: 16,4427

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 18,0–32,3. Lignende selskaber: Asmodee Group 79,5, Mips 71,0. Estimat 2026: 18,4. Estimat 2027: 16,4.

Børsværdi / omsætning (P/S)2,24
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 2,25222023: 3,18232024: 3,86242025: 2,48252026: 2,23262027: 2,0827

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 2,25–3,86. Lignende selskaber: Mips 16,30, Dometic Group 0,36. Estimat 2026: 2,23. Estimat 2027: 2,08.

Udbytte pr. aktie8,30 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 10,90172018: 6,00182019: 7,00192020: 0,00202021: 15,50212022: 13,00222023: 9,20232024: 9,50242025: 8,3025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 SEK–15,50 SEK.

Direkte afkast3,8 %
NuDirekte afkast2022: 5,97222023: 3,35232024: 2,78242025: 3,4625

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 2,8 %–6,0 %. Lignende selskaber: Asmodee Group 1,0 %, Mips 0,6 %, Dometic Group 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA1,73
NuNettogæld / EBITDA2022: 1,49222023: 1,09232024: 2,09242025: 1,9825

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,09–2,09. Lignende selskaber: Asmodee Group 1,72, Mips 0,45, Dometic Group 3,68.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)2,81
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 3,47222023: 4,24232024: 4,55242025: 3,5825

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 3,47–4,55. Lignende selskaber: Mips 17,78, Dometic Group 0,39.

EV / EBIT17,6
2025EV / EBIT2022: 14,78222023: 19,64232024: 25,36242025: 17,5725

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 14,8–25,4.

Frit cashflow pr. aktie12,02 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 1,64222023: 15,12232024: 18,97242025: 7,27252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 1,64 SEK–18,97 SEK. Lignende selskaber: Asmodee Group 0,79 EUR, Mips 6,12 SEK, Dometic Group 5,02 SEK.

Soliditetsgrad52,6 %
2025Soliditetsgrad2022: 56,11222023: 62,46232024: 54,12242025: 52,5925

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 52,6 %–62,5 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Thule Group betalte 8,30 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 6. november 2026.

På ex-dagen 2. oktober 2026 blev Thule Group handlet uden ret til udbyttet på 4,15 SEK. Kursen gik fra 196,50 SEK til 193,60 SEK; med udbyttet var dagens ændring +0,6 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 10,90 SEK2018: 6,00 SEK2019: 7,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 15,50 SEK2022: 13,00 SEK2023: 9,20 SEK2024: 9,50 SEK2025: 8,30 SEK2026 indtil nu: 8,30 SEK

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Thule Group har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Thule Group har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Thule Group

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Filip Van der Linden, ledende medarbejderKøbcirka 356 tusind SEK
  • Sara Molnar, bestyrelsesmedlemKøbcirka 190 tusind SEK
  • Curt Per-Arne Blomquist, bestyrelsesmedlemKøbcirka 3,2 mio. SEK
  • Daniel Larsson, ledende medarbejderSalgcirka 981 tusind SEK
  • Curt Per-Arne Blomquist, bestyrelsesmedlemKøbcirka 1,1 mio. SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag5,2 %

Almindelig dag0,9 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Thule Group sig typisk omkring 5,2 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,9 %.

−3,64 % −3,61 % −4,02 % +14,00 %

10.000 SEK i Thule Group købt 7. november 2016 er i dag 23.500 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Thule Group være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Thule Group være værd i dag?

23.500 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

Rejsens fem største dage

· +15,3 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag · regnskabsdag

· −14,6 % · hele børsen faldt 1,5 % samme dag · regnskabsdag

· −14,0 % · hele børsen faldt 0,7 % samme dag · regnskabsdag

· +14,0 % · hele børsen var uændret samme dag · regnskabsdag

· +13,8 % · hele børsen steg 1,4 % samme dag · regnskabsdag

Tidligere dage

  • +11,07 % børsen −0,11 % Thule Group, noteret på Nasdaq Stockholm, steg meget kraftigt i løbet af ugen, mens det bredere marked i Stockholm var nogenlunde uændret. Læs →

    Thule Group, noteret på Nasdaq Stockholm, steg meget kraftigt i løbet af ugen, mens det bredere marked i Stockholm var nogenlunde uændret.

    Bevægelsen var usædvanlig stor for aktien, som sjældent bevæger sig så meget på en uge.

    Sandsynlige drivere er opkøbet af cykeltaskemærket Aeroe, annonceret mandag den 2. november.

    DNB Carnegie sænkede også sit kursmål, den aktiekurs analytikerne mener er rimelig, tirsdag den 3. november.

  • +4,57 % børsen −0,32 % Thule Group steg kraftigt, mens markedet faldt lidt. Læs →

    Thule Group steg kraftigt, mens markedet faldt lidt.

    Virksomhedsnyheder forklarer bevægelsen delvist: Thule har aftalt at købe Aeroe, en producent af cykeltasker og -udstyr, hvilket udvider sortimentet inden for cykling.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, en langt større bevægelse end markedets lille stigning.

    Handelsvolumen lå langt over det normale niveau, hvilket viser stor interesse.

    Investorer ser sandsynligvis også frem til Thules investorevent den 15. december 2026.

  • −3,46 % børsen −3,67 % Thule Group faldt tydeligt i løbet af ugen og bevægede sig nogenlunde i takt med Stockholmsbørsen, som også faldt kraftigt. Læs →

    Thule Group faldt tydeligt i løbet af ugen og bevægede sig nogenlunde i takt med Stockholmsbørsen, som også faldt kraftigt.

    Den primære årsag var regnskabet for tredje kvartal, offentliggjort i går: driftsresultatet overgik forventningerne, delvist takket være engangstilbagebetalinger af told, men den organiske salgsvækst var svag med 1,2 procent.

    Flere analytikere sænkede derefter deres kursmål, altså de aktiekurser de mener er rimelige, men de fleste fastholdt deres anbefalinger.

    Investorerne reagerede også på, at bestyrelsesformanden trådte tilbage efter pres fra aktionærer.

Alle selskaber