Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Thule Group-osake liikkuu

Thule Group laski selvästi, samaan tahtiin markkinan kanssa.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 304 uutista analysoitu tänään

Thule Group laski selvästi, samaan tahtiin markkinan kanssa.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi erittäin voimakkaasti, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan.

Liike oli osakkeelle erittäin suuri, noin nelinkertainen tavanomaiseen viiden päivän vaihteluun verrattuna, ja näin suuria liikkeitä on ollut viimeisen vuoden aikana vain noin kaksi kertaa.

Bike-tarvikebrändi Aeroen osto tuki todennäköisesti nousua.

Osake on edelleen viime vuoden korkeinta päätöskurssia alempana.

Päivän liike −1,36 % oli 1,5 kertaa tavallinen päiväliike 0,9 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Thule Group −1,36 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Samassa tahdissa pörssin kanssa

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Thule Group.

Yhtiön Thule Group tulos ylitti odotukset 5 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 4 raportissa 7:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 6Pidä 2Myy 0
3 kuukautta sitten
Osta 6Pidä 2Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 216,80 SEK

Tavoitehinnat
Alin 205Keskiarvo 251Ylin 290

Keskiarvo on 251,25 SEK, +16 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 216,80 SEK. Vaihteluväli on 205,00 SEK–290,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 8 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-1,20,62,54,36,12025-02-07: -0,35; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,357/2’25+1,1 %2025-04-28: 2,46; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,0728/4’25—2025-07-15: 4,97; Odotettu osakekohtainen tulos: 4,7015/7’25+5,2 %2025-10-22: 2,91; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,8022/10’25+6,0 %2026-02-10: 0,20; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,3210/2’26+14,0 %2026-04-29: 2,71; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,6429/4’26−4,0 %2026-07-20: 5,14; Odotettu osakekohtainen tulos: 5,3020/7’26−3,6 %2026-10-22: 3,65; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,3122/10’26−3,6 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,43.→10/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,43 SEK (10. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 11,56 SEK nykyiseen 11,81 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 11,81 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 13,19 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 22. lokakuuta: Osto noin 356 tuhatta SEK. 22. lokakuuta: Osto noin 190 tuhatta SEK. 21. heinäkuuta: Osto noin 3,2 milj. SEK. 12. kesäkuuta: Myynti noin 981 tuhatta SEK. 20. toukokuuta: Osto noin 1,1 milj. SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −30 % ja osakekohtainen tulos −2 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)01427412022: 10,142022: 1,2720222023: 9,132023: 1,1020232024: 9,542024: 1,1220242025: 10,432025: 1,112025Nyt2026: 10,5020262027: 11,2120272022: 22,76232023: 29,02292024: 36,84372025: 25,8626Nyt: 23,3823

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 2,2 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 2,2. Vuoden 2025 tulos: 1,1 mrd. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)01427412022: 11,682022: 5,1320222023: 10,972023: 4,1220232024: 14,962024: 6,8620242025: 13,742025: 6,512025Nyt2022: 22,76232023: 29,02292024: 36,84372025: 25,8626Nyt: 23,3823

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 7,2 mrd. SEK. Markkina-arvo on 3,2 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 23,4 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 10,4 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Thule Group

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Thule Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos11,54 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 12,12222023: 10,44232024: 10,59242025: 10,33252026: 11,81262027: 13,19272022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 10,33 SEK–12,12 SEK. Verrokit: Asmodee Group 2,15 SEK, Mips 6,45 SEK, Dometic Group -13,10 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 11,81 SEK (11,30 SEK–12,20 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 13,19 SEK (12,69 SEK–13,70 SEK).

Liikevaihto10,4 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 10 138 000 000,00222023: 9 132 000 000,00232024: 9 541 000 000,00242025: 10 429 000 000,00252026: 10 504 321 410,00262027: 11 214 384 740,00272022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 9,1 mrd. SEK–10,4 mrd. SEK. Verrokit: Asmodee Group 1,8 mrd. EUR, Mips 745 milj. SEK, Dometic Group 20,4 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 10,5 mrd. SEK (10,5 mrd. SEK–10,5 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 11,2 mrd. SEK (11,2 mrd. SEK–11,3 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali17,1 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 16,83222023: 16,48232024: 15,95242025: 15,73252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 15,7 %–16,8 %. Verrokit: Asmodee Group 11,1 %, Mips 32,9 %, Dometic Group 7,5 %.

Oman pääoman tuotto15,9 %
NytOman pääoman tuotto2022: 19,46222023: 16,05232024: 13,86242025: 15,41252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 13,9 %–19,5 %. Verrokit: Asmodee Group 2,4 %, Mips 28,1 %, Dometic Group −20,4 %.

P/E-luku18,8
NytP/E-luku2022: 17,96222023: 26,29232024: 32,26242025: 23,21252026: 18,36262027: 16,4427

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 18,0–32,3. Verrokit: Asmodee Group 79,5, Mips 71,0. Vuoden 2026 ennuste: 18,4. Vuoden 2027 ennuste: 16,4.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)2,24
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 2,25222023: 3,18232024: 3,86242025: 2,48252026: 2,23262027: 2,0827

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 2,25–3,86. Verrokit: Mips 16,30, Dometic Group 0,36. Vuoden 2026 ennuste: 2,23. Vuoden 2027 ennuste: 2,08.

Osinko osaketta kohti8,30 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 10,90172018: 6,00182019: 7,00192020: 0,00202021: 15,50212022: 13,00222023: 9,20232024: 9,50242025: 8,3025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 SEK–15,50 SEK.

Osinkotuotto3,8 %
NytOsinkotuotto2022: 5,97222023: 3,35232024: 2,78242025: 3,4625

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 2,8 %–6,0 %. Verrokit: Asmodee Group 1,0 %, Mips 0,6 %, Dometic Group 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA1,73
NytNettovelka / EBITDA2022: 1,49222023: 1,09232024: 2,09242025: 1,9825

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 1,09–2,09. Verrokit: Asmodee Group 1,72, Mips 0,45, Dometic Group 3,68.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)2,81
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 3,47222023: 4,24232024: 4,55242025: 3,5825

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 3,47–4,55. Verrokit: Mips 17,78, Dometic Group 0,39.

EV / EBIT17,6
2025EV / EBIT2022: 14,78222023: 19,64232024: 25,36242025: 17,5725

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 14,8–25,4.

Vapaa kassavirta osaketta kohti12,02 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 1,64222023: 15,12232024: 18,97242025: 7,27252022: 217,702023: 274,502024: 341,602025: 239,80

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 1,64 SEK–18,97 SEK. Verrokit: Asmodee Group 0,79 EUR, Mips 6,12 SEK, Dometic Group 5,02 SEK.

Omavaraisuusaste52,6 %
2025Omavaraisuusaste2022: 56,11222023: 62,46232024: 54,12242025: 52,5925

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 52,6 %–62,5 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Thule Group maksoi 8,30 SEK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 2. lokakuuta 2026 yhtiön Thule Group osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 4,15 SEK. Kurssi muuttui arvosta 196,50 SEK arvoon 193,60 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +0,6 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 10,90 SEK2018: 6,00 SEK2019: 7,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 15,50 SEK2022: 13,00 SEK2023: 9,20 SEK2024: 9,50 SEK2025: 8,30 SEK2026 tähän mennessä: 8,30 SEK

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Thule Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Thule Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Thule Group

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Filip Van der Linden, johtoryhmän jäsenOstonoin 356 tuhatta SEK
  • Sara Molnar, hallituksen jäsenOstonoin 190 tuhatta SEK
  • Curt Per-Arne Blomquist, hallituksen jäsenOstonoin 3,2 milj. SEK
  • Daniel Larsson, johtoryhmän jäsenMyyntinoin 981 tuhatta SEK
  • Curt Per-Arne Blomquist, hallituksen jäsenOstonoin 1,1 milj. SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä5,2 %

Tavallinen päivä0,9 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Thule Group liikkui tavallisesti noin 5,2 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,9 %.

−3,64 % −3,61 % −4,02 % +14,00 %

10 000 SEK yhtiössä Thule Group, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 23 500 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Thule Group olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Thule Group olisi arvoinen tänään?

23 500 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Matkan viisi suurinta päivää

· +15,3 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· −14,6 % · koko pörssi laski 1,5 % samana päivänä · raporttipäivä

· −14,0 % · koko pörssi laski 0,7 % samana päivänä · raporttipäivä

· +14,0 % · koko pörssi oli ennallaan samana päivänä · raporttipäivä

· +13,8 % · koko pörssi nousi 1,4 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • +11,07 % pörssi −0,11 % Thule Group, listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi viikon aikana erittäin jyrkästi, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Thule Group, listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi viikon aikana erittäin jyrkästi, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan.

    Liike oli osakkeelle poikkeuksellisen suuri, sillä osake liikkuu harvoin näin paljon viikossa.

    Todennäköisiä syitä ovat pyöräilylaukkuvalmistaja Aeroen yrityskauppa, joka ilmoitettiin maanantaina 2. marraskuuta.

    DNB Carnegie laski myös tavoitehintaansa, eli hintaa, jonka analyytikot pitävät oikeana, tiistaina 3. marraskuuta.

  • +4,57 % pörssi −0,32 % Thule Group nousi voimakkaasti, kun markkina laski hieman. Lue →

    Thule Group nousi voimakkaasti, kun markkina laski hieman.

    Yhtiöuutiset selittävät liikettä osittain: Thule on sopinut pyöräilyreppujen valmistajan Aeroen ostosta, mikä laajentaa pyöräilytuotteiden valikoimaa.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi erittäin voimakkaasti, paljon suuremmin kuin markkinan lievä nousu.

    Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavanomaista suurempi, mikä kertoo suuresta kiinnostuksesta.

    Sijoittajat odottavat todennäköisesti myös Thulen sijoittajatilaisuutta 15. joulukuuta 2026.

  • −3,46 % pörssi −3,67 % Thule Group laski selvästi viikon aikana ja liikkui suunnilleen markkinoiden mukana, sillä Tukholman pörssikin laski voimakkaasti. Lue →

    Thule Group laski selvästi viikon aikana ja liikkui suunnilleen markkinoiden mukana, sillä Tukholman pörssikin laski voimakkaasti.

    Pääsyy oli kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus, joka julkaistiin eilen: liikevoitto ylitti odotukset, osittain kertaluonteisten tullihyvitysten ansiosta, mutta orgaaninen myynnin kasvu oli heikko, 1,2 prosenttia.

    Useat analyytikot leikkasivat sen jälkeen tavoitehintojaan eli osakehintoja, joita pitävät oikeina, mutta useimmat säilyttivät suosituksensa.

    Sijoittajat reagoivat myös siihen, että hallituksen puheenjohtaja erosi osakkeenomistajien painostuksen jälkeen.

Kaikki yhtiöt