Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig NOTE-aktien

Note föll kraftigt, mer än marknaden.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

16 307 nyheter analyserade idag

Note föll kraftigt, mer än marknaden.

Under fem dagar föll Note kraftigt medan OMX Stockholm 30 steg något.

Note handlades klart över sin normala volym, och teknikbranschen föll också.

Blankningar, spel på kursfall, ökade något under veckan.

Dagens rörelse på −3,72 % var 2,4 gånger en vanlig dags rörelse på 1,5 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −0,32 % samma dag.

NOTE −3,72 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mycket svagare än börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för NOTE.

NOTE tjänade mer än väntat i 3 av 8 rapporter.

Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.

Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 6 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.

Betygen

Nu
Köp 2Behåll 0Sälj 0

Ett betyg är analytikerns egen åsikt om aktien.

Riktkurserna

Senaste kurs 152,80 kr

Riktkurserna
Lägst 195Snitt 196Högst 196

Snittet är 195,50 kr, +28 % jämfört med senaste kursen 152,80 kr. Spannet är 195,00 kr–196,00 kr. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris. 2 analytiker har gett en riktkurs.

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det1,72,22,83,33,92025-01-27: 2,55; Väntad vinst per aktie: 2,8027/1’25+1,1 %2025-04-24: 2,48; Väntad vinst per aktie: 2,4624/4’25−4,1 %2025-07-14: 2,47; Väntad vinst per aktie: 2,3614/7’25+13,2 %2025-10-16: 1,98; Väntad vinst per aktie: 2,5116/10’25−10,5 %2026-01-26: 3,04; Väntad vinst per aktie: 2,7226/1’26+1,9 %2026-04-23: 1,93; Väntad vinst per aktie: 1,9823/4’26−4,7 %2026-07-15: 2,59; Väntad vinst per aktie: 2,8015/7’26−0,5 %2026-10-23: 2,19; Väntad vinst per aktie: 2,3923/10’26−11,0 %Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 3,56.→26/01

Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr

Procenten under visar aktien på rapportdagen; etiketterna är rapportdatum.

Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 3,56 kr (26 januari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 11,00 kr för tre månader sedan till 10,52 kr nu. Estimat 2026: 10,52 kr. Estimat 2027: 13,02 kr. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 15 juli: Köp cirka 5,8 Mkr. 18 februari: Köp cirka 353 tkr.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen +23 % och vinsten per aktie +15 %.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (mdkr)0,01,93,85,72022: 3,692022: 0,2520222023: 4,242023: 0,3220232024: 3,902024: 0,2520242025: 3,812025: 0,282025Nu2026: 4,5320262027: 5,2220272022: 5,195,22023: 4,304,32024: 4,224,22025: 5,195,2Nu: 4,364,4

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr

Börsvärdet är 1,1 gånger försäljningen 2025, mot 1,4 år 2022. Vinsten 2025: 282 mnkr.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (mdkr)0,01,93,85,72022: 2,772022: 1,6720222023: 3,222023: 1,8220232024: 3,212024: 1,5720242025: 3,442025: 1,792025Nu2022: 5,195,22023: 4,304,32024: 4,224,22025: 5,195,2Nu: 4,364,4

TillgångarSkulderBörsvärdemdkr

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 1,6 mdkr. Börsvärdet är 2,6 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 4,4 mdkrFörsäljning 2025: 3,8 mdkr

Vad nyckeltalen säger om NOTE

Nyckeltalen kopplar det NOTE tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie8,81 kr
NuVinst per aktie2022: 8,78222023: 11,04232024: 8,61242025: 9,89252026: 10,52262027: 13,02272022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2022–2025: 8,61 kr–11,04 kr. Liknande bolag: poLight -0,54 NOK, Raspberry Pi Holdings 0,13 GBp, NCAB Group 1,82 kr. Estimat 2026: 10,52 kr (10,50 kr–10,54 kr). Estimat 2027: 13,02 kr (12,43 kr–13,60 kr).

Försäljning4,2 mdkr
NuFörsäljning2022: 3 687 202 000,00222023: 4 243 351 000,00232024: 3 900 990 000,00242025: 3 814 485 000,00252026: 4 532 729 580,00262027: 5 222 831 440,00272022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2022–2025: 3,7 mdkr–4,2 mdkr. Liknande bolag: poLight 34,1 M NOK, Raspberry Pi Holdings 445 M USD, NCAB Group 4,6 mdkr. Estimat 2026: 4,5 mdkr (4,5 mdkr–4,5 mdkr). Estimat 2027: 5,2 mdkr (5,2 mdkr–5,3 mdkr).

Rörelsemarginal9,0 %
NuRörelsemarginal2022: 9,75222023: 8,94232024: 9,10242025: 10,05252022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2022–2025: 8,9 %–10,0 %. Liknande bolag: poLight −367,2 %, Raspberry Pi Holdings 8,6 %, NCAB Group 11,0 %.

Avkastning på eget kapital14,3 %
NuAvkastning på eget kapital2022: 23,14222023: 22,92232024: 15,14242025: 17,09252022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2022–2025: 15,1 %–23,1 %. Liknande bolag: poLight −36,2 %, Raspberry Pi Holdings 13,5 %, NCAB Group 21,7 %.

P/E-tal17,3
NuP/E-tal2022: 20,39222023: 13,45232024: 17,19242025: 18,38252026: 14,53262027: 11,7427

Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.

2022–2025: 13,5–20,4. Liknande bolag: Raspberry Pi Holdings 37,7, NCAB Group 39,6. Estimat 2026: 14,5. Estimat 2027: 11,7.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)1,04
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2022: 1,41222023: 1,01232024: 1,08242025: 1,36252026: 0,96262027: 0,8427

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2022–2025: 1,01–1,41. Liknande bolag: poLight 76,44, NCAB Group 2,92. Estimat 2026: 0,96. Estimat 2027: 0,84.

Utdelning per aktie0,00 kr
NuUtdelning per aktie2017: 0,70172018: 1,00182019: 0,70192020: 0,00202021: 0,00212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 7,0025

Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.

2017–2025: 0,00 kr–7,00 kr.

Direktavkastning0,0 %
NuDirektavkastning2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 3,8525

Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.

2022–2025: 0,0 %–3,9 %. Liknande bolag: poLight 0,0 %, Raspberry Pi Holdings 0,0 %, NCAB Group 1,5 %.

Nettoskuld / EBITDA3,13
NuNettoskuld / EBITDA2022: 1,14222023: 1,08232024: 0,46242025: 1,0525

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2022–2025: 0,46–1,14. Liknande bolag: Raspberry Pi Holdings -0,41, NCAB Group 1,42.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)2,24
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2022: 4,72222023: 3,08232024: 2,57242025: 3,1525

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2022–2025: 2,57–4,72. Liknande bolag: poLight 9,65, NCAB Group 7,82.

EV / EBIT15,0
2025EV / EBIT2022: 17,32222023: 11,44232024: 12,68242025: 15,0025

Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.

2022–2025: 11,4–17,3.

Fritt kassaflöde per aktie5,29 kr
NuFritt kassaflöde per aktie2022: 0,09222023: 8,52232024: 17,38242025: 12,70252022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2022–2025: 0,09 kr–17,38 kr. Liknande bolag: poLight -0,38 NOK, Raspberry Pi Holdings -0,06 USD, NCAB Group 2,00 kr.

Soliditet48,0 %
2025Soliditet2022: 39,72222023: 43,36232024: 51,08242025: 47,9725

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2022–2025: 39,7 %–51,1 %.

Vad har hänt förut efter liknande fall?

Med utdelningar inräknade föll NOTE 5,5 % under de senaste fem handelsdagarna. Sedan 4 november 2016 har lika stora femdagarsfall följts av ett högre värde 21 handelsdagar senare i 34 av 63 perioder utan överlapp. Mittenvärdet var +2,9 %, jämfört med +1,7 % för en vanlig 21-dagarsperiod, som slutade högre 58 gånger av 100.

Ett sådant fall har alltså inte sagt mycket om månaden efter.

+2,9 % · 34/63

Värt att hålla koll på framåt, och varför

Rapporten visar hur NOTEs försäljning och vinst har förändrats.

  • Rapporten

    Rapporten visar hur NOTEs försäljning och vinst har förändrats.

    Lägg till i kalendern
Mer om NOTE

Insynshandel

Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.

  • Johannes Lind Widestam, vdKöpcirka 5,8 Mkr
  • Bahare Mackinovski, ledande befattningshavare (närstående)Köpcirka 353 tkr

Rapporten

Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar

Rapportdag7,3 %

Vanlig dag1,5 %

De senaste 15 rapportdagarna rörde sig NOTE oftast ungefär 7,3 %. En vanlig dag rör den sig 1,5 %.

−11,03 % Varför? −0,47 % −4,67 % +1,92 %

10 000 kr i NOTE köpt 7 november 2016 är i dag värda 120 000 kr, med utdelningarna återinvesterade.

Vad hade 10 000 kr i NOTE varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 kr i NOTE varit värda i dag?

120 000 kr

med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.

Resans fem största dagar

· +20,4 % · hela börsen steg 0,6 % samma dag · rapportdag

· −19,7 % · hela börsen föll 0,1 % samma dag · rapportdag

· +19,3 % · hela börsen föll 0,2 % samma dag

· −17,9 % · hela börsen föll 0,2 % samma dag

· +17,8 % · hela börsen steg 0,3 % samma dag

Tidigare dagar

  • −4,08 % börsen −0,11 % NOTE, teknikbolaget som är noterat på Nasdaq Stockholm, föll tydligt under veckan medan OMX Stockholm 30-index var ungefär oförändrat. Läs →

    NOTE, teknikbolaget som är noterat på Nasdaq Stockholm, föll tydligt under veckan medan OMX Stockholm 30-index var ungefär oförändrat.

    Rörelsen var normal i storlek för aktien.

    Nyheterna gäller amerikanska statsobligationsterminer, inte NOTE självt, så de ger ingen tydlig bolagsspecifik orsak.

    Blankade positioner, alltså vadslagningar mot aktien, ökade under veckan, vilket kan ge viss press.

  • +1,70 % börsen −0,08 % NOTE steg tydligt, medan marknaden var ungefär oförändrad. Läs →

    NOTE steg tydligt, medan marknaden var ungefär oförändrad.

    Ingen bolagsnyhet förklarar rörelsen.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg NOTE tydligt, något mer än OMX Stockholm 30.

    Troligen drivs det mer av allmänt intresse för techaktier än av någon enskild bolagshändelse.

    Nästa rapport kommer tisdag 26 januari 2027.

  • −1,55 % börsen −0,29 % NOTE föll tydligt utan bolagsförklaring. Läs →

    NOTE föll tydligt utan bolagsförklaring.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg NOTE tydligt, i linje med marknaden.

    Kvartalsrapporten som publicerades förra veckan visade en försäljning upp 27 procent men en organisk tillväxt på bara 2 procent, och resultatet låg under förväntningarna, vilket sannolikt tyngde aktien.

    Blankningar (spel på fallande kurs) har nyligen stigit till cirka 3 procent, vilket kan ge tryck men inte bevisar orsaken.

    Nästa rapport kommer tisdagen den 26 januari 2027.

  • +3,37 % börsen +3,01 % NOTE steg tydligt under veckan och rörde sig i linje med den bredare Stockholmsbörsen. Läs →

    NOTE steg tydligt under veckan och rörde sig i linje med den bredare Stockholmsbörsen.

    Uppgången stöddes av en vändning i aktien mot slutet av veckan, efter en mer blandad utveckling i början.

    Under samma dagar steg även OMX Stockholm 30 tydligt, så aktien stack inte ut från marknaden.

    Under den sista handelsdagen föll aktien tydligt och rörde sig därmed mer än marknaden, som föll endast lite.

  • +2,28 % börsen +0,41 % NOTE steg tydligt och gick bättre än marknaden. Läs →

    NOTE steg tydligt och gick bättre än marknaden.

    Marknaden steg lite.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll NOTE kraftigt medan marknaden steg kraftigt.

    Veckans fall kom efter kvartalsrapporten för tredje kvartalet, som inte nådde förväntningarna, och aktier av det här slaget brukar reagera på sådana missar.

  • −11,03 % börsen +0,41 % NOTE föll kraftigt efter kvartalsrapporten, medan OMX Stockholm 30 steg något. Läs →

    NOTE föll kraftigt efter kvartalsrapporten, medan OMX Stockholm 30 steg något.

    Rapporten missade förväntningarna, och det var den troligaste orsaken till nedgången.

    Rörelsen var mycket stor för NOTE: rörelser av den storleken har inte förekommit under det senaste året, och handeln var kraftigt över det normala.

    Över de senaste fem handelsdagarna föll aktien också kraftigt, medan börsen föll tydligt, så NOTE har rört sig mer än marknaden.

    Nästa rapport kommer tisdagen den 26 januari 2027.

  • −14,91 % börsen −3,67 % NOTE föll mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, en betydligt större nedgång än marknadens. Läs →

    NOTE föll mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, en betydligt större nedgång än marknadens.

    Den främsta orsaken var kvartalsrapporten för tredje kvartalet som publicerades i dag, där resultatet understeg förväntningarna.

    Försäljningen ökade kraftigt, men den organiska tillväxten, alltså tillväxten utan förvärv och valutaeffekter, var bara 2%.

    Investerare reagerade troligen på den svaga vinsten och kassaflödet.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag