Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi NOTE-osake liikkuu

Note laski jyrkästi, enemmän kuin markkina.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 307 uutista analysoitu tänään

Note laski jyrkästi, enemmän kuin markkina.

Viiden päivän aikana Note laski jyrkästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

Noten kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavallista suurempi, ja teknologiasektori laski myös.

Lyhyet positiot, vedot laskevaa kurssia vastaan, kasvoivat hieman viikon aikana.

Päivän liike −3,72 % oli 2,4 kertaa tavallinen päiväliike 1,5 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.

NOTE −3,72 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Selvästi pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle NOTE.

Yhtiön NOTE tulos ylitti odotukset 3 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 6 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 2Pidä 0Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 152,80 SEK

Tavoitehinnat
Alin 195Keskiarvo 196Ylin 196

Keskiarvo on 195,50 SEK, +28 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 152,80 SEK. Vaihteluväli on 195,00 SEK–196,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 2 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio1,72,22,83,33,92025-01-27: 2,55; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,8027/1’25+1,1 %2025-04-24: 2,48; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,4624/4’25−4,1 %2025-07-14: 2,47; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,3614/7’25+13,2 %2025-10-16: 1,98; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,5116/10’25−10,5 %2026-01-26: 3,04; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,7226/1’26+1,9 %2026-04-23: 1,93; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,9823/4’26−4,7 %2026-07-15: 2,59; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,8015/7’26−0,5 %2026-10-23: 2,19; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,3923/10’26−11,0 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 3,56.→26/01

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 3,56 SEK (26. tammikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 11,00 SEK nykyiseen 10,52 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 10,52 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 13,02 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 15. heinäkuuta: Osto noin 5,8 milj. SEK. 18. helmikuuta: Osto noin 353 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +23 % ja osakekohtainen tulos +15 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,01,93,85,72022: 3,692022: 0,2520222023: 4,242023: 0,3220232024: 3,902024: 0,2520242025: 3,812025: 0,282025Nyt2026: 4,5320262027: 5,2220272022: 5,195,22023: 4,304,32024: 4,224,22025: 5,195,2Nyt: 4,364,4

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 1,1 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 1,4. Vuoden 2025 tulos: 282 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,01,93,85,72022: 2,772022: 1,6720222023: 3,222023: 1,8220232024: 3,212024: 1,5720242025: 3,442025: 1,792025Nyt2022: 5,195,22023: 4,304,32024: 4,224,22025: 5,195,2Nyt: 4,364,4

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 1,6 mrd. SEK. Markkina-arvo on 2,6 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 4,4 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 3,8 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä NOTE

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön NOTE tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos8,81 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 8,78222023: 11,04232024: 8,61242025: 9,89252026: 10,52262027: 13,02272022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 8,61 SEK–11,04 SEK. Verrokit: poLight -0,54 NOK, NCAB Group 1,82 SEK, Kitron 3,94 NOK. Vuoden 2026 ennuste: 10,52 SEK (10,50 SEK–10,54 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 13,02 SEK (12,43 SEK–13,60 SEK).

Liikevaihto4,2 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 3 687 202 000,00222023: 4 243 351 000,00232024: 3 900 990 000,00242025: 3 814 485 000,00252026: 4 532 729 580,00262027: 5 222 831 440,00272022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 3,7 mrd. SEK–4,2 mrd. SEK. Verrokit: poLight 34,1 milj. NOK, NCAB Group 4,6 mrd. SEK, Kitron 1,1 mrd. EUR. Vuoden 2026 ennuste: 4,5 mrd. SEK (4,5 mrd. SEK–4,5 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 5,2 mrd. SEK (5,2 mrd. SEK–5,3 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali9,0 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 9,75222023: 8,94232024: 9,10242025: 10,05252022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 8,9 %–10,0 %. Verrokit: poLight −367,2 %, NCAB Group 11,0 %, Kitron 9,5 %.

Oman pääoman tuotto14,3 %
NytOman pääoman tuotto2022: 23,14222023: 22,92232024: 15,14242025: 17,09252022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 15,1 %–23,1 %. Verrokit: poLight −36,2 %, NCAB Group 21,7 %, Kitron 25,7 %.

P/E-luku17,3
NytP/E-luku2022: 20,39222023: 13,45232024: 17,19242025: 18,38252026: 14,53262027: 11,7427

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 13,5–20,4. Verrokit: NCAB Group 39,6, Kitron 21,8. Vuoden 2026 ennuste: 14,5. Vuoden 2027 ennuste: 11,7.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)1,04
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1,41222023: 1,01232024: 1,08242025: 1,36252026: 0,96262027: 0,8427

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 1,01–1,41. Verrokit: poLight 76,44, NCAB Group 2,92. Vuoden 2026 ennuste: 0,96. Vuoden 2027 ennuste: 0,84.

Osinko osaketta kohti0,00 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,70172018: 1,00182019: 0,70192020: 0,00202021: 0,00212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 7,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 SEK–7,00 SEK.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 3,8525

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–3,9 %. Verrokit: poLight 0,0 %, NCAB Group 1,5 %, Kitron 0,8 %.

Nettovelka / EBITDA3,13
NytNettovelka / EBITDA2022: 1,14222023: 1,08232024: 0,46242025: 1,0525

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 0,46–1,14. Verrokit: NCAB Group 1,42, Kitron 0,32.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)2,24
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 4,72222023: 3,08232024: 2,57242025: 3,1525

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,57–4,72. Verrokit: poLight 9,65, NCAB Group 7,82.

EV / EBIT15,0
2025EV / EBIT2022: 17,32222023: 11,44232024: 12,68242025: 15,0025

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 11,4–17,3.

Vapaa kassavirta osaketta kohti5,29 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 0,09222023: 8,52232024: 17,38242025: 12,70252022: 179,002023: 148,502024: 148,002025: 181,80

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 0,09 SEK–17,38 SEK. Verrokit: poLight -0,38 NOK, NCAB Group 2,00 SEK, Kitron 0,33 EUR.

Omavaraisuusaste48,0 %
2025Omavaraisuusaste2022: 39,72222023: 43,36232024: 51,08242025: 47,9725

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 39,7 %–51,1 %.

Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?

Osingot mukaan lukien NOTE laski 5,5 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 4. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 34 jaksolla 63:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli +2,9 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +1,7 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 58 kertaa sadasta.

Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.

+2,9 % · 34/63

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön NOTE myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön NOTE myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä NOTE

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Johannes Lind Widestam, toimitusjohtajaOstonoin 5,8 milj. SEK
  • Bahare Mackinovski, johtoryhmän jäsen (lähipiiri)Ostonoin 353 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä7,3 %

Tavallinen päivä1,5 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana NOTE liikkui tavallisesti noin 7,3 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,5 %.

−11,03 % −0,47 % −4,67 % +1,92 %

10 000 SEK yhtiössä NOTE, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 120 000 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä NOTE olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä NOTE olisi arvoinen tänään?

120 000 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Matkan viisi suurinta päivää

· +20,4 % · koko pörssi nousi 0,6 % samana päivänä · raporttipäivä

· −19,7 % · koko pörssi laski 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +19,3 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä

· −17,9 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä

· +17,8 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • −4,08 % pörssi −0,11 % NOTE, Nasdaq Stockholmissa listattu teknologiyhtiö, laski selvästi viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 -indeksi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    NOTE, Nasdaq Stockholmissa listattu teknologiyhtiö, laski selvästi viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 -indeksi pysyi suunnilleen ennallaan.

    Liike oli osakkeelle tavanomaisen kokoinen.

    Uutiset koskevat yhdysvaltalaisia valtionlainafutuureja, eivät NOTE:a itseään, joten ne eivät tarjoa selkeää yhtiökohtaista syytä.

    Lyhyet positiot, eli vedot osaketta vastaan, kasvoivat viikon aikana, mikä voi lisätä painetta.

  • +1,70 % pörssi −0,08 % NOTE nousi selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan. Lue →

    NOTE nousi selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana NOTE nousi selvästi, hieman enemmän kuin OMX Stockholm 30.

    Todennäköisesti taustalla on yleinen kiinnostus teknologiaosakkeisiin eikä yksittäinen yhtiötapahtuma.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan tiistaina 26. tammikuuta 2027.

  • −1,55 % pörssi −0,29 % NOTE laski selvästi, ilman yhtiöuutisia. Lue →

    NOTE laski selvästi, ilman yhtiöuutisia.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana NOTE nousi selvästi, markkinan mukana.

    Viime viikolla julkaistu neljännesraportti näytti myynnin kasvaneen 27 prosenttia, mutta orgaaninen kasvu oli vain 2 prosenttia, ja tulos jäi odotuksista, mikä todennäköisesti painoi osaketta.

    Lyhyitä positioita (vedonlyöntejä laskevan kurssin puolesta) on noussut äskettäin noin 3 prosenttiin, mikä voi lisätä painetta mutta ei todista syytä.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan tiistaina 26. tammikuuta 2027.

  • +3,37 % pörssi +3,01 % NOTE nousi selvästi viikon aikana ja liikkui samansuuntaisesti laajemman Tukholman pörssin kanssa. Lue →

    NOTE nousi selvästi viikon aikana ja liikkui samansuuntaisesti laajemman Tukholman pörssin kanssa.

    Nousua tuki kurssin käänne viikon loppua kohti, kun alkuviikko oli sekavampi.

    Samoina päivinä myös OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake ei erottunut markkinasta.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski selvästi ja liikkui siis enemmän kuin markkina, joka laski vain hieman.

  • +2,28 % pörssi +0,41 % NOTE nousi selvästi kaupankäyntipäivänä ja ylitti markkinan. Lue →

    NOTE nousi selvästi kaupankäyntipäivänä ja ylitti markkinan.

    Markkina nousi hieman.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana NOTE laski voimakkaasti, kun markkina nousi voimakkaasti.

    Viikon lasku seurasi kolmannen neljänneksen tulosta, joka jäi odotuksista, ja tämäntyyppiset osakkeet reagoivat usein tällaisiin pettymyksiin.

  • −14,91 % pörssi −3,67 % NOTE laski erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, paljon enemmän kuin markkina. Lue →

    NOTE laski erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, paljon enemmän kuin markkina.

    Pääsyy oli tänään julkaistu kolmannen neljänneksen tulos, joka jäi odotuksista.

    Myynti kasvoi vahvasti, mutta orgaaninen kasvu, eli kasvu ilman yrityskauppoja ja valuuttavaikutuksia, oli vain 2%.

    Sijoittajat reagoivat todennäköisesti heikkoon tulokseen ja rahavirtaan.

Kaikki yhtiöt