Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig Binero Group-aktien

Binero Group steg kraftigt utan bolagsförklaring.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

16 118 nyheter analyserade idag

Binero Group steg kraftigt utan bolagsförklaring.

Under de senaste fem handelsdagarna föll Binero Group något medan OMX Stockholm 30 var ungefär oförändrad.

Den senaste handelsdagens rörelse hade ingen bolagsnyhet bakom sig; kvartalsuppdateringen för tredje kvartalet kom tidigare, den 22 oktober.

Senaste slutkursen ligger långt under årshögsta från början av december och nära årslägsta från mitten av oktober.

Dagens rörelse på +1,92 % var 3,1 gånger en vanlig dags rörelse på 0,6 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −1,01 % samma dag.

Binero Group +1,92 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mot börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för Binero Group.

Riktkurserna

Senaste kurs 1,59 kr

Riktkurserna
3,50

En analytikers riktkurs är 3,50 kr, +120 % jämfört med senaste kursen 1,59 kr. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris.

Estimat 2026: 0,00 kr. Estimat 2027: 0,20 kr. En analytiker har gjort dessa estimat. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. Inga anmälda affärer det senaste året.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −10 % och vinsten per aktie gick från 0,11 kr till -0,40 kr.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (mnkr)-501974446912022: 103,582022: -18,2720222023: 327,022023: -29,1220232024: 416,382024: 12,8620242025: 479,482025: -49,562025Nu2026: 579,0020262027: 624,0020272022: 126,371262023: 122,831232024: 292,942932025: 296,39296Nu: 222,03222

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mnkr

Börsvärdet är 0,5 gånger försäljningen 2025, mot 1,2 år 2022. Vinsten 2025: -49,6 mnkr.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (mnkr)01442884322022: 163,052022: 69,6520222023: 146,382023: 133,3720232024: 297,202024: 179,3520242025: 392,902025: 271,382025Nu2022: 126,371262023: 122,831232024: 292,942932025: 296,39296Nu: 222,03222

TillgångarSkulderBörsvärdemnkr

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 122 mnkr. Börsvärdet är 1,8 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år.Börsvärde (Nu): 222 mnkrFörsäljning 2025: 479 mnkr

Vad nyckeltalen säger om Binero Group

Nyckeltalen kopplar det Binero Group tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie-0,30 kr
NuVinst per aktie2022: -0,58222023: -0,35232024: 0,11242025: -0,40252026: 0,00262027: 0,20272022: 4,012023: 3,542024: 2,502025: 2,24

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2022–2025: -0,58 kr–0,11 kr. Liknande bolag: Enea 4,20 kr, Loihde 1,10 EUR, SSH Communications Security -0,05 EUR. Estimat 2026: 0,00 kr (0,00 kr–0,00 kr). Estimat 2027: 0,20 kr (0,20 kr–0,20 kr).

Försäljning529 mnkr
NuFörsäljning2022: 103 576 000,00222023: 327 018 000,00232024: 416 381 000,00242025: 479 475 000,00252026: 579 000 000,00262027: 624 000 000,00272022: 4,012023: 3,542024: 2,502025: 2,24

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2022–2025: 104 mnkr–479 mnkr. Liknande bolag: Enea 881 mnkr, Loihde 142 M EUR, SSH Communications Security 22,1 M EUR. Estimat 2026: 579 mnkr (579 mnkr–579 mnkr). Estimat 2027: 624 mnkr (624 mnkr–624 mnkr).

Rörelsemarginal−1,9 %
2025Rörelsemarginal2022: -15,74222023: 7,38232024: 1,12242025: -1,86252022: 4,012023: 3,542024: 2,502025: 2,24

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2022–2025: −15,7 %–7,4 %. Liknande bolag: Enea 14,8 %, Loihde 2,3 %, SSH Communications Security −10,1 %.

Avkastning på eget kapital−28,0 %
NuAvkastning på eget kapital2022: -19,55222023: -223,78232024: 10,91242025: -44,99252022: 4,012023: 3,542024: 2,502025: 2,24

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2022–2025: −223,8 %–10,9 %. Liknande bolag: Enea 4,7 %, Loihde 4,6 %.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)0,42
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2022: 1,22222023: 0,38232024: 0,70242025: 0,62252026: 0,38262027: 0,3627

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2022–2025: 0,38–1,22. Liknande bolag: Enea 1,07, Loihde 0,65, SSH Communications Security 4,62. Estimat 2026: 0,38. Estimat 2027: 0,36.

Utdelning per aktie0,00 kr
NuUtdelning per aktie2019: 3,00192020: 8,50202021: 0,00212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.

2019–2025: 0,00 kr–8,50 kr.

Direktavkastning0,0 %
NuDirektavkastning2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.

2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Liknande bolag: Enea 0,0 %, Loihde 6,9 %, SSH Communications Security 0,0 %.

Nettoskuld / EBITDA5,91
2025Nettoskuld / EBITDA22232024: -0,15242025: 5,9125

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2022–2025: -0,15–5,91. Liknande bolag: Enea 0,90, Loihde 0,64, SSH Communications Security -33,80.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)1,70
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2022: 1,35222023: 9,44232024: 2,49242025: 2,6925

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2022–2025: 1,35–9,44. Liknande bolag: Enea 0,53, Loihde 1,04, SSH Communications Security 23,11.

Fritt kassaflöde per aktie0,10 kr
2025Fritt kassaflöde per aktie2022: -0,10222023: 1,97232024: -0,07242025: 0,10252022: 4,012023: 3,542024: 2,502025: 2,24

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2022–2025: -0,10 kr–1,97 kr. Liknande bolag: Enea 11,38 kr, Loihde 1,57 EUR.

Soliditet28,0 %
2025Soliditet2022: 57,28222023: 8,89232024: 39,65242025: 28,0425

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2022–2025: 8,9 %–57,3 %.

Vad har hänt förut efter liknande fall?

Med utdelningar inräknade föll Binero Group 3,6 % under de senaste fem handelsdagarna. Sedan 7 november 2016 har lika stora femdagarsfall följts av ett högre värde 21 handelsdagar senare i 43 av 91 perioder utan överlapp. Mittenvärdet var +0,0 %, jämfört med −1,6 % för en vanlig 21-dagarsperiod, som slutade högre 40 gånger av 100.

Ett sådant fall har alltså inte sagt mycket om månaden efter.

+0,0 % · 43/91

Mer om Binero Group

Insynshandel

Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.

Inga anmälda affärer det senaste året.

Rapporten

Rapportdag4,3 %

Vanlig dag0,6 %

De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Binero Group oftast ungefär 4,3 %. En vanlig dag rör den sig 0,6 %.

+7,69 % Varför? +0,00 % −6,72 % +0,71 %

10 000 kr i Binero Group köpt 7 november 2016 är i dag värda 6 110 kr, med utdelningarna återinvesterade.

Vad hade 10 000 kr i Binero Group varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 kr i Binero Group varit värda i dag?

6 110 kr

med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.

Som lägst var den värd 5 920 kr (22 november 2023).

Resans fem största dagar

· +113,4 % · hela börsen föll 0,1 % samma dag

· +33,7 % · hela börsen steg 0,4 % samma dag

· +33,1 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag

· −30,0 % · hela börsen steg 0,7 % samma dag

· +26,8 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag

Tidigare dagar

  • −3,64 % börsen −0,11 % Binero Group föll mycket kraftigt den här veckan, medan den bredare Stockholmsmarknaden var ungefär oförändrad. Läs →

    Binero Group föll mycket kraftigt den här veckan, medan den bredare Stockholmsmarknaden var ungefär oförändrad.

    Rörelsen var stor för bolaget, ungefär dubbelt så stor som en normal femdagarsperiod, och sådana rörelser har varit ovanliga med cirka sju tillfällen under det senaste året.

    Binero Group har inte haft några bolagsnyheter de senaste två veckorna, så ingen specifik händelse förklarar nedgången.

    Aktiekursen ligger långt under årets högsta nivå och nära den lägsta.

  • −2,50 % börsen +0,43 % Binero Group föll, i motsats till marknaden. Läs →

    Binero Group föll, i motsats till marknaden.

    Ingen bolagsnyhet förklarar rörelsen.

    Under de senaste fem handelsdagarna var aktien i stort sett oförändrad, medan OMX Stockholm 30 steg något.

    Handelsdagen omsatte aktien ungefär 13 gånger sin normala volym, och kursen ligger nära sin lägsta stängningskurs under det senaste året.

    Techbolag på Nasdaq First North Sverige föll under samma period, så svaghet i sektorn kan vara en del av förklaringen.

  • −3,03 % börsen +0,48 % Binero Group föll och gick emot marknaden. Läs →

    Binero Group föll och gick emot marknaden.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt, i linje med OMX Stockholm 30.

    Nedgången kom vid en handelsvolym på ungefär fem gånger den normala nivån, ett tecken på kraftig försäljning.

    Den enda bolagsnyheten här är en prognosnotering från för två veckor sedan, som redan var känd och inte förklarar årets nedgång.

    Teknikaktier på Nasdaq First North Sverige föll också under samma dagar, så svaghet i branschen kan vara en del av förklaringen.

  • +3,12 % börsen −0,29 % Binero Group steg mycket kraftigt. Läs →

    Binero Group steg mycket kraftigt.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg Binero Group mycket kraftigt och slog klart OMX Stockholm 30.

    Inga bolagsnyheter från senaste handelsdagen förklarar rörelsen, så orsaken är oklar.

    Delårsrapporten som publicerades förra veckan, med EBITDA som nästan fördubblades till 28,3 MSEK, är tidigare bakgrund.

  • +5,77 % börsen +3,01 % Binero Group steg mycket kraftigt under veckan, betydligt mer än den bredare marknaden, som steg tydligt. Läs →

    Binero Group steg mycket kraftigt under veckan, betydligt mer än den bredare marknaden, som steg tydligt.

    Rörelsen var mycket stor för bolaget och ovanlig jämfört med dess vanliga veckosvängningar.

    Handeln var betydligt tyngre än vanligt under den sista handelsdagen, när marknaden föll något.

    Bolagets senaste delårsbesked, publicerat före veckan, visade nettoomsättning upp 14 procent och EBITDA, ett mått på rörelseresultat före avskrivningar, nästan fördubblat, vilket sannolikt stärkte investerarnas förtroende.

  • +2,56 % börsen +0,33 % Binero Group steg kraftigt, ingen bolagsnyhet förklarar det. Läs →

    Binero Group steg kraftigt, ingen bolagsnyhet förklarar det.

    Binero Group rörde sig betydligt mer än marknaden under de senaste fem handelsdagarna och steg kraftigt.

    Aktien steg mycket kraftigt under senaste handelsdagen, medan OMX Stockholm 30 steg endast svagt.

    Ingen bolagsnyhet från senaste handelsdagen förklarar rörelsen.

    Kvartalsrapporten för tredje kvartalet, publicerad förra veckan, visade att EBITDA nästan fördubblades till 28,3 MSEK, vilket är den viktigaste tidigare bakgrunden.

  • +0,00 % börsen +0,96 % Binero Group rörde sig knappt utan bolagsförklaring. Läs →

    Binero Group rörde sig knappt utan bolagsförklaring.

    Under de senaste fem handelsdagarna var aktien i stort sett oförändrad, medan OMX Stockholm 30-index också var i stort sett oförändrat, så aktien rörde sig i linje med marknaden.

    Rörelsen under den senaste handelsdagen var en normal rörelse för just den här aktien, och handelsvolymen låg kring dess vanliga nivå.

    Bolagets Q3-delårsrapport, publicerad förra veckan, visade en försäljningsökning på 14 procent och att EBITDA (rörelseresultat före avskrivningar) nästan fördubblades, men den nyheten kom före den senaste handelsdagen.

    Aktiekursen ligger långt under sin högsta stängningskurs under det senaste året och nära sin lägsta, så stämningen är fortsatt svag.

  • −7,14 % börsen +0,41 % Binero Group föll kraftigt, medan marknaden steg något. Läs →

    Binero Group föll kraftigt, medan marknaden steg något.

    Under senaste handelsdagen föll aktien mycket kraftigt medan OMX Stockholm 30 steg något, så den rörde sig mot marknaden.

    Inga bolagsnyheter från senaste handelsdagen förklarar rörelsen, så orsaken är oklar.

    Bolagets Q3-delårsrapport kom igår, före handelsdagen, och visade att omsättningen ökade med 14 procent.

    Under de senaste fem handelsdagarna var aktien ungefär oförändrad, medan marknaden föll kraftigt.

  • +0,00 % börsen −3,67 % Binero Group var i stort sett oförändrad under de senaste fem handelsdagarna, medan marknaden föll kraftigt, så bolaget höll sig bättre än OMX Stockholm 30. Läs →

    Binero Group var i stort sett oförändrad under de senaste fem handelsdagarna, medan marknaden föll kraftigt, så bolaget höll sig bättre än OMX Stockholm 30.

    Bolaget rapporterade sina nio månaders resultat i går: omsättningen ökade 14 procent och EBITDA (rörelseresultat före avskrivningar) nästan fördubblades, vilket stöttar utsikterna.

    Den senaste handelsdagen föll aktien mycket kraftigt på hög handel, mot en något stigande marknad, vilket är ungefär 12 gånger en normal dagsrörelse och ovanligt under det senaste året.

    Aktien ligger nu nära sin lägsta stängningskurs under det senaste året, långt under decemberns topp.

  • +7,69 % börsen −2,51 % Binero Group steg kraftigt efter kvartalsuppdateringen. Läs →

    Binero Group steg kraftigt efter kvartalsuppdateringen.

    Binero Group steg mycket kraftigt under senaste handelsdagen, medan OMX Stockholm 30 föll kraftigt, så aktien rörde sig mot marknaden.

    Den troligaste orsaken är kvartalsuppdateringen för tredje kvartalet, som publicerades samma dag.

    Omsättningen för de första nio månaderna uppgick till 407,2 miljoner kronor, upp 14 procent.

    EBITDA, ett mått på rörelseresultat före avskrivningar, nästan fördubblades till 28,3 miljoner kronor.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag