Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Talenom-aktien sig

Talenom steg lidt, mod et faldende marked.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 968 nyheder analyseret i dag

Talenom steg lidt, mod et faldende marked.

Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen; Talenom har ikke haft nogen selskabsnyhed de seneste to uger.

Over de seneste fem handelsdage steg Talenom tydeligt, mens OMX Helsinki 25 faldt lidt.

Sektorens medianbevægelse var flad, så sektoren gav lidt hjælp.

Bevægelsen var en almindelig dag for Talenom, inden for dets normale daglige spænd.

Dagens bevægelse på +1,08 % var 0,9 gange en normal dags 1,2 %. OMX Helsinki 25 bevægede sig −1,18 % samme dag.

Talenom +1,08 %OMX Helsinki 25 −1,18 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Talenom.

Talenom tjente mere end ventet i 4 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 2 af periodens 10 rapporter, den seneste 13. august 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 4 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 1Hold 0Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 1,13 EUR

Kursmålene
1,60

En analytikers kursmål er 1,60 EUR, +42 % i forhold til seneste kurs 1,13 EUR. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,03-0,010,020,050,072024-07-19: 0,06; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0619/7’24+8,4 %2024-10-31: 0,03; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0231/10’24−3,3 %2025-04-24: 0,06; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0624/4’25+8,0 %2025-07-18: 0,05; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0518/7’25−3,9 %2025-10-17: 0,03; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0317/10’25+0,6 %2026-03-11: -0,02; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0111/3’26−3,4 %2026-05-06: 0,02; Ventet indtjening pr. aktie: 0,016/5’26+9,7 %2026-10-22: 0,02; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0122/10’26+4,2 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,02.→28/01

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetEUR

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,02 EUR (28. januar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 0,10 EUR for tre måneder siden til 0,05 EUR nu. Estimat 2026: 0,05 EUR. Estimat 2027: 0,08 EUR. Én analytiker har lavet disse estimater.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −25 % og indtjeningen pr. aktie gik fra 0,13 EUR til 0,01 EUR.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mio. EUR)01492994482022: 102,112022: 11,8020222023: 121,732023: 3,3620232024: 105,722024: 6,0920242025: 109,112025: 0,462025Nu2026: 111,6020262027: 117,0020272022: 407,434072023: 282,102822024: 184,641852025: 137,57138Nu: 51,4951

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. EUR

Børsværdien er 0,5 gange omsætningen i 2025 mod 4,0 i 2022. Overskud i 2025: 0,5 mio. EUR.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mio. EUR)01492994482022: 156,322022: 100,2920222023: 175,682023: 119,8620232024: 177,982024: 123,6020242025: 180,222025: 133,192025Nu2022: 407,434072023: 282,102822024: 184,641852025: 137,57138Nu: 51,4951

AktiverGældBørsværdimio. EUR

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 47,0 mio. EUR. Børsværdien er 1,1 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 51,5 mio. EUROmsætning 2025: 109 mio. EUR

Hvad nøgletallene siger om Talenom

Nøgletallene forbinder det, Talenom tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie0,01 EUR
NuIndtjening pr. aktie2022: 0,27222023: 0,07232024: 0,13242025: 0,01252026: 0,05262027: 0,08272022: 9,102023: 6,212024: 4,062025: 3,03

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 0,01 EUR–0,27 EUR. Lignende selskaber: Luotea 0,03 EUR, Coor Service Management Holding 2,75 SEK, GreenMobility 6,70 DKK. Estimat 2026: 0,05 EUR (0,05 EUR–0,05 EUR). Estimat 2027: 0,08 EUR (0,08 EUR–0,08 EUR).

Omsætning111 mio. EUR
NuOmsætning2022: 102.107.000,00222023: 121.728.000,00232024: 105.716.000,00242025: 109.112.000,00252026: 111.600.000,00262027: 117.000.000,00272022: 9,102023: 6,212024: 4,062025: 3,03

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 102 mio. EUR–122 mio. EUR. Lignende selskaber: Luotea 347 mio. EUR, Coor Service Management Holding 12,4 mia. SEK, GreenMobility 157 mio. DKK. Estimat 2026: 112 mio. EUR (112 mio. EUR–112 mio. EUR). Estimat 2027: 117 mio. EUR (117 mio. EUR–117 mio. EUR).

Driftsmargin4,7 %
NuDriftsmargin2022: 15,43222023: 10,08232024: 6,02242025: 7,86252022: 9,102023: 6,212024: 4,062025: 3,03

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 6,0 %–15,4 %. Lignende selskaber: Luotea 0,9 %, Coor Service Management Holding 4,1 %, GreenMobility 16,8 %.

Egenkapitalforrentning4,8 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 21,06222023: 6,02232024: 11,20242025: 0,99252022: 9,102023: 6,212024: 4,062025: 3,03

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 1,0 %–21,1 %. Lignende selskaber: Luotea 1,0 %, Coor Service Management Holding 17,3 %, GreenMobility 140,0 %.

P/E112,8
NuP/E2022: 33,70222023: 88,71232024: 31,23242025: 302,50252026: 22,56262027: 14,1027

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 31,2–302,5. Lignende selskaber: Luotea 66,3, Coor Service Management Holding 17,8, GreenMobility 9,8. Estimat 2026: 22,6. Estimat 2027: 14,1.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,47
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 3,99222023: 2,32232024: 1,75242025: 1,26252026: 0,46262027: 0,4427

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 1,26–3,99. Lignende selskaber: Luotea 0,22, Coor Service Management Holding 0,38, GreenMobility 2,43. Estimat 2026: 0,46. Estimat 2027: 0,44.

Udbytte pr. aktie0,13 EUR
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,03172018: 0,05182019: 0,09192020: 0,12202021: 0,15212022: 0,17222023: 0,18232024: 0,19242025: 0,2025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,03 EUR–0,20 EUR.

Direkte afkast11,5 %
NuDirekte afkast2022: 1,87222023: 2,90232024: 4,68242025: 6,6125

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen. Blandt nordiske selskaber blev et direkte afkast af denne størrelse fulgt af lavere udbytte året efter i omkring 55 % af tilfældene, mod omkring 17 % under 5 %.

2022–2025: 1,9 %–6,6 %. Lignende selskaber: Luotea 3,5 %, Coor Service Management Holding 3,1 %, GreenMobility 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA3,79
NuNettogæld / EBITDA2022: 1,75222023: 2,80232024: 2,88242025: 2,8125

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,75–2,88. Lignende selskaber: Coor Service Management Holding 3,23, GreenMobility 1,65.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,31
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 7,27222023: 5,05232024: 3,40242025: 2,9225

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 2,92–7,27. Lignende selskaber: Luotea 1,87, Coor Service Management Holding 2,83, GreenMobility 8,60.

EV / EBIT38,5
2025EV / EBIT2022: 29,60222023: 45,32232024: 38,24242025: 38,4925

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 29,6–45,3.

Frit cashflow pr. aktie0,40 EUR
2025Frit cashflow pr. aktie2022: 0,32222023: 0,25232024: 0,28242025: 0,40252022: 9,102023: 6,212024: 4,062025: 3,03

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 0,25 EUR–0,40 EUR. Lignende selskaber: Luotea 0,92 EUR, Coor Service Management Holding 6,01 SEK, GreenMobility 7,77 DKK.

Soliditetsgrad26,1 %
2025Soliditetsgrad2022: 35,84222023: 31,77232024: 30,55242025: 26,1025

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 26,1 %–35,8 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Talenom betalte 0,13 EUR pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 24. april 2026 blev Talenom handlet uden ret til udbyttet på 0,03 EUR. Kursen gik fra 1,30 EUR til 1,25 EUR; med udbyttet var dagens ændring −1,2 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 0,03 EUR2018: 0,05 EUR2019: 0,09 EUR2020: 0,12 EUR2021: 0,15 EUR2022: 0,17 EUR2023: 0,18 EUR2024: 0,19 EUR2025: 0,20 EUR2026 indtil nu: 0,03 EUR

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Talenom har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Talenom har ændret sig.

    Føj til kalenderen

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag4,2 %

Almindelig dag1,2 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Talenom sig typisk omkring 4,2 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,2 %.

+4,25 % −9,15 % +9,74 % −3,40 %

10.000 EUR i Talenom købt 7. november 2016 er i dag 14.200 EUR værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.500 EUR.

Hvad ville 10.000 EUR i Talenom være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 EUR i Talenom være værd i dag?

14.200 EUR

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016. Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.500 EUR.

Rejsens fem største dage

· −34,3 % · hele børsen faldt 0,1 % samme dag

· −13,7 % · hele børsen steg 1,4 % samme dag · regnskabsdag

· −11,4 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag

· +11,0 % · hele børsen faldt 1,4 % samme dag · regnskabsdag

· −10,5 % · hele børsen faldt 10,1 % samme dag

Tidligere dage

  • +5,42 % børsen +0,50 % Talenom steg tydeligt i ugens handelsdage, mere end OMX Helsinki 25-indekset, som steg lidt. Læs →

    Talenom steg tydeligt i ugens handelsdage, mere end OMX Helsinki 25-indekset, som steg lidt.

    Talenom har ikke haft virksomhedsnyheder de seneste to uger, så bevægelsen afspejler sandsynligvis generel investorinteresse og stemningen i sektoren frem for en bestemt begivenhed.

    Stigningen er stor for aktien, en bevægelse på cirka dobbelt så stor som en normal femdagesperiode, og lignende bevægelser er sket cirka syv gange det seneste år.

    I samme dage steg andre industriaktier på Nasdaq Helsinki moderat, med en medianbevægelse på cirka en procent, hvilket tyder på at noget af gevinsten var sektorbred.

  • +2,09 % børsen −0,39 % Talenom steg tydeligt uden selskabsnyheder. Læs →

    Talenom steg tydeligt uden selskabsnyheder.

    Aktien bevægede sig modsat et let faldende OMX Helsinki 25 den dag, så det var ikke en markedsbred bevægelse.

    I de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens markedet faldt klart, så Talenom klarede sig bedre end indekset.

    Handelsvolumen lå omkring det sædvanlige niveau.

    Talenoms seneste lukkekurs er tæt på årets laveste niveau og langt under højdepunktet fra begyndelsen af december sidste år.

  • −1,50 % børsen +0,36 % Talenom faldt tydeligt, mens markedet steg lidt. Læs →

    Talenom faldt tydeligt, mens markedet steg lidt.

    Ingen selskabsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.

    De seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, lidt mere end markedet.

    Tidligere sænkede Inderes kursmålet, den værdi de ser på aktien, til 1,60 euro fra 1,70 euro, men fastholdt købsanbefalingen.

    Handelen lå omkring det normale niveau, og aktien står tæt på sin laveste lukkekurs i det seneste år.

  • −0,93 % børsen −1,25 % Talenom faldt lidt og fulgte markedet. Læs →

    Talenom faldt lidt og fulgte markedet.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens OMX Helsinki 25 var nogenlunde uændret.

    Faldet på fem dage var omkring dobbelt så stort som en normal periode for aktien, en størrelse der er sket omkring ni gange det seneste år.

    Analytikere sænkede deres kursmål efter Q3-regnskabet, og resultatet blev presset af højere renteomkostninger og en engangsnedskrivning på spanske tilgodehavender.

    Branchekolleger svækkedes også i de kommende dage.

  • −4,46 % børsen +0,22 % Talenom faldt tydeligt i løbet af ugen, mens det bredere Helsinki-marked var stort set uændret. Læs →

    Talenom faldt tydeligt i løbet af ugen, mens det bredere Helsinki-marked var stort set uændret.

    Bevægelsen var stor for aktien, omkring dobbelt så stor som dens normale ugentlige udsving.

    Hovednyheden kom 22. oktober, da Talenom offentliggjorde sin forretningsoversigt for tredje kvartal, som viste stærkere rentabilitet trods en beskeden salgsvækst.

    Analytikerne var delte bagefter: Inderes sænkede kursmålet, den aktiekurs de mener er fair, til 1,60 euro, men fastholdt købsanbefalingen.

  • −4,26 % børsen +0,35 % Talenom faldt kraftigt, uden selskabsnyheder. Læs →

    Talenom faldt kraftigt, uden selskabsnyheder.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien også kraftigt, cirka tre gange en normal periode for aktien.

    Aktien ligger tæt på sit laveste niveau på et år, så salgspresset er opbygget.

  • +5,42 % børsen −0,54 % Talenom steg meget kraftigt i løbet af handelsdagen, mens markedet faldt lidt. Læs →

    Talenom steg meget kraftigt i løbet af handelsdagen, mens markedet faldt lidt.

    Ingen virksomhedsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.

    Tidligere sænkede Inderes kursmålet til 1,60 euro, men fastholdt købsanbefalingen.

    Talenoms regnskab for tredje kvartal, offentliggjort før handelsdagen, viste vækst i overskuddet.

    Næste regnskab: torsdag 28. januar 2027.

  • −1,29 % børsen −0,14 % Talenom faldt tydeligt, uden selskabsnyheder. Læs →

    Talenom faldt tydeligt, uden selskabsnyheder.

    Handlen var kraftig, og dagen var ikke almindelig for Talenom.

    Ingen virksomhedsnyhed forklarer faldet den dag.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, en stor bevægelse for denne aktie og sjælden det seneste år.

    Aktien ligger tæt på sin laveste lukkekurs det seneste år.

  • +1,27 % børsen −3,27 % Talenom steg lidt i de seneste fem handelsdage, mens markedet faldt, så aktien bevægede sig mod det bredere marked. Læs →

    Talenom steg lidt i de seneste fem handelsdage, mens markedet faldt, så aktien bevægede sig mod det bredere marked.

    Regnskabet kom i går og var nogenlunde i overensstemmelse med forventningerne, med bedre rentabilitet på en moderat salgsvækst.

    Aktien faldt derefter meget kraftigt i seneste handelsdag, en langt større bevægelse end markedets lette fald, med handel langt over det normale.

    Investorer kan have reageret på renteomkostninger og en engangsnedskrivning på spanske tilgodehavender, som belastede kvartalet.

Alle selskaber