Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger SSH Communications Security-aktien sig

SSH Communications Security steg lidt, uden at selskabsnyheder forklarer det.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 118 nyheder analyseret i dag

SSH Communications Security steg lidt, uden at selskabsnyheder forklarer det.

Samme dag faldt OMX Helsinki 25 lidt, så aktien bevægede sig mod markedet.

Bevægelsen var normal for aktien, inden for dens sædvanlige daglige udsving.

De seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mens markedet steg lidt.

Tidligere selskabsnyhed var kvartalsrapporten for tredje kvartal offentliggjort 28. oktober, hvor abonnementsbaseret ARR steg 23,6 procent og nettoomsætningen 5,3 procent, men EBITDA faldt til 0,3 mio. euro fra 0,8 mio. euro.

Dagens bevægelse på +0,75 % var 0,6 gange en normal dags 1,2 %. OMX Helsinki 25 bevægede sig −0,52 % samme dag.

SSH Communications Security +0,75 %OMX Helsinki 25 −0,52 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for SSH Communications Security.

SSH Communications Security tjente mere end ventet i 2 af 6 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 3 af periodens 9 rapporter, den seneste 17. juli 2025.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 3 af 6 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 0Hold 0Sælg 1

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 1,87 EUR

Kursmålene
Lavest 1,90Gennemsnit 2,25Højest 2,60

Gennemsnittet er 2,25 EUR, +20 % i forhold til seneste kurs 1,87 EUR. Spændet er 1,90 EUR–2,60 EUR. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 2 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,07-0,05-0,03-0,020,002024-10-24: -0,06; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0124/10’24−2,1 %2025-10-23: -0,02; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0123/10’25+0,2 %2026-02-17: -0,01; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0117/2’26−7,0 %2026-04-28: -0,03; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0128/4’26−3,0 %2026-07-17: -0,01; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0217/7’26−8,7 %2026-10-28: -0,01; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0128/10’26+1,0 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,02.→

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetEUR

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,02 EUR. For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra -0,06 EUR for tre måneder siden til -0,07 EUR nu. Estimat 2026: -0,07 EUR. Estimat 2027: -0,02 EUR. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien, og selskabet offentliggør dem. 29. oktober: Køb cirka 17 tusind EUR. 3. september: Køb cirka 33 tusind EUR. 3. juni: Salg cirka 22 tusind EUR. 18. februar: Salg cirka 23 tusind EUR. 26. november: Køb cirka 7 tusind EUR.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +203 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -0,06 EUR til -0,08 EUR.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mio. EUR)-3611251892022: 19,282022: -0,5320222023: 20,322023: -2,5120232024: 22,152024: -1,0820242025: 21,612025: -2,282025Nu2026: 22,9020262027: 26,7020272022: 91,23912023: 54,49542024: 42,61432025: 171,81172Nu: 102,23102

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. EUR

Børsværdien er 4,7 gange omsætningen i 2025 mod 4,7 i 2022. Overskud i 2025: -2,3 mio. EUR.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mio. EUR)0631261892022: 38,142022: 27,0520222023: 31,352023: 21,8220232024: 30,092024: 21,0620242025: 47,402025: 21,602025Nu2022: 91,23912023: 54,49542024: 42,61432025: 171,81172Nu: 102,23102

AktiverGældBørsværdimio. EUR

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 25,8 mio. EUR. Børsværdien er 4,0 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 102 mio. EUROmsætning 2025: 21,6 mio. EUR

Hvad nøgletallene siger om SSH Communications Security

Nøgletallene forbinder det, SSH Communications Security tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie-0,05 EUR
NuIndtjening pr. aktie2022: -0,05222023: -0,10232024: -0,06242025: -0,08252026: -0,07262027: -0,02272022: 2,302023: 1,342024: 1,042025: 3,15

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -0,10 EUR–-0,05 EUR. Lignende selskaber: Loihde 1,10 EUR, Enea 4,20 SEK, Binero Group -0,30 SEK. Estimat 2026: -0,07 EUR (-0,07 EUR–-0,06 EUR). Estimat 2027: -0,02 EUR (-0,03 EUR–-0,01 EUR).

Omsætning22,1 mio. EUR
NuOmsætning2022: 19.284.167,00222023: 20.321.947,00232024: 22.150.410,00242025: 21.611.100,00252026: 22.900.000,00262027: 26.700.000,00272022: 2,302023: 1,342024: 1,042025: 3,15

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 19,3 mio. EUR–22,2 mio. EUR. Lignende selskaber: Loihde 142 mio. EUR, Enea 881 mio. SEK, Binero Group 529 mio. SEK. Estimat 2026: 22,9 mio. EUR (22,8 mio. EUR–23,0 mio. EUR). Estimat 2027: 26,7 mio. EUR (26,6 mio. EUR–26,8 mio. EUR).

Driftsmargin−10,1 %
2025Driftsmargin2022: -2,66222023: -8,10232024: -1,18242025: -10,08252022: 2,302023: 1,342024: 1,042025: 3,15

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −10,1 %–−1,2 %. Lignende selskaber: Loihde 2,3 %, Enea 14,8 %, Binero Group −1,9 %.

Egenkapitalforrentning−12,0 %
2025Egenkapitalforrentning2022: -10,41222023: -81,59232024: -47,22242025: -11,96252022: 2,302023: 1,342024: 1,042025: 3,15

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −81,6 %–−10,4 %. Lignende selskaber: Loihde 4,6 %, Enea 4,7 %, Binero Group −28,0 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)4,62
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 4,73222023: 2,68232024: 1,92242025: 7,95252026: 4,46262027: 3,8327

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 1,92–7,95. Lignende selskaber: Loihde 0,65, Enea 1,07, Binero Group 0,42. Estimat 2026: 4,46. Estimat 2027: 3,83.

Udbytte pr. aktie0,00 EUR
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,00172018: 0,00182019: 0,00192020: 0,00202021: 0,00212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 EUR–0,00 EUR.

Direkte afkast0,0 %
NuDirekte afkast2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Lignende selskaber: Loihde 6,9 %, Enea 0,0 %, Binero Group 0,0 %.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)23,11
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 17,79222023: 17,75232024: 18,58242025: 9,0225

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 9,02–18,58. Lignende selskaber: Loihde 1,04, Enea 0,53, Binero Group 1,70.

Frit cashflow pr. aktie0,01 EUR
2025Frit cashflow pr. aktie2022: 0,01222023: 0,01232024: 0,03242025: 0,01252022: 2,302023: 1,342024: 1,042025: 3,15

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 0,01 EUR–0,03 EUR. Lignende selskaber: Loihde 1,57 EUR, Enea 11,38 SEK, Binero Group 0,09 SEK.

Soliditetsgrad40,2 %
2025Soliditetsgrad2022: 13,44222023: 9,79232024: 7,62242025: 40,2025

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 7,6 %–40,2 %.

Mere om SSH Communications Security

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien, og selskabet offentliggør dem.

  • Lars Bell, administrerende direktørKøbcirka 17 tusind EUR
  • Kai Tavakka, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 33 tusind EUR
  • Michael Kommonen, finansdirektørSalgcirka 22 tusind EUR
  • Michael Kommonen, finansdirektørSalgcirka 23 tusind EUR
  • Henri Österlund, bestyrelsesmedlemKøbcirka 7 tusind EUR

Regnskabet

Regnskabsdag4,9 %

Almindelig dag1,2 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede SSH Communications Security sig typisk omkring 4,9 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,2 %.

+1,01 % −8,74 % −2,97 % −6,95 %

10.000 EUR i SSH Communications Security købt 7. november 2016 er i dag 8.870 EUR værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.400 EUR.

Hvad ville 10.000 EUR i SSH Communications Security være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 EUR i SSH Communications Security være værd i dag?

8.870 EUR

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016. Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.400 EUR.

På sit laveste var den 3.270 EUR værd (16. marts 2020).

Rejsens fem største dage

· +69,1 % · hele børsen faldt 0,2 % samme dag

· +34,1 % · hele børsen faldt 0,8 % samme dag

· +33,0 % · hele børsen var uændret samme dag

· +28,5 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag

· +26,2 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag

Tidligere dage

  • −1,47 % børsen +0,50 % SSH Communications Security (noteret på Nasdaq Helsinki) gled let ned i løbet af ugen, en bevægelse af normal størrelse. Læs →

    SSH Communications Security (noteret på Nasdaq Helsinki) gled let ned i løbet af ugen, en bevægelse af normal størrelse.

    I de samme dage steg Helsinki-markedet let, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Den vigtigste selskabsnyhed var et varsel om, at selskabet indfrier sit sidste lille parti hybridobligationer, et lån der delvist regnes som egenkapital, den 15. december.

    Varslet kom 5. november og er et mindre finansieringsskridt snarere end en ændring i forretningsudsigterne.

  • +1,17 % børsen +0,22 % SSH Communications Security lå stort set uændret i løbet af ugen, og det gjorde markedet også. Læs →

    SSH Communications Security lå stort set uændret i løbet af ugen, og det gjorde markedet også.

    Aktien faldt kraftigt fredag, mere end markedet, efter at topchefen købte aktier.

    Brancheselskaber steg cirka 3,9 procent i samme periode, så selskabet hamlede op bagefter.

    Forretningsoversigten 28. oktober viste, at den årlige tilbagevendende abonnementsomsætning (ARR, den årlige værdi af abonnementsaftaler) steg 23,6 procent og nettoomsætningen 5,3 procent.

Alle selskaber